Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

stingray
1. pro 2008

azoospermia je sympton ty potrebujes diagnozu a tam sa neda vychadzat iba z HP profilu...... mozno ze na tejto adrese by vedeli pomoct

Centrum andrologické péče
prim. MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.

České Budějovice, U Tří lvů 4, 370 01
Praha 5, GEST, Nad Buďánkami II/24, 150 00

lenkove
2. pro 2008

Ty o voze ja o koze 😀 😀

mojmu manzelovi robili aj stimulaciu (v nemecku) podla nej sa tvoria spermie. Sme odporucani na dalsiu liecbu k k prof. Schwarzerovi, ktory je tu za jednu z najvacsich autorit (vraj).

ja som sa pytala ale na nieco ine: ako presne mozno odlisit jednotlive druhy azoospermie? ake su konkretne ukazovatele? Je to mozne najst niekde na internete (ak ano prosim link), alebo je to len pre zainteresovanych v lekarskych knihach?
Pytam sa nielen na mna a pre mna, ale celkovo, ak by si to niekto chcel pozriet, nastudovat. Lebo co sa adrologie tyka je zohnatelnost informacii plus celkova uroven vedomosti o pricinach poruch plodnosti na neporovnatelne nizsej urovni ako je to v gynekologii.
Tolko som chcela.
A vdaka za adresu, mnohe baby ju isto s radostou vyuziju 🙂

stingray
2. pro 2008

lenkove -

jedna z praci Mudr Kubicka

Negatívnym faktorom pri mikrochirurgickom odbere zárodočného tkaniva je u mužov s azoospermiou porušená integrita osi medzimozog – podväzok mozgový – semenníky. U azoospermie s normálnou priechodnosťou semenníkových ciest môžeme zistiť nedostatok testosterónu bez adekvátnej odpovede v oblasti tvorby hormónov podväzku mozgového (tvorbu spermií reguluje FSH = folikuly stimulačný hormón, tvorbu testosterónu LH – ICSH = luteotropné, intesticiálne bunky stimulujúce hormón). Svoju úlohu tu zohráva inhibínový a aktivínový systém semenníkov (inhibín a aktivín sú informačné molekuly produkované bunkami semenníkov pre podväzok mozgový a medzimozog). Vyšetrenie hladín inhibínu B je však nákladné i v krajinách s kvalitným systémom financovania zdravotníctva. Z vlastných skúseností i z literárnych údajov vyplýva, že hodnotenie hladiny sérového FSH má určitú, hoci limitovanú prediktívnu hodnotu. Ak je hladina FSH nižšia ako 20,3 IU/1 (to je medzi hornou hranicou normy a 20,3 IU/1), je možné očakávať lepší výsledok mikrochirurgického odberu (Tournaye 2001). Intratestikulárny deficit testosterónu je možné medikamentózne podstatne lepšie ovplyvniť pri zachovanej funkcii HHG osi. V opačnom prípade je to ťažké i pri dobrej testikulárnej hemoperfúzii.

----

stimulacny test GnRH sa robi na overenie funkcie leydingovych buniek (testosteron) tzn. vyuzitie sekrecie LH na detekovanie zvysenej urovne TST. TST sa v mensom mnozstve tvori aj v nadoblickovej kore (5%) ale pre spravnu cinnost spermatogenezy je dolezity viazany TST v semennikoch az 95%. Dolezite je vediet ze TST je aj prekurzorom pre vznik dihydrotestosterónu a velmi silneho estrogenu - estradiolu. Na zaklade tvorby inhibinu (znizovanie FSH) / aktivinu (zvysovanie FSH) funguje ako spatna vazba pre riadenie spermatogenezy a to cez sekreciu stimulacnych GnRH. Treba mat na pameti ze aromatizacia TST na Estradiol je reakcia na znizenie androgenneho ucinku a metabolizacia TST na DHT ma zosilnujuci androgenny efekt. Takze uroven zenskeho hormonu estradiol vo vztahu k volnemu TST a DHT je dolezitim faktorom pre ziskanie potrebnych indicii k spravnej diagnoze.

Hlavne oblasti vyuzitia v tele pre TST a DHT.

TST

Mozog
Kostný systém
Hypofýza
Obličky
Svalstvo
Slinné žľazy

DHT

Semenotvorný epitel
Nadsemenníky
Semenovody
Semenné mechúriky
Prostata
Penis
Vlasové folikuly
Mazové žľazy

dadous
2. pro 2008

Ahojda chtěla bych se zeptat: slovensky rozumím ale v tomto případě ,to co tady čtu je pro mě španělska vesnice.Přítel ma za sebou jeden spermiogram"dignoza azoospermie" a je objednan na urologii,mužete mi někdo říct, co tam všechno mužou zjistit 😝

eloana
2. pro 2008

ahoj dadi🙂 no u nas nezjistili nic .ani u urologa rekli mu ,ze z urologickeho hlediska je vse v poradku

dadous
2. pro 2008

hoj el, no a kam ho pak ještě poženou? To už pak pujde rovnou na M/T

eloana
2. pro 2008

ten urolog je v podstate aby rekl zda je mozna udelat m/t nebo ne.Manzelovi rekl ,ze po urologicke strance je ok a , ze ma pockat 3 mesice na kontrolni spermio

dadous
2. pro 2008

No nam udělaj zaroven spermio, tak se to snad potom hne 😅

eloana
2. pro 2008

no ono to zalezi na doktoru🙂 uvidite kdy na to jde?

dadous
2. pro 2008

az 21 ledna

peta131
2. pro 2008

Nejako sa to tu rozpísalo 🙂

Neviem či sme teda aj my záhada, ale tak isto má partner azoospermiu a všetky výsledky má v úplnom poriadku. A to už máme za sebou všetky možné vyšetrenia. Hormonálny profil má ukážkový aj všetky ostatné výsledky. Aj sonograficky má všetko ok. Už len teraz čakáme na výsledky z genetiky a v januári už ideme na ivf a ivf a mesa-tese nám budú robiť naraz. Povedali nám že máme veľkú šancu že sa tam niečo nájde. A ešte je záhada lebo môj partner už má 13 ročného syna takže plodný bol a teraz má azoospermiu 😒 no záhada 😉

zdenulka_29
3. pro 2008

Ahoj dámy, tak se také přidávám se svým problémem. Žiju s partnerem přes 7 let, letos v srpnu jsme se vzali..před rokem jsem vysadila antikoncepci, s tím, že když se zadaří, budeme mít mimíska. Jenže po roce snažení nic, tak jsem se s tím svěřila u doktorky (ta mi ještě řekla, kam pospíchám), ale i tak poslala manžela na spermiogram..ten dopadl hodně blbě..tak absolvoval druhý a se stejným výsledkem..spermie 0. Ještě ho čeká návštěva na urologii a pak jedeme do Prahy..teda až po novém roce, což je pro mne dost psychicky náročné, no ale, co se dá dělat. Můžete mi někdo poradit, jaká vyšetření pak nadále budeme absolvovat, zda to hodně bolí a kdy je možné první otěhotnění /v případě umělého oplodnění/? Děkuji moc za rady.

stingray
4. pro 2008

este raz musim zopakovat ze pri azoospermii nie je mozne mat vporiadku HP.......je to len maximalny amaterizmus pri vyhodnocovani HP.......aby som nezabudol tak doporuceny postup pri diagnostike - prve HP by malo byt TST, SHBG, AS a az nasledne sa robi dalsi test na E2,TST, PRL, FSH, LH, AS, SHBG.....

dadous
4. pro 2008

zdenulka:ahoj jsme na tom stejně,přítel jde na urologii taky až po novem roce,takže taky čekame,ale aspon že jsou ty vanoce tak to uteče,uvidíš. No a s tím oplodněním, pokud jsi v pořadku a najdou se nějake spermie, tak se to třeba povede hned na poprve a pokud se spermie nenajdou tak vam nabídnou darce 😉

limetka27
5. pro 2008

Ahoj. Před nějakým časem na zákrocích... a všechno dopadlo špatně. Byla jsem z toho v tak hrozném stavu, že jsem o tom nemohla ani psát.
Už je to lepší, tak to trochu popíšu: Já jsem podstupovala stimulaci a manžel šel zároveň na M/T. Měl neobstrukční azoo, vysoké fsh (skoro 40). Nebyly tedy moc velké šance, ale řekli jsme si, že do toho půjdeme.
Dárce jsme nechtěli, protože bychom to asi neunesli....
No a na M/T nic nenašli. Když mi to doktorka oznamovala, udělalo se mi úplně zle. Věděla jsem, že tenhle okamžik nám totálně změní život a že už to nikdy nepůjde vrátit.
Ta doktorka se chovala úplně hrozně. Po té operaci nám dokonce řekla, že naše rozhodnutí nevyužít dárce a vajíčka zlikvidovat je ŠPATNÉ. Myslím, že v takové chvíli by měli člověku zajistit psychologa nebo někoho, s kým by mohl promluvit, a ne takovýho robota, kterej byl ještě protivnej, že manžel nemá odvoz z nemocnice.
Já jsem dostala dost drsný hyperstimulační syndrom, takže jsem tam zůstala. Sama. V depresi. 11 dní. Manžel byl taky sám doma a byl na tom dost podobně... A tím to skončilo.
Předběžně jsme se rozhodli, že dárce necheme. Takže teď se snažíme dát dohromady, zjišťujeme informace o adopci a naprosto nevíme, jestli do toho jít nebo zůstat bez dětí.

dadous
5. pro 2008

limetko, promin že se ptam, ale proč nejdete do darce, když jste ochotni adoptovat?

eloana
5. pro 2008

zdenulka_29 ahoj neboj -my jsme podstoupili genetiku- krev , plus pohlavni choroby hormonalni profil vse jen brani krve.Dale manzel byl u urologa .a cekal nas jeste kontrolni spermiogram. Jinak dite uz mam, takze me dealli jen hormonalni profil.
jinak my jsme s darcem smireni🙂 pro nas je adopce moc narocna a pocit mit dite v brisku je nezapomenutelny. Pro me biologictnost nehraje velikou roli. pokud bych ja mela spatne vajicka sla bych klidne do darcovstvi vajicek a presto by bylo dite moje.Ale co clovek to nazor.

zdenulka_29
5. pro 2008

Děkuji moc za podporu. Myslím si, že to do ledna uteče, ale to čekání je neúnosné. Moc si přeji mít miminko s manželem, ale pokud se nenajdou žádné spermie, tak budu muset podstoupit dárcovskou spermii..je fakt, že bych chtěla zažít ten pocit, mít živého tvorečka v bříšku. Já jsem snad zdravá, teda alespoň doufám. Gynekologická vyšetření i cytologie vždy v pořádku..ale člověk nikdy neví, když ho pošlou k doktorům a zrovna i na genetiku. Jsem ráda, že se to ale tím spermiogramem nějak hnulo, jinak bychom se stále snažili a marně. Držím všem moc palečky. Život je opravdu boj, teď už tomu věřím! ☹

peta131
7. pro 2008

Limetka to mi je ľúto čo ste si museli zažiť 😢 je to kruté ako sa dokážu doktori kruto správať k pacientkám, práve v takej chvíľi by mali byť milý a psychicky človeka podržať...

A ešte som sa chcela opýtať ako sa prejaví ten hyperstimulačný syndróm lebo už som o to m počula ale neviem ako sa to prejaví a kedy sa to prejaví 😖

zdenulka_29
7. pro 2008

Limetko, zatím jsem nic podobného nezažila..teď ale opravdu klepu na dřevo..ale vím, že to musí být pro Tebe hrozné. Já si doteď nepřipouštím, že bych měla od někoho třeba dárcovské spermie..protože teď o tom třeba v klidu mluvím, ale kdyby ta situace nastala, tak nevím, jak bych se v tu chvíli zachovala..a hlavně je to rozhodnutí vás dvou a né jen jednoho. Je to moc těžké a hlavně člověk na tuhle věc potřebuje i nějaký čas a jak pise peta, tak by opravdu hlavně doktoři měli být psychologové..pro ně je to občas rutina, ale každý člověk je jiný..někdo je tvrďas a takovou věc lépe snese, ale někdo je holt citlivý a potřebuje oporu a né kudlu do zad.
Drž se!!

zvidavka
8. pro 2008

Ahoj, tak o doktorech bych taky mohla přidat svou story. Snažili jsme se víc jak půl roku, nakonec nás poslali na genetiku na spermio. Dopadlo to špatně, spermie 0, ale doktorka nám to sdělila větou, že je to špatné a jediná možnost jak mít dítě je dárce. Já začala brečet, manžel byl jak opařenej, vůbec se o tom nechtěl bavit - snad měsíc. A když jsme si šli pro konečné výsledky - za 6 neděl po odběru - řekla, že genetika u obou ok a že můžeme zkusit odběr M/T. V tu chvíli bych jí bývala zabila..... není nad citlivé oznámení diagnózy........

dadous
8. pro 2008

zvídavo mam pocit že jsme byli u stejne doktorky 😀 taky nam řekla že jedina možnost je darce 😝

cabika
8. pro 2008

Taky přidávám svou zkušenost. S námi jednal doktor obdobně. Prostě řekl: spermie 0, takže bohužel. Je mi líto. Dneska bych ho kopla do .... Ale předtím jsem byla jako opařená. Manžel také. Bylo těžké o tom mluvit, ale teď už to je vcelku dobré. My jsme se rozhodli pro dárce. Tedy pokud by po M/T nic nenašli. Ale to záleží na každém, jak to cítí. Stejně naše děti (i když nebudou biologicky naše) budeme mít rádi, jako by byli. 😉
Holky držte se

eloana
9. pro 2008

ahoj holky tak hlasim ,ze jsme se z 0 spermii posunuli na 1 milion ,tak to vypada ,ze na mese/tese asi nebudeme muset🙂

kuspitka
9. pro 2008

Ahojte.eloana.tak darcu nemusite mat???

eloana
9. pro 2008

nevim uvidime -nebudeme ,¨muset asi ani ne m/t uvidime sli bychom na ivf nekdy leden unor- 16.12. to jdeme dohodnout .zalezi jestli v tom lednu neco bude🙂

kuspitka
9. pro 2008

tak to je dobre ze nemusite mat darcu ja idem 8.1 ja IVF asi

eloana
9. pro 2008

uvidime dle toho co bude priste🙂 nasadime asi profertil aby se to jeste treba zlepsilo🙂

kuspitka
9. pro 2008

tak to bral moj manzel a nic neviem ci je to dobre

eloana
9. pro 2008

manzel ho bral mesic a 0 mu tostouplo na 1 milion -ale jestli to bylo tim fakt netusime