Cystická fibrosa a plánování miminka. Je to problém?

zarziska
17. pro 2007

Ahoj, s přítelem uvažujeme o miminku, ale on má mutaci genu F508 pro cystickou fibrosu. Nevím ani pořádně co to znamená, jen vím, že až se opravdu rozhodneme mít dítě, budeme muset oba projít nějakým vyšetřením. Můžete mi někdo pleas odpovědět, co to vlastně znamená, jak probíhá to vyšetření apod. A taky by mě zajímalo, jestli můžeme mít děti i přirozeným způsobem, nebo jen umělým oplodněním? Díky moc za všechny odpovědi

lionesska
17. pro 2007

Otěhotnět budete moct přirozeně, pokud samozřejmě budete jinak zdraví. Ale zcela určitě zajděte do genetické poradny a nechte si spočítat riziko. Zadej si do google "cystická fibróza" pro víc informací. Přeji ti ať to dobře dopadne a CF se vám vyhne obloukem.

aajina
18. pro 2007

Ahojky Zarzisko, každopádně by to chtělo objednat se na gen.konzultaci třeba do Motola kde se CF věnují a nechat se sama otestovat.(připravte se že s ebude rozebírat celý rodokmen kdo kdy měl jaké nemoce a na co zemřel a tobě vezmou krev).Přítel by si měl nechat udělat spermiogram protože u nich CF snižuje plodnost.Kdyby se mutace u tebe neukázala jediné riziko pro mimčo by bylo že i ono bude nosičem tohoto genu a bude ho předávat dál ale bude zdravé.Kdyby se prokázala nějaká mutace i u tebe bylo by to horší, tam by byla tuším 25% možnost nemocného miminka.Kdyby jsi chtěla nějaké další info (nebo kontakt na Dr. do Motola)tak dej vědět, já to vše mám za sebou a i já jsem nosičkou CF.Manža to naštěstí nemá a tak by mělo být naše mimi zdravé a max. nosičem toho genu.Přeju hodně štěstíčka :o)

markyfrana
20. pro 2007

ahoj
tak z vlastní zkušenosti vím, že miminko přirozenou cestou mít můžete. protože já mám taky mutaci genu pro cystickou fibrozu a to ještě takovou, která v ČR se běžně nevyskytuje a je velmi vzácná.Otěhotněla jsem aniž bych o tom něco věděla, až na gynekologii, když jsem řekla, že moje sestřenice má CF, tak se zhrozili a začalo šílené běhání po nemocnicích. Jsem z HK a krev mi museli posílat až do prahy, protože v HK tuhle vzácnou mutaci neumí určit. Když zjistili, že jsem pozivitní,tak hned běžel zase manžel na vyšetření. naštěští on je negativní, pak mě poslali na genetický UTZ, kde ze střev plodu už dneska dokáží určit, jestli mimčo je nemocné. Naštěstí čekáme zdravou holčičku. 🙂 Holčička bude na 99% jenom opět nosičkou genu CF. Přeji hodně úspěchů a štěstí 🙂