Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

radus_2011
9. kvě 2013

@leikkka Norethisteron právě není antikoncepce, ale vyvolává umělý přechod, na endo se dřív dával často.
@alpakovo Pokud máš endo jen v jizvě, tak by to otěhotnění nejspíš bránit nemělo, ale trochu bych se bála, aby se to nedostalo i jinam. Určitě bych s otěhotněním moc neotálela 😉

leikkka
9. kvě 2013

@radus_2011to jsem pochopila, právě žě mě to zarazilo, proč tu antikoncepci,můj lékař holt od ní upouštěl a dával něco jiného, ale já si už ten přesný lék nepamatuji, od roku 2010 jsem buď byla těhu a nebo díky kojení MS neměla a v hlavě mi to nezůstalo.

cassis1
10. kvě 2013

Ahoj, tak to tady průběžně pročítám ale teda 165 stránek je na mne moc, můžete mi prosím objasnit zkratky jako IUI,IFV a CAR? Já myslela,že IUI a IFV je jedno a to samé tedy asistovaná reprodukce. Děkuji.

miluse
11. kvě 2013

@cassis1
máš sice tak trošku pravdu s IUI a IVF, IUI je insemince, na tu nepotřebuješ stimulaci a nedebírají se vajíčka, jen v době ovulace do tebe vstříknou partnerovo sperma, aby bylo blíže k vajíčkům,.IVF je defakto celý proces umělého oplodnění, tedy se stimulací, odběrem vajíček, oplodnění vajíček mimo tvé tělo a vložení zpět do tvého těla. Snad je to pochopitelné. a zkratka CAR je centrum asistované reprodukce 😉

melis7
11. kvě 2013

@leikkka nebyl to lék Visanne?Ten je prý lepší a účinnější než Norethisteron, je to také novější lék.

leikkka
12. kvě 2013

@melis7 ahojky, opravdu nevím, pokud budou zase problémy, dám vědět. Je to už 5 let, co jsem leký brala, název si už nepamatuji

melis7
12. kvě 2013

@leikkka To nevadí,že si to nepamatuješ.Přeju ti ať spíš ty problémy nejsou,ten název není zase tak důležitý.On stejně jak koukám to každý Dr řeší trochu jinak.Hlavně,že to zabralo.

leikkka
12. kvě 2013

@melis7 diky 🙂 přeně tak nepřeji to nikomu 🙂 no uvidíme, jak se vše ukáže po tomto těhu. Každý to řeší opravdu jinak. Tak ať ty problémy už nás nepotkají.

radus_2011
13. kvě 2013

Ahoj holky, pokud chcete někdo položit otázku docentu Kučerovi ohledně endometriózy, tak máte možnost. Ale už moc času nezbývá. Jinak celý rozhovor pak bude možné pustit si z archivu 😉 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-s...

cassis1
13. kvě 2013

@miluse děkuji měla jsem v tom trochu bordel.

cassis1
25. kvě 2013

mám zase dotaz, jak se zjistí přesně ložisko endometriozy. Laparoskopií? Já byla na operaci pupku před 4lety o nějakém gynek. problému jsem neměla ani zdání, jen mě trápila bolest v pupku tak mi laparoskopicky vytáhli cystu, dva roky nato znovu to už byl pevný útvar (granulom) a přitom diagnostikovali endometriozu, nemůžeme otěhotnět , znamená to,že budu mít ložiska tedy i někde jinde je to tak? Teď jsem malinko naštvaná,že už se to neřesilo před těmi 4lety, kdy mi vytáhli cystu a poslali domů bez další diagnozy či léčby či určení toho kde se tam vlastně asi vzala....mohlo se to řešit už tehdy :(
Nicméně když se po laparo zjistí,že je i někde uvnitř dá se dle všeho co tady čtu operovat po zoperování je pak možné otěhotnět? Za jak dlouho po takové operaci vůbec můžem otěhotnět nebo se třeba snažit pomocí IVF?

radus_2011
27. kvě 2013

@cassis1 Ložisko endometriózy se nejlépe zjistí laparoskopií, ale podle výskytu se dá zjistit i jinými metodami (ultrazvuk, magnetická rezonance), ovšem ty neodhalí všechno. To, že nemůžete otěhotnět nemusí s endometriózou sovuiset, ale může. Obrátila bych se na lékaře, aby se tahle možnost prověřila.
Cysty se dál neřeší, dělají se běžně a jen když se nevstřebají, tak se odstraňují laparoskpicky, ale pokud je to obyčejná cysta, tak se to nijak dál neléčí.
Ložiska endometriózy se dají odstranit (doporučuju ale v nemocnici, kde opravdu provedou při laparoskopii zákrok, ne jen diagnózu). Po zoperování je větší pravděpodobnost otěhotnění, ale rozhodně to není zaručené, problém může být i jinde.

cassis1
28. kvě 2013

@radus_2011 děkuji moc za objasnění, některých nejasností, každopádně jsem se rozhodla pro laparoskopii bude to tak asi lepší navíc jsem se dočetla,že tak jak píšeš mi při tom můžou endom.odstranit a vlastně se vejcovody tzv. profouknou což by mohlo taky pomoct. Alespoň budu vědět zda to tím je či není neb se taky můžem sanžit další rok a třeba zbytečně, kdyby tam byly nějaké srůsty.

cassis1
28. kvě 2013

@radus_2011 Jo to info o doktoru Kučerovi bylo fajn, pustila i přečetla si diskuzi zase je člověk o něco chytřejší. Děkuji za něj.

radus_2011
28. kvě 2013

@cassis1 Určitě je to dobré rozhodnutí. Aspoň se uvnitř všechno zkontroluje, i kdyby nebylo potřeba odstraňovat endometriózu. S doc. Kučerou jsem teď viděla ještě jeden pořad. Je to teda hlavně o myomech, ale i o neplodnosti a endometrióze. A jsou tam zajímavé záběry z laparoskopické operace, aspoň jsem viděla, co tam se mnou vlastně dělají, když ji podstupuji 🙂 http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/103150800...

cassis1
28. kvě 2013

@radus_2011 no to je mazec, nejvíc mě zaujal příběh té paní co jí na soukromé klinice chtěli vzít dělohu s tím,že si má zažádat o adopci a nakonec byla rok po operaci v jiné nemocnici těhotná to mě vždycky úplně dostane a pak komu má člověk věřit a kam vlastně jít. Osobně bych byla ráda kdyby když při laparoskopii by na něco přišli a dalo se to odstanit to odstanili hned a byl by klid, ale už jsem tady taky četla zkušenosti s laparo kdy jim neodstanili ačkoli mohli.... ☹

miluse
21. čer 2013

čauky holky, mám dotázek, máte někdo zkušenosti s jinou HA u endošky než s jeanine? Vím právě, že u endošky je potřeba hormon dienogestum, což je vlastně visanne, ale ten mi fakt nesedl. Tak jsem pátrala jaká všechna HA je má, neb jeanine je pro mě fakt drahá a tu co mi místo ní dal můj doktor (foxinette), tak mi strašně snižuje libido ☹, což se mi fakt přestává líbit. A našla jsem asi celkem 6 přípravků, který tento hormon obsahují v takovém poměru jako právě jeanine. Máte některá zkušenosti s těmito HA: ayreen, bonadea, dienille, mistra?

paffy7
26. čer 2013

Ahoj holky, zjistili mi endometriozu a dali na výběr mezi léčbou a umělym otěhotněnim. Sice už je mi třicet let, ale já si vybrala léčbu hormonama Visane. Jenže před tím musí být ještě tří měsíční léčba jinýma hormonama, která stojí přes dva tisíce na měsíc, pokud to nejde přes pojištovnu. Moje doktorka to zkouší přes tu pojištovnu, ale už čekám přes dva měsíce na schválení a stále se nic neděje. Mám strach, že tim čekáním se mi edoška akorát zhorší, každá menstruace je pro mě bolestivá a bolí mě pravý vaječník, i když nemám menses. Nemáte s tim někdo zkušenost (s pojištovnou, jestli to schválí a s těma hormonama)?

brsh
26. čer 2013

@miluse - ahoj, já jsem měla Visanne a libido bylo opravdu na nule, ale to asi způsobují všechny hormony, co do sebe rveme ☹
@paffy7 - já šla do Vissane, ta mrcha mi nešla odstranit laparkou, ale stejně jsem skončila na IVF - a měla jsem štěsstí, na první dobrou to klaplo. Přeju hodně štěstí! 😉

paffy7
28. čer 2013

@brsh Ahoj a jak dlouho jsi Vissane uzivala? Mne to doktorka nechce napsat, ze nejprve musim podstoupit lecbu jinejma hormonama a pak muzu prejit na Vissane. Ale pojistovna mi to nechce schvalit a ja se rozhodla, ze nebudu na nic cekat a dnes jsem se objednala do Prahy na umele oplodneni k Apolinarovi. V utery jdeme na prvni konzultaci.

brsh
28. čer 2013

@paffy7 - mela jsem Vissane na sest mesicu. Vim, ze je drahej, ale zase by to asi rozpocet gyn nezruinovalo ☹ Skoda, ze Ti ho nenapsala. Mohla se ti endozka zatahnout a ani bys treba na ivf nemusela. Ja byla po tom pulrocnim uzivani jeste na kontrolni hysteroskopii a pak hned ivf. Jsem tady v diskuzi ivf kveten-cerven 2013 a je nas tam vic s endometriozou. Klidne se pridej, je to hrozne fajn mit podporu od holek, ktery prochazi tim.samym 😉

consti
28. čer 2013

Ahoj, tak jen abych odpověděla na úvodní otázku, tak já jsem otěhotněla po 4,5 roku. Jestli ale za tak dlouhé čekání mohla endometrióza (nízkého stupně), to nevím. Oba jsme měli všechny výsledky v pořádku...absolvovali jsme 2 IUI, jedno IVF, vše neúspěšně a 2 měsíce po tom IVF jsem zjistila, že jsem těhotná a přirozeně 😉 . Všem držím palce!! 😵

lenivoni
29. čer 2013

Ahoj holky,chtela jsem se zeptat jak dlouho po laparoskopii jste lezely v nemocnici anebo byly doma nez jste sli do prace? Ja jsem mela laparo (edmmotrioza prvniho stupne) minuly patek, z nemocnice jsem sla ten samy den a do prace po vikendu hned v pondeli (cili treti den po laparo). Prisla vam mentruace pak normalne? Dekuji.

paffy7
29. čer 2013

@brsh Ahoj a tobě to Vissane napsala doktorka hned?

brsh
29. čer 2013

@paffy7 - ahojky, no já o tom nevěděla, že mám endometriozu (byla jsem na laparce s něčím jiným a tam ji objevil) a když jsem pak přišla na kontrolu po operaci, tak mi ji rovnou můj doktor napsal, že je to to nejlepší, co můžeme udělat, protože odřezat nejde....
@lenivoni - ahoj, já jsem byla po laparce v nemocnici určitě tři dny, vč ope - možná čtyři...ale třeba to byl jiný případ a po endo se propouští dřív. Neumím posoudit. Každopádně po laparoskopii přišla ms normálně v termínu 😉

paffy7
29. čer 2013

@brsh No tak to je dobry, mne doktorka rekla, ze mi ho hned napsat nemuze a to mam pry treti stupen endometriozy. Rekla mi, ze nejprve musi pred tim byt tri mesicni lecba jinym hormonem, ktery schvaluje pojistovna. Ale ze zacatku me hodne tlacila do umeleho oplodneni. A ja nechtela, protoze to stoji 12 az 15 tisic, tak mi to rekla. Ale pak jsem se dozvedela, ze u Apolinare se nic neplati, tak jsme se s pritelem rozhodli, ze pujdeme na to umely a nebudeme uz cekat na schvaleni od pojistovny. Vek uz na miminko mam a i si ho preju, jen mam strach, aby to vubec slo, kdyz jsem tu endosku vubec neprelecila.

polasmartina
30. čer 2013

@lenivoni Já do nemocnice nastoupila v pondělí a v pátek mě propustily. Celkem jsem byla na neschopence 14 dní,pak jsem šla do práce.

andara
30. čer 2013

Ahojky, já jsem otěhotněla i s endoškou.
Poprvé to trvalo 14m, na prvním utz mi zjistili cystu na vaječníku 4x5cm, nerostla, tqak to nechali být, po porodu tam ale byla stále a jelikož mi vyšla blbě krev -marker CA-125 přes 80, tak mě dr hnala do Prahy na konziliární vyšetření -tam řekli, že je to endo cysta a musím na laparku (dceři v té době bylo 18m), oprerace v pohodě, odstranili cystu, na druhém vaječníku jsem měla několik menších, nějaké srůsty a vaječníky přitažené za dělohou-ty uvolnili. Po operaci jsme se začali snažit o druhé (nechtěla jsem hormonální léčbu), ale nedařilo se, doporučili nám CAR -tam udělali horm.profil -vše v pořádku, spermio taky, utz taky a nakonec mi dělali i průchodnost takovým plynem-to bylo také v pořádku. Zkoušeli jsme i injekci Pregnylu a nic (to byl květen), domluvili jsme se, že to necháme přes léto (kdy umělé nedělají) a kdyžtak zkusíme IUI -no a v září jsem otěhotněla přirozeně. Dnes mám 4letou a roční dcerku, přeju vám holky, taky takové štěstí ať s pomocí doktorů, nebo bez🙂

brsh
30. čer 2013

@paffy7 Tak to Ti budu drzet palce. Holky z diskuze ivf si Apo chvali. Ale ctyri cykly neplatis nikde, ani v soukr CARu. Jen ty nadstandardni sluzby a ty se plati vsude. Kdyztak se tady mrkni do diskuzi o ivf. Mne to hrozne pomohlo a jsme tam super parta 😉

luckamb
30. čer 2013

Já otěhotněla vždy po dvou letech a vždy po laparce, když mi endošku ostranili. Jakmile jí odstranili, tak u prvního jsem otěhotněla hned první cyklus a u druhého druhý :D