Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

ifus
18. pro 2012

@kvetinka84 Ahoj, prosim te a jestli se muzu zeptat, kdy presne jsi byla na IVF u Apola, ze jsi neplatila NIC? 🙂)

polasmartina
19. pro 2012

@kvetinka84 Aha,tak to jo,to si teda měla opravdu šílený porod☹Já měla taky velkou cystu cca 10 cm,tu mě naštěstí odstranili před těhotenstvím.

kvetinka84
19. pro 2012

@ifus Vloni v listopadu. Platila jsem ze začátku 30,- za návštěvu, ale když jsem začala stimulovat, tak jsem neplatila ani těch 30,-. Něco málo jsem doplácela v lékárně za utrogestan, ale to bylo do 200,-. Jinak my jsme nepotřebovali nic navíc, žádné léky navíc, ani ICSI. Takže jsem neplatila opravdu témeř nic. Už je to tam jinak?

kvetinka84
19. pro 2012

@polasmartina Mě cystu taky odstranili před otěhotněním, ale při stimulaci se asi vlivem těch hormonů objevila další

ifus
19. pro 2012

@kvetinka84 j plati se za kryokonzervaci a nasledny rozmrazeni a prenos do delohy..

yumy
19. pro 2012

@kvetinka84 HA se nebojím, já jí brala dlouho a vždy mi spíš jen vyhovovala, byla to blbost vůbec vysadit 😖 asi by to bylo to nejlepší řešení...objednám se k němu hned jak to půjde, díky 😉

yumy
19. pro 2012

@kvetinka84 To je dost hrozný teda, asi bych umřela stresem v těhotenství! Tak hlavně že to dobře dopadlo a malý i ty jste v pořádku 🙂
Jinak ještě mě napadlo...má endo vliv na potraty v prvních týdnech? protože kamarádka nedávno potratila v šestém týdnu, což je poměrně (bohužel) běžné, a doktorka jí řekla, že tak končí 20% těhotenství...tak mě jen napadá, jestli při té endiometrioze je potratovost třeba větší, jestli to na to má vliv....

yumy
19. pro 2012

@ifus a kolik jste platili za jeden pokus? Docela mě zajímá, jestli třeba něco částečně hradí pojišťovna e...kamarádku vyšel jeden pokus na cca 20 tis, ale nevím, jestli každý neplatí jinak třeba podle diagnozy, nebo věku atd....

polasmartina
19. pro 2012

@yumy Právě mě mnoho dr. řeklo,že to na potraty ani na těhotenství nemá vliv,problém je otěhotnět a když už otěhotníš,tak nic.......Ale asi nějaké malé riziko tady bude vždycky viz.@kvetinka 84,ale to by mohla klidně způsobit i normální cysta,která nebyla vytvořena z endo.....Cysty jsou problémy vždycky.

yumy
19. pro 2012

@polasmartina chápu...tak to jsem ráda, že je to takhle, že se dá říct, že pokud otěhotníš, tak jsi na nějaký čas nad endo vyhrála...jinak cysty jsou problém vždycky, ale tvoří se a zanikají a někomu to třeba nedělá problém žádný...i když v těhotenství je to o strach, to chápu

kvetinka84
19. pro 2012

@ifus jj, za to se platí, nám ale na zamrazení nic nezbylo, takže jsme nic neplatili

kvetinka84
19. pro 2012

@yumy Pokud se tam budeš objednávat, volej v pondělí mezi 12-16 a obrň se trpělivostí, někdy to trvá, než to zvednou

kvetinka84
19. pro 2012

@yumy Jak jsem psala výše, my jsme neplatili téměř nic, je to jak kde. Taky mi teď známá říkala, že platili za každý pokus 20 000,- a vyšlo jim to až napotřetí. No a čtvrtý pokus by je stál 200 000,- Fakt hustý. Ani nevím, jestli uzákonili to, že když si necháš transferovat jen jedno embryo, že ti zaplatí 4 pokusy

kvetinka84
19. pro 2012

@yumy Já jsem se v těhu ani tolik nestresovala, několik gynekologů mě ujistilo, že ta cysta mi nebude dělat problém, že se ztratí, nečekala jsem, že to tak může dopadnout. Taky si nemyslím, že by endo měla vliv na potrat

ifus
19. pro 2012

@kvetinka84 jj, mne to pak doslo, ze jsi to mela asi takhle🙂 tak je hezky, ze ti to takhle pekne vyslo🙂

polasmartina
19. pro 2012

@kvetinka84 Myslím si,že už se to uzákonilo

miluse
19. pro 2012

ahojky holky, já tak nějak taky díky endo porodila už dřív... ve 30 tt dvojčata, a měsíc před jsem tak nějak furt slabě krvácela a nemohly na to přijít odkud a když tedky o tom přemýšlím, tak to asi způsobila endoška, neb mám jedno docela velký ložisko u konenčníku a t mi tam dělalo neplechu a taky je to blbě operovatelný a kdyby se o to pokusili, tak bych s největší pravděpodobností opět skončila s umělým vývodem a nejspíš by asi nebyl již dočasný. Při minulém operaci, když mi odstaňovali cysty a endošku mi totiž páni odborníci narušili střevo a nejspíš zanesli i nějakou infekci, neb jsem měla docela hnusnej a vleklej zánět podbřišnice až mi z toho 4 den od operace prasklo střevo a museli mi právě kousek střeva sebrat a udělat vývod. No tedky už mám za sebou další operaci, kdy mi to vraceli zpátky a prý tam ty srůsty a endoška byly v docela velké míře a to jsem v furt brala HA. Je fakt, že mě se to hodně rozbujelo stimulací při IVF, kdy jsem měla i OHSS 4. stupně a vodu na plicích, ale vše dobře dopadlo a vedle v pokoji se tedky snaží usnout dva chlapáci 🙂. Je to sice běh na dlouhou trať, ale určo se vyplatí. Jinak k IVF, my jej tedy podstupovali na soukromé klinice, ale jelikož jsem chtěla i šetrnější aplikaci stimulačních injekcí, tak jsem si připlatila za pero, a museli jsme mít i ICSI, takže nás ten jeden pokus vyšel na cca 15 tis. Kč. Záleží právě jakou formu stimulky si zvolíš a pak dál kde je zakopanej pes v tom, proč nemůžete otěhotnět a zda je potřeba oplodnit každé vajíčko zvlášť - ICSI, nebo ne. Každopádně přeji hodně úspěchů.

Jo holky, kdo jste tu bral vissane, je možné že bych první 2 měsíce slabě odmenstruovala a další už nic? Trošku mě to znepokojuje, ale příznaky na ms nejsou, jen jsem trochu nervoznější než obvykle, ale to možná i stresem kolem vánoc a stavby baráku. No uvidím.... ono to nějak dopadne 😎

kvetinka84
20. pro 2012

@miluse Teda tvůj příběh s umělým vývodem mě naprosto šokoval!!! To je neskutečné co všechno může endo plus neopatrnost doktorů způsobit? A to tě operoval as. Fanta? Hlavně, že jsou kluci OK a vše dobře dopadlo

miluse
21. pro 2012

@kvetinka84

ne neoparoval, bylo to v jiné nemocnici. Ve VFN mi to pak vraceli zpátky, neb v té nemocnici, kde jsem byla původně mě už jen tak neuvidí.

JJ, endoška je mrcha proradná, a nejhorší je, že doktoři řeknou, že se to stává a skoro se ani neomluví a pak se diví, když na ně podáš stížnost

brsh
8. led 2013

Holky, vy se máte, že můžete na laparku, co já bych za to dala. Já jsem odkázaná jenom na hormonální léčbu a pak IVF... no držim nám palce všem.

radus_2011
10. led 2013

Ahoj holky, tak se k vám přidávám, neb mám potřebu sdílet tyhle strasti s někým, kdo ví o čem mluvím. Manžel i rodina mají celkem pochopení, ale stejně se dá říct, že o tom "nic" neví.
Jsem po třech laparoskopiích. První dvě bohužel proběhli v naší okresní nemocnici, kde vždy jen rozrušili srůsty a vyslovili podezření na endometriozu, které se z histologie nepotvrdilo, takže se nic neřešilo. Moje OG už se naštvala a poslala me do Prahy na Vinohrady k docentu Kučerovi. Mimochodem opravdu milý doktor. Nasadil mi HA kontinuálně, neb bylo brzo po poslední laparoskopii. Stále se mi zvedalo Ca 125 (poslední před operací mělo hodnotu 168). To už mi naplánoval operaci, kterou jsem na Vinohradech podstoupila v květnu 2012. Následovala zase léčba HA do října 2012. Pak jsem ji vysadila a začali jsme se snažit o miminko. Ale přišli problémy při menstruaci, začala jsem krvácet z konečníku. Dnes jsem po odstranění polypu v konečníku (nic příjemného, ale naštěstí to netrvalo dlouho), za čtrnáct dní budou výsledky, jestli to byl jen obyčejný polyp. Ale výsledky krve jsou zase špatné, aktuální Ca 125 je 103 (hranice normy je 36), takže mi OG doporučila se znovu objednat do Prahy k docentu Kučerovi. Tam jsem volala a 6.2. mám konzultaci, tak jsem zvědavá, co vymyslí. Ach jo, začínám být zoufalá, vrátilo se to tak strašně rychle. Chtěli bychom se snažit přirozeně dál, ale mám obavu, že mi zase nasadí HA či jinou hormonální léčbu. Nebo možná doporučí a asi na něj dám, nechci aby se mi vrátili ty příšerné menstruace, zatím se to dalo celkem vydržet, až na ty nepříjemnosti s vyprazdňováním, ale ty přikládám tomu polypu. Ještě se chci zeptat, pokud by doporučil umělé oplodnění, tak máte někdo zkušenost se Sanusem, konkrétně v Hradci Králové, abychom nemuseli jezdit až do Prahy. A jak časté jsou ty návštěvy tam, než se "jde na věc"? Díky a držte se!

miluse
12. led 2013

@radus_2011
taky si koukám pěkně užíváš. Tak moc držím palačky, aby doc.Kučera pomohl. Můj gynekolog mi už o něm taky říkal, ale já zatím jezdím k Apolimu a jsem spokojená.

Jinak ohledně sanusu je tu určitě samostatná diskuse, tak to zkus tam. Holky ti určo rády poradí 🙂

radus_2011
14. led 2013

@miluse Já můžu doc. Kučeru jedině doporučit, po zkušenosti z naší okresní nemocnice mě opravdu mile překvapilo, že existuje doktor, který má představu o tom, co si s endometriózou prožíváme. Má velmi lidský přístup a o jeho odbornosti se myslím nedá pochybovat. Ale asi jako všude, i tam si člověk trochu připadá jako na běžícím páse. Ale vzhledem ke stále narvané čekárně se asi ani nemůžeme divit 🙂
Operace na Vinohradech mi opravdu pomohla, zbavila mě těch ukrutných bolestí při menstruaci, které se stále nevrátili - naštěstí. Ale vzhledem ke zvýšeným výsledkům krve je ta mrška asi zpátky, přestože zatím nezaútočila tak jako dřív.

polasmartina
14. led 2013

@radus_2011 Můžu se zeptat, z jakých výsledků krve se dá zjistit,zda se endo zase vrátila?Děkuji.

radus_2011
14. led 2013

@polasmartina Je to test CA 125 (patří mezi tumor markery). Ale vyskytuje se nejspíš jen při endometrióze vaječníku a navíc myslim že ne vždy. Já jsem měla problémy s vaječníky celkem dlouho (zvětšné, cysty atd.) a CA 125 jsem měla pořád v normě, přesto myslim, že už v té době jsem endometriózu měla. Až pak najednou se začlo zvedat. Po poslední laparoskopii a následném braní antikoncepce jsem se vrátila do normy, ale po vysazení to začalo zase stoupat. Jelikož už jsem tu spojitost mezi endometriózou a zvýšeným CA 125 měla, tak myslim, že je to jasné.

polasmartina
14. led 2013

@radus_2011 Děkuji za odpověď.

kaijko
14. led 2013

@polasmartina
@radus_2011 O krevních testech slyším poprvé. Mám jí už od 15ti a nikdy mi to podle testů z krve nepoznali.. Vždy z laparky. Poprvé jsem měla sraženinu a to, že je to endoška poznali až mě otevřeli. Teď naposledy jsem to poznala podle bolesti sama a taky to viděl dr při vyšetření.Ale měla jsem jí hooodně rozsáhlou. Že je to endoška se hlavně pozná až po otevření...

kaijko
14. led 2013

A to jsem ze začátku všude dávala krev místo pozdravu a po litrech 😀 Nevěděli co to je, mysleli, že je to nádor a taky mi to i podali a i se mnou mluvili a připravovali mě na nejhorší! Byla jsem v Praze v Motole, tenkrát ještě na dětský gyndě, ale točilo se okolo mě tisíc doktorů...A před laparkou nikdy nepadla varianta, že je to endoška...Teď jsem byla na poslední operaci v Podolí a můžu jen doporučit! Operoval mě dr Hanáček a super! I si poradil s prorostlým myomem do dělohy. Byla jsem pak na IVF a na první pokus čekáme miminko 😀

radus_2011
14. led 2013

@kaijko Však právě píšu, že ta krev není vypovídající sama o sobě. Zvýšené CA 125 může znamenat řadu věcí. Já jak jsem měla zvětšený vaječník poprvé, tak mě na ten test poslala - právě asi kvůli podezření na nádor. Tenkrát jsem to měla v normě, ale pak mě posílala pokaždé, když se jí něco nezdálo. Dvakrát vyjádřili při laparce podezření na endometriózu a dvakrát mi po histologii řekli, že to není endo. Ale měla jsem zvýšené CA 125 a doktorka mě díky tomu poslala do Prahy, pač se jí přístup u nás v nemocnici zdál divnej. Tam mi doc. Kučera říkal, že podle nálezu na UTZ a i to zvýšené CA 125 ukazují na endometriózu a potvrdil to při laparoskopii, tam odstranil ložiška, následovala léčba a CA 125 se dostalo do normálu, takže tu spojitost s endoškou to má u mě rozhodně. Ale testy se asi nedělají vždy, záleží asi na OG, jestli na to pošle a v řadě případů si myslim je test v normě a přesto je to endometrióza.

klami
15. led 2013

Ahojte holky, mám takový možná hloupý dotaz. Mám za sebou tři potraty (8.tt zamlklé těhu, revize, 5.tt spontánní, 6.tt spontánní). Vždy se zadařilo do tří měsíců od prvního pokusu. Je možné, že by za ty potraty mohla endometrioza? Doktorka mi zatím nedělala žádná zvláštní vyšetření.