Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

martinaema
31. srp 2012

aho dievčatá, tiež bojujeme s diagnózou "azoo" cca pol roka. V úvodzovkách píšem preto, že mm mal spg len 1 x. Hneď po ňom mal urologické vyšetrenie, HP, ejakulát na kultiváciu, tam mu našli nejakého streptokoka, takže pchal do seba antibiotiká, potom zasa kontrolné vyšetrenie na kultiváciu. To už bolo o.k., problém bol skôr HP. Hneď pri prvom zvýšené FSH - mierne a prolaktín.My sme sa upli na ten prolaktín, vybavili sme MR, nakoniec však chyba bola v nesprávnom odbere. FSH bolo opakovane zvýšené, akurát, že urológ mm neodobral hneď pri prvom vyšetrení HP testosterón 😝 Takže sme si mohli ušetriť takmer 5 mesiacov času, lebo z posledného výsledku má znížený tst a zvýš. FSH - to je tuším tá najhoršia varianta. Jedno dieťa máme prirodzene takpovediac na prvý šup ( cca po 3 mes. snaženia). Je potrebné absolvovať aj v našom prípade genetické vyšetrenie? A kto nás naň má poslať? Viem, že by sme mali ísť hlavne na kontrolný spg a najlepšie niekam do centra a dať prípadný nález hneď zmraziť.

monasek84
2. zář 2012

@martinaema Ahoj, nevim, jestli je u vas potreba genetika. Nas na ni poslali z CARu. Kazdopadne na SK pozor... meli jsme taky snizeny TST a zvysene FSH (silne) a vsichni URL nam naordinovali pichani Nebida. Nebido zvysuje TST, zabiji vsak veskerou tvorbu spermii a potlacuje ostatni hormony, tzn. ze k reseni azoo neni uplne vhodny!!
Kazdopadne jak pises...skocila bych se poradit do centra, nechatu udelat spg i s centrifugou atd a pak by se videlo. Taky...pokud uz dite mate, tzn spermie tam nekdy byly, nenechala bych se hnat do M/T.
Hodne stesti
🙂

monasek84
2. zář 2012

@domuska11 Ahoj, cetla jsem tvoje posledni prispevky... rekakce tveho muze je naprosto normalni. Znam hodne holek z tohoto tematu a vsichni chlapi reagovali stejne... uzavreni do sebe, reci jako at si najdes "chlapa" atd.... dej mu chvili cas... rikej mu jak ho milujes a ze ON je pro tebe ten pravy... za chvilu ten prvni sok vstreba a bude o tom mluvit...jen netlac....

kazdopadne ale co tak znam z tohoto tematu.... nenechte se hned hnat do darce, nebo adopce.... pro doktory je to casteji jednodussi lidi takto odbit a nemaji chut to resit... proto hlavu vzhuru a nevzdavat se!!!!!!!!!!!!!

moname
3. zář 2012

môjho manžela liečili Nebidom-teraz 0-spermiogram -sme sa dopracovali že povedali že je možná aj iná liečb(gonandotropínami) len nevieme že kde sa obrátiť?Samozrejme že po spermiograme bol "cirkus" aj keď vedel že nebido ☹

monasek84
3. zář 2012

@moname jedinej kdo nam a vsem v nasem okoli byl schopnej a ochotnej poradit je dr. Kočí z Prahy - http://www.andromeda.cz/ ..... cena je docela vysoka, ale myslim ze to za to stoji... minimalne nejaka konzultace.....

domuska11
3. zář 2012

@monasek84 dakujem za vsetky povzbudive sllova ...som velmi rada, ze si sa ozvala..uz je to v pohide a co ma najviac prekvapuje je kludny...hned ako od tial vysiel po odobrati vzorky, mi vravel, ze sa mu to zdalo nejake divne, bolo toho malo a taka zvlastna farba..teraz sa ukludnuje tym, ze to odobereme doma a v klude a uvidime...kupili sme vitamin a dasli spermiogram nas caka 19.9. kazdopadne su to hrozne nervy a strach...kazdy sa tvarime, ze je to ok ale v nutri sa bojime co bude dalej..musime verit a modlit sa, nech je to lepsie...

monasek84
3. zář 2012

@domuska11 neboj, bude to dobry. Muj muz o tom ze zacatku mluvil, jen kdyz jsme si dali vinko nebo tak.... za uplneho strizliva vubec nechtel, ale aspon takto ano, trosku ho to povzbudilo 🙂
hlavne se nenechte odbit... malokterymu doktorovi se tim chce zabyvat, neni to pro ne asi bussines ☹

moname
3. zář 2012

@monasek84 ďakujem za odpoveď-zatiaľ sa pokúšam v SK dobojovať niekde-cez úrad pre dohľad nad zdrav. starostliv.-odkiaľ mi kázali písať na poisťovňu-keďže som písala cez ich formulár a neodpovedali ,tak som dnes volala-a mám zas písať- a ešte dlho pred tým kadečo-no úžas 😖

martas14
3. zář 2012

ahoj holky, chtěla bych vám dodat taky trochu odvahy a optimismu. I my před rokem v květnu zjistili, že máme azoo a ty začátky jsou opravdu mazec ta bolest, beznaděj a strach je odzbrojující. Ale měli jsme takové štěstí v neštěstí, že zrovna byly dny otevřených dveří v Brně na Obi v jejich Caru a narazili na super docenta Crhu, který nám to všechno vysvětlit a pořád mluvil ve stylu, že to prostě nějak zkusíme a to dodalo manželovi odvahu a mě sílu to všechno rozjet a podstoupit, kvůli tomu že měli zrovna nějakou akci na některé zákroky zdarma v rámci měsíce umělého oplodnění, tak jsme do toho skočili rovnýma nohama a nečekali jsme na nic a manžel šel M/T protože mu urolog zjistil nejspíše chybějící chámovody, jeho operace dopadla úspěšně, něco málo našli a z prvního IVF nám teď v postýlce hajá pětiměsíční zlatíčko. Takže holky přeji moc síly a spoustu štěstí, protože diagnóza azoo je zlá, opravdu hodně, ale možnost mít vlastní mimi je a rozhodně se vyplatí to zkusit, protože i kdyby to nevyšlo, tak pořád bude člověk vědět, že proto udělal vše a že si není co vyčítat a může se jít dál. Stejně jak psala mony, chlapi to berou těžce a je potřeba je podpořit a moc moc muchlat, aby věděli že přesto všechno těžké co vás potkalo jste na to spolu a že bez něho nechcete být za jakoukoliv cenu, i když by byla takto vysoká a on pak získá potřebnou sílu zabojovat s váma. Mě se to mluví asi ještě celkem lehce, protože jsme s touto diagnózou žili jen měsíc a pak jak se rozjel ten kolotoč doktorů jsem prostě tak nějak mojeho do toho vmanévrovala ani nevěděl jak 🙂 ale bojovat s tím roky jak některé snažilky tady, tak bych to asi tak nezvládla. takže ještě jednou moc držím všem palce a jak se říká pro každou z nás nějaké miminko čeká, kdyby jste chtěli něco vědět nebo se zeptat tak klidně napište pa

monasek84
3. zář 2012

@moname beh na dlouhou trat ☹ drzim pesti aby to nekam vedlo. Je smutny kolik lidi se smiri s darcem a nebo adopci a to jen proto, ze se s tim tady nechce nikomu nic delat ☹ takze jeste jednou, drzim pesti, urcite to za to stoji !!!! 🙂

monasek84
3. zář 2012

@martas14 gratulace a prejeme spokojeny zivot 😉

moname
3. zář 2012

@monasek84 ďakujem,si zlatá 🙂

martinaema
3. zář 2012

@monasek84 u vás ako riešili tie rozhádzané hormóny? čítala som síce celú diskusiu, ale už mám z toho v hlave guláš 😅

monasek84
3. zář 2012

@martinaema prave tim Nebidem, ale pak jsme zjistili, ze to bylo spatne. U nas je to ale stejne jedno, manzel ma pouze jeden semenik a to jeste ne dobre vyvinuty a s poskozenou strukturou, takze ani M/T pro nas nepripada v uvahu. Vim, ze nekteri ale pichali treba Pregnyl a spermie se jim nasli, dokonce byly i sem tam na spermiu.

martinaema
3. zář 2012

@monasek84 no aj môj mm má len jeden semenník, myslím ale, že vyvinutý normálne, aspoň urológ nič nehovoril pri vyšetrení a ultrazvuku. Endokrinológ hneď "zlomil palicu nad ním" dal mu tabletky tet so slovami nečakajte zázraky... Akože fasa prístup, žiadnu šancu nedá 😠 Ešteže som študovala endokrinológiu na koníkovi 😀 😀 😀 a na internete

monasek84
4. zář 2012

@martinaema jo, nekteri doktori jsou fakt super 🙂 Nam delali v jedne nemocnici biopsii ze semeniku...sli jsme pro vysledky a manzel se doktora pta "jak to vypada"... a doktor, cituji" "na hovno, co jste cekali?"... a vic nam k tomu nerekl.... taky strasna podpora 😒

jenda82
12. zář 2012

Dobrý večer, holky. Také jsme se přes dg oligoastenospermie, nekrospermie dopracovali až k azoospermii. Chtěla bych se zeptat, zda se u vás podařilo dostat se zpět na alespoň nějaké spermie (použitelné pro ICSI), nebo je to spíš definitivní. A moje druhá otázka se týká MESA-TESE - jak je to s následnou rekonvalescencí (bolestivost, možnost chodit do práce atd.) Děkuji moc za případnou odpověď.

monasek84
13. zář 2012

@jenda82 Ahoj 🙂 vsechno na co se ptas je strasne individualni... znam par pripadu, kdy se po lecene azoo spermie nasly, takze nemozne to urcite neni (hlavne kdyz predtim byly). Spis... kdyz byla oligo a pak nekro... mate udelanou genetiku??
A rekonvalescence po M/T... snasi to kazdej jinak, neschopenka je tusim tyden a pak dle typu zamestnani. Pokud se jedna o fyzicky narocnou praci, tak i dyl. Nevim uz ted presne kolik. Kazdopadne ale co sem okolo sebe videla...panove se toho bali a pak rikali, ze to nebylo uplne az tak strasny.

jenda82
18. zář 2012

@monasek84
Děkuji za odpověď, pro výsledky genetiky jdeme pozítří, čekáme na ně už 3 měsíce ☹ . Napadá tě něco konkrétního, když uvažuješ o genetice? Na spg teď manžela honí každý týden, paní doktorka tam chce něco najít za každou cenu 😀. Je to hrozný paradox, když jsme se před pul rokem dozvěděli dg oligoasteno.....tak jsme to obrečeli a teď bysme stejný výsledek oslavili.

monasek84
19. zář 2012

@jenda82 ahoj 🙂 my na ni cekali tusim 5 mesicu 🙂 myslim, ze na nas zapomneli, az kdyz jsme je po 3 mesicich urgovali, tal se to zacalo hybat 😠 Nenapada, to ne... to se jen tak ptam, ze mate takovy "sestup"... je mi divne ze by to zpusobovalo neco mechanickeho. Ale vsak uvidite, co vam doktorka rekne, urcite to bude v pohode, neboj 🙂
no jo, kdo by si to pomyslel co? ale neboj... toto me naucilo, ze clovek si zacne poradne vazit ruznych veci, ktere pro nej nejsou samozrejme a pak ti pulka problemu (okolo deti) z okoli bude pripadat naprosto bezvyznamnych a budes si rikat, co by tys za to dala 🙂
tak drzim pesti, urcite to dobre dopadne 🙂 neco tam nekdy bylo, tak budou mrsky jen schovany 😉

jenda82
20. zář 2012

@monasek84 Tak už máme po genetice a ta je absolutně v pořádku. Pan doktor - genetik - rikal, že takový náhlý pokles (během 6 měs.) až na azospermii by viděl spíš na nějakou překážku nebo na nějaký skrytý zánět, který je zplundroval 😀. Doporučil znova přešetřit urologii a udělat hormonální profil. Paní doktorka v laboratoři nám taky doporučovala pár měsíců vydržet a s MesaTese natož dárcem počkat. Další schůzka v CAR bude v pondělí, tak snad se to někam zas pohne.

monasek84
21. zář 2012

@jenda82 ahoj 🙂 no vidis, to je super 🙂 jak rika pani doktorka, taky bych se do M/T nehnala... pokud tam jednou byly, tak tam nekde jsou. Jak pises, zanet, nebo jestli bral antibiotika, nejake jine leky, zivotny situace - stres... muze to ovlivnit spousta veci. Hlavne ze gen. je v poradku a muzete ted resit dal 🙂 Pak napis, co vam v CAR rekli, drzim pesti 🙂

jenda82
24. zář 2012

@monasek84 Ahoj, právě jsme se vrátili z konzultace. U mě zatím vše OK a žádná další vyš. nejsou potřeba. Manželovi vzali HP, pokud by tam našli nějaký problém, tak by nás odeslali do Olomouce k andrologovi. Jinak jsme se domluvili, že budeme do konce roku čekat, pokud by byla zase azo, tak MesaTese, v nejhorším případě dárce. Ale pan doktor říkal, že mu nějaký šestý smysl a zlušenost říká, že pokud tam ty potvory nedávno ještě byly, tak zase budou (aspoň pro ICSI).Pokud bude MesaTese negativní, tak je prý velmi malá pravděpodobnost, že se to někdy zlepší, za 10 let se s tím setkal jen jednou. Jinak děkuji za podporu, s nikým jiným tento problém neřeším než s manželem, tak jsem ráda, že se můžu alespoň někde svěřit.

monasek84
1. říj 2012

@jenda82 ahoj 🙂 tak drzim pesti, aby se to nejak dobre vyresilo a klidne, kdyz bude depka, nejaky novinky nebo neco, tak sem zase napis, nebo do PM 🙂

jaanulka
11. říj 2012

@monasek84 ahojte holky už jsem sem dlouho nenapsala ale přesně to co jsi teď napsala tak je tak nevzdávejte to a určitě nedělejte ukvapená rozhodnutí..koukněte na nás po 6 letech!!!! 🙂všem držím pěstičky a vydržte jsou to neskutečný nervy stres ale všechno zlí je k něčemu dobrý!!!!!

domuska11
12. říj 2012

Ahojte..vcera nam bola potvrdena diagnoza druhym psg...zial, azoo..sranda, ze som to brala lepsie ako prvy raz, ratala som s tym...v stredu ideme na konzultaciu, chcem sa vas opytat, ako dlho sa caka na genetiku, ako to vsetko postupuje?? Operacia, moja stimulacia a kolko to vsetko cca stoji...Zatial je u nas tabu otazka darcovske spermie, dufam, ze ho to coskoro prejde, nemam sa komu zdoverit, je to tak tazka tema, ze to nechcem nikomu vraviet...a najhorsie je na tom , ako som ho dnes v noci pocula plakat a nedokazala som mu pomoct :((((((((((

monasek84
12. říj 2012

@domuska11 Ahoj Domi... zacatky jsou pro obe strany hodne tezke... ty ted musis byt hlavne oporou... priprav se na to, ze jednu chvilu bude i zly, bude te vyhanet atd, ale nedej se a trvej na tom, ze ho milujes atd... ted to potrebuje jako nikdy...

Genetika.... nekdo ceka 3 tydny, my cekali skoro pul roku.... nejcasteji tu tusim rikali o cca 3 mesicich pokud se dobre pamatuju...

Operaci Mesa/Tese tu delaji vetsinou driv nez tvoji stimulaci (kdyby se nic nenaslo, aby te nestimulovali zbytecne)... operaci si celou hradite, stoji okolo 900 Eur, jak kde. Tvoje stimulace a IVF je hrazeno pojistovnou, vy platite jen leky, okolo nejakych 250 Eur... pak samozrejme cena naskakuje, kdyby se mrazilo atd... mrkni do ceniku kterehokoli CAR, tam vse najdes...

A o darcovi bych taky nechtela sama slyset, dokud bych nezkusila vsechny moznosti! Nenechte se do neho natlacit za kazdou cenu... tlaci tam casto jen proto, aby nemuseli tento problem resit!!!

Jak mu vysel hormonalni profil??

katarinnak
12. říj 2012

@domuska11 Ahoj. Aj my sme si tymto presli ☹. Na zaciatok su dolezite vysetrenia na zistenie ci ide o neobstrukcnu alebo obstrukcnu azoo...mozes si o tom viac precitat na nete, mozno uz si aj citala 🙂. Cize manzel by mal ist ku urologovi na kompletne vysetrenie a potom genetika. Aj ty by si sa mala dat vysetrit u gynekologa, nech ste si isti ze je vsetko ok. My sme mali zlu genetiku, manzel ma mutaciu genu cystickej fibrozy, co sposobilo ze nema semenovody. Bol na mesa/tese v Prahe a na IVF sme boli v Brne. U nas slo vsetko velmi rychlo, presne rok odkedy sme sa zacali snazit som bola tehotna. Ak by si chcela viac informacii, kludne napis IP. Drzim palce!!! papa

domuska11
12. říj 2012

@monasek84
@katarinnak dakujem za odpovede...ja som uz bola na vysetreniach a som ok. v stredu ideme do Heliosu a tam uvidime, kazdopadne chcem to hned riesit, nechcem sa tym trapit pol roka a rozmyslat c ideme robit...

elleonor
12. říj 2012

zalezi i na tom kolik mate let, ja mam 32 a manzel 39,napred jsem sla ja na vysetreni, protoze jsem si myslela, ze je to moji vinou, ze jeste nemame deti (po 1 roce manzelstvi), ale tam mi lekarka rekla ze u me je to vse ok, mela jsem zrovna i ovu, a rikala, ze at se snazime a pokud nic tak za mesic at jde manzel na spg-a to bylo v breznu, po dlouhem premlouvani pred vanocemi sel na spg s vysledkem azoo, take byl z toho spatny a hned jsem studovala na internetu jake jsou moznosti a co se da delat, pak jsem videla, ze i on se dival a rikal, ze mel v dospivani priusnice a asi v nasledku toho hydrokelu a na internetu pisou, ze to zpusobuje neplodnost a on to pred tim nevedel, takze to uzavrel, ze zadne bolestive zakroky a zezani nepodstoupi a at jdu na darcovske nebo adopci nebo bez deti,ale 100% se rezat nenecha,Jeste sel k urolog.na sono-tam vse ok,take hormony ok,tak jsem ho premluvila at jde do centra ze tam je i centrifugace, ze po 1 vysledku neni nic jiste-sel a vysledek:ani po centrifugaci nic nenalezeno ☹ takze to rekl jasne DARCOVSTVI,o zadnych dalsich vysetreni nechtel slyset. ja se nedala, koupila jsem profertil a rekla at to bere a po 3 mesich jde na kontrolni, jestli azoo tak ze zacneme s tim darcovskym, bral,vzhledem k tomu ze bylo jaro bral i leky proti alergii... a v kvetnu sel na kontrolni- 3 miliony v 1 ml, byli jsme stastni, ale pak zase pochyboval jestli vysledek nezamnenili.Pak jsme sly do centra na konzultaci a ptala se na kryokonservaci kdyz jednou tam neco je a podruhe nic. Takze ted po dnesku mame zamrazene 4 zkumavky (prvni jen par kusu, ani dr, nepsala pocet a jen po centrifug. tak nevim) Pak 2x po 100tisic a po dnesku dalsi se 200 tis. bohuzel na genetiku jdeme az za mesic-dlouho to tady trva, tak doufam ze i toto snad bude ok, jestli ano tak v lednu/unoru nas ceka ICSI-snad