Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

kay
2. dub 2008

jééé děkuju za optimismus 🙂 já právě pořád jen četla jak bylo každému blbě a jak ten syndrom a že to bylo hrozný a tak.. Já bych teda šla i na stimulaci na NP, vím že peníze jsou důležité, ale v práci byhc fakt neměla klid a ještě bych tady mohla chytnout nějaký bacil.. z toho mám strach největší.. Ale uvidíme co nám vůbec v úterý řeknou.. Grej moc Ti držím pěsti, aby to vyšlo a měli jste krásné miminko nebo dvě 🙂

grej
2. dub 2008

Díky Kay🙂

A fakt se toho neboj. Já z toho taky měla hrůzu. Hlavně z toho HSS. Ale je mi opravdu výborně, injekce taky nijak nebolí, prostě brnkačka 😉

Držím palce ať to v úterý dobře dopadne a ať se kdyžtak brzy přidáš do našeho IVF tématu, pokud se vám teda nezdaří přirozeně 😉

kvak63
2. dub 2008

Ahoj
Grej a kay ja som po jednom IVF. Nemala som ziadne problemi. Len mi to nevyslo. ☹ Najhorsie to bolo po odbere vajicok. Bolo mi tak ako pri bolestivej mrche 😀 . Inac vsetko bolo OK. Vobec sa nemusite bát. Len nesmiete zabudat po odbere hodne pit. To znamna 5l denne.

kay
2. dub 2008

jejda, proč se musí tolik pít? kvaky věřím, že to příště vyjde.. 🙂

kvak63
2. dub 2008

snad ano. Ja som toho nazoru ze treba vyplavit tie hormoni cim ta nadopovali 😠 . Ale to stale behanie na zachod je dost velka fuska 😀

grej
2. dub 2008

Kvak, já se snažím pít hodně už teď. Abych byla zvyklá pít i po OPU 😉
Já ale na záchod moc nechodím, kupodivu. Asi se to všechno někam vstřebá...

Kay - nevím proč, ale kámoška měla HSS a poradili jí hodně pít. Tak pila a říkala, že s každým douškem jí bylo líp a líp. Divný je, že máš do sebe nacpat vodu, když jsem četla, že právě při HSS tu vodu v sobě zadržuješ...

kvak63
2. dub 2008

Grej, uz terz ti drzim palce.

kay
2. dub 2008

no to divný je 🙂 ale snad to ani nebudu muset řešit 🙂

rypsovka
2. dub 2008

Ahoj holky,
diskuze čtu už delší čas, ale dneska bych se ráda zapojila, byla jsem dnes na GY a doktor mě řek že půjdu na laparoskopii, našel mě cystu na levém vaječníku cca.3cm, přišel na to loni v srpnu, byla jsem na běžné preventivní prohlídce a v té době jsem se právě začala snažit otěhotnět, nemám absolutně žádné příznaky, žádné bolesti ani problémy jsem předtím ani teď neměla, první to nechal tak, že to asi praskne samo, pak nasadil na dva měsíce antik. a když to mám pořád tak už mě posílá na laparo., myslela jsem že je to běžný zákrok a že to má každá druhá podle jeho slov, trochu jsem znejistila jak si tady píšete o endometrioze,nic mě o tom neřekl, a to že se po endom. doporučuje hned IVF, tak jsem překvapená, o možnosti početí mám všechno nastudované, ale nenapadlo mě že by to mělo spojitost s mojí cystou, je to tak špatné, že se po endo. hned doporučuje IVF, všude jinde doktoři dávají páru dva roky snažení a pak něco řeší,
mám dotaz, po laparoskopii můžu otěhotnět hned nebo musím brát nějaké hormony a nebo musím počkat nějakou dobu?
každopádně tyhle dikuze pomáhají daleko líp, než nějaký soucit od kamarádů, kteří ani neví o co jde 😢

grej
3. dub 2008

Ahoj rypsovko,
já myslím, že cysta a endometrioza je něco jiného. Taky jsem jednou měla cystu, ale naštěstí opravdu sama praskla a odešla. Cysty jsou opravdu běžné. Někdo na to ale víc trpí, takže se mu dělají častěji a pokud jsou větší, tak se musí odstraňovat laparoskopicky.
Endometrioza jsou zbytky děložní sliznice v břišní dutině. Neztratí se to samo, musíš na laparo nebo přestat menstruovat /proto se doporučuje jako léčba těhotenství nebo hormony/.

S cystou bych spíš spojovala možnost PCO. ALe to by měl doktor poznat.
Dva roky na snažení mi přijde dost. My to začali řešit po ročním neúspěchu. Jako pokud na mimi nespěcháte, tak to taky zatím neřešte. Možná, jestli půjdeš na tu laparo kvůli cystě, tak byych si nechala rovnou prohlídnout vejcovody, jestli jsou průchodný. Ať to máš rovnou zkontrolovaný a nemusíš to řešit později.

PO laparkoskopii můžeš otěhotnět hned, je tu hodně holek, kterým se to právě po laparce povedlo (mě taky, ale mimi se neudrželo). Měla bys jen počkat na první MS a pak zas hurá do snažení🙂

daisy008
3. dub 2008

Já měla cystu endometriální - byla na vaječníku cca 8 cm- sražená krev, muselo se to laparoskopicky odstranit, mimo jiné mám endošku i někde v okolí dělohy. Takže existují různé druhy cyst, něktré nepraknou a musí se odstranit.

rypsovka
3. dub 2008

Ahoj grej
díky za odpověď, GY mě řekl že je to cysta tak snad se opravdu o endomet. nejedná, vzal mě ještě krev pro jistotu jestli to není zhoubné, ale mám dost nepravidelné MS tak jsem si myslela, že nemám ovulaci, folikul nepraskne, krev se hromadí a pak vznikla cysta - není toto endimoterioza?
naví jsem si měřila ovulaci podle testů, 14 dní vkuse a nic
co se týše snažení, taky jsem si zašla k homeopatovi, brala jsem homeopatika proti cystě a pak mi ještě doporučil GYNEX, tn beru pořád, a taky jsem si nechala přes internet spočítat plodné dny podle data narození, ale to taky nevyšlo, snažíme se už 8 měsíců, připadá mě to jak věčnost,
jestli po laparoskopii otěhotnělo tolik holek jak tady píšou tak mi to dává velkou naději 😉 , ale mám trochu strach z operace a taky, že najdou něco víc a vezmou mi vaječník, ještě si promluvím s GY, bude mě operovat tak jsem ráda, že to nebude někdo cizí
tak snad nám to snažení všem vyjde, musíme být optimisté 😉

rypsovka
3. dub 2008

daisy008 jak správně píšeš jsou různé druhy cyst, ale doktor mě nic neřekl konkrétního, asi to nemůže určit přesně, takže snad po laparoskopii budu vědět víc, ale jak tady čtu zkušnosti holek co všchno prodělaly a jaké mají zkušnosti s GY tak chci být co nejvíc informována

grej
3. dub 2008

Daisy - to jsem ani nevěděla, že i nahromaděné krvi se pak říká cysta... NO člověk se pořád učí 😉

Rypsovka - u tebe bych to fakt spíš viděla na PCO. Kor když máš nepravidelnou MS a neovuluješ. Já mám sice endometriozu, ale cykly mám jako hodinky...
Ten Gynex ber, hodně holek si to tady chválio. Stejně jako Femigard nebo jak se to jmenuje. Nebo Femisan? TeĎ nevím...

To těhotnění dle narození je podle mě blbost. Otěhotnět můžeš jen v plodné dny. To je bez diskuze. Jediný, co třeba může zvyšeovat pravděpodobnost je, že se ti plodné dny kryjou s těmi dle data narození. To mě se ale osobně za dva roky snažení stalo jen jednou a stejně to nevyšlo...

Laparky se neboj, je to malá operace a aspoŇ ti to tam všechno prohlídnou.

luccii
3. dub 2008

grej: a to se posila rovnou na IVF, kdyz ma clovek endometriozu? my se snazime teprve necely pul rok...
kay: jsem z Prahy, ale vlastne uz nejsem, budu se stehovat za snoubencem 😉

kay
3. dub 2008

grej femigard.. já mělateda taky endometriozu, ale vypadala jako cysta, takže tomu říkám cysta 🙂 cyklus jsem měla taky celkem pravidelný do doby, než do mě začali doktoři rýpat 🙂

jak to myslíte s těmi daty otěhotnění s datem narození nebo co? 😅
lucii a kam se budeš stěhovat? těšíš se?

grej
3. dub 2008

Lucii - no, mě doktor řekl, že u ENDO se prostě pořádně neví, jestli početí brání nebo ne. Že se to bere tak, že cca 50% neplodných žen má endometriozu, ale zase na druhou stranu je hodně žen s endometriozou, které normálně otěhotněly. Určitě teda hodně záleží na tom, kde ENDO máš a v jakém rozsahu. Nám doktor řekl, že to mám málo, takže přirozené početí rozhodně nevylučuje. ALe že záleží na nás. POkud nechceme čekat (jestli by se vůbec zadařilo), takže nás klidně pošle na IVF, protože ENDO je dostačující diagnoza proto, aby ti to pojišťovna schválila. Takže tak.

Kay: http://www.antear.sk/link2.html
Ale ber to s rezervou, podle mě to je naprostá blbost.

rypsovka
3. dub 2008

lucii - to máš pravdu aspoň budu vědět co tam uvnitř mám za problém, jen nevím jestli si brát dovču nebo jít na nemocenskou, raději bych dovču na nemocenské jsem ještě nikdy nebyla a nevím jak to zkousne můj zaměstnavatel, mám náročnou práci, ( ale zdraví je samo přednější )v nemocnici je to prý na týden, můžu potom hned do práce?

..to PCO jsou polycistická ovária, nějak o tom moc nevím, je to horší nebo lepší než endometrioza?,

luccii
3. dub 2008

holky, co je to OPU, HSS, PCO a ET? a jaky stavy mivaji holky pri stimulaci na IVF? vy me desite 😕

rypsovka: kdyz ti nepraskne folikul, zvetsuje se a hromadi se v nem krev, tak to endometrioza neni... byt tebou, netrapim se a nestresuju, vzdyt nemas duvod si myslet, ze mas endometriozu... behem laparky ti vse zkontroluji (na tom trvej uz pred operaci!) a pak budes mit klid... moc drzim vsem palecky!

daisy008
3. dub 2008

Tak sorry, ale mě to tak bylo řečeno, že je to endometriální cysta a ta endometioza se vykytovala na zmíněném vaječníku + kolem dělohy) Takže když to shrnu každý jsme jiný nejsme všichni stejní, holky nebo kdokoliv ti může poradit, ale stjeně přesně ti to zjistí tvůj doktor. Takže nemůžeš mít ani moji diagnozu ani grej, máš prostě nějaký svůj problém, který určitě vyřešíš.
Přeju hodně štěstí. 🙂

grej
3. dub 2008

OPU - odběr nastimulovaných vajíček (při IVF)
HSS - hyperstimulační syndrom - hrozí při přestimulování (musí se na to hodně pít, aby se tomu předešlo)
PCO - polycistická ovaria - tvoří se na vaječnících cysty, které vadí při oplodnění - zabraňují OVU
ET - embryotransfer - vložení oplodněných vajíček (při IVF)

grej
3. dub 2008

rypsovka - záleží na tom, jak budeš tu laparku zvládat. já šla do práce třeba hned druhý den co mě pustili z nemocnice. ALe jsou tu holky, kterým bylo hodně blbě a byly doma delší dobu.

kay
3. dub 2008

rypsovka - no já třeba když jsem byla na laparo, na odstranění endometriozy (cysty na vaječníku - která byla posléze v labor. identifikována jako endometrioza), tak jsem byla doma měsíc a půl.. taky mi říkali že týden až 10 dní, ale já teda nebyla schopná.. 🙂 každý to má ale jinak.. Být Tebou se ale na zaměstnání "vykašlu" a starám se o svoje zdraví, když chci miminko.. Taky jsem furt měla strach co v práci a tak.. ale pak jsem si řekla, co je pro mě priorita..

kay
3. dub 2008

grej díky za astrologická ponaučení.. tento měsíc by to kupodivu tak nějak mohlo vycházet 🙂 ale velký důraz tomu opravdu nepřikládám 😎

luccii
3. dub 2008

grej: diky za vysvetleni pojmu

rypsovka: ja budu po laparce 4 tydny doma - mela jsem komplikace... v nemocnici jsem byla 6 dni, ale puvodne jsem tam mela byt jen 4 dny (jeste mela jsem velky bolesti, proto... jeste jedna rada, nenech se odbyt, ze bolesti po operaci jsou bezne... mne to furt rikali a 5. den po operaci to bylo porad horsi... az pozdeji mi zjistili, ze mam asi zanet mocovych cest - poooperacni komplikace zpusobena cevkovanim tesne pred zakrokem)

kay: mam to presne, jako jsi to mela ty - mela jsem byt doma max. 14 dni a nakonec me doktorka chce nechat dlouho doma, ty 4 tydny jsou minimum, co je ochotna tolerovat - sef se asi zblazni, az mu to reknu, ale taky jsem si uvedomila, ze zdravi je pro me dulezitejsi, zvlast kdyz tak moc chceme miminko...

kvak63
3. dub 2008

Ahoj rypsovka ja som bola na laparke len 2 dni a potom som doma bola 2 tyzdne 😉 . Nemala som ziadne komplikacie iba hroznu svalovicu na celom tele. Vies stravila som na operacke asi pol hodinu a to vsetko dole hlavou. Mozno to bol nasledok tej svalovice. Zistilimi endo 1 stupen. Vsetko ostatne mam vporiadku.

rypsovka
3. dub 2008

ahojky holky,
díky moc za odpovědi, je to hodně individuální tak to řešit nebudu, půjdu na nemocenskou a uvidím jak dopadnu po lapar.
...teď se jen modlím abych měla krev v pořádku a doktor mě nenašel žádnou rakov. jdu tam příští týden a pak se domluvíme na operaci........... ale ještě mám pořád nutkání zkusit jinou léčbu, na webu jsem četla , že homeopatika úspěšně léčí cysty, máte s tím nějaké zkušenosti?
třeba LACHESIS C6 je na cystu na levém vaječníku

luccii
3. dub 2008

mne zatim vsechny cysty praskly, takze jsem ani lecbu neresila

luccii
4. dub 2008

holky, tak ja si myslela, ze se dnes dozvim, zda tu endometriozu mam a oni poslali na histologii jen ten slepak, co mi vzali! takze nevim, na cem jsem... pry to muze byt endometrioza a taky nemusi... mam par cernych tecek na deloze... ani v propousteci zprave to neni... pry mam ale co nejdriv otehotnet

grej
4. dub 2008

Ty jo to jsou rady - co nejřív otěhotněte... jim se to kecá, co?