Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

schneidi
8. únor 2012

@len089 byla jsem v Ostravě ve fakultní nemocnici,ale jen se srůstama, jelikož cysta mi praskla ... srusty nevim proc se mi delaji, ale po posledni laparoskopii jsem si koupila hyalobarriel gel, a tak doufam ze se mi uz neudelaji

schneidi
8. únor 2012

@miluse no měním a už mám i vybraného, akorat skoda ze pristi tyden ma dovolenou, tak musim az ten dalsi, ona moje gynekolozka, mi nerekla hodne veci, ani to ze mam srusty, to mi rekli az na koloskopii, a muj obvodni lekar. O te gynekolozce se rika ze je nejlepsi, ale omyl. Snad mi na neco prijde muj dalsi gyn. jelikoz me strasne boli bricho, nemuzu si na neho ani sahnout,a porad je mi spatne... no uvidime 🙂

sedmitecka
9. únor 2012

@zvalentova ahojda, muzu se zeptat, jak ti lecili endosku pred IVF? mozna jsi to tu driv uz psala, ale nenasla jsem to...dekuji 🙂

@gyty ahojky, super, ze jsi v poradku!!!!!
taky uz mam po laparce, operovali me pred tydnem a uz jsem uplne fit 🙂 teda setrim se, nic netaham, ale funguju normalne, byla jsem se uz i podivat v nove praci, snad to nevadi....nekoupu se a nesexujeme ☹
delali mi znovu komplet vse - LPSK, HSK i chromopertubaci, hned po probuzeni jsem byla uplne ok, bolest zadna....ale povrtali se ve me tedy zase pekne, endoska 4, stupne rektovaginalniho septa, na strevu a konecniku, vajecniky v poradku a vejcovody plne pruchodne 🙂
odstranili srusty mezi strevem a delohou a uvolnili vajecnik, byl nejak prirostly k necemu....takze endoska sice mazec, ale neposkodila mi potrebne organy 🙂
v deloze jeste doodstranili tu moji prepazku, takze z 1 plus 1 mi tam udelali obrovsky loft, tak snad se tam tem dvojcatkum casem bude libit 😀

ted vyfasuju na tri mesice Visanne, nejaky lek na endosku (hormony) a pak se uvidi......ty hormony asi nejak efekt maji, mozna zafungovaly i lazne, ale pry to v brise vypadalo mnohem lepe nez v zari pri te prvni laparce, mela jsme na tri mesice "umely prechod" injekci Dipherelline.....endoska se pry stahla, nicmene moc nerozumim tomu, proc mam tedy porad 4, stupen, kdyz se udajne stahla ☹

sedmitecka
9. únor 2012

@schneidi taky mi pri laparce dali proti srustum do bricha ten hyaluronbarrier gel, tak ddoufam ,ze je ucinny a neni to jen tahani penez z kapsy 🙂

zvalentova
9. únor 2012

@sedmitecka ahojky, neléčili mě vůbec. V rámci laparo ji diagnostikovali a já si našla jiného lepšího doktora se kterým jsem to probrala. Navrhl zkusit druhé IVF s tím, že léčba by se řešila až podle toho jak dopadne.
Protože mám endo rektovaginalniho septa a jeste takovou fest prorostlou, tak by v úvahu přicházela jen hormonální léčba, operovat to rozhodně nechtěl. U mě prý hrozí víc komplikací než užitku.

mabumi
9. únor 2012

@zvalentova ahoj, mozem sa opytat od coho to zalezi ze pred IVF niekomu nasadia liecbu a niekomu nie? ja idem tiez na IVF po operacii (endo 4. stupen, tiez aj rektovaginalne), v jednom centre mi chceli dat na 2 mesiace liecbu a v inom nie. beriem len Prednison 2,5 mg denne. to si brala?
vdaka 🙂

sedmitecka
9. únor 2012

@zvalentova tak to mam to stejne, co ty, endoska rektovaginalniho septa a to pekne prorostlou, 4. stupen....odstranili srusty na strevu a neco uvolnili, ted me ceka jeste tri mesice hormnu....uz jsme tri mesice na dipherellinu....ja prave premyslim, po te lecbe, jestli hned IVf ebo zkouset jeste bez toho.....ta hormonalni lecba me stve, ale bojim se ji odmitnout, tak proto se ptam, co ty......muzu se jeste zeptat, jak dlouho po laparce te endosky jsi sla do IVF? a mela jsi pred nim nasazeny Prednison? dekuji 🙂

sedmitecka
9. únor 2012

@mabumi je to podle doktora, nekdo je zastancem hormonalni lecby a nekdo neee...ja treba vycetla, ze endoska rektovaginalni, ja ji mam taky, nereaguje na hormonalni lecbu, me ji nasadili a pry reaguji, ze se stahla, mam v tom gulas.....a prednison neublizi, ona ta endometrioza zpusobuje v brise toxicke prostredi pro uhnizdeni embyjka, takze prednison je asi dobry pred IVF, ja ho urcite budu chtit aspon 2 mesice pred IVF, az na nej dojde.....

mabumi
9. únor 2012

@sedmitecka a v akej davke? myslis, ze tych 2,5 mg nieco pomoze?
ja mam endo aj rektovaginalnu, aj na vajecnikoch, aj v celej malej panve. celu 6-mesacnu liecbu mi este nikto nenavrhol, a to som hovorila asi so 6-timi lekarmi. vsetci IVF. tak u mna ina moznost nie je, kedze mam uz nepriechodne vajcovody. ale pred tym IVF vidim, ze to vacsinou davaju. mne navrhovali v dvoch CAR dvojmesacnu liecbu a v Podoli bez liecby 😖 . s najblizsou mrchou zacinam stimulovat

sedmitecka
9. únor 2012

@mabumi ja mam rektovaginalni a v CD . Douglasově prostoru, vaječníky a vejcovody mám prý ukázkové, tak aspoň něco 🙂
mě tedy zase spíš víc doktorů hormonální léčbu doporučilo, jak se v tom pak má člověk vyznat viď.....
dvouměsíční léčba se mi zdá krátká, většinou je minimálně na ty tři měsíce, ještě častěji na šest měsíců ☹
ale pokud ti v Podolí řekli, že hormonální léčba netřeba, věřila bych jim vědí, co dělají 🙂
a prednison bych řekal, že 2,5 mg je málo, já bduu brát celou tabletu 5 mg, jsem už domluvená s gyndařem.....na všechno se jich vyptej před IVF

maudn
9. únor 2012

ahoj, odpovídám na úvodní příspěvěk, na endometriozu mi přišli při mimoděložním těhotenství. Pak jsem brala 2 měsíce hormony (antikoncepci), otěhotnět se mi podařilo asi po 7 měsících

zvalentova
9. únor 2012

@mabumi nevím, já vzhledem k úvahám o IVF ani léčbu nechtěla. Avizovali to min. na půl roku.
Brala jsem Pentomer a Prednison.

zvalentova
9. únor 2012

@sedmitecka mě na laparce endošk uje diagnostikovali, neodtranili ani milimetr.
Nějakou dobu jsem se v tom plácala, nechtělo se mi plácat pokusy bez vidiny úspěchu, ale časově takto.
11/2010 laparo, 1-4/2011 komplet mojžíšová, pak jsem nasadila Pentomer a Prednison a v 07/2011 druhé IVF s dlouhým protokolem.

gyty
9. únor 2012

@sedmitecka
ahojky, tak ja jdu na konci mesice jak na kontrolu tak rovnou i na konzultaci. tak jsem zvedava....
no jinak jsme na tom s tou operaci obdobne. myslim teda casove.
ja se uz vlasne vubec nesetrim. sem 8 den po operaci a nevim jak dlouho mam vydrzet nesexovat! rekli ti k tomu neco?
ja vim ze asi zalezi na tom co ti delali, me tedy v podstate jen diagnostickou lpsk s odstranenim nejaky cysty a pri hsk mi brali vzorek tkane z delohy. takze v podstate nic moc.
na netu jsem nasla ruzne data...od 10 dni abstinence prez sestinedeli az k 3-6 mesicum!!sem z toho kapku zmatena. asi mi nezbude nic jinyho nez zavolat a zeptat se....
holky co vy ostatni naky zkusenosti?
diky

mabumi
10. únor 2012

@gyty ahoj, mne dali pred operaciou podpisat poucenie a pri hysteroskopii (aj diagnostickej) bolo napisane 6 tyzdnov. po laparke je to mozne ovela skôr, zvlast po diagnostickej. ak je komplikovanejsia tiez sa odporuca 6 tyzdnov.
@sedmitecka ja uz mam vsetky liky doma a druhy den cyklu zacinam stimulovat. to je onedlho, mozno do tyzdna. na kontrolu do CAR idem az pred 6. injekciou. snazila som sa popytat maximum, ale... 😅
dala som si celu tabletku toho Prednisonu uz druhy den. aspon na tyzden a potom sa uvidi 😖
to je zvlastne, ze mas 4. stupen a vajecniky a vajcovody su OK. to je super 😉

berkana
10. únor 2012

@gyty jjak píše mabuni, v papírech je doporučeno 6 týdnů, mě odstraňovali při laparce rozsáhlá ložiska endometriozy a jednu endometriozni cystu, dr, řekl abych 5-6 týdnů se nenamáhala, a se sexem, že doporučují těch 6 týdnů, ale že záleží na mě, jak se budu cítit. Mě řekl, že aspoň tři týdny, bral to podle zákroku, a věděl, jak to ve mně vypadá 😀

sedmitecka
10. únor 2012

@zvalentova aha, dekuji 🙂

@gyty ja mam doporuceno dodrzet sestinedeli, se vsim vsudy, tedy nekoupat se, nesexovat, nic tezkeho netahat.....dodrzim to, nechci nic pokazit, ale me delali zakrok, jednak rezali prepazku v deloze a mam zavedene telisko na tri mesice, a jednak odstranovali endosku ze strev, takze nic nechci podcenit.....ale funguju normalne, nelezim, jen neuklizim a nic nenosim 🙂

@mabumi tak moc drzim palce na stimulku, at se zadari 🙂 ano, je to divne, pri te smule, ze mam 4, stupen endosky je stesti, ze mi postihla jine organy nez ty zenske, hlavne streva a kolem konecniku....ale i tak je endoska toxicka a i kdyz vajecniky a vejcovody funguji, stejne je otehotneni narocnejsi, endoska v tom brise proste dela problem ☹

mabumi
10. únor 2012

@sedmitecka ale tak ten prednison by to mal vyriesit, nie? ja sa na to velmi spolieham. prve IVF ani KET nevyslo, ale toto som nebrala.
myslela som si, ze ten IV. stupen je ked mas zrastene vsetko v malej panve. este som nepocula o takom pripade ako si ty - na jednej strane taka silna endo a na druhej strane ukazkove vajcovody. tiez mam problem s tymi crevami, ale ani mi ich neoddelili, vraj to bolo nebezpecne. tak ja neviem. co lekar to iny nazor 😅
este ze mame internet 😀

sedmitecka
10. únor 2012

@mabumi ano, prednison snad pomuze 🙂 je to kortikoid, nejen na imunitu ale i na zanety v tele, takze endosce urco zavari 🙂
no ty stupne podle jsou podle rozsahu postizeni, ale je jedno, jakeho organu asi, ja ji mam proste jen na strevech a konecniku a v Douglasove prostoru, ale zase u toho byva volna tekutina a tu ja taky newmam, takze v tom mam hokej..., taky me prekvapilo, ze pri tomhle stupni mam ukazklove vajecniky, delohu i vejcovody, krasne volne, vse ok,,,,,no necham to konovi, radsi nad tim uz nebadam ,ale zeptam se na to na kontrole mudra, jak je to mozne, ze moje reprodukcni organy zustaly usetreny 🙂 🙂
jinak tu srusty u strev mi nektere taky neodstranili, aby neposkodili strevo....

mabumi
10. únor 2012

@sedmitecka ja som si nasadila k tomu Prednisonu aj Wobenzym, vraj to zlepsuje ucinky.
uz len dufat ze z tych mojich zdeformovanych vajecnikov vydoluju nejake vajicka a tie riadne zabojuju 😕

sedmitecka
10. únor 2012

@mabumi o wobenzymu taky premyslim, ale ted mi poradila zase kamaradka, ktera ma taky rozsahlou endosku a klaplo druhe IVF, ze brala zeleny jecmen a chlorrelu, tak mozna poridim to......

mabumi
10. únor 2012

@sedmitecka to je zas nieco nove, to som este nepocula 😕
je toho tak vela. keby clovek aspon vedel co ma urobit aby boli sance co najvyssie 😖
idem to kuknut ci si to este aj ja neobjednam 😀

gyty
11. únor 2012

mno tak to je pekny....tak to sem asi trochu nevyhmatla... vcera k tomu doslo. no tak snad sem nic nepokazila. nic mi neni....mohlo me napadnout ze kdyz mi delaj hsk takze tam to 6ti nedeli asi bude!
kdyz me fakt nic neni. akorat ten steh v pupiku kdyz se zapomenu a narovnam se me zaboli a tak se zase trochu nahrbim ale jinak nevim o tom ze sem byla na operaci.
no nic s tim uz ted asi nic neudelam.hlupka no.

jinak u me klaplo prvni ivf a nic sem nebrala. jen sem to brala hrozne v pohode. proste sem vedela ze to klapne. dali mi dve embryjka ale ja hned od zacatku vedela ze bude jen jedno. a proste to tak bylo. kdyz jsem byla podruhe a potreti /po trech letech/ tak sem se bala ze to nevijde a ono to bohuzel opravdu nevyslo. navic se mi pridala alergie na podpurny leky !
tak az mi ted reknou ze na to muzem jit tak se proste budu jen snazit myslet pozitivne. i kdyz nevim jak to dokazu. nevite nekdo jestli vadi kolik let jsou embryjka zamrazena?

mabumi
13. únor 2012

ahojte baby, dostala som mrchu, od zajtra picham gonal 😨 😨 😨
bolesti mam riadne uz od soboty a nervicky tiez. tak drzte palce 😖

@gyty ja som to tiez nedodrzala. nemala som hysteroskopiu, "len" laparku, ale za to mi tam toho robili dost, operovali ma 3 hodiny. no a o tom, ze by som 6 tyzdnov mala abstinovat, som sa dozvedela po 4 tyzdnoch, ked uz bolo ozaj neskoro 😖

gyty
14. únor 2012

Ahojte holky ted z jineho soudku. ted si tak premyslim a rekapituluju si svou situaci protoze cekam na ms....... byla mi naordinovana diagnosticka laparoskopie. Muj manza nema skoro zadne spermie. Otehotneni prirozenou cestou nemozne. MS velmi silne a velmi bolestive. LPSK k vylouceni endometriozy. Posledni MS 18/1. Poprve v zivote jsem nevedela, ze menstruuji. Strasne slaba, nevyrazna spis spineni. Pouze 4 dny namisto normalnich 8. Pri prijmou jsem to nahlasila. Navic od posledniho porodu /IVF/ jsem naprosto ale naprosto ztratila prsa. Proste nemam nic ani vytahanou kuzi. Jsem hodne hubena a mam jen bradavky. Od operaci se mi ale kazdy den napadne zvetsuji prsa - ted mam plna A. Odstrannovali mi cysty. Muze mit cysta vliv na velikost prsou? Ja uz si rikala, ze je u me nejaky hormonalni problem - ze mi proste zmizeli prsa a to uplne a ja vzdy byla hubena. Nikdy ani pred ovulaci ani pred MS se mi prsa nezvetsovala. MS mam pravidelnou vzdy se predbehne o 4-5 dni. Takze bych ji mela dostat dnes nebo zitra. Normalne den predem uz mam bolesti v podbrizku, krizi a nohach. Je mozne aby jsem prezto vsecko byla tehotna? A posledni netypycka MS vlastne tedy nebyla MS? Pri prvnim tehotentvi jsem spinila az do 3 mesice. Pokud mohu byt nejakym zazrakem tehotna, ta celkova narkoza.....to by asi byl pro miminko velky problem, ze?

berkana
14. únor 2012

@gyty pokud jsi byla ted na laparce a odstranili ti cysty, mohli i nějaké srůsty nebo tak, ale oni i ty cysty můžou dělat neplechu s tou bolestí, takže díky odstranění bolesti před ms pak nejsou. Já měla ms rozhašenou tak, že jsem jí měla po 34 - 38 dnech někdy i po 29 dnech, a různě silnou, ale nikdy slabou. Po laparce se mi srovnala a měla jsem jí po 28 dnech asi tak půl roku, ale jelikož pak jsem podstupovala IVF a první sem vůbec nereagovala a měla jsem dlouhý protokol, takže vlastně zablokování svých hormonů, tak sem pak měla ms až po delší době, asi třech měsících a už byla zase trochu delší. S těma prsama je to zajímavé. Ale ta endoška je pěkná mrcha, takže ti mohla i s těma hormonama trochu zlobit. Mě občas po té laparce před ms prsa pobolívají. S tím těhotenstvím nevím, podle mě záleží jak jsi jim to řekla a jestli by ti neudělali test. Celková narkoza nevím, to by jsi se musela zeptat dr., myslím, že by to mimču neprospělo, ale zase přemýšlím, že když se ti v těhotenství něco stane a narkozu taky musíš dostat, pač jinak by to nešlo, tak jak to vlastně dělají? Nevím, kdy máš dostat ms asi někdy v průběhu týdne teď, že, tak bych počkala a kdyžtak si udělala test, ale oni to tam i prohlížejí a kdyby tam viděli něco, co vypadá jak embryjko, tak by ti to možná řekli, nevím, je to můj názor.

gyty
14. únor 2012

@berkana
no jenoomze ja tu nebolestivou zvlastni ms mela tesne pred operaci! ted cekam na svou prvni ms po operaci. mela prijit dnes jak to tu ted pocitam. takze ji zatim cekam .nejhorsi je ze jsem to pri prijmu rikala a doktrorka rekla pro jistotu i kdyz je to nepravdepodobne udelame test na tehotenstvi. jenze to zapomela napsat do karty a prezstoze jsem se hlasila bylo mi oznameno co neni psano neni dano a dr. vas prijala odesla. az prijde poslu ji za vami. jenze nikdo nesel a rano jsem byla z ocekavane operace taky vyklepla ze jsem na ten test upne zapomela! vim jen ze anesteziolog kvuli memu srdci radeji nedaval pred vykonem uklidnujici injekci do zadku takze jsem se klepala strachy az do domy nez me uspali.
takze proste nevim. co jsem hledala na netu tak zensky co musi na celkovou anestezii proste i v tehotenstvi tak jdou protoze jde udelat setrny mix kvuli miminku. ale kdyz to nevi....tak to asi nevi. no nevim.
rikam si ze to asi bude neco s tou odstranenou cystou. ze neco treba blokovala a tak mi po operaci proste zacali rust prsa. jsem uplne nadsena protoze zhruba po dvou letech zacinam pomalinku vypadat jako zenska nebo spis 10 leta holcina ve vyvinu. takovy to kdyz se zacnou prsa klubat. 😵

miluse
15. únor 2012

@gyty
pokud jsi při laparkace byla málo těhu, tak by na to ani nepřišli. Takhle to měla kamarádka, měla nepravidelnou MS, takže jí nemohly nějak přesně určit kdy na tu laparku jít a ještě předtím taky začala špinit. Takže udělali laparku, odstranili co odstranit mohly, nějaká malá ložiska endošky. Kámoška se pak divila, že dlouho nedostala MS, tak šla asi 2x na vyvolávačku a nic... no a světe div se, byla těhotná už při té laparce, ale právě strašně krátce, že to nebylo ani poznat. A tedky má krásného zdravého kluka. Je tedy fakt, že v těhu radši podstoupila všechna možná vyšetření, aby právě vyloučili možné poškození plodu apod. Ale všechno oba ustáli. Takže i takové zázraky se dějí. A znám tady jednu holčinu z koníka, co ve stejnou dobu podstoupovala IVF jako my a té řekli, že je neplodná no a po roce a kousek otěhotněla přirozenou cestou 😀

gyty
15. únor 2012

@miluse
ty brdo tak to tedy koukam!
jak pises i zazraky se deji!
no ja to zatim nedostala. je mi fakt nejak divne, poboliva me bricho a neni mi dvakrat dobre. spis se bojim aby se mi po te operaci neco nedelo v brise...nevim jestli nezavolat do nemocnice. Ale nevim co jim rict? O dva dny se mi opozdila ms, poboliva me bricho a rostou mi prsa? Rikam si aby mi nerekli, ze dva dny nic nejsou, po operaci vas pani bricho bolet musi a ze vam rostou prsa budte rada nebo aspon vas manzel! 😅
takze tak nak.

miluse
16. únor 2012

@gyty
tak si zkus udělat test a když bude negativní, tak zajdi za svým gynekologem, ten se ti určo smát nebude a poradí co dál 😉