Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

madamelu
25. črc 2015

@simkaaac

Ahoj, to mě moc mrzí....moc vám to přeji, akorát si pořád říkám, že nevím, jestli se to povede, protože ty bolesti tam jsou a myslím, že mít bezbolestnou menstruaci je základ pro početí...

A co ti při té poslední kontrole dělali? A jak zjistili, že se vajíčka tvoří normálně? Mě můj gynekolog nedokáže říct, jestli tam nějaké ložisko je... 😖 já to zjistím jen podle bolesti že to není ok. A rovnou jsem sdělila lékaři, že na další laparoskopii nehodlám podstoupit, protože mi ta předešlá nevyřešila problém, spíš zkomplikovala...

simkaaac
25. črc 2015

@madamelu no šla jsem tam s tím, že bych ráda věděla, jak to vypadá, jestli se nesnažíme zbytečně...taky jsem mu pověděla, že poslední ovulace byla obzvláště bolestivá (tak nějak sem vypozorovala, že mám bolestivou ob ovulaci). No a udělal mi ultrazvuk na kterém jsem i já viděla vajíčka a ložisko, které si na tom ultrazvuku označil jako endometrium. Šla jsem tam zrovna v období kolem ovulace, tak mi řekl (byla jsem tam ve čtvrtek) že dneska má být sex určitě.

katherinaa
25. črc 2015

Mně endometriózu operovali v roce 2012.. s tim že tam byl i nezhoubný nádor a neobešlo se to bez odebrání vaječníku... Teď jsem v 8. měsíci 🙂 Snažili jsme se asi rok.. pro někoho krátká doba, pro mě nekonečná.. každou menstruaci jsem skoro obulela a furt si říkala, že to asi jen tak nepůjde... od prosince jsme si řekli že to nebudeme tak řešit a uvidí se.. no a pomohlo to 🙂

madamelu
25. črc 2015

@simkaaac aha tak to já raději nikam zjisšťovat nepůjdu 😅 spíš chci na to nějak extra nemyslet...ale při mensesu a těch bolestech to je fakt těžko... 😒

madamelu
25. črc 2015

@katherinaa myslím, že i díky tomu, že jste to neřešili se to povedlo...a s tím odebráním vaječníku...to gratuluji 🙂

katherinaa
26. črc 2015

@madamelu ono se to rika lehce, ale fakt to pomáhá... ty nervy dělají hodne. Doktori me furt strasili ze se mi nemusi jen tak podarit otehotnet a cim driv, tim lip. Vubec si neumim ani predstavit se snazit tri roky a nic, musi to bejt fakt zaprah na psychiku :( Nejhorsi je ze me nikdy nic nebolelo, menstruace pravidelna.. jenom mi bylo furt spatne a ze sona žaludku zjistili nějakou velkou cystu v deloze. Na gynde z nich hned vylezlo ze to vypadá na nejakej utvar a netusi co to je ani :/ po opce se ke mně sebehli doktori ze vyoperovali nador, endonetriozy, vaječník s vejcovodem a meli co dělat aby mi zachranili i delohu vzhledem k veku. V tu dobu jsem jeste pritele nemela a nad miminkem vubec neuvazovala naštěstí, telo potrebuje asi nejakej cas na "uzdraveni".

Takze holky neztracejte nadeji a určitě se toho uzlicka dockate brzo taky 🙂

madamelu
26. črc 2015

@katherinaa mě je 24, ale i tak, jak mě pořád doktoři straší, tak už jsme to začali zkoušet, protože mám strach. A hlavně i moje známá, které je už 39 let...si prožila dost...endometriózu teda nemá, ale neměla průchozí vaječníky, testovali i jejího přítele, byla několikrát na umělém, několikrát potrat a to je fakt zápřah na psychiku, byla uplně mimo, až asi po 10 ti letech se jí to podařilo při umělém a teď má bříško 🙂

Každopádně si myslím, že nemyslet na to dělá hodně 🙂 Díky za podporu!

elis86
27. črc 2015

@katherinaa díky za povzbuzení, snažíme se půl roku a doktorka už to chce řešit-krev,spermiogram atd. To podstoupíme,ale s umělým oplodněním chci ještě aspoň do zimy počkat.Biologický hodiny mi netikaj,ale i když to nechci řešit,tak na to myslim.

simsamsim
27. črc 2015

@elis86 ahoj, já vysazuju hormony v lednu 2016 a doktor nám řekl, že máme na přirozené otěhotnění rok 2016, poté nás taky pošle na vyšetření atd. takže půl rok je na umělé skutečně brzo 😉 hodně štěstí

lucinka1903
27. črc 2015

Ahoj Theres, s endometriozou se léčím. Letos v lednu jsem byla na své první laparoskopické operaci kde mi odstraňovali ložiska uložené na pobřišnici a objevili velké ložisko ještě v rectovaginálním prostoru, ale kvůli tomu že se o tom nevědělo a neměla jsem dostatečnou přípravu takže mi poté řekli že mě výkon čeká ještě jeden. Od konce ledna jsem užívala hormonální léčbu na 3 měsíce jmenovala se Vissane. Po třech měsích mi naplánovali nový výkon ale na něj již nedošlo, zjistili že jsem těhotná. V Podolí říkali že je to zázrak, spousta lékařů mi řeklo že nedávají ženám s tímto onemocněním žádné naděje. Nevzdávej to!!!¨
Pokud ti mohu poradit načti si nějakou přípravu před IVF a tu dodržuj teď když se snažíte normálně otěhotnět.
Já jsem první dva měsíce co jsem byla těhotná dodržovala režim jak kdybych otěhotněla IVF, mimčo se drži ale musím být doma na riziku.
Věřím že se to povedě i tobě. Vám všem. Nevzdávej te se a věř te. Lucka

elis86
27. črc 2015

@simsamsim Já vysadila na Vánoce a řekla mi,že s endo by se to mělo začít řešit po 3/4 roce...takže zatím jen vyšetření,kde je chyba a dřív jít určo nechci. Pořád nějak věřím,že to vyjde samo. Ale je fakt,že se pak na vyšetření atd. čeká,takže asi už je pomalu čas.

elis86
27. črc 2015

@lucinka1903 Ahoj, tak to je vážně nádherný! Malý zázrak. Jaká by měla být příprava před IVF?

kraskav
27. črc 2015

Ahoj vsem.Me diagnostikovali endometriozu v roce 2002, o mimco jsem se snazila od roku 2001 bez uspechu,po laparoskopii mi rekli ze nikdy nebudu mit deti pac mam srusty na rectovaginalni prepazce coz je nejvetsi problem pri poceti, mela jsem silene bolestive menstruace az mi bylo nekdy hodne ouvej.Tehdejsi manzel mel ve spermiogramu i leukocyty,ale odmitl se lecit s tim ze jeho chyba to neni, no proste byl to sileny sobec.V roce 2003-4 jsem nastoupila do Pronatalu kde mi hormonalne vyvolali umely prechod a tim mi lecili tu endometriozu, bylo mi skutecne silene, boleli me kosti ktere ani nevim ze mame a chvili vedro a zase zima no proste prechod.Pote jsem mela prijit na pripravu na IVF,ale manzel couvl,ze to jeste chce zkusit normalne,ale nezkusili.V roce 2005 jsme se rozvedli, byl to parchant a jsem rada ze je tato kapitola za mnou.
Nasla jsem si pritele a do roku 2008 jsem uzivla antikoncepci,pak vysadila a on vedel jake mam problemy s pocetim,ale delal si srandu ze on to zmakne.Zmenila jsem gynekologa, ktery se mnou prakticky nic nedelal a sla znovu na hormonalni vysetreni a on na spermiogram.Hormonalne jsme byli oba v cajku.Dostala jsem clostilbegyt na vyvolani ovulce a utrogestan na srovnani cyklu.Ted jsme manzele a mame prirozenou cestou 6letou Marusku a ted 11mesicniho Pavlika.
Takze damy neveste hlavu, vsechno vyjde, je to o psychice a nevzdavat se nadeji ze jednou mrnouska budete nosit v naruci. 🙂 🙂 🙂

simsamsim
31. črc 2015

Ahoj ! Chtěla bych se zeptat těch, co už mají děti, jak probíhalo těhotenství - zda byly více kontrolovány, hlídány a byly kvůli endo na rizikovém. Zaujal mě článek, kde píšou, že by lékaři měli více hlídat těhotně ženy s endo - kontroly a UZ navíc... díky endo hrozí potraty, předčasné porody a císařský řez... tak by mě zajímaly zkušenosti... děkuji 🙂

bassetlady
5. srp 2015

tak já bych se k vám s dovolením taky přidala emoticon trošku už se snažíme od ledna, ale teprve teď do toho šlápneme. jsme s přítelem skoro rok, ale vzhledem k mému věku ( bude mi v listopadu 35) a k mojí zdravotní situaci ( konizace čípku 2005, operace endometrické cysty 9CM, při které mi musely vzít levý vaječník 2010, a interupci, ze zdravotních důvodů 2011) jsme se shodli, že není čas ztrácet čas.
v lednu mi doktor řekl, že pokud to do půl roku nepůjde, tak se mám stavit a budeme to řešit. Tak jsem tam minulý týden byla (8. den cyklu - mám krátký cyklus 22 dní) udělal sono, viděl folikul, píchnul mi Pregnyl a že na to máme druhý den vlítnout emoticon no přijela jsem domů a přítel zrovna odjížděl na týdenní služební cestu emoticon, takže to bylo k ničemu ( to ani doktorovi příště říct nemůžu emoticon ) takže cca za 2 týdny si pojedu pro další dávku Pregnylu. Ale trošku mě překvapilo, že doktor zatím ani nechce hnát přítele na spermiogram. ALe naprosto mě rozsekal hláškou, jestli nechci inseminační sadu, že bychom pak s přítelem mohli dělat něco zábavnějšího emoticon emoticon

máte někdo zkušenosti s Pregnylem? jak dlouho mi ho budou dávat, než to postrčí o "level výš" ?

jinak všem přeji zábavné a pohodové snažení emoticon

elis86
10. srp 2015

@bassetlady Mě poslala doktorka na krev 2.den cyklu a muže na spermiogram. 10.den cyklu viděla folikul a 13.den cyklu jsme na to měli vlítnout. Říkala než se začne s hormonama u mě,tak se musí vyšetřit muž (je to ta zábavnější verze,co si budem povídat🙂 a až pak to ostatní,takže se divim,že tvýho muže neposlal. Jsme ok,takže jsem jí řekla,že inseminaci atd dyžtak budemje řešit až na podzim. Už mi chtěla něco píchat do břicha,možná to je ono?

bassetlady
10. srp 2015

@elis86 jj to bude ono Pregnyl se píchá do břicha. já jsem teda ráda, nejsem si úplně jistá, jak by přítel reagoval, i když ho připravuju na to, že nám možná potomstvo bude dělat laborantka 🙂 ale přijde mi trošku hloupý mordovat mě a pak třeba po půl roce zjistit, že chybka je i jinde :-/

elis86
10. srp 2015

@bassetlady Přesně proto se nejdřív posílá muž na spermiogram. Toho nic nebolí 🙂 Zvládla sis je píchat sama?

bassetlady
10. srp 2015

@elis86
nee, neblázni 😀 mě to nijak nevadí, že do mě píchají, ani mi po otm nebylo nijak blbě, trošku jsem se bála, protože jsem silný migrenik, že mi to spustí záchvat, ale uplně v poho. takže mi to až tak nevadí, holt to beru tak že je to potřeba.
doktor udělal sono, viděl folikul, sestra pichla Pregnyl, za cca 24 až 30 hodin jsme na to měli vlítnout a kdyby se nezdařilo, tak mám dorazit zase 8. den příštího cyklu. což by mělo být příští týden v pondělí, ale asi budu muset vynechat, protože přítel jede na služebku. takže to tentokrát necháme na přírodě a pojedu na injekci až v září. do toho teď ještě hledáme barák, takže se nám to vesele sešlo. Ale jak říká moje kamrádka nikdy není vhodná doba, takže neřeš a už nečekej 😀

lefik02
27. srp 2015

Ahojky holky, tak v Květnu jsem byla na konzultaci u pana Dr. na konzultaci v Caru, byla jsem tam i s manželem. Jeho spermiogram byl v pořádku, ale u mě ty výsledky nebyly nic moc. Beru prášky na štítnou žlázu " Letrox 100 " což může být problém toho, že mi nechodí MS atd.. no a do toho se doktor zmínil, že mám Endometriózu, ale neřekl v jakém stádiu nic. Jen, že můžeme udělat laparku a zjistíme, že jsou tam a tam nebo to nezjistíme, poté uděláme umělé a nebo ji neuděláme, ale i tak doporučíme umělé. Teď mám MS a jako musím říct, že docela opět trpím. Beru Proveru na to, abych tu MS vůbec měla. Vypadá to, že nemám vůbec ani ovulaci, no nevypadá, já ji nemám. Začala jsem pít Kontryhel a Ženský bylinný čaj. Můj dotaz zní, mám se nějak sama dožadovat té laparky? nebo to prostě nemám řešit? O mimčo se snažíme skoro dva rok ( bez třech měsíců ) Děkuji za odpovědi a případné rady 🙂

maggie4
27. srp 2015

@lefik02 Ahoj, je to těžké rozhodnutí. Já bych asi doporučila laparku, pokud máš nějaké cysty, které by bránily otěhotnění (i umělému). Mně říkal primář při poslední laparce (což bude 2 roky), že současný postup při endometrióze je: 1. odstranit ložiska, 2. IVF. Ale záleží na tom, jestli nějaké cysty máš, nebo máš "jen" nějaká menší ložiska. Cysty by měly být vidět na ultrazvuku. Dr. by ti měl říct, jak na to přišel, že máš endometriózu. Znám případy, kdy žena hned po pročištění laparkou otěhotněla přirozeně, (můj případ to bohužel nebyl, já stejně musela na IVF), takže by to mohla být šance.

maggie4
27. srp 2015

@simsamsim Ahoj, já zrovna těhotná jsem a nijak víc mě nehlídají. Na kontroly chodím jednou za měsíc jako každý u paní Dr. Asi jen kdyby byl nějaký problém, tak bych chodila častěji. Ale všechno je snad v pořádku 🙂

lefik02
27. srp 2015

@maggie4 Ahojky, děkují za odpověď. Každopádně na to došel z krve, jelikož jsme byli na nějaké vyšetření s manželem, kde on byl na spermio a já právě šla na krev a tam zjistili tyto věci... 🙂 co se týče těch cyst atd.. on říkal, že ty cysty se můžou laparkou najít, ale taky nemusí, že se můžou nacházet jinde " na jiném orgánu, nebo jak bych to řekla " 🙂 uvidíme co se dozvím. Napsala jsem i do Bohunic na CAR, kam jsem jim poslala své výsledky a podle toho ať mi poradí, co je nejlepší dělat. 🙂 chci to nechat posoudit více dr, A tá laparka, bolí to pak moc? jak dlouho si byla nefunkční? 🙂

kaijko
27. srp 2015

@lefik02 ahojky, radila jsi se s dr jak pusobi Kontryhel na endosku? Ja si myslim, ze ne moc ok. A urco bych sla na laparku. Podivaji se dovnitr a vycisti Te-je pak vetsi sance na otehotneni 😉 I ja mela endo na mocaku, strevech, deloze, vajecnikach a vejcovodech.. Ta mrcha se usidluje pak u nejoho vsude.. Malou mame pres ivf po posledni laparce 😉 A v tehu me vic nehlidali.. Jen kvuli jizve po myomu, ktery mi vyndali.. A laparka neni nic silenyho 😉 Hoji se to u kazdeho jinak. Nebala bych se toho.. Musis to brat, tak ze vaechno zly pro neco dobry 🙂 Rovnou Ti muzou profouknout vejcovody a zjistit pruchodnost a hlavne Ti musi srovnat cyklus, aby jsi ovulovala 🙂

bernicka
27. srp 2015

@lefik02 souhlasím s kaijko, kontryhel vysaď, ten ještě endometriózu rozšiřuje. Asi ti dělal Dr. z krve test CA125, který může a nemusí prokázat endometriózu. Jistotu budeš mít až po laparoskopii a já bych určitě na ní šla, není to tak hrozné, jak to vypadá. Byla jsem na třech a po třetí jsem druhý měsíc otěhotněla a to s jedním funkčním vaječníkem 😉 Kdykoliv mi napiš IP, cokoliv by tě zajímalo. Mám s endoškou hromadu zkušeností.

simsamsim
27. srp 2015

ahoj holky, mně doktor po roční léčbě Visanne (která mi skončí v lednu) řekl, že nám dá rok na snažení... ale laparo mi neudělá po vysazení, že je to prý zbytečné.. mám endo 2. stupně - na močáku a děloze, laparo byla v říjnu 2014.... ale já si furt říkám, proč se rok snažit zbytečně, když by mi mohla pomoct laparo na to "proušťouchnutí spodku" ... de si to nějak vynutit? 😕 chodím do Brna na Obilňák

lefik02
27. srp 2015

Holky, tak jsem si dneska volala doktorovi, ale má toho plno, takže mi to nemohl vzít, mám domluvenou konzultaci na zítřek v 11.15, takže se s ním pobavím na kolik % mi doporučuje tu laparku a podle toho budu podnikat další kroky. Dneska jsem teda jeden kontryhel dopila, ale už si další dávat nebudu, když píšete, že to není úplně vhodné. 🙂 děkují moc za info. Kdyby mě něco dalšího napadlo, tak dám vědět 🙂 a také tu zůstanu a ještě se vyjádřím, jak jsem dopadla atd.. snažilkám zdar 🙂 🙂 🙂

maggie4
27. srp 2015

@lefik02 Nejvíce k otěhotnění vadí cysty na vaječníku. Pokud jsou jinde a jsou třeba jen drobné, že je na ultrazvuku dr. nevidí, tak bych možná šla rovnou do IVF a ty by se mohly vyloučit samy v těhotenství. Ale je to fakt těžká otázka. V Caru tě možná budou tlačit rovnou do IVF, protože je to pro ně byznys. Kde jsi byla?
A jinak kdybys šla na laparku, tak neboj. Dělá se v celkové narkóze, takže nic necítíš. A pak záleží na tom, jak moc by tě "vykuchali" a jak snášíš bolest. Já snáším bolest celkem dobře, bolelo to, ale s každou hadičkou, co ze mě postupně vyndali, to bylo lepší a lepší. Léky na bolest jsem odmítla. Byla jsem mimo provoz asi 3 týdny - 1 v nemocnici a dva doma a pak šupky dupky do práce.

lefik02
27. srp 2015

@maggie4 no za tu laparku se něco platí? no vypadá to, že mě budou asi tlačit do IVF, ale já raději nedjříve zkusím tu laparku a pak případně tu druhou variantu. Zatím jsem asi tá naivní a věřím v to, že laparkou by se to vyřešilo, já bych začala trošku fungovat a dítě by se zadařilo normálně. 🙂 Byla jsem v Heliosu Brno 🙂

maggie4
27. srp 2015

@lefik02 Nevím, jestli tě chtějí operovat v Heliosu a jestli tam za to budou něco chtít, ale v normální nemocnici se za to nic neplatí.