Budoucí maminka a kočka, nebezpečí toxoplazmózy

novynka
5. únor 2013

ahoj, snažíme se o mimčo a máme doma kočku. Číča je napůl doma, napůl venku a je vykastrovaná, ale ne nijak očkovaná. Řešili jste nějak nebezpečí toxoplazmózy a jiných nemocí? Kočička je velkej mazel, ráda olizuje a "pusinkuje" :D :/

irennn
5. únor 2013

@novynka No tak zajděte k veterináři, nechte kočičku naočkovat, odčervit a je po problému. 😀 😀 To na modrém koníkovi nevyřešíš, zajdi na veterinu. 😉

sarkar
5. únor 2013

@novynka My máme doma dva kocoury a nijak jsem je neřešila, jen jim neuklízím wc, to dělá manžel. Ale jestli máte kočku napůl venku tak bych se možná poptala u Dr. co a jak, přece jen nevíš, co může přinést domů 😒

blahova_andrea
5. únor 2013

my si pořídili kočičku až když byl malému rok a naočkovat jsme ji nechali, kastrace ji čeká. nejde, aby byla kočička spíš venku a starat a mazlit ji chodil manžel? jinak kamarádka má chovnou stanici koček, pouští je taky i ven a žádný problém v těhu neměla a ani se toho nebála, prý se to zbytečně přeceňuje a nafukuje, jako tedy dneska téměř všechno. každopádně očkované je měla.

novynka
autor
5. únor 2013

tak to očkování nás nemine, to je jasný ;) ale mazlit se s ní nepřestanu :D zkusím manžovi nadhodit tu starost o záchodek, snad se toho chopí ;)

teerka
5. únor 2013

myslím, že se ještě jako netěhotná můžeš nechat vyšetřit, zda jsi toxoplasmozu prodělala a tudíž by jsi měla být imunní, nejsem si tim ale jistá. Zkus se pozeptat, myslim, že mi to někdo říkal.

chateau
5. únor 2013

My máme doma dvě kočky a teď čekáme koťata 🙂 Obě máme odčervené a očkované. S jednou chodíme nepravidelně ven, druhá je doma. Strach jsem nikdy neměla (snažíme se o miminko), jak píše blahova_andrea - zbytečně se to přeceňuje 😉 Na čištění záchodku buď rukavice nebo nechat manžela 🙂 Případná toxoplazmóza (nebo zárodky ) se tvoří v trusu až po 1-5 dnech, takže když čistíte záchod několikrát denně, nehrozí nic. A taky jsem četla, že tuto nemoc údajně v sobě mají jen kočky do jednoho roku věku. Ale určitě naočkujte.

naomi6
5. únor 2013

@novynka Ahoj, kočka není problém, jen ji nech očkovat, záchůdek ať obstará manžel a je to. Jen pozor na blešky. My jsem si z návštěvy dotáhli domů blechy a bylo to hrozný, než jsme se jich zbavili. Držím palce 😉

petra123
5. únor 2013

@novynka ahojky to jsme te´d doma řešili taky ja mam kočičku venku a jen ji odčevuji a ptala jsem se ted doktora na možnou toxoplazmozu a neotěhotnění a toxoplazmozu bud jsme ji už měli a pokud ano už ji nikdy nedostanem jako řpiušnice jen pokud jsme ji neměli opravdové riziko je v těhu ale můj gyndař říkal že za 20 let co dělal testy tak ani jena pacienta chvála bohu nikdy toxoplazmozu neměla a to je doktor kapacita a už má něco za sebou co jsem tyče odrdinování 🙂 jen jak se tu píše nesahat na zachod a nevím asi bych omezila pusinkovaní bo jak znám moji kočku jaky le lovec tak bych asi pusiku nedala 🙂)a mam ji taky vykastrovanou jeden vrh a už šla bo by rodila furt jen ja čekam pomalu 7 let ☹

kessa
5. únor 2013

Holky, kočka fakt není problém. Kočičí nemoci- ty co se očkují nechytnete- to jsou nemoci, které na lidi nejdou..
A toxoplazmóza? Je to nemoc, kterou způsobuje parazit, který má kočkovitou šelmu jako hlavního hostitele a tam dělá vajíčka, ty nemocná kočka vylučuje trusem a z toho se nakazí teplokrevný obratlovec (např. i člověk) a vytvoří se cysty obsahující toxoplazmy ve tkáních (např. sval) a když kočka spapá takovéto zvířátko, tak se může nakazit.. ALE kočky nejvíce trpí na toxoplazmu jako mladé. pokud onemocní, vylučují vajíčka asi 14 dní a starší kočky je i při nemoci vylučují minimálně. Navíc toxoplazma ohrožuje plod jen té ženy, která nemá protilátky (tzn. nikdy toxu neměla) a nakazí se poprvé jako těhotná. pozitivní protilátky má asi třetina populace. A jinak co se toxoplazmózy týče, tak daleko nebezpečnější je manipulace se syrovým masem (nebo nedejbože jeho konzumace), takže dodržovat při manipulaci se syrovým masem hygienu- jedno prkýnko jen na maso (na zeleninu a jiné potraviny, co nevaříte mít jiné prkýnko), mýt si ruce.. A další nebezpečí je pletí záhonků, které kočky rády používají jako záchod- to znamená dělat tuto činnost v rukavicích a pak si umýt ruce. No a samozřejmě umývat zeleninu, ovoce.
Při dodržení základní hygieny není kočka naprosto žádný problém, jen čištění záchodku přenechejte někomu jinému 🙂

lenicka07
5. únor 2013

naprosto souhlasím s kessou, má to perfektně načtené 🙂 třeba v naší rodině byly kočky vždy, takže si myslím, že nejspíš protilátky už mám (i veterinář říkal že je to vysoce pravděpodobné), ale samozřejmě jsem si radši hlídala takové věci jako je práce na zahradě, protože tam se určitě dost koček dostane, důkladné mytí zeleniny atd. Pokud máš nějaké pochybnosti, poraď se s doktorem, ale moje doktorka z toho žádné drama nedělala.

kessa
6. únor 2013

@lenicka07 no načtené, spíš je to z mého oboru..tak ještě abych to neznala..

kessa
6. únor 2013

@lenicka07 tak těm protilátkám nevěř 🙂 Jsem veterinář, celý život mezi zvířaty- jako dítě u koní, vždy tam byly kočky, hygiena taková všeljaká..loni jsem se nechala testovat a NIC, sem negativní.. Ale doktor mi říkal, že problém s aktivní toxoplazmou už nezažil ani nepamatuje, takže jsem klidná 🙂

lenicka07
6. únor 2013

@kessa já jsem si právě myslela, že když jsem celý život mezi kočkama (a samozřejmě většinou koťata) tak že jsem už asi imunní . Veterinář mi říkal, že se nechal testovat a měl protilátek hodně. Ale spousta lidí má kočky a i ti , kteří je nemají, mohou do styku s toxoplazmou přijít, takže kdyby to bylo s tou nákazou tak hrozné, asi by těch případů bylo hodně. Nevzpomínám si že bych o něčem takovém třeba ve svém okolí slyšela.

kessa
6. únor 2013

@lenicka07 jo, to jsem si myslela taky, zvlášť po stáži v trošku divočejších podmínkách 🙂 To že mám negativní protilátky mě fakt dost překvapilo 🙂 Já bych skoro i řekla, že ty protilátky mají nejvíc lidi, co baští syrové maso (tatarák..), protože to já fakt nejím- mám k tomu odpor a nebo hodně ženské, co se hodně hrabou v zahrádce.. No je to zvláštní, ale právě proto říkám, tomu že máš protilátky moc nevěř, život s kočkama nic neznamená 🙂

maja123456789
23. únor 2013

Kočka je úžasné zvíře a přítel člověka. Vyrůstala jsem u babičkky v jejich přítomnosti a nikdy jsem neměla žádný problém s onemocněním. Když zajdete k veterináři, dáte číču odčervit, zaočkovat a budete dodržovat základní hygienická pravidla, bude vše OK pro Vás i miminko. Je absurdní vyhazovat zvířata z bytu, protože dítě, držené ve sterilním prostředí, pri prvním styku s venkem nemá žádnou odolnost. Dejte na zdravý rozum a nedejte se ničím vystrašit. Držím Vám i číči palec

hanula11
25. únor 2013

Když si necháš udělat testy - krevní - doktor ti řekne, jestli jsi toxoplazmozu "nedostala". Já si na tuhle nemoc vzpomněla až když jsem byla asi v šestém měsíci, gynekolog mi nechal udělat testy (zrovna na cosi bral krev) a řekl mi, že já už toxoplazmozu prodělala, takže mám protilátky. Jinak se proti toxoplazmoze dá očkovat, ale jestli máte doma kočičku už delší dobu, je docela možné, že už "to máš" taky za sebou, tím pádem máš proti téhle nemoci protilátky 😉 🙂 .
Jinak v těhotenství bys potom neměla kočičce čistit záchod (což tu už padlo), ale dá se "chytit" i třeba na zahrádce, z půdy, kde tam můžou být zárodky klidně i od jiných koček, než jen od té vaší.

novynka
autor
25. únor 2013

tak jsme s kočičkou už byly na odčervení a očkování, záchodek jsem taky začala vybírat v rukavicích... jen se teď trošku děsím jara a léta, až mi zase číča začne do baráku tahat myši a všelijakou havěť :( brrrr... na "pusinkování" si ale dávám pozor, i když je to těžké, máme doma pěknýho mazla! 🙂 ale jsem ráda, že ji máme ;)

klami
5. bře 2013

Ahoj. Nevím, jestli už ti někdo vysvětlil jak je to s kočkou a toxoplasmozou v těhotenství, nechce se mi to tu pročítat 🙂)) Asi takto: valná většina lidí se toxoplasmosou nakazí z nedostatečně tepelně upraveného nebo plně syrového masa anebo z čerstvé zeleniny ze zahrádky (parazit přežívá v zemi, kam chodí kálet kočky). Toxopasma gondii je parazit, kterého vylučujou převážně koťata v prvních týdnech života a myslím, že nějaké očkování proti ní je houpost..jakože neexistuje. Pokud máš dospělou kočku, vůbec bych se nebála. Je také velká pravděpodobnost, že už jsi na toxoplasmu dávno pozitivní a to pak pro miminko nepřesdstavuje vůbec žádné riziko poněvač ta potvora spí zapouzdřená ve svalech a čeká na definitivního hostitele 😀 navíc už máš protilátky. Tohle jsou zaručené informace. Studovala jsem chlívi parazitologii a mám kontakt na jednu paní doktorku, která se problematice toxo v těhu věnuje dlouhá léta.