Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

luccii
21. črc 2008

lemulca, me bolelo bricho po laparce poradne jeste 3 tydny ☹ vlastne boli dodnes, ale jen malo, pri pohybu, takze asi srusty zpusobene endometriozou, kterou mne jako u tebe diagnostikovali malou (pry 3 tecky)... tobe ty loziska neodstranovali? mne ne a do ted nechapu proc ne

lemulca
21. črc 2008

lucci ja mam jen dve tecky a nevim jestli to odstranili ale kazdopadne mi primář řekl že volnou tekutinu tam žádnou nemám a že ty miniaturní ložiska podle něj nemůžou těhu ovlivnit. Zítra to bude týden po laparce a me je fajn (dnes se nechám uschopnit a zítra jdu do práce) nebolí ani ramena, ani už nekrvácím a možná mi už dnes i vyndaj stehy (termín z nemocnice je zítra), jeden malý steh mám v pupíku a druhej v levé části (velký do 1cm) takže za pár týdnů ani nebudu mít jizvu si myslím.
Jen mi nikde neřekli jak dlouho po operaci můžu začít sportovat 🙂 přece jen to nechci zbytečně uspěchat i když bolesti už nemám...

miradka
21. črc 2008

Lemulca, díky za vysvetlenie 🙂 potešila si ma...myslela som si, že aj to sa počíta za IVF. Mne doktor nedával moc veľkú šancu na kryo...hovoril že budem mať asi málo vajíčok. Ja mám endošku v 3-4 štádiu a tiež mi ju neodstraňovali. Pravdepodobne neboli na to pripravení, mala to byť len diagnostická operácia, akurát tie zrasty sa mi snažili odstrániť. V správe som mala napísané, že s uvoľňovaním ľavého vaječníka museli prestať z dovodu rizika poškodenia ďalších orgánov - mám to tam ako jednu guču...všetko zlepené.. ☹
Už som navštívila Obilňák v Brne. IUI mi vobec neponúkali, asi aj tak bude malá šanca na úspech...a IUI vobec neverím...ešte som nenatrafila na niekoho komu by to zabralo a zvlášť pri endometrióze.

lemulca
21. črc 2008

já už tady viděla celkem dost holek kterým IUI vyšlo, ale nevím jestli měli endometriozu.
Miradko moc jsem nepochopila - měla jsi srostlé i vejcovody nebo ne?

miradka
21. črc 2008

jeden vajcovod som mala volný - pravý a ľavý som mala zrastený k malej panvi a aj k moč. mechúru, naviac obalený čiernou a bielou endometriózou... 😒

lemulca
21. črc 2008

miradko a ten srostlý vejcovod ti vyndali? Bylo by to rozhodně mnohem lepší kdyby ti ho vyndali.....

luccii
21. črc 2008

miradka a mela jsi pred operaci bolesti? ja je mam od operace a pry to muzou byt srusty... tez mam endometriozu, jen cca 3 male tecky, neodstranili mi je pri laparce, tez to mela byt diagnosticka operace, nakonec to byl chronicky zanet slepaku... ja se bojim, ze tam ty srusty mam, operace probehla v breznu a jit zase na operaci takhle brzo po te minule se mi nechce... ale jestli je to nutne, pujdu...

luccii
21. črc 2008

lemulca: no ja cetla, ze i mala loziska muzou zabranovat otehotneni ☹... ze pry vytvari nejake protilatky (imunologicke), ktere brani otehotneni... MUDr. to tez rikal

lemulca
21. črc 2008

luccii - to zalezi jestli ty loziska vytvareji volnou tekutinu. Me v patek propustili z nemocnice a ve zprave mam krome průchodnych vejcovodu i bez volne tekutiny...tak nevím.
Každopádně já šla na operaci a dopředu jsem nahlásila pokdu budou vejcovody slepené ať je i vyndají, protože pokud je zprůchodní do půl roku se stejně slepí znovu a právě vytváří to ty jakoby protilátky a nedaří se ani IVF (obráceně vzato pokud se špatné vejcovody vyndají tak se velmi zvýší šance IVF).
Holka co byla se mnou na pokoji byla před 5 měsícema na diagnostické, zprůchodnili je a teď v Pronatalu jí řekli ať jde znovu je vyndat že by se IVF nedařilo - a když do ní koukli měla je zase úplně slepené a vlastně musela jít na operaci 2x. Takže proto kdybych je měla poškozené napsala jsem do papírů ať je hned vyndají. Proto si myslím že kdybych měla nějakou větší endometriozu která by se dala opravit tak by to udělali.

luccii
21. črc 2008

lemulca, ale neni to pripad od pripadu ruzne? nekdo treba ma vejcovody slepene, pak mu je zpruchodni a pak uz je vse v pohode... ty jsi slysela, ze je to v pripade endometriozy vzdy takto? 😕

lemulca
21. črc 2008

urcite to není dogma!!! Rozhodně pokud jsou vejcovody částečně neprůchodné a dají se opravit, tak je velká šance na otěhotnění prvních pár měsíců po zákroku. Bohužel ve velké části případů se postupem času za pár měsíců znovu slepí - ale určitě to není 100% u všech.
Ohledně endometriozy nevím, jestli se opravuje vůbec. Vím jen pokud je malá tak se dá léčit hormonálně, pokud je větší tak se dá nějak zmírnit uměle vyvolaným přechodem... ale nejsem v tom odborník jen píšu co jsem si tu přečetla. Vím že mi jen primář řekl a i napsal že volnou tekutinu tam žádnou nemám (což je dobře)Více o endometrioze na www.endometrioza.cz
Ohledně těch vejcovodů - opravdu pokud jsou špatné a znovu se slepí tak je lépe je vyndat (nebo třeba i jeden a přirozeně otěhotnět přes ten druhý) protože když se vyndaj (stejně když jsou neprůchodný tak přes ně přirozeně neotěhotníš) tak se hodně zvýší možnost že vyjde IVF. Takhle mi to řekl nejen šéf Pronatalu (z vlastní zkušenosti dokonce) ale i bývalej primář, současnej přimář a doktoři v nemocnici...tak nevím.

luccii
21. črc 2008

lemulca: ty stranky znam snad nazpamet 😔

miradka
21. črc 2008

lemulca, ten vejcovod mi nevzali, ale keby ma operovali druhý krát, tak mi ho iste vezmú. Nevieš či by to mohli vybrať laparoskopicky? to asi nie, však? To si neviem predstaviť...Zdá sa mi, že ten moj gynekológ sa bál ísť do toho...predsalen asi nemá dosť skúseností, má asi tak 33 rokov. Inak moc šikovný, príjemný...žiadne veľké bolesti som potom nemala, ani komplikácie ani zánety..Volnú tekutinu tam našťastie nemám, ale v mojom prípade je to už asi jedno..
Holky...práve si píšem s kamoškou zo školy a tá ma prehovára na homeopatiu...práve to študuje a už má aj pár pacientov, ale s týmto sa zatiaľ nestretla...

miradka
21. črc 2008

Holky a neuvažovali ste o lázňach? Tie čo majú endometriózu, majú na ne nárok 😎

lemulca
21. črc 2008

miradka - vyndání vejcovodů dělají také laparoskopicky. Kolegyně se mnou na pokoji to podstoupila - právě poprvé u diag.laparce jim neřekla že v případě poškození je chce vyndat takže musela znovu. Pokud ti je vyndají, udělají k těm standardním ještě jeden malý řez (do 3 cm) a tím to vyndají. Prý bys pak měla být v nemocnici o malinko déle než u diagn.laparce ale kolegyni pustili ve stejný den jako mě takže je to asi případ od případu podle stavu pacienta.

miradka
21. črc 2008

lemulca, uvidím čo mi povedia v Brne. Už som tam bola na prvom pohovore, ale dr si ani moc neprečítal právu z laparky, len tak zbežne to preletel a videl, že pravý mám volný a priechodný, tak hneď navrhol IVF - tak ako moj gynekológ. Takže teraz laparku znovu nepodstúpim. Možno to budú hlbšie riešiť až keď to na prvý krát nevyjde.

lemulca
21. črc 2008

miradko, no na IVF nemusíš mít průchodný ani jeden, při umélém oplodnění vlastně vejcovody nepotřebuješ vůbec 😉

miradka
22. črc 2008

jj, to je mi jasné 🙂 teraz sa dívam, že som celý čas písala o vajcovode, ale ja mám zrastený vaječník...no to som domotala 😅

luccii
22. črc 2008

miradka: ja v laznich byla pred necelym mesicem - po slepaku... endo mam tez... ale nepomohly mne 😔 podbrisek boli dal a tezko rict proc (mozna jsou to srusty, ale to se da zjistit jen dalsi operaci)

luccii
22. črc 2008

holky, chodite nejaka s endometriozou k Apolinari? ja se tam chystam a nevim, co mam cekat, zda berou apod.

miradka
22. črc 2008

luci, v ktorých lázňach si bola?

miradka
22. črc 2008

k Apolinari? čo to je? 😨

luccii
22. črc 2008

miranda: Frantiskovy
Apolinar je fakultni nemocnice v Praze... specializuji se tam na endometriozu

miradka
22. črc 2008

luci - akými procedúrami si prešla v lázňach? ak to nepomohlo, to je škoda, ale snáď si si tam oddýchla.. 😉
Prahu mám moc ďaleko... 😒

luccii
22. črc 2008

miradka: zabaly, vyplachy, koupele... vse veskrz prijemne 🙂 jenze v mem pripade ma endo asi navrch 😠

miradka
22. črc 2008

je možné, že potrebuješ viac času...ten slepák ti to asi tiež skomplikoval. inak je možné, že zrasty tam máš alebo budeš mať...vraj po slepáku bývajú

luccii
22. črc 2008

prave kvuli tomu se posila do lazni...

holky, byl nekdo s endometriozou u Apolinare?

kvak63
22. črc 2008

je mi luto ja som zo slovenska a chodim do ISCARu Baratislave

luccii
23. črc 2008

kvak, to nevadi, treba se ozve nekdo jiny...

w_h
23. črc 2008

tak jsem se vratila z dovci a jdu pokecat.
ja mam endometrioznich lozisek spostu vsude mozne v brise a jednu cystu na vajecniku. dneska jsem si nabrala CA125 a uvidim, jestli se to nejak vyviji, pristi tyden jdu na kontrolni sono. podle velikosti se rozhodnu, jestli pujdu na operaci - radsi bych teda nesla, ale nevim, jestli se nam bez ni podari otehotnet. hormony brat nemuzu, protoze jsem mela trombozu.
co vy? pozitivni zpravy?? sem s nima 🙂))