Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

maggie4
24. čer 2011

@berkana jojo, taky jsem slyšela a četla, že může být kdekoliv, že už ji našli dokonce i v plicích. jen mě nanapadlo, že ty moje bolavý kolena ji můžou mít v sobě taky ☹

@wendeaa no, tady u nás v nemocnici mi říkali, že budu muset jít na operaci hnedka po té hormonální léčbě, a že odstraní všechno, co tam zbylo. Jenže pak jsem se na to ptala i v Brně na Obilňáku a tam jsou zas toho názoru, že pokud nemám bolesti, tak by to byl zbytečný zásah do těla. Prý k otěhotnění vadí cysta na vaječníku, ale drobný ložiska ne. Jened vejcovod průchodný mám, takže nějaká naděje tu je. 🙂
Každý říká něco jiného, tak nevím. Wendy, vím, že se to dobře říká a hůř dělá, ale snaž se si z toho nic nedělat. Už víc kamarádkám řekli, že nebudou moc mít děti a mají už dvě! Mně taky řekli u nás v nemocnici, že jestli někdy budu mít dítě, tak to bude spíš zázrak a v Brně i moje gynda jsou mnohem víc optimističtí, naděje umírá poslední!

maggie4
24. čer 2011

Holky, a jaké máte zkušenosti s hormonální léčbou? Měly jste nějaké potíže? Já jsem dostávala injekce Dipherelinu a k tomu ještě nějaké pilulky na zmírnění vedlejších účinků. Takže nějaké návaly a bolesti hlavy jsem ani moc nepociťovala. Ale depky teda jo, hlavně v době, kdy bych normálně měla měsíčky. Furt jsem bulela. ☹ A ty teda mívám občas pořád a to už mám rok zpátky cyklus.

berkana
24. čer 2011

@maggie4 no asi tam může být, ale já ani nemám chuť říct dr o to, aby mi udělali nějaký rtg či jestli jde taky utz aby zjistili, proč to zlobí.
No mě ty srůsty odstranili a je to fajn, já kvůli ním měla i bolesti a ten první den při ms jsem měla příšerný skrz kakání 😅 mě braly docela dost velké bolesti a od té doby co mi to odstranili, je to bez bolestí 😀

maggie4
24. čer 2011

@berkana na rentgenu a ultrazvuku endoška vidět stejně není, to bys tam musela mít cystu..malý ložiska tam neuvidí. To by sis musela nechat udělat laparoskopii kolena. A hormonálně tě léčili?

berkana
24. čer 2011

@maggie4 hm, tak to asi nechám fakt uplne být, pač laparku kolene nechci 😖 Hormonálně mě neléčili, právě sem se i divila, pač skoro každá holčina byla tak léčena. Ale zase když jsem šla rovnou do toho CARu, tak každej cyklus utz a žádná cysta se neobjevila, tak je to dobré.

hannu
24. čer 2011

@maggie4 Ahojky, já se teď od 12.5. léčim Synarelem, začla jsem na 1x střik ráno a večer a kvůli bolestem jsem musela navýšit na 2x střik ráno a večer. Co se nějakých vedlejších příznaků, nemám žádné z těch, co popisuje leták, ale za to mám jiné jako pocity plnosti po jídle jakobych snědla něčeho vagon a taky se mi dělá zle z určitých potravin, třeba ředkvičky, jejich vůně mě uplně zabíjí, rybu mi stačí vidět na obrázku a málem letim na záchod. Dělala jsem si i test těhotenský, protože mi to přišlo divné, ale je negativní. Tak prostě každé tělo se s tím vyrovnává jinak. Taky cítím, že jsem tak nějak zalitá vodou, bolest v prsou jako před menzesem, ale to přičítám tomu, že k Synarelu beru antikoncepci bez přestávek. Depky třeba nemám vůbec, držím palce, aby Tě to brzo přešlo 🙂

maggie4
29. čer 2011

Holky, zajímalo by mě, jestli vám doktoři doporučili po skončení léčby co nejdřív otěhotnět, aby se endoška nevrátila?

berkana
29. čer 2011

@maggie4 ahoj, mě to dr při propouštění z nemocnice doporučil, řekl mi, abychom se snažili a že mám v září přijít na kontrolu (byla jsem na operaci v červnu). Ale já měla doručeno do svého gynekologa, abychom šli na IVF, tak jsem mu to řekla a tak mi řekl, at si tam rovnou zajdu a tak jsem šla rovnou tam. Je to už rok a zatím v pořádku, žádný cysty se netvoří a vypadá to, že ani srůsty.

wendeaa
6. črc 2011

ahojky, braly jste někdo Zoladex?já ho teď beru a mám strašně silné měsíčky už pátý den, a včera mě začalo bolet břicho, je to normální?zrovna dneska jsme měli jet na dovolenou, ale nevím, asi z toho nic nebude, ach jo.měla jsem zůstat na neschopence.

misanda
7. črc 2011

@wendeaa zoladex jsem měla já, třikrát za sebou...kolikátý DC ti ho píchli???

wendeaa
9. črc 2011

@misanda píchli mě ho 14 dní před Menses, protože jsem jim říkala že měsíčky bych už nepřežila

wendeaa
9. črc 2011

ale dovolená nakonec vyšla, sice mě nebylo moc dobře, ale stálo to za to, byli jsme na sněžce a v okolí, super. dnes už nekrvácím, ale zdá se mě, že mě bolí močák..

misanda
9. črc 2011

@wendeaa no jo, ale zoladex se píchá s prvním dnem MS, abys jí už příště nedostala...jakmile ti to píchnou v polovině cyklu, tak stejně dorazí 🙂. Kolik máš injekcí? Příště už MS nedorazí 😉

piskle89
11. črc 2011

Tak jsem dnes byla u gyndaře a vše ukazuje na to, že tu mrchu mám opravdu v těle :/ takže jdu v říjnu na laparoskopii, kde se uvidí :/ stále mám naději, že tam třeba nebude, ale dr. mi říkal, že nerad zbrkle posílá na laparku, ale že to dle všeho vypadá, že ji tam opravdu mám, takže se na to podíváme..chci to řešit co nejdříve..

berkana
11. črc 2011

@piskle89 taky jsem to měla takhle podobně, že mě nechtěl posílat na laparku, tak jsme si počkali a cysta nezmizela a byla stejná, tak mě tam nakonec taky poslal, tak ať máš pak dobré zprávy 🙂

piskle89
11. črc 2011

@berkana děkuju...čekala jsem, že mi dr. řekne že to nic není, ale když na mě vyrukoval s tímto, tak jsem se pak po odchodu z ordinace rozbrečela :/ ale ještě pořád mám šanci, že to nic není..uvidíme

hannu
12. črc 2011

Ahoj holky, od 12.5. beru Synarel 2 x denně 2 střiky a teď posledních 10 dnů špiním. Není to nic dramatického, ale krvácení se mělo objevit jen na začátku léčby. Máte někdo zkušenost? Můj mudr je zrovna na dovolené a jeho zástup mi nebere telefon 😖 Děkuju 🙂

berkana
13. črc 2011

ahoj holky, objevila jsem článek na centrumu o endometrioze. Je to docela dobře napsané, aspon se to dostane také dál do podvědomí lidí. http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=7...

ifus
18. črc 2011

Ahoj holky, ja bych teda taky mela dotaz ohledne endometriozy a otehotneni. Ja byla minuly tyden 8.7. na laparoskopii a zjistili mi taktez endometriozu ve 3.stadiu. Je mi 24 a mam pritele- zijeme spolu. Nic moc mi v nemocnici nerekli, pouze to, ze mam na vyber: bud hormonalni lecbu a nebo tehotenstvi. Samozrejme jsme si s pritelem, po delsi rozprave doma, vybrali tehotenstvi...a tak nevim, zda to pujde prirozenou cestou a nebo musim na oúmely oplodneni. Doktor pri vizite mi rekl, ze se tim zabyvaji u Apolinare...Myslite, ze to pujde tou prirozenou cestou? Dekuji..Ivca

misanda
19. črc 2011

@ifus jasně, že se může podařit přirozenou cestou, nebyla bys první ani poslední 🙂. Ale většina holek stejně pak skočí u IVF...ale to záleží...určitě to vyzkoušejte!!!

ifus
19. črc 2011

Tak teda diky..urcite dam vedet, jak to vyslo...a nebo nevyslo🙂

maggie4
19. črc 2011

Mám pocit, že nikdo pořádně neví, jak nejlépe endometriózu léčit. Každý říká něco jiného. Nemáte taky ten pocit? 🙂
Mně ani variantu otěhotnění místo hormonální léčby nedoporučovali. Ale řekli mi, že i po léčbě to půjde přirozenou cestou těžko. Ifus, každopádně zkoušejte. 😉 Třeba se na vás usměje štěstí a rozhodně je to příjemnější léčba.

misanda
19. črc 2011

@maggie4 ale jo, tak první je laparka, pak by měla být hormonální léčba pomocí um.přechodu a pak buĎ IVF nebo zkusit pár měsíců jestli se nezadaří doma. U nás to přirozeně nešlo a vlastně nám hned bylo nabídnuto IVF a já jsem to s radostí přijala, protože už mě to domácí snažení fakt nebavilo 😅 😝

ifus
19. črc 2011

Tak mne doktor rekl, ze ta hormonalni lecba se spatne snasi a ze treba u Apolinare tuhle metodu uz vylucuji..ze rovnou pristupuji na otehotneni🙂 ale tak asi zalezi na kazdym z nas

zvalentova
20. črc 2011

@ifus ano, to mi mi lékař za Apolináře řekl, že těhotenství je nejlepší metoda ale zároveň uznal, že se to podaří málo babám. Já jsem chtěla i podstoupit operaci a endo trochu vymýtit, což mi ale výrazně nedoporučil při té mojí 3. stupně, že komplikace by byly větší než kýžený efekt.

misanda
20. črc 2011

@ifus no jo, ale já se neléčila a za měsíc po laparce jsem byla zase "ucpaná" pomohla mi až tříměsíční léčba, od tý doby mám klid...ťuk ťuk...a to mám 3.stupeň 🙂

ifus
22. črc 2011

U kazdyho asi pomaha neco jinyho..treba co jsem cetla, tak si vetsna mysli, ze je to tim, ze nemaj prisun hormonu a ze kdyby bejvavali brali antikoncepci, tak by se tak endometrioza nerozsirila..ja antikoncepci brala v kuse 7 let a i tak mam 3. stupen...
Uvidime..kazdopadne to zkousime a na hormonalni lecbu pravdepodobne kaslu🙂 pokud pujdu do mesice znova, tak snad zesiim a mozna hormonalni lecbu zvazim🙂)))

hannu
3. srp 2011

Holky, máte zkušenost s nějakým opravdu schopným odborníkem na jižní moravě? Už přemýšlím, že se vydám do Prahy k Apolináři, protože na něj jsou zatím asi nejlepší reference. Jakou máte zkušenost? 🙂

maggie4
3. srp 2011

@hannu Já jezdím do Brna na Obilňák. Slyšela jsem, že docent Ventruba je nejlepší, já ale jezdím k Vránovi. Léčili mě ale u nás v nemocnici, tam s endometriózou moc zkušeností nemají, tak jsem se jela poradit ještě do Brna. Myslím, že to tam berou šetrněji.

hannu
3. srp 2011

@maggie4 děkuju! A to k němu jezdíš jako ke stálému gynekologovi nebo jen kvůli endometrioze? Já taky slyšela na Obilňák a Ventrubu pozitvní ohlasy.