Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

kvetinka84
21. led 2012

@gyty Oni tu průchodnost vejcovodů dělají proto, že endometrioza způsobuje srůsty a právě nějčastěji napadá vejcovody. No a pokud je vejcovod neprůchodný, tak hrozí mnohem větší pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, ten špatný vejcovod to embryo vcucne. Proto průchodnost vejcovodů zjišťují a pokud je špatný, doporučují jej odstranit. Takto mi to vysvětlil as. Fanta

janinek
22. led 2012

@gyty Jestli ti budou kontrolovat pruchodnost vejcovodu pri laparce, bud rada. Aspon o tom nebudes vedet.

gyty
22. led 2012

smankote a vono se to da delat aby vo tom clovek vedel? no tak to sem rada ze pri tom budu spat. uz se mi to blizi. cetla sem ze je vic typu ty endo podle toho kde se dela. a ze nekdy staci chirurgicky odstranit, jindy se musi podstoupit umely prechod na pul roku nekdy i na rok, jindy ze se snad dela jen lecba bez rezani...a pak se doporucuje otehotnet.
uz aby to bylo za mnou.

pilarka
23. led 2012

@gyty Ahoj Gyty - vubec niceho se neboj jsem po opeaci. Byla jsem na laparoskopii, jelikoz ma diagnoza byla endometrioza. Mam endo I. a II. stupně. Na operaci jsem byla v rijnu 2011 a moc jsem se bala, jelikoz nevedeli, jestli me vejcovody vubec budou pruchozi a hlavne v jakem stavu tu endo mam. V narkoze mi rovnou udelali pruchodnost vejcovodu (jsou ciste a pruchozi) a odstranili co se dalo z te endo. No a ted se zase aktivne snazime o mimco. Cela operace vse bylo bez komplikaci a bez bolesti 😉 byla jsem ve vojenske nemocnici 🙂 a byli tam uzasni opravdu 🙂. Drzim ti moc palecky a niceho se neboj! Jinak tedy po operaci mi rekli, ze je potreba co nejdrive prijit do jineho stavu nebo jit na IVF a nebo ze me hodi do umeleho prechodu, abych nemenstruovala treba na rok na dva a pak ze se zase budeme pokouset. Nejvetsi zahada je, ze jsme s manzelem oba v poradku. Nikde problem neni. Vse funguje jak ma...jsem po operaci a zatim se nepodarilo ☹ ale jsem optimista a verim, ze se jiz brzy zadari 😀

gyty
23. led 2012

@pilarka
ahoj, a jak ti prisli na to ze muzes mit endometriozu? ja si porad nejsem jista tema svyma priznakama....
co se tyce otehotnetni, tak me treba zjistili ze mam protilatky proti spermiim v zone pelucida u vajicek. takze i kdyz by manza byl ok tak stejne nemuzu prirozene otehotnet.
takze mi jsme odkazani na asistovanou reprodukci z obou smeru.
nevim jestli se tyhle protilatky daji zjistit i jinak a jestli ti to zkouseli, ale u nas na to prisli az kdyz se pokouseli spojit spermii s vajickem tak zjistili, ze kdyz to nechaji na prirode v misticce tak vsechna uhynou. jen ty ktere spojili oni sami se udrzeli. bez tohodle by sme to taky nevedeli.

pilarka
23. led 2012

endometriozu mi zjistil pan doktor na klinice Gennet, když mi dělal ultrazvuk....tvrdil, ze asi zrejme mam endometriozu, ale ze se to potvrdi az laparo. Tak jsme se domluvili, ze pujdu do nemocnice a ze mi tam rovnou pri narkoze udelaji vse, tedy i pruchodnost vejcovodu. No to me uz taky napadlo! ze me telo treba nemusi vubec prijimat manzelovo sperma. Ale zase jsem byla na testech na imunologii a ma krev nic udajne nevykazuje. Nic co by to mohlo potvrdit. Tak uz fakt nevim. Jeste jsem premysleli o inseminaci, ale tam je velmi malá pravdepodobnost. Snazime se vyuzit vseho mozneho, jelikoz se mi do IVF zatim vubec nechce. Predstava, ze bych mela uzivat hormony a prat si do tela to svinstvo je zatim hrozna. Ale asi me to nemine. ☹ a ty uz mas tedy nejake pokusy oplodneni za sebou? Mas nejake zkusenosti s hormony? Kdy jdes na laparo? a proc tam mas jit?

gyty
23. led 2012

@pilarka
takze k tem ivf pokusum. snazili sme se ale marne, tak sme sli na testy na imunologii, genetiku, spermiogram...a tam se zjistilo, ze sou spatny spermiijky. tak se kolecko uzavrelo a rovnou nas nasmerovali do ivf centr. tam mi dali prave spousty injekci a rozjeli sme stimulaci vajecniku. ta se bohuzel rozjela az moc. skoncila jsem se 72 odebranymi vajicky a s ohss. hruza to uz sem tady nekde popisovala. je to pry hodne vzacny ze se to nekomu stane. no a ja byla ta "stastna". pak sem se asi dva mesice hojila a pak sem sla na ket. transfer emrya ze zamrazeneho stavu. povedlo se. no a ted protoze jich mam jeste hodne zamrazeno a chcem druhy tak sme to byly zase dvakrat zkusit ale bohuzel uz se ani jednou ani jedno neuchytilo.
co se tyce ty laparky. tak asi rok mozna rok a pul mam divny bolesti pri ms, jakoby silny krece, v podbrisku a v konecniku. tak sem si dycky postezovala doktorce a ta me poslala do nemocnice. tam mi udelali ultrazvuk a rekli ze na nem nic neni. ale protoze me to boli tak se mi tam muzou stejne podivat jesli chci. protoze ty bolesti na to vypadaj. no a pak sem jim rikala o tech ivf pokusech co se nezdarili a oni ze mi rovnou vysetri i delohu a vajecniky kdyz uz tam budu lezet .akorat ze me to pride zbytecny....nevim jestli to ma co do cineni s neuspechem pri ketu, jestli mam pruchodny vajecniky nebo ne.stejne prece zavadeji nekolikadenni embryoa rovnou do delohy a tam se uz uhnizduje a s vajecniky nebo vejcovody uz to prece nema co spolecnyho, ne? me se to zda ale divny, kdyz vim ze prirozene stejne neotehotnim aby mi delali vsechna tadle vysetreni. sem z toho cela nesva. ja se bojim i k zubari....ale holky me tady hodne uklidnujou. sem rada ze v tom nejsem sama.
no nic.
co se jinak tech hormonu tyce, tak nejdriv teda stimulace vajecniku aby bylo vic vajicek nez jen jedno, pak odber spermii a spojeni . po nekolika dnecha kdyz je vse ok jdes na transfer a hotovo. beres dal hormony a kdyz se to podari tak pokracujes az do tretiho mesice.
vedlejsi ucinky ja nic nemela, jen ten ohss ze se mi pri te stimulaci rozjel. ale jinak nic. pak sem uz jen byla stastna ze se to povedlo.
horsi byly ty dva dalsi pokusy kdy uz to nevyslo. ale tak snad se zadari ted. nejradsi bych byla kdyz by rekli, nic tam neni a muzu rovnou zkusit dalsi pokus. ale zas by mi nerekli, z ceho mam ty bolesti konecniku a asi bych pak musela na tu endoskopii kam se mi taky dvakrat nechce...takze tak.

pilarka
23. led 2012

no pááni tak t už toho máš za sebou dost teda! Jsi velmi silná a přeji ti, ať se ti vše zadaří tak jak si přeješ 🙂 . Jsem stejný srabík jako ty! To samé bojím se i zubaře! a představa nemocnice pro mě??? no hrůzaa!! takže si asi umíš představit, jak těžké pro mě bylo, když jsem si tam šla lehnout a celou noc jsem čekala, až ráno přijduo a řeknou " tak jdete paní Pilařová" ale pak už to bylo rychlé. Neboj se opravdu není čeho uvidíš, že to bude dobré 🙂 jak popisuješ ty bolesti, tak já mám to samé a k tomu mi zvučí na hlas orgány 🙂 prostě ti břicho při mns vydává divné zvuky + strašná bolest při mns, což mohou být příznaky endometriozy. Na tyto bolesti je opravdu báječný FEMIGARD od p. dr. Vydry! Je to naprosto dokonalý lék! Vřele doporučuji. Bolesti se zmírní a mns to upraví zkrátí 😉 ještě se tě zeptám když si brala ty hormony musela si za ně platit? Můj doktor chce 6 tisíc za nějakou sadu hormonů, které bych užívala než bych šla právě na IVF. A pak ještě samotný zákrok stojí až 25 tisíc korun. Platili jste za to také?

gyty
24. led 2012

@pilarka
ne my platili jen hormony. cely cyklus a vse plati pojistovna. myslim si ze trikrat.

gyty
24. led 2012

@gyty
uz si to presne nepamatuju ale snad to bylo 4500.a to bylo v roce 2010. no sem na to zvedava. hlavne za jak dlouho pak budu moct zkusit ten ket znova...

pilarka
25. led 2012

jojo tak to je ono ty hormony se platí tak to je asi ok, ale nejde mi do hlavy placení IVF již při prvním pokusu nás to bude stát v rozmezí 10 - 25 tisíc.....ač jsem na tom ještě nikdy nebyla to mi právě přijde divné...také jsem si myslela, že mi to má hradit pojišťovna. Jinak já myslím, že pokud bude vše v pořádku, můžeš po laparoskopii zkusit ket podle toho jak se budeš cítit. Není tam žádná doba, po kterou bys musela čekat. Ale uvidíš co ti řekne lékař.

pilarka
25. led 2012

@sedmitecka ahojky jen jsem se chtěla zeptat, jak ses rozhodla? po lapa? budeš tedy brát tu antikoncepci? Já jen, že jsem po lapa také a mě pro změnu řekli, že by bylo dobré mě hodit tak na rok do umělého přechodu, kvůli endometriozoe, abych nemenstruovala a pak že bychom to zkusili znovu dělat mimi. řekla jsem jim to samé! žádné přechody ani žádné antikoncepce chci mimčo! proto jsem přeci na lapa šla! tak mě jen zajímá jak ses rozhodla. Já jsem byla na lapa 11.10.2011 a zatím stále zkoušíme přirozenou cestou.....bohužel nic 😖 . O mimčo se snažíme již druhým rokem.

janinek
25. led 2012

@pilarka Preji hodne stesti, na kontroly chodis, nemas endo zpatky? Blbe je, ze po laparce jsi krasne "cista, pruchodna", ale bez HA se ti muze endo hned vratit a napachat skody, treba znepruchodnit vejcovody a tak. Proto pak vetsinou doporucuji pauzu.

pilarka
25. led 2012

@janinek děkuji moc 🙂 ano doktor mi to říkal jaká jsou rizika a jaké jsou varianty. Bohužel je smůla v tom, že nevědí proč ta endometr. vnziká čím to je a jak se léčí no...při lapa mi rovnou dělali průchodnost vejcovodů a také tu histeroskopii nebo co to je a zároveň zkoumali vaječníky a vše kolem...vše je na prosto v pořádku, pak jsem byla u dr (chodíme do Gennetu k dr. Feldmárovi) na ultrazvuku a akorát jsem byla před ovulací, takže vše funguje tak jak má, manžel je zdráv (prý do konce mohl darovat, což je v dnešní době luxus) já jsem také ok podle všech testů krve, moči, všeho, jen je tam ta endo no ☹ pořád si říkám, že pokud je to takhle, tak to přeci musí jít přirozenou cestou! přeci to nějak jít musí...nevzdávám se 😉 je mi 28 teď mi bude 29 let, tak si říkám, že pořád mám ještě čas dát tomu čas 🙂 na kontroly chodím a zatím je vše v pořádku. mám endometr. I. a II. stupně, což prý není dle dr. nic až tak važného a ani to není důvod proč nepřijít do jiného stavu přirozenou cestou. Takže holky!!! potřebuju odoperovat mozek v tom případě!!!!!!!!!!! 😀 nemáte někoho?????? 🙂

gyty
25. led 2012

@pilarka
😀
mela jsem kamaradku, ti se snazili 10 let otehotnet prirozenou cestou.....nic. na ivf nechteli jit a tak se rozhodli pro adopci. bylo to narocne, ale ditko nakonec priklepli. prinesli si domu krasneho chlapecka jen nekolik mesicu stareho. ten mesic co si ho prinesli, kamosce nedorazila ms. byla tehotna.
a to samy se stalo druhy holcine co znam. ti dokonce byli i na ivf. ale neuspesne. jeji manza mel spatne spermijky tak delali nejakou tu inseminaci ale bohuzel porad nic. po 5 letech snazeni si adoptovali a asi dva mesice po tom co meli doma adoptovaneho drobka otehotnela. takze maji deticky dve. kdyz jsou oba zdravi hodne casto je to spis v tom jak moc se clovek snazi a stresuje ze to nejde.
jak rikas ty "ach ten mozek"!!!
prosim te chci se zeptat kdyz ti delali pruchodnost vejcovodu, hysteroskopii i tu laparoskopii - jak ti bylo kdyz ses vzbudila? tadle trojka ceka i me.... 😖
bojim se jak blbe mi bude a co vsecko me bude bolet az se vzbudim.....
dik

pilarka
25. led 2012

@gyty přesně tak jak píšeš....pak už je to asi opravdu o mozku!!!! 🙂 jinak co se tvého dotazu týče...vše pod narkozou, za což jsem byla i na konec ráda, jelikož při vědomí průchodnost vejcovodů je prý mazec!! takže tě rovnou uklidním! vše bylo naprosto v pořádku po probuzení z narkozy vše super! nic mi nebylo! už večer po operaci jsem je prosila, ať mě pustí domů druhý den 🙂 ani jeden lék na bolest jsem si nevzala, jelikož mě nebolelo vůbec nic!!! ale vůbec ani náznak!!! asi jsem tam šla tak vystresovaná a vynervená z toho jak moc to bude bolet po probuzení, že jsem si upravila podvědomě práh bolesti 😀 jinak si to vysvětlit neumím 😀 takže vůbec se neboj nic to není a bolesti žádné nejsou akorát teda tu narkozu nese každý jinak, ale já opravdu po probuzení jsem se rovnou procházela a vše bylo ok 😀 držím palečky!! A věř, že většího srabíka než jsem já není!! jelikož nesnáším doktory a nemocnice ☹ bylo to pro mě opravdu psychicky vyčerpávající 😅

gyty
25. led 2012

@pilarka my dve bysme si asi rozumeli! 😉
ja sem z toho uplne na nervy. ted mi brali krev tak me polozili abych jim nevomdlela protoze to pravidelne delam, a sestrickarika divejte se na druhou stranu. pak slysim je vono ji to vubec netece doktorko . chvili si s tim hrala vymenila jehlu a uz dobry. za dve hodiny koukam ze me ta ruka nak moc boli....
bodet by nebolela ja tam mela bouli asi jako vajicko. tak volam do nemocnice . pry mi propichla zilu skrz a tak z ty druhy dirky mi to tece do svalu. at leduju.
uz ted se bojim co mi provedou!
smarja ja se nejenom bojim ale ja to snad i pritahuju nebo co.
ale diky za uklidneni. nechapu holky co si nechaj dobrovolne delat prsa, a liposukce a plastiky.....ja se bojim i k zubari. a to ze bych ty prsa teda taky potrebovala.... ☹

janinek
25. led 2012

@pilarka Ja to nerikam, abych te nejak odradila nebo ti to 'zvosklivila'. Spis jsem to myslela, jako vysvetleni, proc doktori casto chteji hned dat HA a nenechat te to zkouset, protoze za pul roku se ti to tam muze fakt potentovat a uz treba ty vejcovody nikdy pruchodne pak nebudou. Je to proste cele velka zahad,a kazdy to ma jinak, prubeh, stupen, no vsechno, tak se to blbe proste resi. Stejne tak se nevi, jestli endo zpusobuje neplodnost ci naopak, jen se vi, ze je to pul na pul, ze pulka zen s ni otehotni, pulka ne, ale cim to je?

@gyty Po te laparce je to individualni, zalezi, jak dlouho budes v narkoze, muze to byt pul hodina, muzou to byt hodiny tri. Kazdy to snasi jinak. pak zalezi, co presne ti budou delat, kdyz treba odstranuji velke cysty, boliva to vic, pokud budes mit spis diagnostickou, bude rekonvalescene rychlejsi. Takze pocitej radsi s tim, abys minimalne tyden po mela nekoho, kdo se o tebe doma postara a neplanuj si nic v praci ci jinde.

gyty
25. led 2012

@janinek ¨¨
s tim pocitam. mam lpsk diagnostickou - podezdreni na endometriozu kvuli bolestem pri ms. na lutrazvuku ale nic neni. navic mi nasli v deloze neco jako polyp tak proto hysteroskopie.
a kdyz uz tam budou tak se kouknou i na vajecniky. az mi dojdou emryjka do nove stimulace uz nepujdu, kvuli ohss a vysoke pravdepodobnosti ze ho budu mit zas do toho uz znova nepujdu.
tak abych vedela jaky dalsi moznosti kdyztak budu mit.
navic mi jeden doktor rekl, ze endom muze mit vliv na uspesnost pri ket jiny mi rekl ze tam zadna vazba neexistuje. 😅

pilarka
25. led 2012

@gyty tak musím říct že jsi mě opravdu moc rozesmála 🙂)) jsi fakt skvěláá 🙂)) neboj se ipravdu to nic není...vše zvládneš jsi šikulka a bude to dobrýýý 😀 uvidíš...a kdy jdeš??? už máš termín operace??? a proč tam jdeš?? možná si to tu někde psala, tak se omlouvám, že to musíš psát znova 😉

pilarka
25. led 2012

@gyty jo pardon už jsem si to přečetla s čím jdeš 🙂))

sedmitecka
25. led 2012

@gyty ahojda, laparky a hystero se vubec neboj, nic to neni a po probuzeni me skoro nic nebolelo, a to mi rezali v deloze a odstranovali dost srustu ☹
na JIP jsem se uz odpoledne nudila a nic mi nebylo, a to ja jsem velky srabik, pokud jde o doktory a zakroky 😀

sedmitecka
25. led 2012

@pilarka ahojky, no je to tezke rozhodovani, ale asi poslechnu doktora a do IVF budu brat antikoncepci nebo Synarel...chtela jsem zkouset par mesicu doma, ale uz tri doktori mi nezavilse na sobe rekli, ze nejlepsi je fakt byt "utlumena" antiko nebo injekcemi Dipherelline nebo Zoladex az do IVF, aby endo zase nerostla...

jen mi nikdo nevysvetlil, co delat, kdyby se IVF zase nepovedlo, to prece nebudu porad na antikoncepci, kdyz dalsi IVF by bylo treba az za rok....hormonu uz mam az dost 😝

sedmitecka
25. led 2012

@gyty ted jsem te docetla a tu laparku moc schvaluji, tim mi zacala endometrioza, ze jsem zacala mit bolesti u konecniku...nejdriv jen pri ovulaci a menses, pak uz casteji a casteji....no a zaver z laparky je endometrioza rektovaginalniho septa ☹
v zadnem pripade nechci strasit, ale laparka je urcite dobra volba, drzim palce!!!

pilarka
26. led 2012

@sedmitecka přesně jak píšeš....je to těžké rozhodování...ale nebudu už nic brát...i kdybych měla jít znova na laparo...teď zkouším různé byliny a alternativní léčby....ale už žádné hormony...pouze pokud to bude moje poslední nadějě...až už nebude jiná volba...pak se tedy uchýlím k hormonům a půjdu du toho....bohužel mě zatím IVF vůbec neláká.....pevně věřím v zázrak 😉 a jak se říká...věřit je 50% úspěchu...a zbytek přijde..... 😀

pupidu
26. led 2012

Ahoj holky, tak se k vám přidávám. Mně zjistili vloni v červnu dermoidní cystu na vaječníku. V říjnu jsem byla na operaci, při které zjistili endometriózu I. stupně a neprůchodné vejcovody. I tak mi dávali šanci, že je možné, že jsou vejcovody průchodné a šlo jen o nějaké stažení svalů. Minulý týden jsem byla na vyšetření HSG (vyšetření průchodnosti vejcovodů - ambulantně) a musím říct, že to byl pěknej hnus (navíc mi to dělali hned 2x, protože poprvé se jim to nezdálo). Ale dalo se to vydržet. Ani operace nebyla nic extra, ale co bysme neudělaly, když to aspoň malinko zvýší šance na nějakýho drobečka, no ne? 🙂

gyty
26. led 2012

@sedmitecka
muzu se zeptat jak ty bolesti teda u tebe vypadaly? ja si porad rikam, jestli nejsem spis precitlivela...
este me k tomu trochu rozhodil doktor v ivf centru co rikal, ze co se endom tyce tak na me pripadne otehotneni po ket nema zadny vliv. jeho spis rusi ten pripadny polyp v deloze, ale tam je mozne ze ten odejde s ms. takze si rikam, pokud sem precitlivela a endom ani nemam, a polyp v deloze neni a je to jen neco spojeneho s ms a zmizi to prave po ms tak na co tam proboha polezu a necham se rezat?
tak prave procitam dizkuse jak ty bolesti pri endom vlastne vypadaji a co to jako muze udelat pokud ji nekdo ma a pritom si ji tam necha dejme tomu protoze uz tehotnet ani nechce a na operaci taky nechce tak co ta endom jako udela?
no takze vlastne dve otazky, co ta endom provede kdyz je a zustane tam a jaky si mela ty bolesti?

gyty
26. led 2012

@pilarka
ja ti nevim, ale ja bych asi dala na doktory...vim hormony to je fakt neco. ja si jich uzila dost a dost. a cely tehotenstvi sem mela problemy, krvaceni a nekolikrat sem lezela jako tehotna v nemocnici nic mi nebylo ale mimco bylo v ohrozeni vubec se mi nechtelo ale poslechla sem je na slovo. a povedlo se. otehotnela jsem hned po prvnim pokuse a miminko se taky narodilo zdrave. i kdyz se doktoru moc bojim tak je radsi poslechnu. ale je pravda, ze se spojim vzdycky aspon se dvema nebo trema a hledam a hledam na netu a proste se ptam jaky na to maji nazor i jini lekari. nejhorsi je kdyz necemu nerozumim. pak vysiluju jako tady. a nastesti ste tu vy holky a podrzite cloveka kdyz to ti medicinsti tolik nedovedou. 😉
i kdyz zase z druhe strany jestli ste oba ok a ted te operovali...taky bych to asi zkousela. a vy ste si jisti, ze nemate problem s temi protilatkami v zone pellucida u vajicka /nebo jak se to jmenuje?/
me testy vysli dobre jak genetika, imunologie, nemoci vseho druhu a presto to moje vajicko likviduje spermijky nebo co. proste dovnitr se nic prirozenou cestou nedostane...a to se zjistilo az kdyz dali ty spermijky s tim vajickem dohromady..... 😕

len089
29. led 2012

Ahoj, chci se zeptat byl jste někdo v lázních. jaké jste měli procedury když máte v anamnéze endometrozu?
Bojim se aby se mi to po nějakých procedurách nerozbouřilo. Dík

pupidu
30. led 2012

@len089 Já jedu do lázní koncem února a doufám, že to jen pomůže 🙂