Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

wendeaa
14. říj 2011

ahojky, právě jsem přišla z nemocnice, kde mě dělali operaci srůstů a endometriozy, vejcovody mám v prdeli, tak mě je odstřihly od vaječníků a otěhotnět můžu jedině uměle a ještě s darovaným vajíčkem, ale alespoň něco, co se dá dělat☹ prý mě stimulaci vaječníků nedoporučují

miluse
17. říj 2011

Tak jsem dneska byla v té poradně u Apolináře, sestra i dr. moc příjemní, ani mě neprohlížel, jen si prostudoval zprávy a předepsal jeanine a za půl roku se mám přijít ukázat.

berkana
17. říj 2011

@miluse tak hlavně, aby ti to pomohlo. Ona se ta hormonální léčba na kratší dobu ani nedává

miluse
17. říj 2011

@berkana
no já doufám, že to pomůže, ikdyž z HA moc nadšená nejsem, páč bez ní mi tak nějak bylo líp, teda až na tu endošku, tak uvidím no... a tahle zrovinka nejlevnější není a mám ji brát bez přestávky a odmenstruovat jak se mi bude chtít 😀 nebo resp. když začnu špinit, tak ji mám vysadit, odmenstuovat a znovu nasadit... protože jsem právě při braní HA většinou špinila a měla záněty, tak jsem na to zvědavá...

berkana
18. říj 2011

@wendeaa to je mi líto☹ Ale jak píšeš, aspoň, že ta možnost na vlastně odnošené dítě je.

@miluse jo to vim, to mi říkala kamarádka, že je dražší, pač ona měla problémy s HA že se jí dělalo špatně a tak, tak zkoušela různý. No uvidíš, třeba to při této bude bez problémů. Kdyžtak by si se asi musela s dr domluvit na jiným, pač se zánětama pořád bojovat to je nepříjemné, to znám. A špinění...no škoda mluvit že. Tak držím pěsti, ať ti takovéto problémy nedělá 🙂

miluse
18. říj 2011

@berkana
díky. a jak to vypadá u vás? nějaký změny, novinky?

berkana
18. říj 2011

@miluse vypadá to zatím dobře, tak nechci nic zakřiknout 🙂

miluse
18. říj 2011

@berkana tak to budu potichounku držet pěstičky 😎

nikoll28
20. říj 2011

Holky, zkoušely jste tu některá přírodní progesteronový krém? Podle mě rozhodně lepší varianta než antikoncepce... Já už jsem si ho objednala a pojedu přesně podle návodu od 6. do 26. dne cyklu.

miluse
21. říj 2011

@nikoll28
to slyším poprvé. Jak se jmenuje? juknu na něj na netu 😉

nikoll28
21. říj 2011

V Čechách ten krém není a žádný doktor Vám ho tudíž nedoporučí... (můj gynekolog ho dokonce ani nezná, hrůza!)
Já čerpám informace ze zahraničí a tam se přistupuje k endometrioze úplně jinak než tady... Krém jsem si taky objednala ze zahraničí.
Na internetu je tisíce článků o přírodním progesteronovém krému, ale je potřeba hledat jen v angličtině.
Ideální článek i s doporučením dobrého krému je tady: http://www.endo-resolved.com/progesterone.html
Důležité informace o jeho používání (i o ostatních hormonech) tady :
http://articles.mercola.com/sites/articles/arch...
Umělé hormony bych do sebe necpala ani za nic... Ale volba je na každém z nás 😖

miluse
25. říj 2011

@nikoll28
no je fakt, že jsem ho našla na jedné stránce, kde ho paní dováží a na měsíc je to teda pálka, za 1500 ☹, to je jaksi mimo moje finanční možnosti, už takhle jsem docela "brečela" když jsem musela platit tu HA co mi předepsal u Apoliho, by to taky mohly v rámci léčby endošky nějak zohlednit 😖

nikoll28
25. říj 2011

@miluse Ta paní na té stránce to má strašně předražený 😒 Já si to kupuju za asi 300 Kč z Ameriky a lepší složení.. V Čechách bych to od nikoho radši nekupovala..

miluse
25. říj 2011

@nikoll28 jo tak to už je lepší cena.... 😉 je fakt, že kolikrát něco z ameriky i s poštovným to vyjde levněji než tady 😖

malina2
26. říj 2011

@wendeaa Ahoj wendeaa! Já mám taky endometr., na laparce jsem nebyla, nedoporučují mi ji. Ale asi mám 3.stupeň, bolesti při vyprazd. během ms. Proč ti nedoporučili stimulaci vaječníků???

lnk
31. říj 2011

ahoj holky, zdravím vás, hledala jsem na netu nějaké informace k endometrioze a narazila na tuto diskuzi.
zajímalo by mě, zda jste tu někdo, kdo podstupujete IVF nebo jste podstoupili a podařilo se vám otěhotnět s endometriozou.
Já mám za sebou 1 IVF, a 3x KET, vše negativní. Právě při posledním KET mi v CARu řekli, že mám na čípku jasně viditelnou endometriozu a to je důvod, proč se mi to vajíčko nechce uchytit a nikdy mi to nevyjde... ☹
nemáte tu někdo stejnou zkušenost a pozitivní výsledek? potřebovala bych nějak naladit 🙂
případně jak u vás postupují v CAR s ohledem na endometrio?
díky

petrita83
31. říj 2011

@lnk ahooj, já mám za sebou 2ivf- neúspěšné 😒 a teď po 3.minimálku -úspěšnou 😀 ..endometriózu mám taky, v prosinci jsem byla na laparo a hysteroskopii, kde mi co šlo odstranili..a od té doby snažení nakonec s pozitivním výsledkem 😀 ..ale je fakt, že hlavní ložiska jsem měla v dutině břišní..tak nevim..ale myslela bych, že při IVF je jedno zda jí máš na čípku, či jinde...a odstranit to nejde?nám řekli, že to důvod být může, ale taky nemusí!!!držim palce, hlavně se otřep a zkus třeba jiný CAR..víc hlav víc ví.. 😀

lnk
31. říj 2011

ahoj, děkuji za tvou odpověď. zatím mi říkali, že nemá cenu to řešit laparoskopicky, že se musíme snažit co nejdříve otěhotnět, ale jak to asi mám udělat, když posledních 5 let nedělám nic jiného... ☹

petrita83
31. říj 2011

@lnk to znám..ale nakonec to klapne!!u nás to chtělo 3pokusy IVF..třeba Vám klapne na ten druhej!a Váš jedinej problém je endometrióza?já myslim, že mi ta laparo fakt pomohla, co bylo špatně šlo pryč a taky jsme věděla kde je problém..

lnk
1. lis 2011

@petrita83 u nás se těch problémů bohužel sešlo mnohem víc - mám polycystické vaječníky, nemám ovulaci, manžel má horší spermio no a aby toho málo nebylo, tak teď ještě i endometrioza. měla jsem vždycky i nízkou sliznici na uhnízdění, tak už vím proč, - protože mi roste všude jinde jen ne tam, kde má... 😉

miluse
1. lis 2011

@lnk
ahojky, já mám taky endošku a IVF se povedlo na první pokus... 😒 a to jsme měli i špatné spermio, s manžílkem jsme si to krásně rozdělili 😀 a stejně jako u petrita83 nám taky sdělili, že nemohou vyloučit, že by se nám to nemohlo povést přirozeně... jo a ještě jedna perlička... těhu prý endošku zmírní, no já jsem asi jiný případ, neb mě ta stimulace a těhu k tomu vůbec nepomhly a po roce a půl po porodu jsem podstupovala znovu laparku kvůli endošce a cystám 😒 a to mi ednošku odstraňovali i při porodu... ale to je jen na okraj...

a nezoufej, sice 5 let je dlouhá doba, ale např. mojí kolegyni se to povedlo po 7 letech snažení a asi na 4 KET 🙂

nikolav
1. lis 2011

Ahojky holky, narazila jsem na toto téma, když jsem více hledala na netu o endometrioze. Včera jsem byla na kontrole u svého nového gynekologa. Hlavně z důvodu kontrolní cytologie, kterou mi teď dělají skrz nějaký lehký nález z první poloviny tohoto roku. U nového gynekologa jsem řekla své problémy tak jako u jiných. Ale až tento je začal řešit. Mám co menstruace to čím dál silnější bolesti, které už se nedají vydržet a žádné léky proti bolesti nezabírají (ibalgin atd.), dále mě podbříšek bolí čím dál častěji i mimo ms, kterou mám pravidelnou skrz HA. Ale mám ji jednou za 2 měsíce, protože platíčka beru v kuse. I doktor o to ví. Ale když mám ms nejsem schopna ničeho. Bolestivost ms se mi stupňuje už asi tak 2 roky. Skoro každodenní mírné bolesti mám od léta. Když si kýchnu tak je to tak šílená bolest, že se snažím nekýchat. Má podezdření na endometrozu. Proto mě po novém roce chce poslat na laparoskopii. Absolutně nevím do čeho jdu a hodně mě to vyděsilo. Ale třeba to pomůže a budu mít klid. Myslela jsem si, že to postihuje daleko starší ženy. Také sexuální život jde ź kopce. Partner to chápe, ale mě to velmi mrzí. Ani tu chuť už nemám. Chceme příští rok svatbu. Bojím se, že mi to svatbu pokazí. A miminko jsem také chtěla brzy, ale vím, že se mi to tím protáhne. Snad se ho také jednou dočkáme. Budu ráda, když se semnou podělíte o své zážitky. Protože absolutně nevím co mě čeká.

miluse
1. lis 2011

@nikolav to co popisuješ jsou jasné příznaky endošky. Na tu laparku určitě jdi, alespon ji přesně zjistí a odstraní a ty potom budeš klidnější a uleví se ti. Je dobře, že jsi změnila doktora, neb vím i ze svého okolí, že málokdo toto řeší, ikdyž nechápu proč, neb je plno ženských, který ani netuší, že něco jako endometrioza existuje a trpí každý měsíc. Jinak existují i stránky přímo o endometrioze, jsou ednometrioza.cz, možná jsi na ně narazila, je tam tak nějak všechno popsané.

Jo a laparky se neboj, sice budeš v celkové anestezii, ale na bříšku budeš mít jen 2 malé dirky, žádné hrozné jizvy 😉

nikolav
1. lis 2011

@miluse děkuji ti moc. Já jsem z toho velmi překvapená. Už jen skrz to kolik mi je. A může se endoška vrátit? Na ty stránky jsem narazila a přečetla jsem si je celé. Tak už vím o co jde a tak. O to vím mám strach. Už jen skrz tu svatbu, že mi to nějak naruší. I když je zdraví je přednější. Ale i tak nechci tak nějak míchat oboje. Chtěla jsem v zimě se nechat pokřtít pak chystat svatbu, vdát se a pak pomalu mít dítě. Ale možná je dobře, že se na to došlo teď, že se to začalo řešit než potom až bysme se snažili o dítě a nešlo to. Chtěla bych bezproblémově otěhotnět a mět pohodové těhotenství. Kdo nechce. Ale problému okolo gyndy už mám moc :(.

miluse
1. lis 2011

@nikolav trošku tě zklamu, bohužel endoška se může vrátit a ráda se vrací ☹ a bohužel to nesouvísí s věkem, může jí mít klidně už i náctiletá holčina stejně jako babička v důchodu, a bohužel se stále její původ nedaří odhalit. A o problémech s gyndou mi povídej... v červnu jsem podstoupila operaci - odstraňovaní cyst a endošky a trošku se to zkomplikovalo tak během půl roku mě bohužel čeká ještě jedna operace... ale důležité je, že doma už dva lumpíky máme a jestli jim někdy pořídíme ještě sestřičku nebo bratříčka se uvidí. Každopádně tobě držím pěstičky, aby ti laparka pomohla a otěhotněli jste přirozeně, ikdyž dnešní medicína umí zázraky a pokud by přeci jen došlo na umělé oplodnění, tak nezoufej... mnoho holek tady jej podstoupilo a podstupuje 😉

nikolav
1. lis 2011

@miluse
Jenže mi bylo včera 20 let. A teď se děsím toho že mě to bude trápit celý život a já si neužiju pomalu ani jiné radosti. Jak jsem se těšila na tu svatbu jak si ji zařídíme a přitom to bude tak že budu řešit zdraví a svatba pak bude jen jako že bude. A pak bude boj za miminko. Celou dobu cca rok si pročítám všechny možné diskuze o miminkách porodech atd. A těšila se na přirozené početí atd. A pak na těhotenství atd. Ale jaksi mě mozna čeká umělý a rizikáč atd. :(. Což by mě velmi mrzelo. Ale kdyby mělo jít o zdravé miminko udělám pro to vše s partnerem. Akorát posldní dobou jak mám ty bolesti i mimo MS a období MS tak se mi ztrácí chuť na milování. I když jsem to s partnerem řešila a chápe to ale mě to trápí. Hlavně vůči jemu ale i sobě. A sex mě někdy trošku bolí hlavně v poloze zezadu. Takže nevím. Chtěla bych mít děti, ale nemyslela jsem si že tak dopadnu. Kord když mi našli i něco na děložním čípku :(

berkana
2. lis 2011

@nikolav Ahoj, já mám zjištěnou endošku před 2 roky. Byla jsem na dvou laparkách. Při té dru mi odstranili vše, co jsem měla za srůsty a endometriozniho původu. Oni ti můžou dát do těla pak takovej gel, který té endošce brání k vrácení, ale samozřejmě se po čase "vypaří" a pak je to na tělu, kdy se ta endoška vrátí. Ale i s endoškou se některým maminán podařilo otěhotnět, tak nezoufej. S tím čípkem ti nezávidím, ale moje sestřenka má taky nález na čípku něčeho a chodí pravidelně na kontroly a podařilo se jí otěhotnět. S těma bolestma je to kříž, to je pravda. Mě také sex od té doby, co sem začla mít křeče a větší bolesti při sexu nějak nelákal, ale po odstranění to bylo zase dobré. Já mám ještě zakloněnou dělohu dozadu takže tam mám problémy se sexem trochu pořád, ale tomu se dá pomoci polohama.

maggie4
2. lis 2011

@nikolav Ahojky, já bych ti doporučovala jít na laparku a klidně si dál plánovat svatbu. Aspoň se ti to všechno bude líp snášet, když budeš myslet na svatbu a ne na bolesti 🙂 A miminko přijde taky, neboj, máš ještě dost času se dát dokupy, abys byla na miminko připravená! V každé nemocnici postupují jinak, takže záleží taky hodně na tom, co ti všechno na té první laparoskpii provedou. Jestli ti udělají jen kontrolní laparku a pak nasadí hormonální léčbu, tak to není nijak velký zákrok. Pár dní si poležíš v nemocnici, pak dva týdny doma a budeš zase fit...to se klidně můžeš vdát a svatbu si naplno užít, protože budeš mít klid od měsíčků třeba půl roku (podle toho, jakou léčbu ti dají).
Mně na endošku přišla taky až nová gynekoložka, dostala jsem se k ní vlastně náhodou (zástup) a už jsem u ní díky tomu zůstala, protože to začala hned řešit. I když mi bylo (psychicky) líp, když jsem o tom nevěděla... 😀

nikolav
2. lis 2011

Děkuju moc. Já jsem na tom po tom zjištění blbě. Vím, že ještě nevím co mě čeká a co mi najdou, ale ta nejistota a čekání je snad ještě horší než samotné zjištění. A právě toho se bojím. Uzavřela jsem se tak teď nějak do sebe a nemám ani chuť někomu něco vysvětlovat. Partner to ví, ale taky ho tím nějak nechcu trápit. Mojema myšlenkama. Navíc nemám chuť na nic. Ve všem vidím problém. I v maličkostech. Jako že už nechci ani Vánoce snad slavit. Přešla mě chuť na vymýšlení dárků rodině. Ani na nějaké pečení cukroví, na které jsem se těšila, byť by bylo moje úplně první. Nebaví mě nic. A svatbu snad také ani nechci protože teď mám pocit, že ji nezvládnu celou zařídit. Přijde mi toho strašně moc. A ani nevím kde bych měla začít. A navíc mě stále straší to, že mi řeknou že dítě nebude možné. A taky, že se mi to bude vracet. A nic si skrz to ani neužiju. Protože mám bolesti mírné už stále. A sex mě přestal bavit úplně. Už na něj nedostávám ani chuť. Bojím se, že je to zbytečné že se bolesti vrátí zpět a celý život budu jen chodit na laparku a na odstraňování. Si říkám kdyby mě odebrali celou dělohu, vaječníky no prostě vše, že by to bylo nejlepší. A já mohla dál v klidu žít. A trápí mě, že to mám a že když by se něco pokazilo tak ani to dítě mít nebudeme a já si připadám, že jsem jako žena totálně selhala. A že je to vůči partnerovi nefér, že mu nedokážu dát ani to dítě.

maggie4
3. lis 2011

@nikolav Víš co, takovéhle myšlenky taky občas mívám, ale s tím se musíš nějak vyrovnat, nepoddávat se jim!!! Buď ráda, že na to přišli takhle brzo a že ti pomůžou od bolesti, i když to třeba nebude natrvalo. Ale i kdyby se to vrátilo už za 2 roky, tak ty 12 roky klidného života bez bolestivé menstruace za to stojí, ne? Já s tímhle teda zkušenosti nemám, jsem vzácný případ ženy s rozsáhlou endometriózou a přitom bezbolestnou. Ale co tady tak holky píšou, tak jim léčba od bolesti pomohla. Běž na tu laparku a pak se uvidí, ještě neházej flintu do žita! Miminko taky mít budeš, neboj. I když to bude třeba komplikovanější, ale budeš! 😉