Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

berkana
1. led 2012

@kvetinka84 já byla taky poslána k Apolináři k Fantovi🙂 a nemůžu si na něj stěžovat🙂 teď mš bude asi čekat další, mám od září zase endom. cystu a taky se mi udělali zase srůsty :-/

kvetinka84
1. led 2012

@berkana Fanta je úžasný, můžu všem jen doporučit. Já jsem chodila k Apolináři i do CARu a vždycky, když jsem as. Fantu potkala na chodbě, tak se se mnou zastavil a pamatoval si mě. Teď když jsem ho potkala na posled, tak mi popřál hodně štěstí 🙂

berkana
2. led 2012

@kvetinka84 jj, to je 🙂se mi líbilo, jak se choval, všechno pěkně vysvětlil. Já také chodím do CARu u Apolináře, ale už jsem tam byla na třech pokusech IVF, a teď už mám jen jedno poslední na pojišťovnu (1IVF se totiž stoplo) a chystám se přejít do CB, přeci jen to mám blíž, tak doufám, že bude úspěšné. Ale teď ještě určitě laparka...

miluse
3. led 2012

ahojky holky,
chci se zeptat, je tu mezi vámi někdo, komu by se endoška vrátila v plné síle půl roku od operace? Včera jsem měla CT kvůli střevům a dr. mi dneska volal, že v malé pánvi to nevypadá dle toho CT dobře, že to tam opět vypadá na srůsty 😒 , mě klepne.....já myslela, že budu mít na delší dobu pokoj a ono prd...takže zítra se pokusím dovolat k apolimu, aby mě objednali na konzultaci co se mnou dál 😖

petpec
4. led 2012

Miluše:: Mne zjistil doktor cystu v srpnu 2010 a hned po měsíci konstatoval, že se jedná o endometriozuu.. půl roku se snažil ne 6cm cystu na vaječníku zmenšit,ale nešlo to,tak v polovině února 2011 mne dal termín na březen - operaci (odstranění cysty i s vajčníkem) tím že mne bude 30. let a nemám děti,tak se mu podařilo zachránit půlku vaječníku a endometrioza se potvrdila... po operaci jsem hned v květnu absolvovala lázně a v listopadu 2011 jsem byla znovu na sále s tím samém broblémem... ☹( tak že mám zkušenost, že se to udělá v brzké době znovu.. ted mne čeká zmražení vajíček v Gennetu, pojistka...

miluse
4. led 2012

@petpec
koukám, že se takynřadíš mezi ty "šťastné", že když už tak už.....☹, budu držet pěstičky,aby vše proběhlo v pohodě a brzy se zadařilo otěhotnět. Jinak Gennet doporučuji, naši kluci jsou "genětáčci" a ještě tam máme 4 děti zamražený, tak uvidíme zda bude někdy možnost se pokusit o KET, neb posl. dobou mám pocit, že další těhu s těma všema mejma problémama asi možný už nebude, ale co já vím, i zázraky se dějou.

Jinak k apolimu jsem objednaná ke konci února, tak uvidím co se mnou dr. Fanta vymyslí..... 😎

miluse
4. led 2012

@petpec
a můžu se ještě zeptat, co jsi měla za léčbu. A jakto že jsi dostala lázně? mě totiž můj dr. tvrdil, že mi je napsat nemůže, ač by hrozně rád.

Já mmt beru pouze HA v kuse, ale asi to bohužel nestačí 😔

sedmitecka
5. led 2012

@miluse ahojda, na lázně pro neplodnost máš "nárok" 2x do věku 40 let.....neznám žádnou ženskou, které by je s touto diagnozou pojišťovna neschválila, takže záleží jen a pouze na ochotě a vstřícnosti tvého doktora, doporučení píše gynekolog a žádost pak vyplňuje pro pojišťovnu tvůj obvodní lákař...
já jsme byla ve Frantovkách v listopadu a spokojenost 🙂

miluse
5. led 2012

@sedmitecka
aha.... no tam on asi tenkrát po tý operaci myslel, že ne na neplodnost, když už doma 2 sviště máme, ale prostě jako v rámci rekonvalescence po operaci, jak se kdysi dávali. a díky za odpověď 😉

No ale můžu se ho ještě zkusit zeptat, ikdyž mmt. se o mimi nesnažíme 😒 tak nevím jestli by to risknul

sedmitecka
5. led 2012

@miluse jj, ty mas vlastne uz dve deticky, tak to ti na neplodnoist lazne nedaji 😀 a po operacixh uz je ted moc davat nechteji, takze to je spatne, ale za zkousku nic nedas 😉

adidasik
5. led 2012

Ahoj holky,

chci se zeptat, lečím se s endometriozou a muj gynekolog me chce po 3 měsících snažení se o mimi poslat na umělý oplodnění, kvůli endometrioze.
Chci se zeptat byl tu někdo z Vás na umělým, po tak krátké době - kvli endošce?

díky moc za odpovědi 🙂

ninule
5. led 2012

Ahoj holky,
ja se lecim s endometriozou od r. 2004, kd ymi vzali kvuli obrovske cyste jeden vajecnik.Mela jsem to v nejhorsim stadiu, loziska vsude vcetne zaludku, desny bolesti, vsak to znate...Protoze s enedarilo, sli jsme na IVF, mame dve holcicky a ted po 7 letech jsem otehotnela prirozene par tydnu po porodu 😝 😝 😀 😀 😀 .Takze 7 let lecba, ktera nicemu nepomohla, stejne tak prvni tehu, zadny zmeny, po druhym tehu endo pryc, srusty pryc, 5 cm cysta na druhym vajecniku pryc a mimi na ceste 😀 😀 😀 😀 .

Zda cekat ci ne, tot otazka-muj stav se opravdu horsil s kazdkou ms a uz pred druhym tehu to vypadalo, ze prijdu i o druhy vajecnik, byl upplne znicenej (z 5 cm byla 4,7 cm end. cysta)...3 mesice mi prijde rychlovka, ale na druhou stranu endometrioza muze za 3 mesice napachat skody azaz a to neodvratne,,,,,

petpec
5. led 2012

Miluše: Měla jsem nejdříve 6cm cystu, kterou mne léčil jen HA, ale nezabíralo to a před nástupem na operaci jsem jí měla 9cm.. když mne odoperovali, tak mne po 2 hodinách vezli znovu na sál, na pokoji si sestry myslely že krvácím do redonu, jen že to byla ještě krev z výplachem...přesto než mne odvezli nabrali mne krev.. na sále mne dali na monitor a čekali na výsledky krve.. ta jen ukázala, že mám veliký zánět v celémm těle po operaci, tak jsem si poležela přes týden v nemocnici na antibiotikách... no a známá mne řekla, at si řeknu po operaci o lázně a při kontrole jsem se ptala dr.. ten mne odpověděl, že na endometriozu je nedostanu,ale jestli je chci tak mne je napíše.. vypsal mne rovnou žádanku a já s protokolem z operace jsem je šla odnést na pojištovnu s tím,že je nedostanu.. a za 14.dní od podání jsem nastupovala..rovnou mne přišel povolávák z lázní...
Ted mne nutí si znovu zažádat,ale spíše řeším zamražení vajíček, proto ten Gennet, nemám děti a ani tatínka na spolzení a bojím se toho, že mne ten samý, ryhlí kolotoč bude čekat i na levém vaječníku, tak si dělám pojistku..

Jinak mne léčí po celou dobu HA Jeanine, kterou užívám v kuse.. DNes dr. na ultrazvuku v Genetu se mne ptal jestli už jsem podstoupila léčbu injekcemi, tak nevím co mne ještě bude čekati..

miluse
6. led 2012

@petpec
no fíha, taky koukám toho máš dost za sebou. No já si po poslední operaci kvůli komplikací a také zánětu v břiše poležela v nemocnici měsíc 😒 Já měla před operací taky na jednom vaječníku cystu cca 10 cm, ale vaječník mi nakonec zachránili, ikdyž by možná bylo lepší kdyby ho vzali si tedky říkám. No uvidíme co přinese čas.

Ty jo, ten Gennet ti trochu závidím, jsem tam chtěla taky kvůli léčbě endošky, ale prý to nedělají pokud to není v rámci IVF, tak jsem mmt u Apolináře, ale zatím si nemůžu stěžovat.

@adidasik
po 3 měsících je to docela rychlovka, ale možná bych neotálela jak píše ninule, tak ona endoška dokáže i za krátku dobu napáchat dost škody, mě dr. před i po operaci říkal, že je to i horší jak rakovina, neb endoška sice není zhoubná, ale dokáže napáchat víc škody neb se rozleze všude. Takže si to dobře promyslete a pokud opravdu chcete mimčo, tak bych asi moc dlouho neváhala, ikdyž ono ikdyž se řekne umělý oplodnění, tak si skoro každej myslí, že tak nějak selhal, ale medicína dokáže zázraky a plno holek taky na koníkovi bez IVF mimča neměly, i já jsem toho příkladem. Takže hodně štěstíčka 😉

adidasik
7. led 2012

@ninule Nejhorší, že jeden lékař řekl, jdi na IVF a druhý nechoď je to brzy 3 měsíce. A pak se rozhodnout, když každý lékař řekne něco jiného je složité :( vůbec nevim kudy kam. Kam chodiíš ty do nemocnice?
Děkuji 🙂

sedmitecka
8. led 2012

@ninule ahojda, precetla jsem si tvuj prispevek a koukam, ze zazraky se preci jen deji 😉 otehotnet po 7 letech hned po porodu, to jsou ty zivotni paradoxy 😀
ja mam endometriozu rektovaginalniho septa , a to hned 3. stupne,....podstoupili jsme 2 IVF a teprve po druhem neuspechu, kdy mi stale vsichni mudri tvrdili, jak jsme zdrava, jsem si vydupala laparku a ejhle, velke prekvapeni 😝
ted jsem lecena hormonalne, dostala jsem injekci Dipherelline, a jsme na tri mesice uvedena do "umeleho" prechodu, pak snad dalsi ivf....

muzu se zeptat, jak te lecili na endometriozu? a pokud bych nesla hned do IVF, opravdu se mi to bude s kazdou ms zase zhorsovat? to je zacarovany kruh,,,,,,vam se povedlo hned prvni IVF?
omlouvam se za smrst otazek
😉

ninule
8. led 2012

@adidasik :to je presne ono, kazdej rika neco jinyho a cloveka pak nevi, co je pro nej lepsi:(((.
Ja mela to ''stesti'', ze jsem prave na vajecniku videla, jak moc se situace zhorsuje,dr. pak sama rekla, ze ten stav uz je natolik blebej, ze hrozi odebrani vajecniku, tak jsme sli rychle do dalsiho IVF,tehdy slo skutecne o kazdou dalsi ms..Ja se lecila v Brne v Unice.

@sedmitecka jojo, peknej paradox, clovek na to ceka pulku zivota a pak to prijde, kdyz se sotva shrabal z druhyho porodu 😝 😝 😀 😀 😀 😀 .No ale kdo ma to stesti rodit dvakrat za rok,ze 😀 😀 .
Me lecili taky umelym prechodem, brala jsem prasky bez pauzy, ale jak jsem psala, efekt vazne zadnej.U me se stav horsil s kazdou ms, alespon podle te cysty na vajecniku, ktera neustale rostla a rostla, tim padem asi pribyvalo asi i lozisek vevnitr.Na IVF jsme byli 4x, po prvnim jsem mela MA, pri druhym to vzdalo jedno z dvojcatek, pri tretim to nevyslo a posledni pokus nastesti jo....Misto planovane laparky me ted ceka porod 😀 😀 😀 .

sedmitecka
9. led 2012

@ninule krasny konec 🙂 🙂 🙂 🙂 od porodu k porodu, super 😀
ja se prave desim, ze se to po te laparce bude taky s kazdou menses zhorsovat, takze odufam v brzke a hlavne uspesne IVF 😉

ninule
10. led 2012

Sedmitecka, drzim pesti!!!!!!!!!

sedmitecka
12. led 2012

ahojda, tak uz mam termin laparky, kuchnou me 1. unora, pekne datum ze? a pry, ze pak bych nemela mensesovat, takze antikoncepoce, tak jsem razantne oznamila doktorovi, ze jen pres mou mrtvolu, ze zadnou antiko nechci videt, maximalne az po porodu dvojcat, ze se bude tehotnet a ne brat antikoncepce 🙂 dostal zachvat smichu a pry, at to radeji sekam po jednom, kvuli deloze

kvetinka84
12. led 2012

@sedmiteckanechci tě odrazovat od tvého rozhodnutí, ale myslím si, že doktor má s tou antikoncepcí pravdu. Byla jsme v úplně stejné situaci. Čekala mě laparka endometriozy, doporučili mi brát antikoncepci, já razantně odmítla, že chci otěhotnět. Ale měsíc jsem čekala na termín LPSK, pak musíš držet šestinedělí, než se rozeběhne kolotoč kolem IVF, jsou to minimálně 3 cykly. 3 cykly, kdy se endometrioza ničím netlumí a to je dost času, aby se rozjela znovu. Aspoň u mě to tak bylo. Z 4 měsíce jsem byla na sále znovu. Od té doby bych nebyla bez antikoncepce ani jeden měsíc, pokud neprobíhá IVF nebo KET. To je moje zkušenost

ninule
12. led 2012

Sedmitecko, ja taky mela po laparce antiko, 6 mesicu....

gyty
14. led 2012

Zdravim, procitam si diskuze na internetu a hledam informace ohledne endo a laparoskopii. Jen abych se predstavila, jsem po uspesnem KET, klukovi jsou 4 a my uz delsi dobu chceme druhe mimco. Ale dalsi dva pokusy uz nevysly i kdyz jsme zavadeli pokazde dve embryjka. Do toho tak pul roku po porodu jsem zacala mit prvni dva dny dost silne bolesti pri ms coz jsem do te doby neznala. Minuly rok se pridala dalsi zvlastni bolest - neunosna nekolik vterin trvajici prudka bolest v konecniku, ktera mne proste na tu chvili dostane na kolena a je jedno kde jsem. No a na vic se pripadalo pobolivani v podbrizku, krece v mistech kde jsou vajecniky /stridave/ a to predevsim v noci kdyz se chci protahnout tak me veme krec jakoby primo ve vajicniku. No a na konec me to celkem dost neprijemne boli pri sexu. Doktorka mi rikala, ze se musim predevsim uvolnit a ze je je to take tim, ze vazim jen 50 kg. Kdyz jsem otehotnela mela jsem 58 kg a od porodu jdu s vahou stale dolu prestoze se snazim jist, ale trpim nechutenstvim. Pred nejakou dobou to doktorka shrnula jako podezdreni na endomet a poslala me do nemocnice. Tam mi udelali ultrazvuk a rekli mi, ze tam je vse ok krome podezdreni ze mam v deloze nejaky polyp ci co. Zeptali se jestli chci laparoskopii ja rekla ze ano a oni ze pri tom se podivaji i na tu delohu/nejaka hystero neco.../. Ted si rikam, jestli jsem nerekla blbost ze chci operaci!! Operaci se bojim jak cert krize. Mam hruzu i s injekce. Ale nekde jsem si precetla ze sterilita muze mit za pricinu tudle endocosi a tak sem si rekla at se mi tam podivaji. Ale vazne sem z toho takova cela na vazkach....
Nedky ctu jak holky silene trpi, omdlivaji atd. a to ja nemam. Akorat prvni den mam proste bolesti jako kontrakce apak uz je to ok, nejhorsi je ta bolest v konecniku. S tou fakt nemuzu. Ale taky je jen tak 2x - 3x do mesice a na par sekund. Jako neni to nic SILENYHO ale driv to nebylo ....
Nevim neudelala jsem chybu ze se necham rezat? Do toho mam respiracni arytmii tak se bojim i toho ze se budu bat a vomdlim ....
Nejhorsi je, ze mam smulu! Kdyz zjistili duvod nasi neplodnosti - byl to manzel - me uz nezkoumali, jen jsme udeli stimulaci - ta ale skoncila hyperstimulacnim syndromem a me odebrali 72 vajicek. Pak to bylo neco silenyho. Nabrala jsem behem 4 dni 25 kg vody. Zkolabovali mi jatra, ledviny, mela jsem vodu na plicich a zacala zasahovat i k srdci. Tak mi zaziva propichli bricho /necim jako je pletaci jehlice/ a vodu zacali odpoustet. Nepomohlo to a druhy den to udelali zaziva znovu. Nastesti byli chytrejsi a dali mi na hadicku kohoutek. Tak sem tam byla dalsi tyden nez jsem se rozcurala a voda zacala vytekat prirozene. Byl to horor. A ja se proste doktoru bojim a ted se dobrovolne vydavam na operaci!
Nastesti po dvou mesicich rekonvalescence probehl transfer uspesne a my mame uzasnyho klucinu, ale stejne se ty laparoskopie bojim. Kdyz by mi aspon rekli ze ji potrebuju, ale voni se v podstate zeptali, jestli ji teda chci?
No to sem se rozepsala....diky za kazdej nazor.

caterina85
15. led 2012

@gyty Ahojda, kam bys na tu laparku šla? Já jsem byla na Homolce a musím říct, že fakt pohoda. Nic to není 😉 Ani jizvy už nemám vidět. Ale každý to snáší jinak. Někomu je špatně po narkoze. Já jsem byla celkem ok, kdybych se rychle nenapila jakou jsem měla žížu, to mě pak bylo šoufl. Jinak si myslím,že pro Tvůj klid, by ta laparka asi byla lepší. Na ultrazvuku není vidět spousta věcí. Alespoň budeš mít jasno, jestli Ti něco je, nebo ne 😉

kvetinka84
15. led 2012

@gyty Taky si myslím, že je to dobré rozhodnutí na tu LPSK jít. Já jsem třeba neměla skoro žádné bolesti, jen při MS a to jsem myslela, že je normální a LPSK odhalila endometriozu 3. st. Ale opravdu záleží kam na tu operaci půjdeš. Já byla poprvé v naší okresní nemocnici a nevěděli si se mnou rady, tak jsem musela vyhledat as. Fantu u Apolináře a tam si dát další LPSK a tam mi teprve endometriozu odstanili. Myslím si, že by ti pak měli udělat i podrobné hormonální a imunulogické vyšetření, protože endom. to ráda rozhazuje. Po tom co sis vytrpěla s OHSS, tak si myslím, že LPSK zvládneš v pohodě

gyty
15. led 2012

@kvetinka84 Ahoj, mam jit v plzni ve fakultce....muzu se zeptat jak to vubec cely probiha? rikali mi, ze me jeden den prijmou, druhy den jdu na operaci. Nejak jsem v tom zmatku vypustila info jak dlouho zustanu v nemocnici... ☹
a co ten delozni polyp? to vite co je? a ta hysteroskopie nebo jak se to menuje? pry to budou delat najednou. taky mam obavy jak to zvladne malej. bude ho muset hlidat babi a uz ted place kdyz se ho snazim pripravit na to ze bude par dni beze me....porad este sme pomalu svazany pupecni snurou. nejradsi by se mnou chodil i na zachod. 😅

kvetinka84
15. led 2012

@gyty Probíhá to tak, že nastoupíš den předem, na přijmu tě akorát vyzpovídají na tvoje nemoci, léky, které bereš, alergie a změří ti tlak. Pak ti dají projímadla, ty máš odpoledne vypít, jsou pěkně hnusný. Najíst už mi nic nedali. No a pak máš celý odpoledne program jasný, lítáš na záchod🙂 Takže ti to docela uteče. Ráno dostaneš prášek na uklidnění, je to takový oblbovák, po kterém si mi chce děsně spát, takže většinou než přijdu na řadu, tak pospávám. No a po narkoze jsem byla na JIPce, měla jsem jeden řez v pupíku, na každé straně v podbřišku a jeden na boku. Takže celkem 4 malé řezy, 6 stehů. Ale někde dělají řezy jen 3. Moc nepříjemný je teda dren, který je vyveden z jednoho toho řezu. Noc strávíš na JIP a další den ráno po vizitě ti vyndají dren, pomůžou ti vstát, umýt se a během dopoledne tě přestěhují na normální pokoj. No a pak už je to jen lepší a lepší. Trochu tě potrápí plyny v bříšku, při té operaci ti do břicha nafouknou plyn, aby tam měli víc místa a dobře se jim tam pracovalo a trochu toho plynu ti tam zůstane a tak jsi pak nafouklá a bolí tě přicho jako když máš zaražený větry. Délka hospitalizace závisí na rozsahu zákroku, většinou 3-5 dní. Tak takhle to probíhá u Apolináře

gyty
16. led 2012

@kvetinka84 diky moc za info. no mam se asi na co tesit. a do toho naka ta hystero neco....snad tam nezustanu moc dlouho. ten nas malej je z toho spatnej uz ted. diky.

caterina85
16. led 2012

@gyty Já jsem byla na Homolce v Pze. Příjem taky den předem, večer klistýr. Malé řezy jsem měla jen dva a jeden na ten dren. Ale ten třeba mít nebudeš, záleží co Ti budou dělat 😉 šla jsem rovnou na svůj pokoj. No a v út mě přijali, ve st operovali a v so jsem šla dom. Holčina, které nedělali nic, jen se do ní mrkli, tak šla dom den po operaci. 😉

berkana
16. led 2012

@gyty Ahoj gyty, s tou laparkou a hysteroskopií, tak neboj. Ta laparka jak píše kvetinka je tak na tři dny, jeden den nástup a vyčištění (já byla na dvou v Hořovicích a u Apolináře) v Hořovicích jsem měla klystýr, u Apolináře nějaké projímadlo. Druhý den ta laparka s hysteroskopií, laparka jsou ty 3-4 cca 1 cm řezy z toho jeden je v pupíku. Hysteroskopie se provádí přes spodek. Dren není nutností, já ho měla v Hořovicích, protože se do mě koukli a moje endometr. cysta praskla, tak odsávali a když viděli, jaké tam mám srůsty, tak mi to neodstranili, protože na to si netroufli, bylo to fakt něco. Ten dren mi dali, aby mi tam nezůstala ta sražená krev z té cysty, protože to pořád trochu teklo a je pravda, že ten dren nic moc, ale to vyndavání bylo fak nepříjemné, ale zase to udělali rychle, takže opravdu jen několikavteřinové. Třetí den pouští domu, musíš být ale schopna si dojít na záchod. Pak jsem byla u toho Apolináře, tam už mi vše odstranili,to bylo 1.června, dr mi řekl, abychom se snažili o mimi a v září že mám přijít. My jsme ale rovnou nastoupili do IVF centra. Po roce a čtvrt jsem zase začla cejtit bolesti občas při velké, když jsem si chtěla uprdnout 😕 a při ms ty první dva dny občas jsou, tak mi v CARu zjistili, že mám dvě cysty - endom a obyčejnou (no když není obyčejná, nebo jiná blbá, tak řikám obyčejná 🙂 ) ale měli jsme rozjetý cyklus a pěkně, tak jsme ho dojeli, ale bohužel ačkoli bylo embryjko jedno transferováno, tak se nechytlo a já se objednala k Apolináři k dr FAntovi a dneska tam jdu. Uvidím, co domluvíme dál. Ta jedna obyčejná cysta zmizla, tak jsem ráda, doufám, že se tam zase teda neobjevila.