Cukrovka - vadí 3,9 1h po svačině? Co s tím?

rilwen
6. zář 2013

Ahoj,

začínám s dietou a vím, že nesmím mít víc než 7,3, respektive 7,5, podle různých zdrojů. Jak je to ale s 3,9 hodinu po svačině? Sice to není hypoglykemie, ale je to hodně blízko. Špatně mi není, jen vůbec nevím, co s tím. Zatím mám jen příkaz držet dietu od lékařky po telefonu, odkaz na zdroj na netu, kde je popis diety, ale tohle se tam neřeší.
1. Je to špatně, nebo dobře?
2. Mám udržovat i nějakou spodní hranici?
3. Když si tohle naměřím, mám si třeba rychle vzít něco k jidlu s rozumným množstvím sacharidů, nebo navýšit příští jídlo, nebo jíst příště dříve?
4. Kdo s tím máte zkušenosti, je cílem vyrovnání mezi 5,5 - 7,5 před/po jídle, nebo kolísání nevadí?
5. Pokud kolísání vadí, jak mu předejít?

Děkuju moc za rady.

llluckaaa
6. zář 2013

1. 3,9 ke je hodnota dobrá. Čím jsi měřila? Glukometrem? Tyto přístroje nejsou úplně přesné, mají nějakou odchylku, takže nějakou tu desetinu moc neřeš.
2. Nemusíš. Pokud si nepícháš inzulín ani nejíš Pady (což jako těhotná ani nebudeš), tak máš malou pravděpodobnost hypoglykémie.
3. Těžko říct. Chtělo by vidět, kolik čeho jsi před tím jedla.
4. Velké výkyvy vadí. Ale když máš pod 7,5 a nad 4, tak je to OK. Kde jsi přišla na to, že máš mít od 5,5?
5. Tím, že budeš jíst pravdelnou vyváženou stravu a adekvátně tomu se budeš pohybovat (a naopak).Pokud se to nebude dařit a budeš opakovaně výrazně převyšovat doporučené hodnoty, čeká tě léčba inzulínem.

rilwen
autor
6. zář 2013

@llluckaaa
1. glukometrem, ten můj se vejde 96% výsledků do požadované tolerance +/- 15% a v těch nízkých hodnotách se seká v řádu 0,3 max.
2. zatím si nic nepíchám. Problém je ten že mi zatím doktrorka řekla "držte přísnou dietu", ale ještě jsem nebyla na edukaci. Měřím se čistě proto, abych věděla, co se děje a nedietovala naprosto bez jakékoliv kontroly do té doby, než to můžu zkonzultovat s doktorkou.
3. k té svačině jsem měla jen 200g rajčat a kedlubny
4. psali to na stránkách, které mi doporučila doktorka jako návod, kterého se mám zatím držet, jde ale o hodnotu nalačno
5. jasně. Zatím nevím, teď se pohybuju mezi 8,9 (po snídani) a 3,9. Ale nevím, jestli netrvá nějakou dobu, než se to srovná. Tohle je druhý den diety. Nebo jestli to prostě nebyla dietní chyba při snídani (počty sacharidů jsem dodržela, ale píší tam, že je někdy nutné snídani rozkládat na dvě části)

Každopádně mi vadí systém pokus omyl. Nejdřív by měla být poradna a edukace a pak až dieta. A to se ještě o iniciativě měřím. Nedokážu si představit, že bych držela dietu jen tak, aniž bych věděla, co a jestli se děje...

mayarengie
6. zář 2013

1. glukometr neměří úplně přesně je tam odchylka, nehledě na to, že mu moc nevěřím, jednou mi po 10 s naměřil tři různé hodnoty
2. jak píše llluckaaa spodní hranici nemusíš dodržovat
3. záleží jaké složení jídla si předtím měla, pokud máš mezi jídly hlad, tak si dej ředkvičky, okurku nebo kedluben, doporučené jsou 2-3 hodiny mezi jídly, tak si dej další jídlo už za dvě hodiny
4. cílem je držet glykemii na lačno pod 5,5 a 1,5 hodiny po jídle do 7,5
5. vadí hlavně když překročíš hodnoty na lačno a po jídle, pokud bys v tomhle měla výkyvy a hodnoty překračovala, čeká tě inzulín

mayarengie
6. zář 2013

@rilwen no tak s takovou svačinou nečekej žádný zázrak na svačinu bys měla mít 30 g sacharidů tys jich do sebe v rajčatech dostala 8,8 g a pokud jsi měla 200 g kedlubny tak kolem 12 g, pokud to bylo dohromady 200 g, tak ještě méně

na snídani vynechávej mléčné výrobky, hodně zvyšují glykémii, vynech caro, obsahuje slad, lepší je melta, káva bez kofeinu nebo čaj 🙂
8,9 po snídani je dost, co jíš za pečivo?

werunka21
6. zář 2013

@rilwen Rajčata a kedlubny jsou zelenina a určitě ti nedodá žádné sacharidy. Měla by sis dát třeba rohlík, krajíc chleba a popř.nějaké ovoce. Pak bys neměla hodnotu tak nízkou 😉

mayarengie
6. zář 2013

@werunka21 i když je to zelenina tak sacharidy obsahují, jen je to méně než třeba pečivo 😉

rilwen
autor
6. zář 2013

@mayarengie díky. To mi hodně pomohlo.
Svačina byla tedy rozhodně chyba. Příště si víc dopřeju
K snídani jsem měla 70g šumavy a ředkvičky. Mléčné výrobky jsem zatím nezkoušela, ale určitě je zařadím až odpoledne.

rilwen
autor
6. zář 2013

@werunka21 jak psala mayerengie, sacharidy v nich jsou, ale opravdu hodně málo. Takže příští svačina lépe. 😀 Krajíc chleba jsem měla k snídani a výsledek bylo 8,9... ☹
Měly by se ty hodnoty upravit okamžitě se začátkem diety, nebo má předchozí životní styl nějaký "dojezd"? Jak to bylo u vás?

mayarengie
6. zář 2013

@rilwen určitě, dej si jogurt s ovocem nebo vločkami, je to vydatnější, kedlubnu si nech pokud budeš mít hlad mezi jídly nebo i ředkvičky můžeš, ptala jsem se v poradně
kolik g ředkviček a co jsi na tom chlebu měla?

rilwen
autor
6. zář 2013

@mayarengie cca 40g (tj. 3 kousky)
ovoce? na těch stránkách píší, že max půj jabka denně, spíš ani to ne...

llluckaaa
6. zář 2013

@rilwen
1. OK, prostě počítej s tím, že hodnoty nejsou přesné
2. Jasně, chápu. To je problém. Podle jaké stránky jedeš? Předpokládám tehotenskacukrovka.cz?
3. Rajčata a kedlubna není svačina pro diabetika 😉 Měla jsi tam málo sacharidů.
4. viz bod 2 a hodnota 5,5 udává, do kolika máš mít na lačno. Ne že bys měla mít před/po jídle od 5,5 😉
5. 8,9 je už dost. Srovnat by se ti měla glykémie hned (resp. po několika hodinách) po zavedení diety. Teď vidím, co jsi měla ke snídani. Chybí mi tam potravina s obsahem tuku a bílkovin. U těch mléčných výrobků že až později neplatí u všech, někomu to problém nedělá, navrhuji nejdřív vyzkoušet na sobě, ať se zbytečně neomezuješ 😉

llluckaaa
6. zář 2013

@rilwen Tak v tom případě s těmi stránkami zásadně nesouhlasím 😉 A to nebude www.tehotenskacukrovka.cz, tam taková blbost není...

mayarengie
6. zář 2013

@rilwen ovoce je taky důležité, můžeš si to jablko nastrouhat do jogurtu a přidat skořici, je to moc dobré, ono hodně záleží na tom, jaké hodnoty jsi měla na testu cukrovky, já měla na lačno 5,9, 2 hodiny po 6,58 to jsou mírně zvýšené hodnoty, takže mi glykémie moc neskáče
na snídani nemusíš být tak moc omezená, maso se z hlediska sacharidů nepočítá, ani šunka, vajíčka či máslo, ale jestli máš tak vysokou glykemii, zkusila bych snížit množství pečiva nebo zkusit něco jiného

mayarengie
6. zář 2013

@rilwen a ještě k tomu ovoci, pozor na hodně sladké druhy - hroznové víno, meloun, banán, lepší jsou citrusy, nebo kyselejší jablka, nepřezrálé plody
bobulové ovoce jez tolik, kolik se ti vejde na dlaň, to je podle sestřičky v poradně nejlepší míra 🙂
každopádně ho vynechávat nemůžeš...

rilwen
autor
6. zář 2013

@llluckaaa
2. ano, jedu podle této stránky
3. napravím
4. vždyť jo, asi jsem to jen blbě napsala k sobě - 5,5 před a 7,5 po
5. takže třeba máslo, šunka, vajíčko? Vyzkouším, jen nechci zkoušet všechno najednou, ať mám přehled

rilwen
autor
6. zář 2013

@mayarengie díky, ke svačině bude jogurt s jablkem.
Zítra zkusím snížit to pečivo.
já měla 4,2 - 7,7 a 10,09

rilwen
autor
6. zář 2013

měřeno nalačno, po hodině a po dvou

llluckaaa
6. zář 2013

@rilwen A kde je tam že maximálně 0,5 jablka za den? Měla bys přijmout asi 200g a dávat si pozor na sladší druhy (hrozny, banán, švestky, hrušky). V jedné porci maximálně 100 až 150 g ovoce.
Jj, přesně tak, v každém hlavním jídle bys měla mít zástupce sacharidů, tuku i bílkoviny. Na snídani klidně zkus i tvrdý sýr, uvidíš sama, jestli to bude nějaký rozdíl proti tomu, když máš šunku nebo vejce 😉

mayarengie
6. zář 2013

@rilwen pak si změř glykemii a uvidíš, jaká bude hodnota 🙂
to není tak hrozné, hodně ti to vyskočí po jídle 😒
postupem času to vychytáš a budeš vědět, co si můžeš dovolit a co ne

rilwen
autor
6. zář 2013

@llluckaaa teda, už se těším na další snídani. Nemůže být už teď, abych to vyzkoušela?

rilwen
autor
6. zář 2013

@mayarengie to doufám, že to vychytám. Nerada bych inzulín.

werunka21
6. zář 2013

@mayarengie @rilwen to jo, ale rozhodně to nepokryje množtví sacharidů na svačinu. A jako těhotná by sis neměla odpírat 😉 . Zelenina se může dát třeba mezi jídly, když je hlad. Každopádně, každá jsme jiná a každé tělo reaguje jinak. Je třeba to "vychytat". Časem na to určitě přijdeš 🙂

llluckaaa
6. zář 2013

@rilwen To časem vychytáš, na co si dát pozor. Hlavně se tou stravou moc nestresuj, na glykémii má vliv plno faktorů a některé z nich se blbě ovlivňují 😉
Co jsi dělala po snídani? Ležela x seděla x chodila... Pokud budeš mít pohyb, bude ti glykémie klesat rychleji 😉

rilwen
autor
6. zář 2013

@werunka21 takže to můžu chápat tak, že bych měla mít ten předpsaný počet g sacharidů, ale třeba zaměňovat podle toho, co mi bude z hlediska glykémie víc vyhovovat? Třeba míň chleba a víc něčeho jiného místo toho?

mayarengie
6. zář 2013

@werunka21 však jsem to tak napsala, ale určitě to není tak, že by zelenina nedodala sacharidy 😉 těhotné by si neměly odpírat, ale pokud má těhotná cukrovku, tak tam omezení jsou ☹ já bych třeba dala cokoliv za zmrzlinu 😀

rilwen
autor
6. zář 2013

@llluckaaa taky bych řekla, že i stres. Od začátku roku jsem v něm permanentně a teď už jsem rozhodnutá, že se právě kvůli němu už do práce nevrátím.
Po snídani jsem jenom mírně uklízela po domě. Takže nic moc. Příště chci zkusit taky víc pohybu.

mayarengie
6. zář 2013

@rilwen přesně tak, důležité je dodržení množství sacharidů v hlavních jídlech bys neměla jejich maximální množství překročit, ale pokud třeba na oběd budeš mít sacharidů méně, můžeš si o to zvýšit množství na svačinu
sacharidy by nikdy neměly být zastoupeny jen přílohou - pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ale měly by být rozděleny mezi čerstvou zeleninu a přílohu, takže na snídani bys měla mít něco chleba a něco zeleniny, k tomu třeba vajíčko a šunku, příp tvrdý sýr, pokud ti nebude zvyšovat glykémii

rilwen
autor
6. zář 2013

@rilwen teď když nebudu 12 hodin denně v práci, bude to o poznání lepší.

llluckaaa
6. zář 2013

@rilwen Stres má vliv bohužel velký ☹ Jestli jsi uklízela, tak fajn, nemusíš zrovna běhat 😉 . To bylo myšleno tak, že není ideální si jít po hlavním jídle lehnout (ikdyž teda takový spánek po O v těhotenství bodne 😀 )

werunka21
6. zář 2013

@rilwen Ano, měla bys dodržovat to předepsané množství ať nehladovíš. Pak zase by jsi vytvářela ketony nebo jak se to jmenuje (už je to delší dobu, tak si názvem nejsem jistá) a to taky není v pořádku. Když si to propočteš podle toho vzorečku na té webovce, s jakýmkoliv druhém potraviny, mělo by ti to vždycky vyjít na to doporučené množtví. A pak je to v pořádku. V případě, že i přes dodržení toho množství bys měla vysoké hodnoty, je nejlepší to řešit inzulínem než omezováním v jídle 🙂