Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

slncee
6. dub 2010

ahojte babenky, dlho som tu nebola... mala som perno v robote a tak vseobecne... popisali ste tu toho hodne, ani som nestihla vsetko precitat...
no neviem ako sa rozhodnete, ale ako hovorite cena nemusi byt vzdy zaruka... ja osobne som z dr. obsitnika z ISCARE nemala dobry pocit... mozno ako chirurg je dobry, tazko povedat...
my sme sa vsak vybrali uplne inou cestou a pisem to len preto, aby ste tie, co mate zle spermije aj po M/T nezufali a snazili sa najst kvalitneho androloga, co na SR nie je a v CR je ich tiez je malo... ja porovnavam rozne studie aj s anglicky pisanymi strankami a ten vyskum/medicina je u nas pozastaveny tak na 20 rokov, co je vela... tu na SR ta v CARe poslu len na M/T, ale to mozno nie vzdy vyjde prave preto, ze je nevyhnutne asi u muza nieco upravit, to ze tam tie spermije nie su nieco znamena... a nasi urologovia nehladaju pricinu, ktoru je potrebne riesit, ale len co ako najrychlejsie ist do ICSI, aj ked nakoniec je to neuspesne, kedze aj ked sa tie spermije nasli su nekvalitne a vedie to k potratom alebo sa vobec embryjo nevyvija...
my sme s nasim muzom este zas na zaciatku, ale ja som si akysi obraz o nasich CARoch vytvorila a s nasou diagnozou nam vela sanci nedavaju, rovno sa ide do M/T... pomoct sa nam vobec nesnazia a ku tomu sa vela pripadov da riesit... nie vsetky..
nam doktor povedal, ze sa moze stat, ze manzel na liecbu nezareaguje, ze negarantuje, ale v podstate na nejakych 80-90% sa reakcia dostavi.... tie percenta si nechava iba pre pripad keby telo reagovalo inak ako vacsina muzov... a predsa kazdy organizmus je iny...
ja tomu verim, neviem preco, ale nic horsie sa nam nakoniec nemoze stat v konecnom dosledku iba to ze stratime 3-6 mesiacov a skoncime tam, kde sme boli na zaciatku pri M/T a v najhorsom pripade darcovstvo....

monasek84
6. dub 2010

skrecko: sakra, tak to musim rychle neco vymyslet 😀

monasek84
6. dub 2010

slncee: ahojky 🙂 a jaky je teda ted presne vas postup? hormony, lecba??

skrecko
6. dub 2010

slncee: presne s tebou suhlasim. Podla toho , co mam nacitane, tak to tu riesia tak, ze neliecia, ale rovno rezu. Som z toho dost zufala a mam pocit, ze nam to proste nevyjde. Nie preto, ze by sme boli uplne beznadejny pripad, ale proste preto, ze tu nie je clovek, ktory by nam mohol, alebo chcel pomoct. Vy mate ake problemy? Zrejme si uz pisala, ale nepamatam si 😅 . Vies nam napisat hodnoty hormonov? Aby sme aspon mohli porovnat 🙂
No ja dnes balim, zajtra som tu zas, drzte sa! pa

slncee
6. dub 2010

Ahojte, u nas je to tak, ze rezu a vo vacsine aj najdu spermije, ale to vobec nie je vyhra.... Neodbornost mi aj dokazalo to, ked som sa obsitnika spytala, ci M/T posobi aj nejak negativne na hormony muza, to som sa niekde docitala. Tvrdil, ze nie len bezne nebezpecie z toho vyplyva ako z kazdej operacie... A to mi potvrdil aj doktor v Rakusku, ze pri castom rezani pri M/T moze dojst k poruseniu hormonov a k inym dosledkom na muzovi.
My sme nemali podla SR urologov ziadnu pricinu azoo, mala som naplanovanu stimulku a M/T. Vsak som sa neuspokojila s tym, ze nemame pricinu a s tym, ze kopu spermijok nasli inym, ale uspesna tehotnost sa nedostavila. Tak som zas zacala studovat uz nie na nasich strankach ako besna a vela som sa dozvedela. Niekedy som si myslela, ze ked nam najdu spermijky je vyhrane, ale to tak nie je... Je to len dalsie sklamanie, ak to nevyjde a ti nasi doktori vedia, ze to absolvujete odznova aj napriek tomu, ze to asi zas nevyjde.... Treba liecit mm a nielen ho rezat donekonecna a potom k tomu su tam stale tie spermije, ktore to vajicko asi neoplodnia. Sorry, ze som taka negativna, ale to je moj dojem... Vela som s tym bojovala a naplakala sa... viem ako sa citite...
Je nevyhnutne urobit vysetrenie inhibitin B, je to drahe, u nas to ale robia asi v ISCARE, ale my sme boli nakoniec inde - pretoze to ze je nejaky vysledok nic nedokazuje, ked je nespravne potom paru reprodukovany akoze je v poriadku.... U nas je to tak, ze dldhodobo mame znizeny volny testosteron (podla SR v norme, vobec nezohladnuju vek, ktory je nevyhnutny pri testosterone zohladonovat, plus ho rozdelit podla potreby), SHBG zas zvysene a celkovo z toho vyplyva, ze to ma zly vplyv na vyzrievanie spermijok. Je mozne testosteron umelo dodat telu, ale nie je to najlepsie riesenie a hlavne kratkodobe, bude mat vplyv na muza neskor v starsom veku, plus nejedna chceme viac deti (aj ked v nasej situacii to znie morbidne ☹ ). V CZ niekedy pristupuju aspon k tej prvej moznosti, na SR ani tuto moznost neponuknu paru ☹ . Druha moznost je dodavat nejake medikamenty telu, ktore ten testosteron prirodzene zacne vyrabat, je omnoho lepsi a vysledky sa dostavia vo vacsine pripadov rychlejsie. U nas ale popri druhej zlej diagnoze - varikokela by sa ucinky asi vobec nedostavili.
Dalsia dolezita vec je dodavanie vyzivy v semennikoch, ak su zle prekrvene a maju zvysenu teplotu, spermijky nedozrievaju. Pri dopplerovom vysetreni nam bolo zistene, ze sa semenniky neochladzuju, nevyzivuju a tym sposobuju, ze je vytvorene zle prostredie pre vytvorenie spermijky. Jednoducho povedane nema moj mm zily v poriadku. Pojde na operaciu a po operacii zacne brat hned medikamenty, vysledok budeme vidiet do 3-6 mesiacov. Co sa tyka varikokely vsetci doktori v SR - snazila som sa tu najst chirurga, co by to zoperoval, aj tu na tejto stranke baby reagovali, ze varikokela nesposobuje azoo, ale na anglickych strankach som sa v nie jednom pripade docitala prave aj o tomto. Proste tu nasa medicina este nedosla, bohuzial, len je smutne, ze danou neodbornostou odradzaju ludi od spravneho rozhodnutia.
Pisem to tu len pre tych, ktory akoze nemaju pricinu, ale ta vzdy je... Len netreba stracat nadej....

monasek84
6. dub 2010

slncee: hmmm, tak to mi trochu srazilo nalady a nadeje.... ach jo... nechapu kdyz ma clovek tyto problemy, proc proste musi jeste resit dalsi, typu jestli rika doktor pravdu nebo ne..... na Obsitnika jsem zatim popravde neslysela jeste moc dobre recenze, takze dost premyslim o tom, ze zkusime jine centrum....
jinak kazdy rez do semeniku znamena to, ze poskozena tkan uz neprodukuje bunky potrebne k tvorbe spermii, tzn ze kazdy kousek poskozeny rezem uz bude "nefunkcni".....

monasek84
6. dub 2010

a pred svatkama jsme se bavili o hladinach HP nasich muzicku... takze nas uplne prvni HP z 16.6.2009 vypadal takto:
TST - 3,79, FSH - 83,24, LH - 34,87, takze katastrofa vsemi smery 😖 19.1.2010 nam brali jen TST a to bylo 21,11..... ted nas ceka kontrolni spermio a predpokladam ze zase kompletni HP....

skrecko
7. dub 2010

slncee: my mame za sebou toho len velmi malo, ale podla toho, co som si precitala mam uplne rovnaky nazor a pocit ako ty. A este jedna vec-my si trebars nacitame informacie, odovzdame si skusenosti, ale ak sa pytas lekarov na nieco, co im nevyhovuje, tak ta len podrazdene odbiju. Ja som bola s muzom u urologa, ked boli hotove vysledky hormonov a dost som sa pytala, ale nie vzdy mu to bolo po chuti. Napr. som sa dozadovala nejakej liecby - odporucil nam profertil!!! a ked som mu povedala, ze si myslim, ze vitaminy nasu situaciu zrejme nevyriesia, ze myslim skor nejake lieky, tak nam nic neponukol a poslal nas len endokrilnologicke. A samozrejme hned CAR a hned od zaciatku nam tlacil, ze bude nutne umele oplodnenie(len ci bude cim oplodnovat). Oni sa vlastne ani nesnazia situaciu nejak zlepsit, alebo prichystat podmienky na lepsi vysledok. No ale tu v BA a okoli ani neviem o nejakom andrologovi, co by vedel pomoct. Takze sme vlastne dopredu odkazane na to nechat si rozrezat muzov na slepo. Tak by som im odporucala, aby predo mnou nevyslovili slovo "liecba", lebo toto nie je liecba.
Ozaj, ake mate vysledky ostatnych hormonov? My mame volny testosteron tiez nizky 6 pg/mL (8,9-42,5). Celkovy TST mame ako tak v norme 10,84. No a este mame vysoke FSH (27,67) a LH (11,09). Takze co s tym? Da sa nejak ten volny ovplyvnit?
Ty mas inak vyhodu, ze sa vies orientovat aj v zahranicnych clankoch, to ja mozem skusit anglicke, ale ziadna velka slava to nebude 😒 Tak ak nieco uzitocne este zistis, tak nam posun info 🙂
A kam chodite do CAR?

monasek: tak to je celkom dobra hodnota toho TST, tak drzim palce, nech vysetrenia dopadnu dobre. Inak ku komu ste chodili pred CAR. Lebo viem, ze uz niekto tvojho muza liecil.

monasek84
7. dub 2010

skrecko: predtim chodil tady v BA k URL Hladikovi (na Strecnianske), ten ho vlastne pres pul roku hormonalne lecil a az ted nas poslal do CARu, tak uvidime .... dneska se jde MM objednavat na kontrolni spermio....

skrecko
7. dub 2010

monasek: aspon ze vas liecil, nas hned supol do CAR. Ale asi este budem hladat dalsich urologov. Len ci tam muza dostanem 😖

monasek84
7. dub 2010

skrecko: ano, snahu mel, to je pravda 🙂 a i napred rekl, ze je zbytecny ted chodit do CAR a neco resit, nez se srovnaji hladiny hormonu atd, tak uvidime no 🙂
Urcite dostanes, jen to chce cas ... 🙂 muj napred rychle rychle... a vcera, kdyz sem mu rikala, at se dneska objedna, tak zacal ze ono to vlastne tak nespecha atd, takze zase jsem byla ja ta co to "lame pres koleno" 🙄

riki22
7. dub 2010

slncee: ahoj, moc na tuto diskuzi nepřispívám, ale pravidelně nekukuji 😉 , protože máme stejný problém. Chtěla jsem se zeptat, jestli bys mi Slncee nemohla poslat nějaký odkaz na to, jaký vliv má podávání testosteronu na pozdější věk. Případně jsem četla, že jsi konzultovala i s lékaři v Rakousku, mohla bys mi, prosím, poslat kontakt na někoho?

deniiiii
7. dub 2010

Monasek: ty muzi jsou jako pres kopirak, nejdriv rychle pak se to lame pres koleno ;) vydrz! 🙂

monasek84
7. dub 2010

deniiiii: drzim drzim 🙂 jen mi to v tu chvili vzdycky zvedne adrenalin 😀

deniiiii
7. dub 2010

Slncee: tak jsem si ted nasla Inhibin B, ale tento test se dela pouze zenam, protoze jde o proteinovy hormon, ktery produkuji vajecniky? takze pri azoospermii (muzsky problem) nam to asi nepomuze...jinak drzim palce 🙂

skrecko
7. dub 2010

no kocky, my sme teraz v stadiu, ze rychle rychle, ale tlacim mu stale do hlavy, ze liecba liecba liecba. Uz som obcas mala pocit, ze zacina chapat o co mi ide 😀

skrecko
7. dub 2010

riki22: tak len nenakukuj a napis niekedy viac, budeme len rady za spolocnost 🙂 a kam chodite do CAR? co mate za sebou? napis nam hladiny hormonov, to nas celkom zaujima.

monasek84
7. dub 2010

skrecko: to jsou vzdycky takovy rychly otocky, jeden den tak a druhej tak 🙂

skrecko
7. dub 2010

monasek: to my zas tak ani nie, skor sme tak, ze ked sa uz rozhodneme, tak sa to nemeni. Ale nalady samozrejme su vselijake, neni sa comu divit 😒 . Ale taki najviac nestastni a zlomeni sme boli prvy tyzden, to bolo aspon z mojej strany strasne strasne zle. Potom som sa pozviechala a asi som uz zmierena s touto situaciou, alebo pocitmi. Ale neprestavame bojovat, to ani nahodou. Nehodlam si nieco v buducnosti vycitat. Len sa zžívam s pocitom, ze sa to proste nepodari (o to budem radsej, ked by sa to podarilo 🙂 ) Len sa asi nechcem upinat na myslienku, ze sa to urcite podari a potom byt sklamana.

monasek84
7. dub 2010

skrecko: ale to my jsme tak smireni a tak vsechno jak pises..... i vime co chceme zkusit a udelat pro to vsechno.... jen vzdycky kdyz uz dojde k tomu ze by se melo neco dit tak MM zacne jak kdyby couvat, ale predpokladam, ze to je strach nebo neco takoveho...
Jinak jak pises....prvni tyden po zjisteni byl kruty, ale prece jen uz to resime 3/4 roku, tak uz jsme s tim smireni a bojujeme 😉

riki22
7. dub 2010

Chodíme do Repromedy, zatím toho za sebou moc nemáme, čekáme na genetiku, ta by měla být hotová koncem dubna. Pak se uvidí, jak dál. Problém je v tom, že manželovi je už 48, manžel má 19 letá dvojčata z IUI, dostával tenkrát testosteron, právě kvůli nízké hladině. V březnu byl na spermiogramu a nenašlo se nic. Doktorka nám tvrdí, že v jeho věku nemá cenu stimulovat hormonálně (i vzhledem k předchozí léčbě). Navrhuje buď tese nebo dárce (to byl výsledek první návštěvy v CAR).

monasek84
7. dub 2010

riki22: tak zkuste vysledky poslat i do jinych center, kvuli jinym nazorum, za to nic nedate

skrecko
7. dub 2010

riki22: tak ked ma manzel uz deti, aj ked z IUI tak aspon viete ze to niekedy islo a ze spermie mal. Podla mna je sanca, vidim to ruzovejsie, ako nas pripad 😉 A ma tiez zmensene semenniky, lebo ti nasi chlapi maju mensie. Resp. ake ma hodnoty hormonov, ma aj zvysene FSH a LH, alebo len nizky TST?

monasek84
7. dub 2010

skrecko: to sice ano, ale umerne vekem hodnoty hormonu pracuji jinak....

rki: tim samozrejme nerikam ze to nepujde !!!!!!!!!!!!!!!

skrecko
7. dub 2010

monasek: no ja som to myslela tak, ze mam strach, ci ten moj vobec nejake spermie dobre produkoval. No a jasne, ze cim je starsi, tym je to horsie ☹ No to su take moje uvahy, nie som lekar a neviem, ci si niekedy nevymyslam hluposti, alebo ci to dobre chapem. Tak ale riki, rozhodne drzime palce!!!

monasek84
7. dub 2010

skrecko: to je to, ze to nikdy nejde rict jednoznacne, protoze kazdy telo reaguje jinak, takze nezbyva nez drzet pesti 😉

skrecko
7. dub 2010

Pocujte, teraz z cesty. Vy fajcite? Nas je tu v robote 6 nefajciarov a traja fajciari. Teraz som sa pochytila s kolegynou ze tu zamoruju prostredie a prechadzaju sa s cigami po kancloch a po chodbe. A ona ze si mam zavret dvere!!!!!!!! Oni trebars fajcili aj pred sekretarkou ked bola tehotna. Tak co ked budem ja tehotna? 😠 😠 😠 Silaaa. Ospravedlnujem sa za prispevok, ale arogancia a drzost niektorych (vzdelanych) ludi je nekonecna.

monasek84
7. dub 2010

skrecko: ja nefajcim, ani nikdo tu z kancelare a pak se tu po budov stejne nikde fajcit nesmi, jen venku, takze tady je klid 🙂

monasek84
7. dub 2010

skrecko: teda oprava, jedna kolegyna z kancelare fajci a vzdycky strasne smrdi kdyz dojde z venku, ale tak to uz je jeji problem 🙂

riki22
7. dub 2010

Skrecko: Já to zas tak růžově nevidím, varlata má obě zmenšená. Doktorka nám říkala, že po té genetice ho prohlídne androlog. Minulý pátek jsem šla na krev na můj HP, viděla jsem, že tam měli i něco z genetiky, tak jsem se zeptala, měli hotový jen karyotyp manžela, ten je naštěstí v pořádku, ale dělají ještě cystickou fibrózu a Y chromozom, ten ještě hotový nemají. Moje genetika zatím není, musela jsem jít na nový odběr, protože jim leukocyty přestaly růst, prý se to stává ☹