Cukrovka - vadí 3,9 1h po svačině? Co s tím?

rilwen
6. zář 2013

Ahoj,

začínám s dietou a vím, že nesmím mít víc než 7,3, respektive 7,5, podle různých zdrojů. Jak je to ale s 3,9 hodinu po svačině? Sice to není hypoglykemie, ale je to hodně blízko. Špatně mi není, jen vůbec nevím, co s tím. Zatím mám jen příkaz držet dietu od lékařky po telefonu, odkaz na zdroj na netu, kde je popis diety, ale tohle se tam neřeší.
1. Je to špatně, nebo dobře?
2. Mám udržovat i nějakou spodní hranici?
3. Když si tohle naměřím, mám si třeba rychle vzít něco k jidlu s rozumným množstvím sacharidů, nebo navýšit příští jídlo, nebo jíst příště dříve?
4. Kdo s tím máte zkušenosti, je cílem vyrovnání mezi 5,5 - 7,5 před/po jídle, nebo kolísání nevadí?
5. Pokud kolísání vadí, jak mu předejít?

Děkuju moc za rady.

werunka21
6. zář 2013

@mayarengie Já jsem nemyslela odpírat jako že si může dopřát třeba zmrzlinu 😀 . Ale neměla by si odpírat z toho doporučeného množství, které je dáno 😉. Samozřejmě, že se pořád bavíme o dietě pro těhotné s cukrovkou 🙂

mayarengie
6. zář 2013

@werunka21 tak to jo 😀 to určitě, i když ne vždy se povede, každopádně já bych za tu zmrzlinu dala cokoliv 😀

werunka21
6. zář 2013

@mayarengie Tak si ji dej 😉 . Místo sváči 🙂 . Však co, tak jednou cukrovce dopřeješ 🙂 . Ale je to těžké,já vím, svědomí ti nedá, taky jsem to tak měla 😅

llluckaaa
6. zář 2013

@mayarengie A nechceš si udělat domácí? Budeš přesně vědět, kolik toho do ní dáš a spočítáš si, kolik můžeš můžeš najednou sníst 😉

mayarengie
6. zář 2013

@werunka21 dala jsem si minulý týden, ale to jsem pak šlapala asi 5 km procházkou 🙂 po dvou měsících lahoda, ale nejhorší je, že bych ji teď brala znovu...tak nebo tak jsem ráda, že mi třeba nevadí hořká čokoláda (70%) za to jsem ráda, když mě honí mlsná ani nesladký štrůdl
@llluckaaa tomu se zatím bráním, jak bych ji měla doma, tak bych chodila uždibovat, ale stejně si nějakou tu dřeň na horší časy udělám 😉

rilwen
autor
7. zář 2013

@mayarengie ahoj, tak jsem dneska snížila šumavu ze 70ti na 50g. Vzala si k tomu máslo, suchý salám (zatím jsem nestihla koupit šunku od kosti, tenhle má 0,1 sacharidů na 100 g) a kedlubnu. Pak jsem uklízela jak ďas, abych si nesedla a výsledek? 8,0 po hodině. Myslíš, že má cenu ozkoušet třeba odpoledne ještě jednou šumavu, jestli to není jí a neměla bych jí nahradit třeba knackebrotem?
A ještě jedna, možná trochu pitomá otázka: ty hodnoty nalačno se myslí ranní, po nočním lačnění, nebo se dají naměřit i někdy jindy během dne, když jím po 3 hodinách?

mayarengie
7. zář 2013

@rilwen ahoj a jak to bylo po hodině a půl tak měřím já i to tak mám dané od dr. Zkus a uvidíš, ale viděla bych to na tu Šumavu ☹ nebo třeba pomůže snídani rozdělit. Taky ti může vadit chleba ale třeba jogurt vůbec
Na lačno jedině ráno před jídlem jindy to není třeba a ani objektivní

rilwen
autor
7. zář 2013

@mayarengie ahoj, neměřila jsem po 1,5 h, ale po 2h a to bylo 4,5. Třeba ten chleba v Globusu přislazují... 😉 Kackebrot prošel v pohodě. Zkoušela jsem rohlík, ale zajímavé bylo, že ten prošel (5,5 po hodině), ale když jsem se měřila před dalším jídlem, skočilo mi to na 6,9 (?). Proč? Jogurt jdu právě zkoušet na svačinu. Uvidíme. Třeba bych se mohla vrátit k jogurtu k snídani a zkusit chleba odpoledne.

mayarengie
7. zář 2013

@rilwen tak zůstaň u knackbrotu když je to s ním OK a nebo ten rohlík, když je taky ok, před dalším jídlem se neměří, alespoň u nás ne, i když nevím proč je ta hodnota vyšší 😒 ale příklad mluvící za vše, zkoušela jsem buchtičky se šodó (bez cukru) po 1.5 hodině 8,2, o 10 vteřin později 7,6 o dalších 10 později 6,4 tak mi řekni, jak tohle je možné 😒 když ten jogurt vyjde dobře, tak se k němu klidně vrať...

rilwen
autor
7. zář 2013

@mayarengie Díky moc! Koukám, že to skáče víc, než jsem si myslela... 😀 Netuším. A který z těch tří "buchtičkových" údajů je ten do diabetologické poradny? 😉

mayarengie
7. zář 2013

@rilwen jj já už to beru s rezervou...no hádej 😀 ale ještě uvidím jestli mě nepráskne kontrola dlouhého cukru 🙂

rilwen
autor
8. zář 2013

@mayarengie bohatýrská snídaně s knackebrotem proběhla úplně v pohodě. By mně zajímalo, co do tý šumavy přidávají...
jogurt mi prochází i v dopolední svačince. 🙂
Neexistuje nějaká dobrá kuchařka pro začátek? Mám pocit, že si o spoustě věcí třeba jen myslím, že nejdou uvařit...

werunka21
8. zář 2013

@rilwen na knackebrotech jsem taky nějakou dobu byla. Ale dia dr. mi řekla, že se nemám jako těhotná omezovat. Že to po nich nevyhoupne jen proto, že nemají tolik sacharidů nebo spíše, že jich tolik nesním. Takže se to pokrylo inzulínem a bylo to v pohodě. Fakt je to lepší než se takhle "týrat". Záleží samozřejmě na tobě. Ale po předchozí zkušenosti bych do knackebrotu nešla a raději konzultovala s lékařem a šla na inzulín 🙂. Ovšem jestli ti ty knackebroty chutnají, tak pak klidně. Já to teda jedla s odporem. Není nad krajíc chleba 😀

mayarengie
8. zář 2013

@rilwen no vida 🙂 a co bys chtěla vařit? Ono není nic moc zakázaného krom tedy zahuštěných omáček a knedlíků, to opravdu jen výjimečně
Já vařím normálně jen si porce nandám podle množství sacharidů 🙂

rilwen
autor
8. zář 2013

@werunka21 mně naštěstí knackebrot chutná. Rohlíky jsou také v pohodě. Takže zatím vyzkouším chleba odpoledne, až bude tělo nastartované, zkusím jiné pekařství (protože mi přijde divné, proč rohlík jo a chleba ne) a pak se uvidí. Všechno ostatní, co jsem zatím zkoušela, bylo vždycky v pohodě. Včetně jogurtu k snídani. 🙂

rilwen
autor
8. zář 2013

@mayarengie já vím, že není nic zakázaného, ale zatím mi nejde to rozdělování dle porcí. Než se někam dopočítám, tak je po obědě. 😀 Právě proto by se mi líbilo mít zpočátku něco, co by měla rovnou dohromady ingredience, počet porcí a počet sacharidů na porci.

rilwen
autor
8. zář 2013

@rilwen mimochodem, stáhla jsem si jednu diabetickou kuchařku a v ní je recept na svíčkovou na smetaně. A tvrdí, že to celé dohromady má 5 g sacharidů na porci.... 🙄 Dál jsem jí neprohlížela.

mayarengie
8. zář 2013

@rilwen je fakt, že to počítání je pakárna, já už jedu od oka a v pohodě, ale ze začátku jsem vážila, než jsem si tak nějak zjistila kolik čeho můžu 🙂

llluckaaa
8. zář 2013

@rilwen Zkus si přečíst i toto, třeba ti to pomůže 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/llluckaaa/cl...

rilwen
autor
8. zář 2013

@mayarengie a jak dlouho tu dietu máš?

mayarengie
8. zář 2013

Já už ji mám od 19. 7. 🙂 na testech jsem byla dřív než se chodí normálně kvůli otokům a hraničnímu tlaku, jinak bych šla až teď...

rilwen
autor
8. zář 2013

@llluckaaa díky!

rilwen
autor
8. zář 2013

@mayarengie a už je všechno lepší?

mayarengie
8. zář 2013

@rilwen kontroly jsou v pohodě, dlouhý cukr taky snad to tak půjde i dál, podle doktora mi tělo nějak zběsile reaguje na progesteron, proto mi otékají nohy a brzy mě začala bolet stydká spona, tlak je až na jednu kontrolu výstavní 🙂

maciatko248
8. zář 2013

@rilwen @mayarengie ahojte holky trosku sa k vam pridam...ja mam od doktorky napisane ze mam merat vzdy po 2 hodinach a nesmiem prekrocit 6,6 tak teraz nechapem preco merate po hodine a hodine a pol?

Ja v podstate nemam skoro ziadnu dietu jem normalne len vynechavam sladke a omacky - knedliky aspon tak mi to bolo povedane od dr. Dostala som aj pruzky na meranie v pritomnosti v moci na ketony aby som ako tehotna nebola hladna lebo ketony ublizuju babetku rovnako ako cukrovka. Zo zaciatku ked som skusala drzat podla tych strankov dietu tak som mala pozitivne ketony ked som si pridala vacsie porcie tak sa to zlepsilo. Takze na kazdeho plati nieco ine najlepsie je vyskusat to.
Napriklad ja rano nesmiem syr 😅 ale kludne mozem broskev 😀

mayarengie
8. zář 2013

@maciatko248 já měřím jen v předepsané dny na lačno před snídaní a pak 1,5 hodiny po jídle 🙂 na měření ketonů mi nic nedali, ale docela bych to brala...taky jsem malinko přidala na porcích a když mám hlad jím dřív než po třech hodinách...taky jím víc ovoce a kromě hroznového vína mi glykemii nijak extrémně nezvyšuje 🙂
Omáčky taky nejím a když tak je nezahušťuji, ale jamka dělala minulý měsíc svíčkovou, měla jsem dva knedlíky a pár lžic omáčky a taky v pohodě 🙂

rilwen
autor
9. zář 2013

@maciatko248 to měření záleží poradna od poradny. Každý chce trochu jiné údaje a jinak často. I takové věci, jako je malý a velký glykemický profil se liší. Nejen v době kdy měřit (těsně před, 30 min před, hodinu po, hodinu a půl po, dvě po, nebo jenom před...) 😀 Nejlepší je se řídit tím, co chtějí v té vaší poradně.
Uvidíme, jestli dostanu proužky na ketony. Zatím mi je měřili vždy v poradně a bylo to vpořádku. A můžu říct, že od té doby, co mám dietu, jím mnohem častěji + mnohem výživněji. Nemyslím, že bych s tím měla problém.

rilwen
autor
9. zář 2013

@mayarengie jé, svíčková!

rilwen
autor
9. zář 2013

Dietní chyba. Jeden rohllík v pohodě, ale málo, dva rohlíky moc. Trochu jsem to tušila, když jsem je chroupala za pochodu... Výsledek 9,6 (Fuj! A stoupalo to tři hodiny). Chybama se člověk učí. Co dělat, když mám vyšší glykemii ještě před dalším jídlem? Snížit objem sacharidů v tom následujícím jídle?

mayarengie
9. zář 2013

@rilwen já byla v nebi 🙂 jamka ji nedoslazuje, tak to bylo v pohodě 🙂
To tedy netuším, ale asi ano, i když pak zase budeš mít hlad ☹