Dvě dělohy, jeden čípek. Nevím, co s tím

danad
28. zář 2006

Holky najde se někdo,kdo má jako já dvě dělohy,ale jen jeden čípek?Vím to teprve od tohoto týdne,tak nevím co s tím-) ☹

klarka80
14. kvě 2008

Sarii, tak to mě moc mrzí, že ti to nevyšlo. Myslíš,že to souviselo nějak s dělohou? A jako vadu vlastně máš?Já mám uterus bicornis, každé těhotenství jsem vždycky měla v nejširším místě dělohy- tzv.rohu, tak tam se to naštěstí vždy udrželo. Držím palce, abys otěhotněla co nejdřív a dočkala se vytouženého miminka!

sarii
14. kvě 2008

Klarko... Co mám za vadu? Nejprve to dle UZ odhadovali na právě uterus bicornis, pak jsem absolvovala vyšetření HSG a tam mi diagnostikovali uterus duplex či didelphis... Takže těžko říct. Můj Dr. mi říkal, že zná spoustu případů, kdy to nečinilo problémy a i naopak. Takže se mám připravit na řadu neúspěchů... v té horší variantě... Teď to bylo usídlené vlevo a asi v dobrém místě... problém byl zřejmě jinde...

klarka80
15. kvě 2008

Sarii, sesmolila jsem obr příspěvek a sekl se mi net. 😒 takže znovu aspoň ve zkratce. Mně dr taky strašili, že budu mít možná problém s otěhotněním, potrácením nebo předčasnými porody. Naštěstí jsem těhotněla vcelku rychle - první těhotenství 2.cyklus, dcerka se povedla 4.cyklus a tohle mimi v bříšku 6.cyklus. Takže v tomhle aspoň moje děloha nestávkovala. Dvakrát jsem byla těhotná v levé půlce, děloha byla hodně citilivá a často "pracovala", nicméně dcerka šla "jen" o měsíc dřív a to ještě císařem - pro jistotu. Tobě moc držím palečky, aby jsi otěhotněla co nejdřív, kup si nějaké vitamíny na posílení těla, třeba kyselinu listovou - ta je doporučovaná 3měsíce před plánovaným těhotenstvím. Nejlepší je ACIDOFOLAN, tam je listovky hodně. Přeji ti, aby se brzo zadařilo!

sarii
15. kvě 2008

Klari, díky... určitě si ten přípravek koupím. Zdravím do Přerova... tedy jestli vás nevzalo tornádo... A občas napiš, jak se ti daří a jak zvládáš zápřah s oběma cácorkama...

klarka80
15. kvě 2008

Sarii, jasně, Acidofolan si kup, je fakt dobrej, stojí kolem 50kč, tak to není taková hrůza. Brala bych to dokud neotěhotníš a pak celý první trimestr.
Jinak mně dr taky říkal, že vada není dědičná, tak je zvláštní, že ji má i tvoje sestra. Někde jsem zase četla, že to dědičné je. Trošku se bojím, aby to neměly pak dcerky, zatím jsem po tom nepátrala, a nikam ji neposílala, ale doufám... Je pravda, že duplicitní vady dělohy nějak souvisí s poruchou ledvin? Dělá se nějaké speciální ledvinové vyšetření?
Určitě budu průběžně informovat jak těhu zvládám a co děložka. Snad bude vše ok.
Takhle diskuze asi moc nežije,co? Já jsem se zaradovala, že vás tady tolik chodí a koukám, že příspěvky jsou spíš staršího data. :(

sarii
15. kvě 2008

Klári, máš pravdu, moc to tu nežije... asi nás není tolik a holky možná řeší jiné problémy... Taky jsem někde četla, že se rády přidružují i anomálie močového systému... Je děs, co všechno se může nesprávně vyvinout.

achina
18. kvě 2008

Ahojte holky, taky jsem rada, ze se to trochu rozjelo, psala jsem uz drive, ale ono pokud se nic noveho nedeje, tak clovek nema o cem psat. Patrim ted do skupiny "snazilek", ale jen velice kratce. Nejdriv jsme chteli zaridit svatbu, bala jsem se, kdybych se vdavala tehotna, abych tomu nejak neprihorsila. Mam uterus duplex a mam hodne velky strach, jak to vsechno bude probihat. Klarko: vada delohy opravdu souvisi s ledvinami. Dvojita deloha je nekdy na ukor ledvin, coz znamena, ze muze byt jen jedna ledvina. Me gynekolog poslal na dukladne vysetreni ledvin a vsechno mam v poradku (ovsem vadu mi zjistil jiny gynekolog uz ve 20 letech a na vysetreni ledvin me poslali az ve 28), takze zalezi na doktorovi. Chtela jsem se zeptat, pokud zenska s dvojitou delohou otehotni, tak jestli pak krvaci z te druhe delohy. Takze na menstruaci se asi neda spolehat, to vam rekne az doktor? Diky. Mejte se, drzim palce.

sarii
19. kvě 2008

Achinko, na tvou otázku odpovím zkušeností mé ségry. Je pravda, že ona první měsíce v době očekávané MS trošičku špinila... Ale jinak to mají pod patronátem hormony, tudíž by k MS nemělo dojít.
Jasně, že možné těhu můžeš zjistit ty, těhotenským testem a 100pro z HCG v krvi...
Pa a hezký den... u nás už přestalo pršet 😉

klarka80
19. kvě 2008

Achino, mně uterus bicornis zjistili ve 20 letech. V 22 jsem chodila po doktorech se žlučníkem a mimo jiné mi dělali i UTZ ledvin, dr se nejdřív podivila, že mám nějaké malé ledviny, pak ale mávla rukou a řekla, že jsem vlastně celá drobná a už se o tom nebavila. to se mi vybavilo až teď. Tak já doufám, že ledviny mám ok. Měla bych případně nějaké problémy nebo by se na to jinak nepřišlo než vyšetřením?
Co se týče krvácení.. Tak já jsem těhotná již potřetí. Kdyby se nám s prvním mimi nestalo to co stalo tak bych ho možná donosila .- těhotenství bez problémů, první 3 měsíce občas špinění, dr nezjistil příčinu, několik procent žen špiní v těhotenství z nezjištěných příčin a neznamená to nic. Při Kristýnce jsem nešpinila ani nekrvácela za celé těhotenství ani jednou. No a tohle těhotenství - občas zašpinění a pak v 8.týdnu silné MENSTRUAČNÍ krvácení. Dr nezjistili proč to bylo, ale krvácela druhá "netěhotná" polovina dělohy, měla vysokou sliznici a chovala se jako menstruace. 14 dní jsem si poležela v nemocnici, pak to samo ustávalo a od té doby klid. Asi si představíte ten stres. Dr mi k tomu jen řekli ,že s vadou dělohy můžu čekat cokoliv. Možná to opravdu bylo menstruační krvácení, kdo ví. Ještě bych chtěla napsat, že dvakrát jsem byla těhotná v levé polovině a teď jsem poprvé vpravo.

andy84
30. srp 2008

Ahojky holky, koukám, že už tu pár měsíců nikdo nebyl, před necelým měsícem jsem se dozveděla, že mám přepážku v děloze, před 3 měsíci jsem bohužel potratila... V září mě čekají vyšetření... Zřejmě se jedná o uterus septum nebo bicornis, prý se to pozná až při hysteroskopii. Četla jsem si tuto diskuzi několikrát, dost mi to pomáhá. 🙂Jsem vyplašená, doufám, že budeme moct mít s manželem vlastní zdravé dětičky. ☹
Je tu někdo s podobnou diagnózou, kdo by si rád o tom povídal?

maja42
30. srp 2008

ahoj, já mám uterus subseptus - děloha s částečnou přepážkou. rok jsem nemohla otěhotnět (hormony), pak úspěch, bohužel na dovolené jsem začala krvácet. místni doktor mi (slyšela jsem to poprvé v životě) řekl, že mám dělohu rozdělenou a celé to zkomplikoval tím, že v každé části je jedno embryo.
doma zjistili, že to bylo jen jedno těhotenství plus velký hematom, který docestoval do druhé části dělohy, odtrhl embryo od výživy a bylo vymalováno 😝 zmlklé těhotenství. po revizi mi operatér sdělil, že tam ta částečná přepážka skutečně je. 😒
můj gynekolog mě uklidňuje, že to má spousta ženských a normálně mají děti, rozhodně to není tak složité jako s dvojitou dělohou, ale radost z toho nemám. navíc se to dědí, sakra. ale moje mamka žádné problémy s těhotenstvím neměla, ani nikdo z rodiny (což mi nezapomínají dycky připomenout, když si stěžuju 😝 ) a teď už dělohu nemá, tak se to nedozvíme.
ale jsem ráda, že existují případy, kdy to i s dvojitou dělohou klaplo, jen houšť 😉

andy84
30. srp 2008

Taky jsem si říkala, že to u nás v rodině nikdo nemá, tak to snad není ani možné, také jsem to slyšela prvně 😒 .
Já mám asi přepážku přes celou dělohu.. Moc toho nevím, dozvím se to až z těch vyšetření. Ano má to spousta ženským a ani o tom třeba neví a mají zdravý dětičky 🙂, tak doufám, že budeme patřit brzy k nim. 😅

klarka80
4. zář 2008

andy, já mám uterus bicornis a doma dvě zdravé krásné holčičky!! přepážku mi neodstraňovali, v papírech mám napsané srdcovitá děloha s masivní přepážkou. Prý u téhle vady dělohy není operace řešením. Tak držím moc palce!!! Já sem občas nakukuju, ale nikdo nepíše. Tak třeba to tu oživíme, co? 🙂

klarka80
4. zář 2008

Trošku dočítám a koukám, že poslední příspěvek zde mám ještě jako těhule. 🙂 Takže, už se můžu pochlubit, že třetí těhotenství dopadlo na jedničku, podařilo se mi to dotáhnout do 37.týdne, rodila jsem císařem, malá byla hlavičkou nahoře a otočit se jí nechtělo. Nicméně, váha krásná 3340g 50cm. Děloha to zvládla!! Takže holky, všem dodávám naději!!! Já jsem důkazem, že i se zdvojenou dělohou to jde!!

predi
4. zář 2008

Ahoj všichni, hned musím pogratulovat klárce80 k narození holčičky!! Super zpráva 😀
Já bych se mezi Vás chtěla zařadit s diagnózou uterus arcuatus-děloha ve tvaru srdce, snad je to údajně takřka stejné jako dvourohá děloha uterus bicornis. Zjistili mi to na utlrazvuku U Apolináře a to bohužel po potratu v druhém trimestru, ovšem jestli to mělo souvislost jsme se nedozvěděli, problému bylo víc a přesná příčina nebyla objasněna. Zítra přestupuji na novou gynekologii, tak jsem zvědavá na nový názor. Mladé doktorky mě hned strašily s operací, minimálně jít na hysteroskopii, ale zkušený doktor řekl, že doporučuje další těhotenství.

andy84
4. zář 2008

Ahojky holky, Klárko, Tobě moc gratuluji k holčičkám 🙂)). Pro oživení jsem pro 😵.
Už mám potvrzeno, že mám uterus septus, mám přepážku v děloze... ☹ , tedy oddělené dělohy. Byla mi doporučena operace - hysteroskopie a odstranění, slyším hodně názorů, ale spíše hodně lidí z toho zrazuje... Chjooo, budu teprve mluvit s mojí gynekoložkou, tak jsem zvědavá, co mi k tomu řekne a poradí mi ☹.
Budu ráda, když si budu o tom mít s kým popovídat 😉 .

klarka80
4. zář 2008

Holky, já jsem taky "ráda", že jsem tu mezi svými, člověk se hned necítí tak "sám", kolikrát jsem si připadala jak exot, když jsem někomu o tom říkala. Někdy koukali i doktoři na mě jak na exota, jak mi rostlo bříško, tak bylo hodně šišaté - aby ne, když bylo mimi v jedné polovině. Teď při posledním těhu mi těsně před porodem dělal v porodnici kontrolní UTZ mladej doktor a když jsem lehla na lůžko tak zvolal - co to je? Měl na mysli mé asymetrické břicho, studem jsem se skoro propadla. 😒 Trošku taktu zachovat mohl, ale už to hážu za hlavu. Koukám, že podobně "postižených" je nás opravdu víc, když mi můj gynekolog říkal, že to není nic zase tak neobvyklého tak jsem mu nechtěla věřit.
Holkám snažilkám všem moc držím palce a dávejte o sobě zprávičky!
Andy, třeba u tebe bude odstranění řešením, pokud nemáš zvenčí dělohu srdíčkovitou jako já. U té to totiž operovat nejde.
Predi, tak to máme nejspíš stejnou "vadu". Moc mě mrzí, čím sis prošla. Ve kterém týdnu se vám to stalo? Vím co je to ztráta miminka v těhotenstí, bohužel. Držím palce at jsi brzo znovu těhotná a tentokrát at to vyjde!

sarii
5. zář 2008

Klarko... gratulace k Terezce!!! 🙂

andy84
5. zář 2008

Také jsem si říkala, že to snad není možný, přišla jsem si jako exot... Ale opravdu nás je hodně a spousta donosí mimíšky, tak doufám, že to krásné čeká jednou i mě 🙂)). Klárko, já asi nenám srdíčkovou dělohu, já vlasně nevím... Musím se na to zeptat mé gynekoložky. Nikdo vám nic moc neřekne... Ani nevím, jaký je rozdíl mezi bicornisem a septusem? Nevíte někdo?

klarka80
5. zář 2008

Andy, myslím,ře septus je název pro rozdělenou dělohu septem. Bicornis je přímo vada dělohy, říká se jí taky dvourohá děloha, jsou to dvě dutiny protažené do stran. Kdosi kdysi tady dával odkaz na nějaké nákresy děloh, kde to bylo vystvětlené, ale nevím kde to hledat.
Sarii, díky. A jak jste na tom vy?

sarii
5. zář 2008

Klari, my se po 3 měsíční pauze (od revize dělohy) začali opět snažit. Minulý cyklus NIC... tento teprve uvidím. Nějak to nelámu přes koleno.

andy84
5. zář 2008

Klárko, moc děkuju. Tak já uvidím...
Sarii, také jsem 3 měsíce od revize.. ale snažit se zatím nemáme. Tobě přeju hodně štěstíčka 😵

predi
5. zář 2008

Ahoj všichni, hlásím se po prohlídce na nové gynekologii. Tak paní doktorka mi podle ultrazvuku potvrdila uterus arcuatus-sama jsem viděla uprostřed dělohy prohlubeň, zkrátka tvar srdce, jinak jsem ok a mohu se pokoušet o nové těhotenství 🙂
Letos v březnu jsem totiž potratila ve 24tt, hrůůza, ale nikdo nepotvrdil, že by za to mohla ta moje děloha. Ale vzpomínám si, že na posledním ultrazvuku mělo mimi příčnou polohu, bylo prohnuté jako luk obličejem k páteři, doktor říkal, že něco takového ještě neviděl, pohyby jsem cítila vždy jen jakoby hluboko v pánvi, takové lehtání u moč. měchýře, v břiše řekněme v okolí pupíku vůbec? Na pohled jsem břicho ani moc neměla, bylo spíš do šířky. Mohla by jsi klárko80 popsat Tvoje zkušenosti s pohyby?
Jinak jsem také četla na netu, že pokud je v děloze prohlubeň, tak to operaci vylučuje, pokud má děloha normální tvar, jen uvnitř je septum, tak se operativně při hysteroskopii vytne. V tomto případě bych asi na operaci šla. Jinak hezký víkend všem 😵

klarka80
15. zář 2008

Predi, pohyby jsem cítila při každém těhotenství docela rozlišně. byla jsem těhotná celkem 3x, první těhotenství nedopadlo, rodila jsem mrtvou holčičku ve 32tt, zamotala se do pupeční šňůry, nikterak nesouviselo s vadou dělohy. Poté jsem otěhotněla po 4 měsících snažení znovu - do té samé poloviny co první těhotenství a vše probíhalo bez chyby až do konce. Malá byla otočená kolem 28tt už hezky hlavičkou dolů (stejně jako první mimi), pohyby jsem cítila pod jedním žebrem, bříško jsem měla docela šišaté, protože mimi bylo v té jedné polovině. Poslední těhotenství bylo trošku divočejší, na začátku masivní krvácení (nejspíš menstruace z druhé poloviny netěhotné), poté zkracování čípku od 29tt, nicméně jsem to dotáhla až do 37tt, miminko bylo však hlavičkou nahoře, malá si tam hezky hověla a nakopávala mi vesele močový měchýř. Pohyby jsem cítila naprosto jinak jak u druhého těhu kdy bylo miminko otočené hlavičkou dolů. Měla jsem pocit, že ji cítim fakt někdy hooodně nízko, ale to je nejspíš u téhle polohy koncem pánevním normální. Kolem pupku jsem necítila pohyby ani při jednom těhu. Nevím, jak je to "u normální" dělohy. Toť moje zkušenost s pohyby.
Tobě držím palečky, aby se co nejdřív zadařilo. takže u tebe operace nejspíš taky není reálná, když máš dělohu i zvenčí srdíčkovou, vid? Co znamená vada "arcuatus"?

maja42
15. zář 2008

vygůglila jsem tento obrázek, sice je tam ten vodotisk či co, ale celkem jsou tam tvary děloh vidět
http://www.netterimages.com/images/vpv/000/000/...

dobrý článek (anglicky) o deformacích děloh zde http://babyjava.net/main/index.php?blog=3&title...

píšou tam, že tím trpí cca 2-4% žen - to je celkem haluz, co? 😕

klarka80
15. zář 2008

maja42 - díky za odkaz. škoda,že neumím anglicky, docela by mě to zajímalo.. 😒 Ale aspoň ty obrázky trošku znázorňují o čem tu píšem. 😉

maja42
15. zář 2008

klarko, akorát tam popisují tvary těch děloh a různá nebezpečí, který to s sebou nese co se plodnosti dotejká - hlavně pochopitelně větší riziko potratu (známe to, uff. já to měla jen v 7tt, ale když jsem si přečetla, co máš za sebou ty - klobouk dolů a gratuluju k holčičkám. a doufám, že se taky dočkám 😉 ). některé ty abnormality prý ani nejsou vidět zvenku - a utz je vlastně pohled na dělohu zvenku a tím pádem dokud tam není těhotenství, někdy to ani není poznat (pokud samozřejmě nejsou dva čípky), že děloha je krpatá (jako to bylo u mě). a který typ máš ty? (i když, coby zasloužilá matka už se tím de facto trápit nemusíš 😀 )

zde rychlopřeklad:
uterus arcuatus - děloha lehce uprostřed prohnutá - má v podstatě normální tvar, jen s malým prohnutím (členěním?) uprostřed. je to nejlepší z možných abnormalit, nezdá se, že by negativně ovlivňovala těhotenství.

klarka80
15. zář 2008

maja42 - máš pravdu, že se tím zabývat v podstatě ani nemusím, jak píšeš, jsem zasloužilá matka. 😉 Možná někoho povzbudí můj příběh, že mám nakonec dvě zdravé holčičky a tolik mě kvůli děloze doktoři strašili. Naštěstí jsem neměla problém s těhotněním a potraty a hodně předčasnými porody. Obě holky byly sice o chloupek dřív, ale žádná hrůza. Mám uterus bicornis - zvenčí srdovitý tvar, uvnitř dělohy dva rohy a dělohu s masivním septem.
maja42 -tobě taky moc držím palce, určitě se miminka dočkáš. ty máš který typ dělohy?

predi
16. zář 2008

Zdravím všechny a děkuji Klárce za odpověď "s pohyby", takovéhle praktické zkušenosti bych určitě u lékaře nevyslechla, moc mi to pomáhá v představě dalšího těhotenství. Jinak dodávám, že u mě to s typem vady arcuatus na operaci není. Snad ani žádné masivní septum v děloze nemám, možná malé, ale to se u "srdíčkových děloh" stejně neodoperovává.

andy84
17. zář 2008

Ahojky holky, jak se daří? Tak já se pomalilinku připravuji na operaci a odstranění septa.. ještě se musím domluvit s doktorkou na termínu... 😒
Maja42, já jsem na tom s angličtinou taky všelijak, co tam prosím píšou o uterus septus a možném odstranění, děkuji ti moc 🙂)).