Druhé těhotenství po Hellp syndromu v prvním těhotenství?

walina29
25. čer 2014

Ahoj Holky, je tady někdo kdo v prvním těhotenství prodělal Hellp syndrom? Chtěli by jsme druhé dítě a trošku mám strach co mě v těhotenství bude čekat. V prvním jsem prodělala Hellp syndrom akutní císařský řez v 38 tt. Vím že u druhého těhotenství je malá pravděpodobnost že by se Hellp měl opakovat, ale i přesto mam trochu obavy. Chtěla jsem se zeptat zda některá z vás má stejnou zkušenost a jak probíhalo druhé těhu

vanule
25. čer 2014

@renca_hanych mohla bych taky poprosit o zkušenost....
@walina29 díky, právě ve foru se člověk může na cokoliv poptat

renca_hanych
25. čer 2014

@walina 29 @vanule nakonec píšu přímo sem, kde začít? otěhotněla jsem, těhotesntví si užívala a těšila se na naše první miminko, těhotenství bylo bezproblémové až to že jsem hodně přibrala a měla jsem po celou dobu vyšší tlak ale nikdo to neřešil, nebyl důvod, v 36+2 jsem byla na kontrole v porodnici u svého doktrora s tím at přijdu za týden nebo při potížích, potíže nastaly za dva dny, kdy jsem měla masivní krvácení z nosu, dvakrát jsem zvracela a byla jsem uplně ko, strašně mě bolelo pod žebry a měla jsem pocit že mi exploduje břicho, prvně jsem si myslela že to je normální ale naštěstí nějaký šestý smysl radil jet - muže poslali domů, do porodnice jsme dojeli v půl jedenácté v noci, udělali utz a vzali krev, napíchli magnezko že se ráno uvidí a pravděpodobně pustí domů - omyl - ráno panika, prý musím hned na sál, měla jsem šílenej strach o miminko i o sebe, víc mám v mlze, diagnoza - těžká preeklampsie a hellp syndrom - z důvodu masivního krvácení mi bylo podáno 10 transfuzí a kupa těch trombonáplav či jak se to jmenuje, měla jsem alergickou reakci na podanou krev, tachykardie, třesavka a skončila jsem na aru, tam jsem byla 3 dny, vlastně jsem ani nevnímala to že už jsem maminkou, téměř nic si z toho nepamatuju, jen bolest břicha....po třech dnech mě převezli na gynjip kde jsem byla další tři dny a konečně viděla malýho a zkoušela kojit, o nešlo, já měla nervy na pochodu, malý se tedy narodil 36+4, s porodní váhou 2630 g a 47 cm, měl šnůru kolem krku ale díkybohu byl v naprostém pořádku, žádný zdravotní problém u něj díkybohu nebyl.....po třech dnech na jipu mě dali no normální pokoj kde jsem se konečně 8. den po "porodu" rozkojil" a chtěla doma - ale pustit mě nemohly, měla jsem špatné výsledky krve, jaterní testy, jizva se sice hojila ale břicho bylo modrý - čekalo se co bude, ten 8. den za mnou teprve primář přišel se slovy že snad máme vyhráno, mě srašně hnala síla se uzdravit kvůli našemu pokladu, ale je teda fakt že seve mě praly děsný emoce....strach, naštvanost proč zrovna já? a taky uvědomění si reality že jsem vážně mohla umřít....bylo pár dní před Vánoci a rodina byla taky z toho všeho na prášky.....ale díky bohu se testy začly mírně lepšit ale břicho se nehojilo, měla jsem pod jizvou velký hematom, mastičky a gely na vstřebání nepomohly, takže 14 dní po narození syna jsem šla znovu na sál, hematom odsály a pak za týden mě pustili domů, 3 měsíce jsem brala léky na játra a držela jaterní dietu, jinak omezení žádná, byly to ty nejkrásnější Vánoce, dva dny před nimi mě pustili, byli jsme v nemocncici celkem tři týdny....s tím že další miminko mi rozhodně nedoporučují, což jsem chápala a na další mimčo neměla ani pomyšlení, prvních několik týdnů jsem měla docela krizi sama se sebou, vyrovnat se s tím co se stalo....ale po pár měsících jsem si začla uvědomovat že přeci jenom další dítko někdy bych chtěla......a co se nestalo? rok a půl po narození syna jsem zjistila že jsem těhotná, byla jsem hysterická, naštvaná na nás že jsme si nedali pozor....ale po všech možných vyšetřeních, konzultacích se spoustů léíkařů jsme společně s mužem i odborníky dospěli k tomu že těhotenství by bylo vhodné ponechat...měla jsem výsledky z podorboného hematolog. vyšetření kde s eneobjevily ani žádné mutace, ani vrozené vady nebo vzácná onemocnění krve a s tím když budu chodit často na kontroly, doma si měřit tlak a kdykoliv při sebemnším problému raději naklušu na kontrolu že to zvládnem , že sice riziko opakování je asi 0,4 - 25 procent ale že se nikdo s kým jsme to konzultovali nesetkal s opakovaným hellp syndromem, to mě stejně moc neuklidnilo, měla jsem velký strach, že umřu, nebo že budu mít nějaké trvalé následky nebo i miminko který čekáme.....věděli jsme že čekáme druhýho kluka, moc jsme se těšili, těhotenství bylo opět absolutně bezproblémové, jen teda že jsem zase hodně přibrala (23kg) ale to se prostě nedalo zastavit, váha rostla jako blázen sama ale nebyla jsem zavodněná, tlak byl v pořádku, cukrovka se neobjevila, první 5 měsíců jsem chodila na prohlídky co měsíc, pak už po 14 dnech s tím že mi bude před termínem naplánovám z preventivních důvodů císařský řez, indikací pak později před termínem byla i velká porodní váha mimča a já byla celkem ráda, císař naplánovali na 39+0, vše bylo v pořádku, byla jsem jen ve spinální anestezii a povím vám že to pro mě bylo jako normální porod, syna jsem viděla hned po jeho narození, vše kolem vnímala a moc jsem si to užila, druhý den jsme normálně vstala a chodila, břicho mě vůbec nebolelo a chtěla jsem jít domů, pustili mě pátý den po narození syna, třetí den jsem se rozkojila, byla jsem jak kojná dojná, fakt a štastná jako blecha že máme krásný dva zdravý kluky. Před plánovaným císařem jsem podala žádost o sterilizaci, tu mi udělali přímo při císaři a ikdyž mě občas trochu mrzí když potkám nějakou těhuli že už to nikdy nezažiju tak na druhou stranu si říkám že nic se nemá pokoušet dvakrát, jsme vděčná za tu šanci, za to štěstí co doma mám a jsem ráda že jsem živá a zdravá a že se tak můžu plnohodnotně věnovat našim dvěma lumpům, konec "pohádky" 🙂 všem vám přeju hodně štěstí a hlavně zdraví a strach je na místě, poradit jestli jít do druhého mimi po prvním hellpu nedokážu..to je jen na vás

vanule
25. čer 2014

@renca_hanych to se tak hezky čte, teď mám na mysli až tu druhou půlku příběhu, kdy vše dobře dopadlo a přišlo těhotenství 🙂
Já beru jako "výhodu" že jsem vůbec nevěděla co se kolem děje - nějaká preeklampsie. Normálně jsem šla na kontrolu ve 33+6tt ovšem domů už se nevrátila, zjistili mi bílkovinu v moči,šílené otoky,nárust váhy, tlak 230/120 a už jsem valila do nemocnice, tam stihli píchnout kortikoidy a ráno po vizitě rozhodli pro akutní císař (34tt) malá se narodila 2030g a 43cm takový maličky drobek, ale hlavně byla zdravá a krásná, viděla jsem jí hned na sále. se mnou to bylo horší, tlak nešel vůbec dolů, prošla jsem si konzultacemi kardio, internou, nasadili mi léky (3xdenně 8ks, kvůli nim jsem nemohla kojit) a stejně kde nic tu nic. Po 14dnech malou propouštěli domů a holt museli propustit i mě. A když jsem se pak dozvěděla jak vše mohlo skončit, byla jsem nesmírně ráda, že to dopadlo takhle.Od porodu jsem stále pod kontrolou interny, léků na tlak se už nezbavím. Navíc mi nenahrává nic v můj prospěch,jsem dost při těle, a věk už taky jde proti mě (35) dle doktora po konzultaci nic co by nasvědčovalo k pohodovému, bezproblemovému těhotenství 😒

renca_hanych
26. čer 2014

@vanule to mě mrzí, ale zas chápu ty zdravotní důvody, já jsem sice uznaná zdravou byla ale těhotenství mi doporučeno nebylo....na druhou stranu jsem si říkala že pokud bych opravdu už druhý mimi mít nemohla, byla bych vděčná ze jednoho krásnýho, zdravýho syna, některé ženy nemají ani tu možnost, mít jedno vlastní dítko 😉 - teoreticky nic nenasvědčovalo že by se to mělo opakovat, všechna vyšetření bylav pořádku atd.....
přeju ti hodně zdraví a štěstí! a užívej krásné dcerušky, je super že ji máte 😵

walina29
autor
26. čer 2014

@renca_hanych Tak to co sis prožila je opravdu mazec, ale hlavně že to vše dobře dopadlo a máš dva zdravé chlapečky🙂 Já to sice neměla až takové závažné jako ty ale ty pocity strachu co bude a co příjde byl hrozný. Já už tak od 36 tt měla bolesti pod prsama neskutečné nemohla jsem vůbec spát bylo to hrozné jiné příznaky jsme neměla o nějakém helpu jsem neměla ani potuchy. celé těhu jsem měla super bez problémů kdybych neměla břicho nevím že jsem těhu, jen cukrovku jsem měla ale pouze na dietě takže pohoda spíš jsem shodila než přibrala při této dietě🙂 doktor mi pořád tvrdil že se vše připravuje na porod a děloha tlačí proto ta bolest doporučil mi prášky na bolest že mimi nic neohrozí tak jsem si brala při bolesti prášek a byl klid, jenže to trvalo cca 2 týdny pak jsem šla na pohotovost a tam mi taky neřekli nic moc jen že se to připravuje na porod atd. sice mě informovali o helpu ale neměla jsem žádné jiné příznaky zvracení, bolest hlavy, závratě, otoky nic. krev mi nevzali.tak jsem šla domů co tam budu ležet že.chytračka. Pak jsem šla ke svému gyndaři o dva dny později a ten mi řekl at raději jedu znovu na pohotovost tak už mě tam nechali s tím že mam chodit na balon zda se nerozjede porod ale nic řekli mi že si mě nechají do patku když se nerozjede porod půstí mě na víkend domů a v pondělí vyvolají porod. Pak mi vzali krev a čekalo se na výsledy a jejda oběvil se Help a hned museli jednat a vzít mi malého pod celkovou anestezii. taky jsem byla dva dny na jip gyn. krevní destičky se mi netvořily (chtěli i měnit krev, ale pořád čekali co bude že přece jen jsem mladá a kdybych chtěla drůhé dítě tak čekali) až nakonec mi píchali ani nevím co a pak se to zlepšilo.Mezitím mi krvácela rána po císaři nešlo to zastavit museli přidat stehy. No mazec.Maleho jsem viděla až po dvou dnech. narodil se v 38tt 2390 g a 47 cm. do toho nechtěl se přichytit na prso, to co mu davali blinkal, nepřibíval na váze takže jsem týden ještě leželi na dětské Jip a tam jen kojili a vážili🙂
V porodnici mi řekli že po dvou až třech letech můžu znovu otěhotnět a že opakování Hellpu je minimální.
Manželovi jsem přidala pár šedin na hlavě🙂 Nikdy by mě nenapadlo že se může něco takového stát takové komplikace člověk se těší na to mimi a během chvilky se může stát cokoli. Je to jeden velký stres v těhu jen se stresuješ aby to bylo zdravé a vše proběhlo ok a tedka když víš že existují různé syndromy atd. tak zase strach aby porod byl OK.
Druhé dítě určitě chceme, jsem z toho všeho trochu vyděšená! Otěhotnět se nám podařilo po dvou letech ale potratila jsem samovolně:( tak mám z toho všeho takové smíšené pocity!

vanule
26. čer 2014

@walina29 no taky sis "užila" hlavní je, že to dobře dopadlo 😵 My máme malou díky IVF a ač od začátku tohoto roku zkoušíme zda se nezadaří přirozeně,asi mě asistov. reprodukce nemine (tedy pokud mé zdraví dovolí) naštěstí nám zbyli mrazačci, takže už by tam nemusela být taková zátěž hormonů a pod. Minulý týden jsem byla na krev (doktor chtěl udělat znovu hormon. profil a hlavně trombofilní mutace, než se do něčeho pustíme) zítra jedu znovu na krev a snad už budou i nějaké výsledky a budeme zase kousek blíž. Nějaký vnitřní pocit mi říká, že to prostě musím zkusit a samozřejmě když bude vše proti druhému miminku nic s tím nenadělám a jak píše @renca_hanych budeme rádi (jsme rádi!) že máme zdravou,krásnou holčičku 😵

walina29
autor
26. čer 2014

To mě mrzí že si procházíš takovými zkouškami ale přeju ti aby ti vše dobře dopadlo a ty jsi byla brzy těhulka s druhým mimi. je to celkem nespravedlivé tam kde si děti přejou nemůžou mít a tam kde děti nechcou nebo berou drogy nebo nejsou schopni zabezpečit mimi jde vše v pořádku. je to na palici🙂
My tedka dva měsíce počkáme a budem se snažit znovu a doufám že vše už bude ok a mimi se udrží🙂

vanule
26. čer 2014

@walina29 moc děkuji 😵 i já Vám přeji, aby vše vyšlo a brzo jste se těšili z druhého mimíska 😉

walina29
autor
27. čer 2014

@vanule děkuji🙂

lensta
16. zář 2014

Také jsem měla hellp syndrom, v 38 tt porod císařem. Dnes jsem mluvila s lékařem o tom, jak by vypadalo druhé těhotenství a bylo mi řečeno, že ač není pravidlo, že byl jednou Hellp syndom - bude i podruhé, budu od 35 tt předána do rizikové poradny a v 38 tt opět císař. Překvapilo mě to, jasný, čekala jsem, že budu víc hlídaná ale rovnou takto? Je tu někdo kdo to má (měl stejně) nebo to je prostě názor mého lékaře? A ano, jsou mnohem horší věci než CS, důležité je zdraví mimča a mámy, ale jak už jsem napsala, ze slov lékaře to bylo definitivní, že jiná varianta nepřichází v úvahu, tak by mě zajímaly i jiné názory.Díky

sanny100
30. led 2015

Dobrý den i já před 2 roky prodělala HELLP SYNDROM. Bylo to mé druhé těhotenství. Syn se narodil akutním císařským řezem ve 38TT .Naštěstí byl v pořádku .Já byla druhý den převezena do fakultní nemocnice v Ostravě na ARO kde jsem byla 8 dni a pak další 3 týdny na JIP TU dobu na ARO si vůbec nepamatuji. Jako by mi to někdo vymazal z hlavy .Vzpomínám si jen na nespočet halucinací ,představ či snu ...doted nevím co byla realita nebo představa .Byl to nejhorší měsíc v mém životě .Selhaly mi ledviny i jatra.Měla jsem vnitřní krvacení a otoky .byla jsem napojena na umělou ledvinu a dostávala transfuze atd atd . Následně jsem prodělala ještě další 3 operace .Syna jsem poprvé viděla až když mu byli 4 týdny . Možná se to vše vubec nemuselo stát :(bohužel i přes potíže které jsem měla a stím také šla za mim gynekologem jsem se nedočkala žádného vyšetření a byla jsem poslana domu ,že je prý vše v pořadku...no ale já už se neuměla ani doplazit do auta :(
Doted jsem v kontaktu s doktory ,kterým vděčím za život opravdu do byli doktoři na svém místě!!!!
Zrovna před 2 tydny byla zahájena studium ohledně hellpu Doktoři se budou snažit přijíd na to ,zda je tato nemoc genet.puvodu zda se muže opakovat v druhém těhotenství atd...
Udivoval mě fakt že touto nemoci za posledních 10let onemocnělo 85 žen z toho jen 5 žen mělo nejhorší pruběh bohužel se mezi ne radím i já :( a všech 5 nás rodilo téměř v termínu.
Co se týče dalšího těhotenství já sama za sebe už bych měla strach a rozhodně bych si to nechtěla zažít znovu. Doted není den kdy bych si na to nevzpomněla .Mám ale kamarádky ,které prodělaly preklampsii a ta se jim v druhém těhotenství již neopakovala .Nikdo z doktoru vám předem neřekne, zda se to muže opakovat, či ne.
Před rokem také vyšla kniha jediného druhu HELLP SYNDROM .
Všem budoucím maminkám přeji hlavně hodně zdravíčka a bezproblémové těhotenství

Sandra

sanguska
5. únor 2015

@sanny100
Sandro, mohla bych vedet kde byla zahajena studie o Helpu? ja si ho taky prodelala, rodila jsem akutne cisarem v 36+6, holka nastesti v poradku, ja tri dny na Jipu, vysoka ztrata krve atd.. do toho mam jeste anomalie jako jednu ledvinu a dve delohy.. Take si zahravam s myslenkou o druhe miminko, proto by me zajimala ta studie 😉 dekuji Alice

sanny100
6. únor 2015

Ali to uplne presne nevim....2 tydny zpatky jsem byla davat krev a vypisovala dotaznik .Těžko říct kdy na něco příjdou :( i sestra je ted na začatku těhotenstvi a bylo mi lekaři řeceno ze i u ni se muze vyskytnout hellp.Teda muže ,ale nemusí....Kdybych něco vedela urcite sem napisu.mejte se pekne Sandra

melonik7
28. čer 2015

Maminky..a viete mi prosim napisat, aka (znizena) hodnota trombocitov je uz nebezpecna-ohrozujuca..a sposobuje krvacanie pri cis.reze? Dakujem..

prudusinka
28. čer 2015

@melonik7 nebezpečná hodnota je pod 50 000/μl

pah
6. kvě 2016

Dobrý den,
koukám se, že je to jedna ze starších diskusí... Zaujalo mne, že Vám lékaři zakázali druhé těhotenství po hellp syndromu a také informace, že dítě může být porozeno jedině opět císařským řezem...

Také jsem prodělala hellp syndrom, bylo to v roce 2009. Celé těhotenství bylo bez problémů, žádné potíže až na ten osudný 30. týden... Venku se udělalo hezky a když jsem přišla po polední pauze zpět do kanceláře, všimla jsem si, že mám oteklé nohy. Vydržela jsem ještě několik dní, kdy mě čekal ultrazvuk. Tam bylo vše v pořádku i když jsem lékařku upozornila, že je mi už týden špatně, mám otoky, na které netrpím... Lékařka mi řekla, že je vše v pořádku a nemusím mít strach... Ten samý den se konalo cvičení pro těhotné. Oznámila jsem to porodní asistentce, která kurz vedla a poslala mě za paní doktorkou. Vyšetření opět dopadlo dobře - pro miminko. Pak jí něco zarazilo a ve dveřích mě zastavila - odebrala mi moč a krev... Když skončil kurz, chtěla jsem odejít domů, přišla pro mě paní doktorka a že mám zavolat domů a pojedu do nemocnice do Plzně... Nic jsem ještě netušila... Po chvíli přišel pan primář a řekl, že se jde na sál... Neměla jsem čas ani odpovědět... Jen jsem se stihla v duchu rozloučit s dcerkou, kterou jsem měla pod srdcem... Narodila se hned po několika minutách od sdělení diagnózy. Dnes je to veselá holčička, i když máme problém s ADHD.

Druhé těhotenství nám nikdo nezakázal a po necelých třech letech jsem otěhotněla. Naprosto bez problémů. Těhotenství bylo také v pohodě, neustále jsem se hlídala, ale zvládly jsme to a v 38. týdnu se mi narodila císařským řezem holčička.

Není ale pravda, že porod musí být po hellp syndromu vždy císařským řezem... Je mnoho maminek, které rodily přirozeně.

Existují i internetové stránky kde se o hellp syndromu dozvíte víc: http://hellp-syndrom.blog.cz/

Pavla

rm113
1. pro 2016

Dobrý den právě jsem prodělala hellp sindrom bohužel maličký to nepřežil a nevím jak se vyrovnat s touto situací. Hledám někoho kdo s tím má to zkušenosti. A za jak dlouho jste se pokoušeli o druhé miminko.

pah
5. pro 2016

@rm113 upřímnou soustrast. To musí hodně bolet a ani si to nedovedu představit. Když si o tom budete (budeš) chtít popovídat, můžete (můžeš) napsat. Já jsem se toho taky bála...

rm113
5. pro 2016

@pah
ahoj, děkuji bolest je neuvěřitelná ale nejhorší je že nešlo vůbec nic dělat byl to takový fofr. Do nemocnice jsem přijela s bolestí hlavy, lehce oteklá a s mírně zvýšeným tlakem 130/96. Pak to přišlo - záchvat který vypadal jako epileptický a mé upadnutí do bezvědomí. Pak si vzpomínám jen na lékařku s porodnice, která mi říká že maličký nemá srdeční ozvy a umřel. Následoval císař a můj pobyt na aru (zkolabovalo mi celé tělo játra, ledviny a na mozku se objevil hematom) tam jsem se probrala a došlo mi co se vlastně stalo. Dnes jsem více méně v pořádku bez velkých následků jen s OBROVSKOU ránou na srdci, ale dala bych nevím co, jen aby byl naživu. Oba dva jsem s toho na dně, ale rodina a přátelé nás drží, tak vidíme naději v tom, že jen jak to bude možné pokusíme se o druhé.

pah
6. pro 2016

@rm113 Důležité je, abys byla zase v pohodě a s miminkem se hezky rozloučila, až na to budeš mít sílu... Všechno chce svůj čas.

kacka214
26. zář 2017

@rm113 ahoj, vracím se k tvému příspěvku. Bohužel jsem letos v srpnu prodělala též HELLP syndrom a po šesti týdnech (minulý pátek) jsme přišli o dcerku. Je to hodně čerstvé a bolavé. Chtěla jsem se zeptat, zda jsi již třeba podruhé těhotná, jak dlouho jste čekali a tak? Byla jsi na nějakých speciálních vyšetřeních? Nechci podruhé nic zanedbat a nechci bolest, kterou nyní zažívám znovu. Děkuji.

mary.jane
26. zář 2017

@kacka214 ahoj. Ja jsem mela hellp pri predchozim tehotenstvi. Rodila jsem akutnim cisarem ve 36. tydnu v kvetnu 2016. Ted jsem ve 4. mesici druheho tehu. Pri prvotrimestralnim screeningu mi nyni na klinice nabidli moznost screeningu preeklampsie. Stalo to 500 a pojistovna to nehradi. Jde o sono prutoku v deloznivh cevach, opakovane mereni tlaku a vysetreni krve na nejaky konkretni hormon. Riziko preeklampsie a tudiz i mozneho nasledneho hellpu mi vyslo 1:4, takze mi jako prevence bylo doporuceno podavani nizkych davek kyseliny acetylsalycilove (leky Godasal nebo Anopyrin). No a budu doufat v nejlepsi.
Moc me mrzi, ze to u vas s hellpem dopadlo spatne a budu drzet palce do dalsiho tehu.