Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

bubulka722
29. led 2010

Princesz pri CF je infertilita muža veľmi častá. Ak ju nenájdu u teba, tak je to v celku o.k. Pravdepodobnosť že bude dieťa trpieť na CF keď ste prenášačmi obaja je 50% a v tom prípade sa to jednoznačne neodporúča a CAR ti pravdepodobne odmietne vykonať IVF. Je to ale celé zatiaľ predčasné, treba si jednoznačne počkať na tvoje výsledky.

Siou, ako inak úplne súhlasím a posielam super článok k tejto problematike. Petinax treba mať jasno či sa u vás jedná o obštrukčnú alebo neobštrukčnú azoospermiu.
www.urologickelisty.cz/pdf/ul_03_02_08.pdf

aladin
30. led 2010

Ahoj Peti, taky chodíme s azoo do Fertimedu v Olomouci. To co jsi psala už máme za sebou, stejně jako vy máme oba všechno v pořádku - genetika, hormony, UZ... Jsme kousek před vámi. Začala jsem už stimulovat a okolo 17. 2. nás čeká OPU a M/T. Náš názor na to všechno byl, pustit se co nejrychleji to toho IVF, protože jediné vyšetření, které nám chybí je biopsie varlete nebo nadvarlete. A tu udělají automaticky při M/T. A kdyby se náhodou zadařilo a našli by manželovi v den OPU nějaké spermie ve spermiogramu (i kdyby byly jenom 4), tak vajíčka oplodní s nimi a žádná operace nemusí být. Promiň, jestli je můj vzkaz zmatený, ale spěchám pryč. Jenom jsem tě chtěla podpořit. Pokud budeš chtít, ráda ti všechno popíšu podrobně a pokud budu moct, tak poradím. Hezký den

boruuvka
30. led 2010

Aladin, určitě dej vědět, jak vám to dopadlo, doufám, že budeš další těhulka, které to vyšlo. A ostatní nás budou následovat.
Podle mě, pokud jsou všechny výslekdy v pořádku a spermie se při tese nenajdou, zvažovala bych opakování tese (samožřejmě za určitý čas - podle toho jak se hojil můj manžel, tak 3 - 4 měsíce) a hlavně hledat na jiných místech, protože je možné, že doktor narazil zrovna na místo, kde je třeba tkáň poškozená nějakým prodělaným zánětem.

aladin
30. led 2010

Ahoj boruuvko, a vy jste byli na TESE víckrát nebo se vám to povedlo napoprvé? Určitě vám budu psát, jak to všechno probíhá. Zrovna tento týden jsem si začala stříkat do nosu Syranel a příští týden si jdu pro stimulační výbyvičku. Mám dlouhý protokol. Když to tak čtu na koníkovi - o úspěších a neúspěších IVF, tak si moc nadějí na první pokus nedáváme - i když bych si to moc moc přála...Jak se ti daří s miminkem v bříšku? 😵

petinax
31. led 2010

aladin-taky mě chtěli hned v únoru stimulovat, ale partner na to všechno není psychicky připravený,prý nejdřív za půl roku. tak to u nás vidím tak nějak o prázdninách.MT je spíše o náhodě a o štěstí.
a jak je to s tou stimulací?to si pícháš nějaký hormony aby ti pak tělo lépe přijalo oplodněné vajíčko a musíš pak být třeba i na neschopence před zavedením nebo po zavedení?

boruuvka
31. led 2010

Aladin, nám to vyšlo na poprvé. Odebrali mi celkem 11 vajíček z toho se podařilo oplodnit 7. Určitě si připlaťte prodlouženou kultivaci, protože během těch dnů se ukáže který embrio je nejvíc super. My jsme měli 1 úplně super (mělo vždy nejvíc buněk při dělení - takže bylo nejrychlejší) a 2 dobrý, zbytek nestál za nic. Nechali jsme si vložit 2 a ujalo se 1 (podle mě to nejrychlejší). Důležitý je taky jakou budeš mít sliznici, mě pořád říkali, že jí mám hodně vysokou - jako peřinku, že se určitě zavrtá 🙂 A pokud ty nemáš nějaké zdravotní problémy, tak šance určitě je! Jinak co se týče příznaků těhotenství, tak první 3 dny mě pobolíval podbřišek a pak jako když utne vůbec nic, tak jsem si říkala, že to určitě nevyšlo a už 6 den po ET jsem testovala. Samozřejmě, že test bílý jako sníh, ale když jsem ho šla vyhodit, tak tam slaboulinkatý duch byl. Od té doby každý den sílil.

dadous
31. led 2010

ahoj peti, při stimulaci si píchaš hormony aby se ti utvořily vajíčka a aby ti nepraskly dřív než dojde k oplodnění 😵 a většinou po zavedení embrii jsou holky doma na neschopence 😵

aladin
31. led 2010

Ahoj holky, peti: ten dlouhý protokol je rozdělený do několika fází, já jsem v té první, kdy si stříkám do nosu hormon, který vyřadí hypofýzu (mozek), aby přestal regulovat vaječníky a mohli to vzít do svých rukou doktoři dalšími hormony. Další fáze je, že se budou brát léky a injekce, aby se podpořil růst více folikulů než je běžné (normálně 1-3, řízenou stimulací až 15 i víc), pak se dalšími hormony podpoří kvalitu vajíček. Další fází vavolávají ovulaci a poslední fáze je, že ti připraví pomocí hormonů endometrium na implantaci embrya. No a pak už to bude na embyjku, jak se mu bude u nás líbit 🙂 . V průběhu celé stimulace chodíš na prohlídky, kde dělají vnitřní UZ a sleduj, jak to všechno roste. A co se týká nemocenské, tak je to hodně individuální, někteří doktoři doporučují nemocenskou už od začátku stimulace, jiní 2 dny před OPU a pak volno do testování (10 dní po transferu). Už jsem četla i názor jednoho výborného doktora, který psal, že nemocenská není odůvodněná (neukázalo se, že když žena leží doma, tak se mimi lépe uhnízdí). Prý při pohybu se lépe prokrvuje děloha a je tak větší šance na uhnízdění. Ale samozdřejmě to záleží na práci, kterou děláš a musíš se šetřit. To nám ale asi lépe řeknou dadous a boruvka, které to mají úspěšně za sebou 😵

aladin
31. led 2010

Boruvko, já jsem tak ráda, že jste důkazem, že to jde. Těch dorbých zpráv je poslední dobou dost málo. Já se tak těším a bojím zároveň. O prodloužené kultivaci jsme už mluvili, pokud se spermijky najdou a podaří se oplodnit vajíčka, tak uděláme všechno proto, aby se ty šance co nejvíc zvýšily. Nechávali jste si i ten asistovaný hatching? To je tak super, že vám to vyšlo. Koukala jsem, že mimi přijde koncem května - to budete mít krásné léto s kočárkem 😵 😵 😵

boruuvka
31. led 2010

Jo, jo budeme mít květňátko 🙂 asistovaný hatching jsme neměli a ani jsme o něm neuvažovali. Někdo tvrdí, že je to dobrý, jiný zase, že ne, takže jsme ho neměli.

boruuvka
31. led 2010

Ještě k té neschopence, mě jí nabízeli po OPU, ale protože mám pohodovou práci, tak pracuju do teď. Ale po OPU jsem se hodně šetřila a práci si přizpůsobila. Ale určitě kdybych musela za prací dojíždět nebo se nějak stresovala, tak bych na neschopenku šla.

aladin
31. led 2010

Taky mám fajn práci, do které jezdím pár km autem. Chtěla bych taky zůstat co nejdéle v kolektivu a nečekat doma na gauči, kde mě co píchne. Doufám, že všechno bude probíhat v pohodě a budu moct chodit do práce. Pěkný zbytek neděle 😉 😵

aladin
31. led 2010

Boruvko, jedla jsi kromě listovky nějaké další vitamíny?

boruuvka
31. led 2010

Aladin, jedla jsem calibrum baby plan.

monasek84
1. únor 2010

petinax: tak gratuluju k dobrym vysledkum, je to prvni krok dopredu 🙂 partnera chapu, prece jen vidim, ze chlapi to berou trochu jinak... kdyz to ale vezmu napr z naseho pohledu, sli bysme hned do stimulace, protoze u nas je partner ten komu tikaji bio.hodiny 🙂 takze hlavu vzhuru a uvidis, ze to je jen takovej ten prvni naraz... za mesic uz se na to budete oba divat jinak.... znam to od nas, ze prvni dny po verdiktu mame v hlave uplne jiny myslenky nez napr za tyden.....
a o tom se presvedcime ve stredu.... jdeme si pro vysledky z biopsie... takze se v podstate dozvime jestli mame vubec sanci nebo ne.... strasne se tesim a strasne se bojim.... neskutecny pocity.... to ani nemluvim co se musi honit v hlave MM....

petinax
1. únor 2010

monasek84 - tak to vám přeji aby vám to dobře dopadlo, my jedeme ještě ve středu na genetiku na pohovor.pak písni jak jste dopadli!vy jste měli taky doporučený MT a tu biopsii dělají každému před tímto výkonem aby věděli zda bude MT úspěšná či nikoliv?

monasek84
1. únor 2010

petinax: my jeste v CARu nebyli, zatim MM resil vsechno pres urologa. Ten ho i ted po druhym nulovym spmg poslal do nemocnice k andrologovi na tu biopsii. Sami netusime jak to bude pokracovat, ale predpokladam, ze uz nas poslou co CARu, nevim, jestli pripadny umely oplodneni zarizuji i nemocnice, nebo jen tyto centra. Takze sami jsme napjati a cekame co bude dal.

prinzesz
1. únor 2010

monasek, no nemocnica ti to nezariadi, asi vas poslu do Caru, ale predtym budete musiet absolvovat Hormonalny profil + genetiku, podla toho vas budu vediet zaradit z coho to vzniklo, ci vobec podstupovat MT..

bubulka, dakujem za info, tak ja verim ze ja som uplne ok, a tak este stale dufam ze sa to podari, citala som tu stranku co si suplna hore ale teda nejak extra dobre vysledky mi z toho nevysli.. dnes ideme ku geneticke na pokec tak som zvedava co nam povie, dnes mi budu brat krv kvoli podrobnejsiemu genetickemu vysetreniu.. ci teda som aj ja prenasac alebo nie..

co znamena obstrukcna azoo? oni su nejak dve len neviem aky je v tom rozdiel.. kto mi pomoze a vysvetli? ja mam z toho teraz trosku chaus 🙂 dik kocky

monasek84
1. únor 2010

prinzesz: a pokud mu ted z biopsie zjisti, ze spermie tvori a ze i zraji, tak to porad jeste neni vyhrany?? 😨

prinzesz
1. únor 2010

monasek, celkom nerozumiem ze mu robia biopsiu..ved to mu budu brat nejaku vzorku zo semenikov? ci co mu presne budu robit, o biopsii som este nepocula, cize podla mna je dolezite aby mu urobili HP + genetiku, musia zistit ci sa spermie tvoria, ak ano pak je niekde problem, nieco ako preruseny chamovod cize spermie nemozu zo semenikov odist.. ale ak by mu robili MT tak ich najdu a pak ste skoro vyhrali 🙂

inac nam v caru povedali ze najskor ziskaju spermie a az pak ja pojdem na stimulku a IVF atd. ze oni nerobia tak ze zenu nadopuju a pak jej povedia ze sorry spermie nemame.. to sa mi celkom pacilo.. ja len dufam ze nejake spermie ktore budu v poriadku a nebudu prenasat CF sa najdu, aj ked neviem ako to celkom funguje.. viem len ze akonahle pojdem na IVF asi pojdem rovno aj na rizikove ale to sa poradim s lekarom, predsa len tehotenstvo nie je choroba 🙂

monasek84
1. únor 2010

prinzesz: byl na tom uz minule utery, pod lokalni narkozou mu vyndali vzorek ze semeniku. Tam pry budou sledovat ty kanalky a jestli se spermie tvori a kdyz ano do jakeho dozravaji stadia. Pokud ale nejake najdou, nebudou mu uchovavat zadnou vzorku (nebo aspon to nerikali).

monasek84
1. únor 2010

prinzesz: jinak drzim pesti aby bylo vsechno v poradku 🙂

prinzesz
1. únor 2010

monasek, dakujem a ja drzim palce vam 🙂 tvoj manzo este nebol na HP a genetike? kde chodite k lekarovi?

monasek84
1. únor 2010

prinzesz: i my dekujeme 🙂
Zatim chodi k url Hladikovi v BA a ten ho poslal na Kramare k dr. Stefancikovi na tu biopsii.

slncee
1. únor 2010

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niekto skusenost alebo pozna niekoho, co by mu nasli pri M/T spermijky az na druhykrat? Pytam sa preto, ze nas dr tlaci do darcovstva a to hned po prvom M/T, ale ja nechcem podstupit darcovstvo, ak je sanca, ze na druhykrat sa nieco najde, samozrejme za predpokladu, ak by nam genetika dopadla dobre. Ja asi o mesiac aj nieco zacnem s pripravou na IVF po genetickych testoch, ale v podstate zacnem bez toho, aby som vedela, ci tam tie spermijky su alebo nie...

dadous
1. únor 2010

ahoj slnce, nevím ale myslím si že když jednou nic nenajdou, tak tam asi nic nebude, zaleží na tom proč tam nejsou a na tohle by měl vědět odpověd vaš doktor. logicky vam nutí darce, pže ty už budeš nastimulovana 😵 bly jsme v podobny situaci a byli jsme rozhodnuty že kdyby se spermie nenašly tak jdem do darce, ale u nas hral roli hlavně muj věk a na další připadnou přítelovu lečbu(jestli by teda vubec k něčemu byla) by asi nebyl čas. Naštěstí ani na M/T nemusel, takže jsme to riskly a na štěstí se par mršek našlo 😵
a ještě k tomu vyšetření, naš androlog už při vyšetření ultrzvukem nam říkal, že vidí že tam spermie nějaky asi budou, viděl nějakej vaček kde by měli bejt, jen se jim prostě nechtělo ven 😅

boruuvka
1. únor 2010

Slncee, nás taky tlačili do dárce, protože jsme OPU a tese měli zároveň v jeden den. Když jsem jim řekla, že dárce nechci, ať vajíčka vyhodí - začali být hrozně nepříjemní až jsme tedy souhlasili a řekli, že když se nic nenajde ať vajíčka oplodní dárcem, ale že nechceme transfer ať je hned zamrazí a až se psychicky vzpamatujeme, tak budeme pokračovat dál Ketem.
Já osobně bych tese opakovala a manžel taky, ale opravdu je důležitý mít v pořádku všechna vyšetření.
Prinzesz, obstrukční azoospermie je když jsou všechny výslekdy OK, ale spermie přesto nejdou ven. Na cestě mají nějakou překážku (přerušené chámovody atd) Úspěšnost při tese u obstrukčního azoo je až 100%, že se něco najde. Neobstrukční azoo je když výsledky jsou blbý a je nějaká genetická vada.

petula82
1. únor 2010

Všechny zdravím,dlouho jsem tu nebyla.Slncee,myslím,že pokuď vám nenašli sper.při prvním M/T,tak je nenajdou ani podruhé.Manželovi řekli po tom zákroku,že v tomdle životě své děti určitě mít nebude.Všechny výsledky jsou v pořádku,i genetika.Patří k těm u kterých se příčina nenašla.A pokuď vás lákají na druhý M/T,tak to spíš vypadá,že z vás chtějí jen vytáhnout prachy.Něco jiného by bylo,kdyby našli aspoň nějakou hned po té první operaci.Asi jsem tě nepotěšila,ale z dárce nemusíte mít strach,jsou dobře vyšetřený,a ještě to vybírají tak,aby ten chlap byl co nejvíce podobný manželovi.Tak se ničeho neboj.Já teď půjdu na hematologii,čekají mě ještě další krevní testy.A pak půjdem ještě zkusit iui.Třeba konečně příjdou na něco ,proč pokaždé potratím.No a když se to bude opakovat,tak na to pak už kašlem.Mimčo dostanem v roce2011do adopce.Možností je moc,jen se s tím musí člověk umět srovnat.Hodně štěstí holky,ať se dočkáte svého mimča

petinax
1. únor 2010

petula82-ahojky,no já nevím ale přece když má muž v pořádku hormony jako fsh atd tak se mu přece spermie tvoří.hormony ovlivnují spermatogenezi a pokud jsou ok tak tam přece musí být.pokud jsou nějaké patologické, je jasný že je tam nějaký problém v tvorbě.když je nějaká porucha v genetice není o čem mluvit je to vrozený,ale pokud není spermie by měli být.mám v tom hokej

petula82
1. únor 2010

petinax, asi jak u koho.Manželovi,řekli,že se nemají z čeho tvořit,nemá jakési podhobí ( k tomu to přirovnali).Vyšetření má všechny v pořádku a na příčinu nepřišli.Prostě se to nedá všechno vysvětlit.Ale neboj,vám to může dopadnout úlně jinak.A za chvilu si tu budeš krásně těhulit. 😉 Neztrácej naději.Přeji vám hodně štěstí