Celiakie, těhotenství, potraty. Máte zkušenost?

kifsepixam
19. led 2014

Ahojte holky, rada bych slyšela Vaše názory. Před dvěma lety mi byla z biopsie střev diagnostikována celiakie, úplně náhodně, jediný problém zácpy a nedostatek B12, po roce dodržování bezlepkové diety byla kontrolní biopsie střev v naprostém pořádku. Pak opět normální strava na doporučení lékaře a otěhotnění a v 21. týdnu potrat (přestalo bít srdíčko, špatný pupečník, problémy na placentě, miminko menší než být mělo), teď kontrolní biopsie střev a hodnoty hraniční. Krevní testy již třikrát negativní. Doktor říká, že není nutné dodržovat bezlepkovou dietu, ale já se bojím, že když opět otěhotním, tak zase potratím. Takže nevím co mám dělat. Dodržování diety pro mě je dost stresující a líp jsem se necítila ani psychicky ani fyzicky, ale nechci nic zanedbat, ať se to neopakuje. Co myslíte? Máte někdo podobnou zkušenost?

uztotakbude
20. led 2014

Pokud máš pochybnosti tak za A) vyměň gastroenterologa. Zrovna toho je opravdu složitý obor a málokterý lékař je dobrý. B) Drž dietu po dobu, co se budeš o dítko snažit a budeš těhotná. Po porodu pak uvidíš co a jak dál.

kifsepixam
autor
20. led 2014

@uztotakbude No gastroenterolog je pry velmi dobry, takze menit nebudu, hodnoty stejne nezmeni i jiny doktor, ty jsou dane a jen každý to muze interpretovat ruzne, někdo by drzel někdo ne. Ale mas pravdu asi drzet v tehotenstvi radsi urcite.
Jen bych chtěla znat zkusenosti jinych co něco podobného resi.

pavlise
20. led 2014

Já teda asi nechápu - pokud máte celiakii, tak je to doživotní a musíte v každém případě dodržovat bezlepkovou dietu. Pokud ji dodržujete, tak máte pak samozřejmě testy v pořádku - ale ty jsou v pořádku jen proto, že dietu držíte. Z toho důvodu se taky chodí každý rok na kontrolní odběry krve... Nechápu, jak může nějaký gastroenterolog říct někomu, kdo má celiakii, ať jí normální stravu - neboť v tomto případě to má fatální následky (ne třeba hned, ale za pár let). Ale nevím, jestli jsem to jen nepochopila špatně a, jestli se u Vás jedná opravdu o celiakii.
Nicméně celiakii mám už pár let a po celou dobu držím přísnou bezlepkovou dietu (nerada bych si pak prošla tím, co jsem viděla u jiných, kteří nedodržovali...). Otěhotněla jsem do půl roku, celé těhotenství naprosto bez problému a malá je taky v pořádku (klepu 🙂 ). Ale je obecně známo, že nedodržování diety při celiakii ve většině případů způsobuje potraty a další problémy, protože nemocné střevo nedokáže zpracovat potřebné živiny a ty se pak teda nedostávají ani k plodu...

kifsepixam
autor
21. led 2014

@pavlise Ja nevim jak to napsat, ale jsem rada, ze jste reagovala. Zkusim to objasnit a budu rada za vas názor.
Před dvemi lety mi brali krev - negativni, biopsie pozitivni, pak nasledoval rok bezlepkove diety, pak znova testy, krev negativni, biopsie taky negativni, pak opet normalni strava a testy ted a krev opet negativni a biopsie hranicni, takze se zhoršila, ne radikalne, ale zhoršila vlastne když nedodrzuji (bylo mi to nastaveno takto trikrat na testovani proto, protože jsem mela porad negativni krev, tak nechtel at dodrzuji něco co třeba není vůbec nutne). Ted jsem potratila před 3 mesici v 21. tydnu (spatny pupecnik, plod mensi) a docetla jsem se ze by to mohlo mit souvislost.
Proto ted nevim co delat, chci se pokusit brzo o další miminko a nechci at se historie opakuje, to by me zabilo. Nicmene doktor extra souvislost v celiakii a tehotenstvi nevidi a tvrdi, ze není nutne dodržovat, ale ja se bojim....nicmene zase na druhé strane jen tak dobrovolne to uplne dodržovat nechci, protože omezeni to je. A tak jsem myslela, ze mi rekne ano muze to způsobit problémy u plodu, takze dodržujte bezpodminecne a po tehotenstvi nemusíte a za 5 let zjistime jestli se strevo zhoršilo ci ne, ale nikdo mi to tak nerekl.
Jsem uz priklonena asi k tomu dodržovat, ale chtěla jsem slyset názory jinych. Dekuji.

uztotakbude
21. led 2014

@kifsepixam Pro určení celiakie je vždy prioritní biopsie střeva. Že jsou testy z krve negativní nemusí být důležité. Pokud byla provedena biopsie a byl u vás stanoven Marsch a odhalena celiakie, pak ji prostě máte. Že když držíte dietu, tak se zlepší biopsie, to je logické, protože střevo se vyhojí. Neřekla bych, že máte tak dobrého doktora, když vám to není schopen pořádně vysvětlit. A souvislost s potratem to pravděpodobně mít bude. Ke komu chodíte jako k lékaři????

pavlise
21. led 2014

No, uztotakbude má pravdu - ve všech materiálech k celiakii se dočtete, že výsledky krve rozhodující nejsou, hlavní je biopsie. Na stránkách celiaků se už i objevilo několik lidí, kteří mají celiakii a drží dietu, přestože krev měli v pořádku, ale měli pozitivní biopsii. Celiakie je v podstatě onemocnění tenkého střeva (laicky řečeno) a tudíž biopsie je rozhodující, neboť tou je možné se podívat, jak to v tom střevě vypadá. V některých případech se celiakie v krvi objevit nemusí, ale nevím, proč to tak je (nejsem odborník...). Podle toho, co píšete, to vypadá, že celiakii opravdu máte - protože po držení bezlepkové diety by krev měla být v pořádku a střevo samozřejmě taky - bezlepková dieta je jediná léčba celiakie a tudíž způsobuje, že se střevo spraví a je schopno znovu přijímat živiny a tělo fungovat normálně. Proto jste taky pak měla biopsii hraniční, když jste dietu znovu nedodržovala, protože se střevo zase začalo kazit. Z toho, co píšete, mi také přijde, že problém s těhotenstvím je v tom, že celiakii máte, ale dietu nedržíte...
Nevím, jak to tedy je s Vaším doktorem, ale raději bych se být Vámi, zkusila co nejdříve obrátit i na jiného lékaře. Aby vám totiž jiný lékař mohl potvrdit celiakii, tak musíte jíst před vyšetřením normálně (neboť při držení diety se tělo spraví a výsledky pak nic neprokáží...) a tudíž s těhotenstvím vyčkat, než budete mít po testech. Pokud opravdu máte celiakii, tak musíte dietu držet už několik měsíců před těhotenstvím, aby se tělo spravilo a bylo připraveno dítě donosit... To ale neznamená, že nemůžete donosit zdravé dítě, i když dietu nedržíte a máte celiakii - i takové případy, ale spíše výjimky... Pokud se tedy na jiný problém nepřišlo, tak je velmi pravděpodobné, že za Vaším problémem je neléčená celiakie.

kifsepixam
autor
21. led 2014

@pavlise
@uztotakbude Holky máte asi uplnou pravdu. Bohuzel to tak asi bude. Taky si to myslim, i když me presvedcuji, ze to nemuzu vedet.
Doktora mam z fakultky v Ostrave, nicmene to kamarádka konzultovala i se svou známou gastroenteroložkou doktorkou a ta ji rikala, ze když to jednou vyjde, tak to tak proste je a neda se to vyléčit, maximalne dodrzovanim spravit. Nicmene ani ona nevidela souvislost mezi potraty a celiakii, rikala jen, ze to muze byt problém neplodnosti. A zase par známých gynekologu to taky neresi, ze studie prokazali jen vliv na neplodnost, ale ja prave nasla par clanku o vlivu a potraty, takze si nemyslim, ze to je tak jak me všichni rikaji.

pavlise
21. led 2014

@kifsepixam Mě právě přijde, že to docela souvisí - když má tělo problém s otěhotněním z důvodu nemocného střeva, tak může mít problém i s donošením plodu - dle mého selského rozumu, nejsem doktor (takže se můžu plést) 🙂 Ale asi před dvěma roky (možná i víc) byla v TV reportáž s nějakou slovenskou moderátorkou (jméno si nepamatuju, ale asi půjde na netu dohledat; i ta reportáž), která mluvila o tom, že čtyřikrát potratila a až pak ji přišli na celiakii. Po držení diety už další dítě normálně donosila... Z Ostravy nejsem takže s doktorem neporadím, ale možná by nebylo špatné se zkusit domluvit s tou známou od kamarádky nebo jinak. Ale než začnete s držením diety, tak by celiakie měla být potvrzena a měla byste být i sledována - pokud se to u stávajícího doktora neděje, tak asi zkusit jiného. Možná si nechat poradit ohledně doktora i na stránkách celiaků.

uztotakbude
21. led 2014

@kifsepixam Psala jsem na to téma maturitní práci. Má to vliv na potraty!

kifsepixam
autor
22. led 2014

@pavlise
@uztotakbude Holky dekuji, včera jsem mela bujarou diskuzi s manželem a jsem rozhodnuta, opet dietu drzet. Udelam pro to maximum. Sledovana pravidelne jsem a zase uz mi rikal, ze pujdu pak na kontrolu znovu. Je fakt, ze bych to rada ještě s nekym prokonzultovala, ale uvidim. Ted i pockam na výsledek genetiky na celiakii a zkonzultuji to i s genetikem.
Diky za rady a drzte mi pesti!

pavlise
22. led 2014

@kifsepixam Pokud je to jen tou celiakií (a vypadá to, že asi jo), tak při držení bezlepkové diety by se to už mělo povést. Co jsem dosud četla a slyšela o tomto problému u jiných (na fórech, v TV apod.), tak všem bezlepková dieta pomohla... Tam je problém, že nemocné střevo nedokáže správně zpracovat živiny - ale jak se uzdraví, tak by neměl být problém donosit zdravé miminko (protože už ty živiny, vitamíny k němu jdou atd.). Je spousta celiaků, co drží dietu, a mají zdravé děti, ale rozhodující je ta dieta a její držení už před těhotenstvím, aby se tělo stihlo uzdravit. V tomto záleží taky na tom, jaký máte Marsh - jestli nízký, tak to bude rychlejší, než u čísla vyššího...
Budu držet pěsti 🙂

loafeer
22. led 2014

Mšli jsme na oddělení paní asi po pěti potratech, ten poslední byl někdy ve 23.tg....pak někdo chytrý vymyslel, že jí udělá testy, ty vyšly pozitivně. Paní dodržovala rok dietu a za rok jsem ji potkala s miminkem ve výtahu:o)....jinak já ji mám taky....a moc nendodržuju:o/ nevím, možná to byla náhoda, možná to souvisí- potratila jsem v 7.tg....
Za mě dietu dodržj, jak píšou holky, dobré výsledky máš proto, že nezatěžuješ střevo. A jakmile zatížíš, výsledky jsou horší, to je jasné....A i u tebe...možná potrat byl smutná náhoda a možná taky ne....Takže když už máš nemoc diagnostikovanou, dodržoval abych režim, i když je to na prd:o/

kifsepixam
autor
10. únor 2014

Děkuji všem za názory. Již jsem začala držet, tak uvidíme, snad se miminko brzo podaří, budeme začínat zkoušet, tak snad.

bielamacka
10. dub 2014

ahoj, já jsem celiak, projevilo se mi to ve 27 letech (nyní je mi 31).... je pravděpodobné, že jsem tím trpěla i dříve, protože jsem měla hodně různé vyrážky, trávicí obtíže atd..... z mnoha zdrojů jsem se dočetla, že mouka obsahující lepek obecně není moc prospěšná pro lidi, je to ale masivní obchodní tah - je to levnější, snáze zpracovatelné atd.... už odmalička se všem cpe pšeničná mouka - co den vídám děcko, co má sotva dva zuby, ale už mu strčili rohlík...... Na bezlepkovou stravu mi nedělalo velký problém přejít - vidím totiž, že ty obtíže zmizely. Předtím jsem měla hodně průjmy, otékaly mi nohy, prsty u rukou, oční víčka, osypávala jsem se.... od doby, co to nejím - nic..... věřte mi, vzdát se pečiva a těstovin je fakt to nejlepší, co můžete pro své tělo udělat.....

fori
29. zář 2014

@kifsepixam
@bielamacka ahoj holky....já se tento verdikt dověděla dneska...doktorka mi volala z imunologie že mám celiakii, zjistěnou z krve... žádné potíže nemám, jen mi padají vlasy...ale hlavní je, že mi nedovolila jít na IVF...chtěla bych se vás zeptat jestli nevíte za jak dlouho se mi upraví ty výsledky, když budu dodržovat tu dietu.. nebo spíš za jak dlouho se upravily vám..díky

kifsepixam
autor
29. zář 2014

@fori Já to v krvi nikdy neměla, mě to zjistili z kolonoskopie, takže to nevím, ale po roku dodržování to bylo oki. Nicméně z těla by lepek měl relativně zmizet za 6 týdnů. Nevím proč sice bys nemohla na IVF, ale po cca 2 měsících bych klidně šla.

fori
29. zář 2014

@kifsepixam ona mě nedoporučí na IVF, z důvodu , že celiakie je častým důvodem potratů...až budu mít hodnoty v pořádku, tak pak jo.... jinak díky za info 🙂

vever.ka
29. zář 2014

@fori Ahoj, většinou se chodí na kontrolu po půl roce, to by se už při dodržování diety mohlo střevo uzdravit....ale u každého to je jiné...jak vysoké máš protilátky? Pokud nemáš takhle žádné zdrav. problémy, tak by to u tebe mohlo být brzo. Já dodržuji teda 8 měsíců a u mě moc zlepšení není, jenže jsem a stále mám hodně zdrav. problémů, které mě celiakie způsobila :( Taky jsem potratila..Četla jsem tady, že někdo třeba otěhotní po 2-3 měsících dodržování diety. Já bych taky hrozně chtěla druhé dítko, ale bohužel mě to zdrav. stav nedovoluje a tak čekám... 😢

fori
29. zář 2014

@vever.ka no ona mi řekla, že mě zkontroluje po 3 měsících dodržování té diety.... jaké mám přesné výsledky to zatím nevím, pak hned to sem napíšu...Ona mi dneska volala, že to zjistili, a zpráva mi přijde poštou tento týden, ale říkala, že ty hodnoty jsou vysoké..kde jsem to vzala...před 2 lety mi to dělala, a bylo vše v pořádku....

vever.ka
30. zář 2014

@fori Mě se to např. rozjelo po porodu + nějaká ta infekce ☹ Napřed jsem měla krev taky negativní, pak po půl roce pozitivní, ale já to mám potvrzené i z biopsie...Navíc to má i můj syn.

kifsepixam
autor
30. zář 2014

@fori Vidíš to, tak já potratila a všichni mi tvrdili, že to celiakii byt nemohlo a ja jim tvrdila, ze mohlo. Já sice otěhotněla u obou těhotenství hned bez problemu první mesic a to jsem dietu nedodržovala, ale první tehotenstvi skončilo neuspechem v 5. mesici, takze vidim, ze to opravdu mohlo byt tim. Ted v tehu poctive dodrzuji a vse je dobře.
Drz se!

fori
30. zář 2014

@kifsepixam jj celiakie je jedním z časných příčin neplodnosti nebo potrácení....

fori
30. zář 2014

@vever.ka no mě to řekli taky ted.. jsem 2 roky po porodu, a ted jsem chtěla jít na IVF, ale nejdřív jsem se nechala zkontrolovat...už při prvním těhu jsem měla imuno problémy..ale tohle jsem k tomu nečekala... a synovi to zjistily kdy? měl nějáké problémy? a chci se ještě zeptat jíte vše , a vlastně klasickou mouku jen nahrazujete za bezlepkovou.... můžu jíst norm. mléčné výrobky a např. čokoládu? nebo máte přesně vytipované potraviny?

vever.ka
1. říj 2014

@fori U nás jsme to napřed zjistily u syna tak ve dvou letech....měl průjmy, je takový bledý, kruhy pod očima, ekzém....přišla jsem na to sama díky internetu, doktorka říkala, že to určitě mít nebude atd....a má to 😠 . No já jsem to stejné, hubená, bledá, suchá kůže na rukách....a cca dva roky od porodu se mě to rozjelo, chytla jsem plicní infekci, gynekolog. záněty, pak průjmy, křeče v břichu, fakt hrůza a doktoři mě daly antidepresiva, že je to s psychiky 😠 Já několikrát na pohotovosti, v nemocnici.....Můžu říct, že máš štěstí, že ti na to vlastně přišli, když takhle problémy nemáš 🙂 Lepek je bohužel skoro všude, musí se všechno číst, jaké co má složení atd. Kupuji bezlepkové mouky ( kukuřičná, Jizerka,....) , bezlepkové těstoviny, i chleba zn. Schar - mě se nedaří upéct, i když jsem si pořídila i pekárnu...Lepek je i v kečupech, koření, masox, v některých čokoládách taky, prášek do pečiva, ....Ohledně mléčných výrobků - všechno se musí číst, lepek je v hodně věcech. Pokud k celiakii nemáš alergii, nebo intoleranci mléka, nebo jen laktózy, tak to budeš mít jednodušší.....Já ji bohužel mám k tomu, nechala jsem si to teď zjistit, protože mě je pořád špatně....Na internetu je databáze bezlepkových výrobků VÚPP, tam když nevím, tak se podívám, co je bez lepku 🙂

fori
1. říj 2014

@vever.ka no ja na tu databázi vcera koukala a přijde mi to dobre. Taky tam pisi ze denni tolerovany příjem lepku je 20 mg. A tam se to da dat i do tabulky...podle te tabu
ky smim jist skoro vsechno krome peciva a susenek...a jite i potraviny kde pisi ze MUZe obsahot stopy psenice,a napr. vajec? To je pak skoro na vsem.... pisi to napr. Na praskovem Pudinku....

svoba
1. říj 2014

Já zřejmě díky neléčené celiakii potratila. Hned na začátku tedy. Být na tvém místě, zajdu ještě k imunologovi na komplexní testy a dodržuju dietu. Neustále!

vever.ka
1. říj 2014

@fori Já teď nejím ani to, co obsahuje stopy lepku...mě totiž fakt není dobře ☹ . Někomu ty stopy vadí, někomu ne....Pudink je myslím v pohodě od Dr. Oetker, já kupuji synovi ale přímo bezlepkový..

verunkaaa
14. led 2015

Ahoj děvčata, chci se zeptat, pokud Vám celiakii zjistili, když jste se snažili o mimi, jak dlouho Vám doporučili, abyste snažení zanechali? Nám doktorka řekla rok od dodržování diety, ale přijde mi to strašně dlouhá doba 😒

vever.ka
15. led 2015

@verunkaaa ahoj, tak já myslím, že je to hlavně o tom jaké máš nebo jsi měla zdrav. problémy, pak v jakém stavu je střevo ( jak moc bylo poškozené), a aby byly v pořádku protilátky, když se bere kontrolní odběr....

michaelka83
31. led 2015

@uztotakbude Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Jsem v 17tt a z imunologických testů mi bylo zjištěno Anti - TransG IgA 81,2. Imunoložka mě odesílá na gastroetr.vyšetření s tím, že zatím nemám nasazovat bezlepkovou dietu. A já teď nevím, co dělat, když tu čtu, že neléčená celiakie může mít vliv na plod. ☹