Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

cabika
12. zář 2008

Ahoj děvčata, chci se zeptat, jaké vyšetření musím podstoupit před IVF?
Díky moc. 🙂

andulka2
12. zář 2008

ahoj Lendulko, dekuju za odpoved. Prave jsem ti napsala dlouhatanskou zpravu a pred odeslanim se mi seknul pocitac. Tak jdu psat znova 🙂 My meli puvodne taky v planu, zkusit to nejdriv jen s vlastnima a v pripade neuspechu pouzit darce. Pri posleni navsteve Gennetu mi ale dr. sdelil, ze sance na uspech s vlastnima je tak zoufale mala, ze mame zkusit minimalne oplodneni pul na pul. Docela nam to vzalo nadeji. Ale nic nevzdavame. Taky jsme premysleli (kdyby to ted nevyslo), zkusit znova M/T, ale nevim, zda je to dobry napad. Pritel by do toho i sel, ale ja osobne si myslim, ze kdyz mu posledne nasli tak malo - a jeste spatnych spermii, ze sance, ze by se za ten rok vytvorily nejake nove, pohyblive, je mala. Ptala jsem se na to v Gennetu a bylo mi receno, ze je to blbost, ze uz tou prvni M/T jsme pro vlastni miminko udelali maximum a ze by pri dalsi operaci stejne zadne nove nenasli.... Ohledne toho sportu a vinka mas pravdu. Je lepsi to vynechat. My byli na M/T loni v listopadu, puvodne jsme chteli 1.IVF podstoupit hned v lednu, ale pak do toho prislo stehovani (sice jen v ramci Prahy, ale i tak spousta prace), zmena zamestnani a hned bylo leto. Tak jsme si jeste uzili leta a od poloviny srpna se do toho konecne dali.
Co vy, podstupujete ted 2. IVF ?

monku
12. zář 2008

Ahoj cabilka, Ja jsem na pocatku IVF. Nejprve mi delalli hormonalni profil z krve-2. a 10. den cyklu(DC) a soubezne vaginalni vaginalni ultrazvuk. Taky jsme byli s manzou na genetice-karyotip z krve. No pokud bude vse ok, tak si myslim, ze te daji stimulovat.. 😀

lendulka007
12. zář 2008

Adélko, my už máme za sebou i 2.IVF, kde jsme chtěli jít do půl na půl. Bohužel jsem neměla moc vajíček, tak jsme je nechali oplodnit dárcem po dlouhé diskusi a spoustu slz. Ze čtyř se oplodnili tři a jen jedno se dál vyvíjelo a bylo mi dáno zpět, ale bohužel to nevyšlo. Asi to bylo zapříčeněno mými slzami a tím, že jsem si říkala, že jsme udělali blbost.....prostě jsme ještě na to nebyli připraveni. Opravdu otázka dárce je strašlivě složitá, kdo tím neprošel, neví. Já když jsem o tom mluvila, věděla jsem, že děláme dobře, jenže....
Teď mám za sebou laparoskopii, hysteroskopii a vyš. průchodnosti vejcovodů - vše je OK, teď čekám na výsledky histologie endometria a v říjnu nás čeká imunologické vyšetření. Pak už konzultace. Chceme jít do IUI dárcem případně IVF dle domluvy a dle nových výsledků spg. My jsme vždy ve spermiogramu něco měli, sice mrtvé, ale byly tam.
M/T jsme měli v únoru, 1.IVF jsme měli v březnu, 2.IVF v červenci. Takže jsme toho za letošek docela dost zvládli. Jen ten výsledek nám zatím chybí, ale on přijde.
A kdy tě čeká začátek stimulace? A ke komu chodíš? Já jsem u Vykysalé, taky v Gennetu. Pozoruji, že je nás tady hodně z Gennetu.

monku
12. zář 2008

Ahoj lendulko, to je hruza, kolik jste si toho uz prosli.. My samozrejme take resili darce-i slzicky u me byli ☹ Jsme uplne na zacatku a uz je to opravdu tezky.. Vis, ale co me prekvapuje? Proc v Gennetu mrazi spermie odebrane po M/T? Embryolozka mi rikala, ze je lepsi nacasovat M/T se stimulaci zaroven a oplodnit vaja cerstvymi spermiemi. Oni jsou i tak mene kvalitni a to zamrazeni je pak jeste vic vycerpa..

eloana
12. zář 2008

ahoj ja taky chodim do genetu a bohuzel tam delaji nejdrive mese/tese a pak teprve stimulaci taky nechapu proc mrazenim se 50 % znici

cabika
12. zář 2008

ahoj monku, já jsem myslela, že je třeba ještě laparoskopie a hysteroskopie? 🙂

monku
12. zář 2008

No, cabika, ja psala, cim jsem prosla a ono vlastne, kdyz ti delaji IVF, tak vaja odsaji a clovek ani laparku a hystero nemusi prochazet, pokud nemas nejake potize..

lendulka007
12. zář 2008

Cabiko, na laparospopii a hysteroskopii se posílá až po neúspěšném IVF či dvou. Na 1.IVF stačí tvůj hormonální profil, nic víc.

Monku, ono na druhou stranu je lepší projít nejdřív M/T. Dle mého osobního názoru, když nic nenajdou není člověk psychicky smířen s tím, že musí jít do dárce a to je začátek konce a neúspěchu. V případě, že se najde, to je lepší. Ale kdo ti to řekne dopředu???? Nikdo. Proto tomu rozumím a chápu. A my třeba máme spermijky až z TESE, vykultivované z tkáně.

monku
12. zář 2008

Lendulko, jo jo souhlasim, zalezi na uhlu pohledu, mne zase prijde, ze je lepsi dat to dohromady se stimulaci.. Ale nevim jak presne se to dela, kdyz spermijky kultivuji z tkane.. 😅

ninna78
12. zář 2008

Trosku sa zapojim... nam bolo povedane, ze spermie ziskane z M/T su slabsie a tak mrazenim nemusia prezit, preto sa to vsetko robi naraz. Na druhej strane sa da dohodnut, ze ak by nic nenasli, tak oplodnia vajicka darcovskymi spermiami a daju ich zmrazit do doby nez sa rozhodnete ist do darcovskych spermii

andulka2
12. zář 2008

Lendulko koukam, ze jste toho za letosek opravdu hodne zvladli. A mas pravdu, to IVF je hodne o psychice. Neni jednoduche,smirit se s darcem. My tuto otazku resime do dneska. Ja si myslim, ze jsem s tim jakz takz smirena (rikam si ted, ale mozna, kdyby doslo na vec, tak bych si tak jista taky nebyla, nevim), ale pritel s tim jeste uplne smiren neni. Proto navrhoval i ten 2. pokus M/T. Ty ted prochazis ruznym vysetrenim - alespon budes vedet, ze je po teto strance vse v poradku. A taky si date malou pauzu, nez pujdete do IUI. Ja chodim do Gennetu, k dr. Kostakovi. Stimulovat jsem zacala vcera, prave pred chvili mi pritel pichnul 2. davku. Stimuluji Gonalem. A ve ctvrtek jsem objednana na ultrazvuk, k dr. Dankovi, protoze dr. Kostak tam neni. Mne prijde ten system v Gennetu taky rozumny - je sice fakt, ze rozmrazenim se muzou nejake spermie poskodit, na druhou stranu se dle vysledku M/T muzete rozhodnout, co dal a hlavne se na to pripravit po psych. strance. Otazka darce je opravdu straslive slozita a chce to cas. My mame spermijky rovnez vykultivovane az z TESE, jsou opravdu spatne. Jak rikal dr., sance pouze 10 % ☹

lendulka007
13. zář 2008

Andulko, koukám, že jsme na tom obdobně. Taky spermijky z TESE po kultivaci. My máme sice ještě 4 dávky, ale říkáme si, když nedokázali nic oplodnit, tak asi na tom nejsou dobře. Dovnitř se bohužel nevidí. A ještě máme jeden problém, já nikdy nemám dost vajíček. Kdyby jich bylo přes 10, dá se to zkoušet půl na půl, ale při menším počtu, máš méně šance. Při 1.IVF jsem měla 5 vajíček a nic z toho nebylo oplodněno. Při 2.IVF jich bylo sice 8, ale pouze 4 šli na oplodňování. To 2.IVF bylo opravdu pro mě strašlivě stresové. Smíření se s menším počtem vajíček pro nás znamenalo vše přehodnotit a jít do dárce. A asi jsme na to připraveni nebyli a to jedno embryjko se prostě nechytlo. Tak proto se dr. rozhodla jít do všech vyšetřeních než podnikeme další kroky, což samozřejmě kvituju.
Košťák je dost silný pragmatik, proto se ani nedivím, že tě od toho odrazuje. Mně to taky říkal.
Daněk je fajn.
Tak pěkně stimuluj, ať máš více vajoch a můžete to prubnout půl na půl nebo to prostě napoprvé risknout. To ti embryologové určitě doporučí, ale je to jen na vás. Poprvé bych tomu dala taky šanci, sice jsem se toho bála, ale zkusili jsme to. Asi bych si to pak vyčítala, že jsme neudělali vše pro naše biologické dítě. Je to risk, ale někdy risk je zisk. Jinak poprvé jsem měla také Gonal.
Tak ti přeji hodně štěstí. A dej vědět, jak probíhá stimulace.

andulka2
13. zář 2008

Ahoj Lendulko, preji hezkou sobotu. Nam po M/T zamrazili pouze 2 davky, takze mame opravdu jen malicko vlastnich spermijek. Navic spatne kvality. Jak rikas sama, dovnitr se bohuzel nevidi, tak uvidime, az to rozmrazi. A taky podle toho, kolik budu mit vajoch. CO se Kostaka tyce, vystihla jsi to naprosto presne. Silny pragmatik. Zrazuje me v podstate od vseho. Nejdriv mi rekl, ze to, co mame neni nic, ze ta sance na vlastni neni zadna a ze mame jit rovnou do IUI s darcem. Ze kdyby byl na mem miste, vubec by do IVF nesel, ze je to pry jen skoda penez a taky si nicim telo tou stimulaci. Tak jsem na nej zustala koukat, vzalo mi to docela "vitr z plachet". Tak jsem mu rikala, ze embryolog nam tehdy po M/T rekl, ze mame 10 % sanci, coz sice nezni jako moc, ale rozhodne lepe nez 0 % sance, jak mi tvrdil on. Bylo to hned na 1. konzultaci, kde prijdes plna nadeji a ocekavani a dozvis se suse takovou tvrdou realitu ... tak jsem mu rekla, ze pokud mame opravdu 0 % sanci, tak nechapu, proc nam ty 2 davky zamrzazovali a ze chci rozhodne zkusit IVF s vlastnima, maximalne pul na pul. Tak mi rekl, ze je to moje rozhodnuti a moje telo ... Pak kdyz jsem se ptala, zda ma smysl jit do 2. M/T, tak mi taky rovnou rekl, ze to nema smysl a ze je to blbost ... mozna ma pravdu, ja nevim, ale rozhodne neni jednoduche, rict si "ok, jdeme do darce, vzdyt je to jedno". Ty jsi taky chodila k dr Kostakovi ? Leni jak to probiha, po OPU ti hned sdeli, kolik mas vajicek a pak na druhy den ti reknou, co spermie ? a rozmrazi hned obe davky na jednou ? diskutuji s vama dalsi postupy a tak ?

andulka2
13. zář 2008

A jak jsi reagovala na Gonal, bolelo te neco, nebo jsi to ani necitila ? ja zatim docela v pohode, jen me obcas boli vajecniky, asi jak chudacci pracuji ...
Dokazu si predstavit, ze to 2. IVF pro vas muselo byt hrozne stresujici ... pocitas s vetsim poctem vajicek a najednou je to jinak a ty se musis nove rozhodnout ... a cele vse znova zvazit a prehodnotit ... jak pises, asi jste na to opravdu nebyli pripraveni, proto se to emryjko nechytlo. Nevedeli jste, zda delate spravne ... je to hodne o psychice ...je fajn, ze te dr. ted poslala na vsechna vystereni, budes mit jistotu, ze je vse v poradku. A tentokrat to uz urcite vyjde !!!!! taky ti preju hodne stesti ...

lendulka007
13. zář 2008

Andulka, já jsem byla u Košťáka jen jednou na utz a tam mi říkal, to samé, co tobě, že to nemá smysl dělit, jít rovnou do dárce. My jsme to samzřejmě po 1. neúspěchu hodně zvažovali. A dopadlo to, jak to dopadlo.
Na Gonal jsem reagovala normálně, nic mě nebylo. Jen občas pobolívaly vaječníky. Na OPU ti řeknou, kolik toho máte a zeptají se, co s tím. Zda vaše, nebo dárce. Pokud by v té jedné dávce nic nebylo kvalitního, rozmrazí i tu další. Oni spermijky hodnotí pouze podle toho, jestli se pohybují - to je známka, že žijí a nejsou mrtvé. Bohužel o dárci ti nic neřeknou, jen je zajímá tvoje krevní skupiny. OPU dělá ten dr., kt. je zrovna na sále. Třeba tam budeš mít některou ženu dr. - ty si myslím, že jsou v Gennetu lepší. O dr. Košťákovi jsem neslyšela žádné dobré zprávy.
Druhý den si ráno voláš o výsledek, to je úplně na tom to nejhorší. Na OPU jsem byla asi 12.dc. A na ET většinou Gennet doporučuje obden.
Jo a když jsem se bavila s embryologem a řekla jsem to a to jméno a on se podívá do PC na naše výsledky, tak slyším - a ježiš. A % šanci nám nic neříkal. Já vím, že tam určité % je, ale kdo to má psychicky vydržet a stále hledat tu jednu správnou spermijku. Věk nám utíká a opravdu už na to nemáme sílu, max. pro sourozence.
Já mám naštěstí vše v normálu po laparce, hysterce i průchodnost je OK. Tak jsem si opravdu oddychla. Teď už jen imuno.
Tak se drž a hodně štěstí a pěkné píchání a co nejvyšší počet vajíček, protože to v našem případě je to nejlepší, i když kvantita není to samé co kvalita.
Pa.

andulka2
14. zář 2008

Lendulko dekuju moc za veskere informace. Jsem opravdu zvedava, jak to cele dopadne. Kez by to tak vyslo ... clovek nesmi prestavat verit a nesmi to hlavne vzdavat. Jen mam jeste posledni dotaz - kdyz se nas po OPU zeptaji, co dal, muzeme rict, at zkusi oplodnit maximum nasima spermijkama a podle toho, jak nase budou vypadat, at evt. oplodni cast i darcem, kdyby v zadne davce nasich spermijek nic kvalitniho nenasli ? nebo musime rict hned - pul na pul, nebo jen nase, nebo jen darce ??? dekuju moc. Ja vim, mela jsem se na toto vsechno zeptat Kostaka, ale kdyz ja byla tak mimo z tech jeho negativnich odpovedi, ze uz jsem na dalsi nemela silu. A co vy, kdy jdes na laparku ? preji jinak moc hezkou nedeli, pa A.

andulka2
14. zář 2008

promin, ne laparku, chtela jsem napsat imuno ....

peta131
14. zář 2008

Ahojte babeny, mám podobný problém ako vy, už rok sa snažíme o bábo a keďže sa nám nedarilo začali sme už pátrať po príčine. Priateľ bol teda minulý týždeň na spermiograme a zistili mu azoospermiu ☹
Tak nás hneď objednali do CAR, takže za 2 týždne tam ideme. Môžete mi prosím vás tak v skratke povedať čo nás čaká??? Sme z toho úplne hotový ale veď si viete predstaviť ako sa cítime ☹ najhoršia je tá predstava že sa nám nikdy nepodarí mať bábo prirodzenou cestou ☹ Ja len dúfam, že mu tam nájdu nejaké tie spermijky lebo s darcovskými by som sa nedokázala zmieriť ☹

lusinkaj
14. zář 2008

ahoj...peta131....poznam ten tvoj problem ....moj manzel ma to iste...zistili mu to ked bol na vysetrnie na spermiogram...a bola to poriadna rana pod pas pre nas....a potom sa prislo na to z eto je genetika....tak mi sme neisli aby mu to pozreli chirurgicky....chodime do gyncare 2.IVF sa nam nepodarili ale verime.dufame ze 3IVF sa nam podari-ale s darcovskymi spermiami.....ale urcite by si sa y tym zmierila ze su darcovske!!!!neboj bude dobre....

peta131
14. zář 2008

Lusi, my to asi nemáme genetické lebo priateľ už jedného syna má, takže plodný bol, lenže potom dlhé roky jazdil motocros a jazdil na koni a ževraj tam sa mu to mohlo poškodiť. My sme objednaný do Gynfivu ideme tam za 2 týždne tak som zvedavá.

peta131
14. zář 2008

Ozaj a ešte som sa chcela spýtať na liečbu v CAR musíme byť už manželia? Lebo niekde som čítala že áno tak neviem 😖

eloana
14. zář 2008

ahoj peta tak my mame stejny problem - manzel ma azoospermie -a zitra mame mit vysledky z genetiky ,ale tez nepredpokladam ,ze by to byl tento problem ,tez mame spolu dceru.
Jinak v caru jsme byli - nejdrive byl spermiogram ,pak pohovor -dale nasledovala genetika na tu cekame Ceka se kolem 3_4 tydnu alespon v gennetu. Me delali hormonalni profil a manzel byl u urologa -tam je v śe v poradku.Tak v podstate nic nevime:(((( jsme doporuceni na mese/tese coz je odebtŕani spermii z varlete ci nadvarlete -bylo nam receni ,ze se to spise dela z varlete -ale manzel na to jit moc necche -tez z financniho hlediska.
Chodime do gennetu a odehralo se to vse behem mesice -nejdele se tedy ceka na tu gennetiku.Tak hodne stesti🙂)

lusinkaj
14. zář 2008

peti.....no tak manzel to ma geneticky....on sa tak narodil.....lekar povedal ze mozno ak bol v puberte tie spermie boli.......ale to je mozno.....ale teraz proste je to tak.....uz sme sa s tym zmierili...ale nebolo to lahke!!!!!!ale budeme radi ak sa nam podari IVF...s darcovskymi!!!!!!!nie nemusite byt manzelia.......neviem o tom....aha...tak asi to bude tym motocrosom....oni boli....a teraz nie su!!!!!!uvidite na vysledky!!!

lendulka007
14. zář 2008

Adnulko, imuno nás čeká začátkem října. Ohledně toho dotazu, jestli říci rovnou půl na půl nebo vyčkat, jak to bude vypadat. Nevím, nenapadlo mě to. Neboj, těsně po OPU za vámi na pokoj dorazí embryoĺog, tak se s ním uvidíte. Vyčkej na tvojí kontrolu, kolik vajíček budeš mít, podle toho se to všechno odvíjí. Hodně štěstí na čtvrteční kontrolu.
Zdravím Lusinkaj, Petu a Eleonu.

eloana
14. zář 2008

ahoj lendulko🙂) my snad zotra budeme vedet tu genetiku ,alespon doufam -ale manzel uz mi hleda praci -tak to na druhe nevypada cche pockat ,jestli se to nejak neumoudri:((((

cabika
14. zář 2008

peto, já jsem si taky neumela drive predstavit, ze nebudeme mit vlastni deti. Kdyz jsme se dozvedeli ze ma manze azoo a ted ze mame pouze 50% sanci ze na M/T budou nejake spermie, budu rada, kdyz budeme mit dite treba i od darce. Je jasne, ze to nebude biologicky dite nas obou, ale zalezi na tom jak si to dite vychovas. Zahrnes ho laskou a udelas pro nej vsechno na svete jako pro svoje vlastni. 😵
Tak jsme se s manzou rozhodli, ze na M/T pujdeme po novem roce. Dame tomu sanci, treba se to umoudri. 😉 I kdyz tomu moc neverim. 🙂

lendulka007
15. zář 2008

Cabiko, my do M/T také šli při naději 50-60%, což jsem si říkala, že celkem dost. Ale těsně po operaci nic nenašli, až po TESE z kultivace v kvalitě nic moc. Rozhodně tomu šanci dejte, po novém roce bude lépe. Také jsem věřila ve zlepšení, ale nekonalo. ALe stejně po roce chceme zkusit nový spg, třeba tam něco bude. Já tomu moc věřím. Nebojte, řeknu vám jak to dopadlo.
Rozhodnutí jít do dárce je opravdu dost složité, ale dnes už oba víme, že i tak bude to dítko naše. Tak se holky držte.

Eleono, co výsledky z genetiky, jsou v pořádku? Já si myslím, že budou. A jak to, že chce počkat?

eloana
15. zář 2008

ahoj
lendulka007 🙂 jeste vysledky nemame:( mame zavolat ve stredu snad uz budou pak se rozhodneme co dal -no ja mam jasno ,ale manzel stale nevi

lendulka007
15. zář 2008

Eleono, počkejte na výsledky a pak se rozhodněte spolu. Jen ho do ničeho nenuť, protože to nemá smysl. Musí on sám k tomu "dozrát". A on pak přijde s tím, že půjdete do toho. Jen, aby to nebylo mnoho let. Příběh jedné kamarádky: 5 let se manža odhodlával k T/M, 1.IVF se sice zadařilo, ale ZT v 7tt a při 2.IVF byli úspěšnější a čekají miminko a ještě mají mražáčky. Ale jak říká ona, on k tomu musel dospět. Tak se drž.