Borelióza - látky stále aktivní. Můžeme se snažit o mimi?

pepetousek
5. lis 2013

Dobrý den/ahoj...moc prosím o radu, zkušenosti, cokoliv...

Plánujeme s manželem miminko, ale ještě než se zadařilo, měla jsem bohužel v srpnu klíště a vyklubala se z toho borelioza...po třech týdnech od kousnutí jsem dostala ATB Duomox 1000, které jsem brala 3 týdny 3x denně (první týden po 1,5 tabletě, další 2 týdny už jen po 1 tabletě)....pak výsledky krve, které pořád vykazovaly aktivní látky, takže jsem vyfasovala další antubiotika, tentokrát Oxybene, na 2 týdny, 2x denně po 1 tabletě....dnes jsem byla opět u lékařky na výsledky a stále mám aktivní látky, i když v menším množství (po prvních ATB bylo množství 4, po druhých ATB 3)...paní doktorka mi už žádné ATB nedala, říkala, že jsem toho měla dost, že jsem přeléčená a že by ty aktivní látky měly postupně klesat, jen hold každý na to reaguje jinak rychle...takže na krev jdu až před Vánocemi...

No a já teď nevím, zda můžeme pokračovat ve snažení o miminko, nebo ještě čekat??? Jedna známá měla aktivní látky v těle 5 let, to je celá věčnost 😖 Moc děkuji...

uztotakbude
6. lis 2013

Ahoj, rozhodně bych se nesnažila. Borelie jsou svinstvo, aktivní látky v těle dokáží způsobit ohromné problémy. Boreliózu mám za sebou taky, ale bohužel u mne na to nepřišli a já ji prodělala společně s mononukleózou aniž bych o tom věděla. Pořád jsem chodila k lékařům s bolestí hlavy a šílenou únavou, udělali mi CT, ale nic v hlavě nenašli, tak mne poslali domů s podezřením na únavový syndrom. Za půl roku jsem skončila na infekčním v Brně, protože jsem si to vydupala a tam z testů z krve zjistili aktivní látky na borelie i tu mono. Bylo ale pozdě na nasezní antibiotik, protože doktor říkal, že to už je minimálně 3/4 roku stará záležitost, dle hladiny těch aktivních látek. Prý to zmizí samo. Trvalo to rok a zmizely. Teď jsem měla jít na další kontrolu, ale už jsem nešla. Já bych počkala, určitě to nebude trvat pět let. To je asi ten nejextrémnější případ. Mamka měla borelii přeléčenou, ležela tam na kapačkách a po půl roce ty aktivní protilátky zmizely taky.

terkaz
6. lis 2013

Urcite bych pockala do dalsich vysledku krve. Vim, ze je to tezke, ale za pripadne problemy to nestoji.

pepetousek
autor
6. lis 2013

@uztotakbude Takže ty ses nijak na boreliozu nepřeléčovala a přesto ti zmizely?

uztotakbude
6. lis 2013

@pepetousek jo. Zůstaly v tom jen ty trvalé, co tam už prý budou pořád.

bledulka
6. lis 2013

@pepetousek rozhodně!! bych to neřešila tady na MK kde je spousta laiků a žádné validní informace Ti to nepřinese 😉
takže řešit s lékařem, vyžádat si případnšě žádanku na infekční a tam to prober..

Jinak- Doporučený postup Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti praví toto:
cituji"
protilátky lze prokázat v séru řadu let po nákaze, jejich přetrvávání neznamená selhání léčby ani pokračování infekce a není důvodem pro opakování léčby,

důležité tedy je ,že jsi včas (tj krátce po klíštěti) byla přeléčena antibiotiky v déle trvání alespoň 14 dnů -což jsi byla
klíštata jsou mrchy, ted přes léto měl LB starší syn

více např. zde: http://www.infekce.cz/DoporLB11.htm

holubing
6. lis 2013

@bledulka zaujalo me co pisete, včera jsem ale opet uz po treti zjsistila ze mam hranicni hodnoty borelie a mykoplazmat. makoplazmata sem loni lecila 3 antibiotikama. myslite tedy ze to proste budu mit v telle porad. rikam si jestli pak otehotne nejde i pro to ze v tele mam takove potvůrky.

pepetousek
autor
6. lis 2013

@holubing A kolik jsou ty hraniční hodnoty borelie? Říkala ti? A vy už plánujete miminko?

pepetousek
autor
6. lis 2013

@bledulka Ano, ty protilátky už budu mít v těle pořád, to je důsledek toho, že jsem borelii prodělala. Jde o ty aktivní látky...vím, že lékaři mi tuto otázku zodpoví nejlépe...ale naopak všichni mi stejně pro svou obranu poradí počkat, aby byli z obliga..navíc každý na to může reagovat jinak...a právě proto jsem založila tuto dizkuzi, abych se dozvěděla případy z praxe..

holubing
6. lis 2013

to mi prave nerekli, msim počkat az poslou zpravu doktorce. taky vůbec nevim co stim .. je to naprd fakt

pepetousek
autor
7. lis 2013

@bledulka Jinak děkuji za web odkaz...našla jsem tam tuto větu: " Borrelie mohou proniknout transplacentárně, ale nepříznivé účinky na plod nebyly prokázány. Nepronikají do mateřského mléka." Z toho chápu, že dítě může mít boreliozu taky, ale jinak ovlivněno nebude, tj. matka nebude trpět potraty, nebude mentálně postižené atd...takže asi fakt raději počkat..

A u syna jste to podchytili brzy? Měl nějaké příznaky?

pepetousek
autor
7. lis 2013

A nevíte, jestli můžu jít na vyšetření krve na borelie jako samoplátce? Napadlo mě, že bychom si listopad dali ještě pozor, na konci listopadu bych si zašla na krev (sama) a kdyby to bylo dobré, tak bychom se mohli od prosince už snažit 🙂 Žádanku od lékaře mám, ale je to až před Vánocemi a to už je po ovulce...vím, že to asi moc řeším, měsíc tam, měsíc sem...ale teď jsou vzácné 3 měsíce, kdy jsem s manželem v době ovulace, potom už mám naplánované samé služební cesty, takže budu pořád pryč 😒

bledulka
7. lis 2013

@holubing nedovolím si v tomto ohledu odpovídat, fakt netuším .. Obecně předpokládám, že IgG budete mít pozitivní stále a IgM by mělo klesat -ale to je obecně, netuším,ja se konkrétně ttoto chová 😉

@pepetousek syn měl typický příznak, bohužel skrytý pod odřeninou- měl klíště na holeni, pak si odřel nohu a až když se toto zahojilo, tak jen velmi slabě téměř neznatelně byla vidět kožní reakce.. Bylo velké štěstí, že jsme to vůbec zaznamenaly.. ani dr si nemyslela, že je to ono,ale protilátky pak hovořily naprosto jasně.. Takže doufám, že k léčbě došlo včas, byl důkladně přeléčen , pohlídala jsem si to 😉

bledulka
7. lis 2013

@pepetousek
jo a na vyšetření jako samoplátce jít samozřejmě můžeš - najdi si na netu laborky -synlab, omnilab,klinlab atd...

počítej však s vyšší cenou (tuším 1900samotná analýza vzorku + odběr cca 50.-)
ještě jde udělat screening levnější,ale stejně při pozitivitě se dělá ten druhý.. a ty pozitivní mít budeš 😉

pepetousek
autor
7. lis 2013

@bledulka Fíha, docela pálka...mí lékařka dělá jen nějaké základní vyšetření (IgG, IgM) a to jsem se někde dočetla, že ho dělají za cca 300 Kč...to dražší bude asi preciznější a obsáhlejší, ne? A syn má pořád v krvi pozitivní látky? Nebo ty už jsou na nule a už má jen protilátky?

bledulka
7. lis 2013

ty "akutní" protilátky mu klesly a ty trvalé už bede mít asi napořád.. prostě po léčbě ten aktivní ukazatel byl lepší (nikoliv však na nule,ale jde to dolů pomalu)
Kontrolu mudra už nechce, já si ji sama jinde zařídím cca po roce 😉

pepetousek
autor
7. lis 2013

@bledulka I když u MUDra to bude zadarmo to vyšetření?

bledulka
7. lis 2013

@pepetousek no zadarmo.. záleží, co lékař uzná a indikuje jako vhodné .pak to napíše na pojištovnu.. Pokud Ti řekl, že chce kontrolu v prosinci, tak asi očekává nějaký vývoj a vezme to v kontextu..uzná,jaká přesně vyšetření jsou v konkrétním stadiu vhodná

ono taky jít na vyšetření,když pak výsledky nemáš s kým probrat je o ničem- bez znalostí kontextu, předchozích vyšetření atd..ale tak se doktora zeptej, zda je možné,abys místo prosince šla dřív-řekni mu své důvody..pokud odmítne, můžeš ho požádat at ti to odebere jako samoplátci- a ty mu zaplatíš jen to, co ti skkutečně je potřeba odebrat,...
ale když přijdeš do laborky a oni se zeptají, co chceš odebrat a ty řekneš "na borelii,- tak tam jsou prostě rozdíly..

pepetousek
autor
7. lis 2013

@bledulka Jasně, no, předpokládala jsem, že když vím, že jsem teď měla hodnotu aktivních látek 3, tak to z těch testů jako samoplátce vyčtu sama, jestli jsou ty látky nižší, nebo ne 😀 Případně teta mého manžela je lékařka, tak bych se zeptala jí..zkusím ještě v nějaké laborce v okolí pozjišťovat, jestli by šly odebrat jen ty 2 hodnoty (IgG, IgM) a kolik by to stálo...pokud by to nebylo možné, tak brknu své lékařce, jestli bych mohla jít dřív, to je dobrý nápad, škoda, že mě toto nenapadlo, když jsem byla u ní v ordinaci..příští dva týdny jsem totiž taky na služebce..

pepetousek
autor
8. lis 2013

Dnes jsem byla na alergologii a když se mě zeptala, jak se jinak mám, co zdraví, tak jsem ji popsala svůj problém s boreliozou, kdy jsem klíště chytla, jaká byla reakce, jak jsem byla léčená...prostě úplně všechno...a na závěr jsem se zeptala, jestli se můžeme snažit o mimi, že jsem brouzdala na netu a že tam je spousta případů, kdy se to nedoporučuje, aby nebyl nějak ovlivněn plod atd...tak mi řekla, ať s tím nedělám vůbec hlavu a normálně se snažíme, že něco jiného je, když tu borelii žena chytne už jako těhotná, to se na plod může přenést, ale já že jsem velmi dostatečně přeléčená (5 týdnů ATB) a že aktivní látky klesají hold pomalu a v těchto případech se nikdy nedokázalo, že by to na plod mělo nějaký vliv, takže prý můžeme, že by se toho vůbec nebála 🙂

lienkasvk
17. říj 2020

@bledulka Ahoj, prosim ta, co syn, po viacerych rokoch vsetko je OK po tej prekonanej borelioze? (verim, ze ano) , zistujem lebo mame doma tiez takyto problem :( dakujem pekne 🙂