Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

olive
14. zář 2009

Ahoj holky, vsechny moc zdravim. Pres leto tady bylo opravdu mrtvo. Ja jsem byla pracovne vytizena tak jsem na net ani moc nechodila. Holky ta endomrcha je priserna. Ja mam do konce listopadu jeste atikoncepci a pak se uvidi. Mam obavy, ze prirozene to asi nepujde, necham tomu 3.mesice volny prubeh a pak se taky oratim na odborniky. Vsem preji hodne stesti v ceste za miminkem.

pavelka
14. zář 2009

Markusko děkuji za odpověď. Já mám klid od bolestí taky jen týden před Ms 😠 Od menstruace jedu v bolestech až do ovulace. Vím, že je to bláhový, ale chceme se chvíli pokoušet o mimčo přirozeně. Sice má manžel špatné spermio takže šance je malá, ale ne nulová 😉

chanel
14. zář 2009

Pavelko: ja mam po ivf take bolesti mnohem horsi, ale zabira mi Algifen kapky a nebo cipek do zadku a horka lahev na bricho ☹ , ale je to des dva dnz kreci a bolesti 😒

olusenka
14. zář 2009

Pavelka: já doporučuju orientální (tzv. břišní) tanec. Uvolňuje svalstvo v pánvi, podporuje otěhotnění atd. Mohl by třeba pomoct. Každopádně při endometrioze nepij ženské čaje, co obsahují kontryhel, který podporuje krvácení, děložní sliznice a tím i endometrioza při tom narůstá!

markusko
15. zář 2009

pavelko, já přirozený způsob zkusit určitě doporučuju, nám se to povedlo hned napoprvé, takže naděje určitě je, zázraky se dějí 🙂 Můj doktor nikdy ani nenaznačil že by to nemělo jít, on je takový optimista, když mi říkal že mám endometriózu, tak mi prostě řekl, že si mám vybrat, jestli chci mimčo nebo hormonální léčbu, ani nenaznačil, že by to nemohlo jít, jo a dokonce mi řekl, že jsem mladá, ať se nehrnu do mimina, ale užívám si života 😅
No ale nechci si ani představit, co by se dělo, kdyby nám to nešlo ☹ to bych se asi zbláznila 😢 Je to pro mě pořád stejný strašák, představa, že se mi vrátí ty hrozné bolesti nebo se endometrióza po porodu zase rozjede (což se v 50% stává v ještě horší formě 😠 ), nebo že nám nepůjde snažení o druhé miminko... Uvidíme, co doporučí doktor, ale vidím to asi na nějakou kontinuální antikoncepci hned po porodu, aby se mi ten normální cyklus nevrátil.

Méně pozitivní zpráva u mě je, že ty bolesti mi nepřestaly ani v těhotenství, sice jsou nesrovnatelně menší, ale asi až do 12 týdne jsem měla bolesti v podbřišku jako předtím, pak to ustalo, později se ty bolesti zase vrátily (jo, jsou sice hodně hodně slabé, možná to bude roztahování dělohy, nevím, ale já za nimi pořád vidím tu endometriózu 😠 ...)

Jo a souhlasím s chanel, že algifen také pomáhá, sice je to dryák, ale to monoflam retard asi taky 😖

Břišní tanec doporučuju také jako olusenka, já jsem ho tancovala celkem tři roky předtím, než mi našli endometriózu, tak možná také k něčemu byl 😉 u toho otěhotnění.Tancovala jsem ho asi do 4. měsíce těhotenství, pak jsem přestala, protože jsem kvůli práci nestíhala, ale jinak bych ho tancovala až do porodu, fakt doporučuju 😉

No a kontryhel už jsme tady myslím s holkama řešily a zavrhly, protože podporuje růst děložní sliznice, tak ten nebrat 😉

w_h
16. zář 2009

pavelka:
ja jsem analgetika ruzne kombinovala
treba novalgin + ketonal nebo paralen 1000mg + coxtral jo a taky spasmopan je dobrej, nekomu zabira treba valetol, je treba vyzkouset, ale to vis, nejsou to opiaty, takze stopro ti to asi nezabere
kazdej pusobi malinko nekde jinde a jinak dlouho, tak kdyz se to nakombinuje, da se to prezit

markusko:
drzim palce, uz to mas za par
mam podobnou zkusenost, taky se nam zadarilo prirozene, ale ne vsichni doktori meli stejnej nazor, az jsem si taky nasla jednoho, kterej nevidel problem, dal nam pul roku a pak ev. ivf a nastesti se taky zadarilo (musim zaklepat) a znam takhle vic holek

takze vsem drzim palce a preju spoustu miminek 😉

markusko
16. zář 2009

w_h: Tak to moc gratuluju 🙂 já znám více holek s endometriózou, co otěhotněly přirozeně a rychle, to je pozitivní zpráva 😉 Asi záleží, kde je ta endometrióza usazená, tedy jaký typ té endometriózy člověk má.

A jo, co doktor, to jinej názor na endometriozu...

chanel
16. zář 2009

asi fakt záleží kde ta endometrioza je..mně lékař řekl, že bez pomoci to asi nepůjde. Také hodně pomáhá při ms, magnezium.

pavelka
16. zář 2009

Holky moc děkuju za odpovědi.
My už se snažíme 5 let o miminko a musím říct, že to pomalu na člověka začíná dopadat. K tomu ta bolest a pomalu nevidím žádná pozitiva ☹
Algifenový kapky jsem jednu dobu taky měla a zabírali docela rychle. Dokonce mi párkrát na pohotovosti píchli algif. injekci, když už jsem nemohla.
Marusko máš asi moc fajn doktora 😉 Ta moje gyndr. by byla taky celkem fajn, kdyby na člověka měla víc času a neřešila všechno v letu. Jinak se mi snaží vycházet vstříc. Dokonce mi napsala papíry do poradny pro endometriózu, která se měla otevírat tady v Liberci, jenže nakonec se na to nenašly peníze a žádná poradna není 😠
Jinak kontryhelu se vyhýbám už dlouhu a vůbec všemu na podporu sliznice. Ta mi narůstá obrovská i bez podpůrných prostředků a dává mi to pak značně zabrat, když odchází!

chanel
16. zář 2009

Pavelko: chystáš se na ivf? Když se snažíte 5 let, to je docela dlouhá doba. Já jsem se toho moc bála,ale zas tak hrozný to není!!Držím Ti pěstičky!!!

pavelka
16. zář 2009

Já už jsem byla na IVF 2x + Kety a teď už nám zbyl jen poslední hrazený cyklus. Takže si ho šetřím na horší časy. Po tom posledním neúspěchu jsem se rozhodla si na chvíli od pomoci doktorů odpočinout a nechat to na přírodě 😉 Poslední nezdar mě srazil na kolena a já se potřebovala dát dohromady.

chanel
16. zář 2009

pavelko: aha, tak promin, za blbý dotaz 😒 , to mě mrzí,ale jsme na tom velmi podobně, mám za sebou dvě iui a ted čekám na výsledky druhého ivf...no moc růžově to nevidím, břicho jak na ms..tak čekám, že se mi v pátek rozjede 😒 , jsem si už obrečela první ivf, však to znáš. Někomu se zadaří hned někomu dlouho ne 😒 Ale hodně mi pomáhá při bolavé ms ten Algifen a Magnezium, je to stejně dva dny hrůza,ležím v posteli, moc nejím ....křeče a zle 😖

pavelka
17. zář 2009

Chanel neomlouvej se, žádný blbý dotaz 😉 To magnézium určitě vyzkouším. Já jsem ty nezdary zvládala relativně dobře. Samozřejmě jsem je pokaždý obrečela, ale ten poslední Ket mě srazil na kolena. Nějak mi došel optimismus. Tak jsem se rozhodla, že se dám zase do psychycký pohody (dávám se už skoro 1,5 roku) 😕
A v skrytu duše doufám, že to třeba výjde přirozeně... jak se říká naděje umírá poslední!

olusenka
21. zář 2009

A teď mi řekněte, co dělat, když doktor řekne, že v případě zjištění endomet. při laparce nasadí na 6 měsíců hormon. léčbu a zablokuje menstruaci (přes zimu). Není to zatím jisté (endometrioza) ale prý dost možné, každopádně my chceme mimčo, a ne čekat dalších 6 měsíců, zvlášť pokud je po laparce větší šance. V zimě mi bude 30, a už čekat nechci. Prý že je to v zimě rizikové, kvůli chřipce, natož teď té prasečí. Prý je lepší těhotnět až na jaře (no nevím, já vždycky měla chřipku spíš v březnu, dubnu než před Vánoci nebo po nich) a kdyby náhodou proběhla chřipka během prvních tří měsíců těhotenství, hrozí potrat nebo vada srdce u miminka. Mám dát na ně nebo ne? "Babo raď." Mě se nechce. Ale když nedám, neřeknou ať jdu jinam? Já jsem tam ráda...

anit6
22. zář 2009

Ahoj holky, dlouho jsem tady nebyla. U mne docela se dějou věci. Po laparce mi zjistili endometriozu vaječníků a nasadili hormonální léčbu na 6 měsíců.V 5 měsící když jsem brala antiko jsem jela do fakutky do Olomouce a tam mi řekli, že při endometrioze vaječníků hormonální léčba nefunguje a tak mi okamžitě léčbu přerušili a začali stimulovat na IVF. Zítra tam jedu opět a budou mi odebírat vajíčka k oplodnění. Je to moje první IVF a jsem z toho docela vystrašená, no spíš z výsledku jak to dopadne ☹ .
olusenka-myslím, že při rozhodování by ti mělo být jasné jakou endometriozu máš, pokud ji máš. Nám po laparce doporučili ihned buď otěhotnět nebo zkusit léčbu, já zvolila léčbu. Ženská si musí pak dávat pozor aby nebyla nemocná, ale to jsou pořád jenom kdyby a kdyby... přeji brzké rozhodnutí.. 😒

olive
22. zář 2009

Ahoj Anti, porad jsem na tebe myslela protoze jsi byla mesic predemnou s lecbou. Ated ctu takove veci, ze ti vysadili antiko. Mela jsi nejake problemy? Ja po dvou mesicich zacinam opet spinit, citim se jako bych mela dostat menstruaci, sem tam me boli vajecniky zkratka nic, moc. hlavou se mi honi vselijake myslenky. Drzim ti palce at mas hodne kvalitnich vajuch a krasne se ti oplodni.

Olusenka.: rozhodnuti je na tobe. Ja taky nechtela antiko na 6.mesicu a nakonec ji mam, protaze mi bylo jasne, ze kdybych ji odmitla tak bych musela zmenit doktora a to se mi nechtelo. Kdyz ted , ale ctu co pise Anti tak jsem z toho celkem rozhozena.Protoze cpat se hormonama pro nic je fakt des.

markusko
22. zář 2009

ahoj holky,
olusenko, já myslím, že to rozhodnutí je na tobě, já jsem léčbu odmítla (i když mě doktor přesvědčoval, že jsem ještě mladá a na dítě mám času dost) a on jen napsal do karty - pacientka poučena o kontinuální antikoncepci resp. graviditě a dál to neřešil, nechal to na mě. Endometriózu mi našli v září, řekla jsem mu, že chci čtyři měsíce počkat než dodělám školu, to bylo na konci ledna, no otěhotněla jsem 5 dní po státnicích 😵. Bylo to na začátku února, na nějakou chřipku v té době jsem tedy ani nepomyslela, kdyby jsi chtěla eliminovat všechna možná rizika, tak bys nemohla otěhotnět nikdy ☹ ani v létě, ani v zimě.

Akorát nechápu, proč by bylo nutné měnit doktora, když nesouhlasíte s léčbou??? Já myslela, že je to o domluvě 😕.

anit, tak zítra hodně štěstí, a dej vědět, jak pokračuješ 😉

olusenka
22. zář 2009

Olive: to já právě nechci taky: 1. ztratit půl roku 2. ty hormony jsou většinou "sajrajt" a huntujou tělo a já se léčím s játry, takže mi to třeba můj doktor přes játra nedoporučí, prý nemám nic, co je na bázi estrogenů.

Ale zatím je to všechno ve hvězdách, teprve za týden jdu do poradny, zda půjdu na laparku, ale počítám, že to je tak na 95%. Zda mám endom. nevím, příznaky mám všelijaké, zvýšené onkomarkery CA125. Doktor si myslí, že je to pravděpodobné, ale dokud nebude laparka..... 😒

michina
22. zář 2009

Ahoj holky, můžu mít na vás dotaz? NA konovi jsem už tri roky, ale k vám jsem jeste nezavitala.. 😉
Máte některá problém s tím, že máte endosku a sliznice v děloze neroste? Mám za sebou 2 IVF a pri kazdém byla hrnaicni sliznice pri prenosu, jen 8mm, max 9mm. Samozřejmě nevím, jaká je v normálním cyklu, to mě nikdy se nenapadlo zeptat na výsku sliznice. Nicmene mam endosku na zadni straně delohy, potvrdily to dve laparky, ktere jsem prodelala. Nemate nekdo zkusenosti? Kdysi jsem na sliznici zkousela kontryhel, davali mi i estrogeny (pri IVF) a stejne zase pouhych 8mm. I kdyz nekdo tvrdi, že staci 8mm dobré sliznice než 13mmm nekvalitni. Nicmene me zarazi, že popisujete, že mate obrovskou sliznici pro endosce. Bolesti pri MS sice mivam, max první nebo druhý den, ale vetsinou je vzladnu jendim brufenem uplne v klidu. Takže spise normalni bolesti nez z endosky.. CO vy na to?

anit6
22. zář 2009

olive: moc tě zdravím, já žádné problémy neměla, celou dobu jsem nešpinila ani kapku, prostě nic. Akorát ten 5 měsíc jsem začala hodně špinit no spíš krvácet a 3 dny nato jsem musela antiko už vysadit. Věř mi, že jsem byla hodně špatná z toho jak mi doktorka řekla, že na tu endo co mám to prostě nezabírá. Vaječníky cítím denně, přesně takové pocity jak píšeš, ne bolest ale takové tlaky po bocích, jinak nic. Ale zjistila jsem, že mi pomáhá meduňka, tak ji piju na litry. Na zítra se docela bojím a hlavně z neúspěchu. Když to nevyjde, tak mám strach, že se endo víc rozjede a pak bych musela opět na laparo a opět absolvovat vše znova. Hrozná představa... 😢

michina
22. zář 2009

Anit, IVF neni strasak, neboj se, ber to pozitivne, je vetsi sance na otehu než normalne.. 😉

chanel
22. zář 2009

olusenko: jdi do ivf na nic nečekej. Michina, já myslím, že 8 či 9 mm na oplodnění stačí..ani Ti nevím kolik jsem měla já,ale kdyby to bylo špatně, tak by Ti to neudělali, snad!!!! Ten Kontryhel při endometr., není dobrý pít. Mě teda ted taky nevyšlo druhé ivf a to jsem prý měla všechno tak krásné...no bohužel...a endometrioza se rojí vesele dál! Anit6, neboj při neuspěchu Tě nikdo nepožene na laparku znova, jen v případě vážných zdravotních problémů! Já jsem měla na levém vaj. cystu velkou endometr. 8x6 cm, tu mě odstranili, už mám za sebou čtyři stimulace a zatím dobrý! Neboj se toho! Začni všechno ber pozitivně, třeba budeš mít štestí a bude to Tvoje první a úspěšné ivf!! Budeš pak ráda, že jsi nečekala!!!

michina
22. zář 2009

Jak píše Chanel! IVF je dnes uplne v pohode, zrovna nedavno jsme si rikali s manželem, jak už se tesime na dalsi pokus po novem roce, jak zase budeme spolecne pichat injekce a tak.. My si z toho udelali spolecnou prijemnou vec, hodne zalezi na postoji. Takže hlavu vzhuru a s chuti a laskou do toho! 😎

pavelka
23. zář 2009

Ahojky,
Olusenko já jsem po první laparce měla 6 měsíců hormon. léčby, jenže to bylo ještě v době, kdy jsem mimčo nechtěla. Po další laparce mi navrhovali další léčbu a nebo okamžitě jít na IVF. Vkládala jsem do toho naději, že jsem po laparce a že se zadaří. Bohužel ☹
Moje gyndr se mě po každé laparce ptala jak chci postupovat dál. Doporučení od lékařů z nemocnice semnou konzultovala 😉
V Pronatalu se taky přikládněli k tomu jít hned po lapar. do IVF.
A co se táče sliznice tak ti překopíruju příspěvek kamarádky z jiné diskuze.
"Tak k té sliznici, paní doktorka mi řekla, že se mám nahřívat a hodně pít.
Já jsem to pojala tak, že jsem si 2x denně dělala asi tak 30 min koupel, pak se zabalila do deky a ještě 30 min ležela. Jako v lázních
Nevím, jestli to mělo vliv, ale koupila jsem si rašelinový extrakt do koupele, vycházela jsem z toho, že v lázních jsme se taky ráchali v rašelině, že obsahuje přírodní "hormony", tak jsem řekla, co dovedou v lázních, já taky zvládnu ... aspoň trošičku
A s tím pitím ... někde jsem vyčetla, že na sliznici pomáhá grapefruit, já ho teda nemusím (dá se říct, že až nesnáším ), tak jsem si řekla, že pro mimi všechno a, že každý den vypiju aspoň 1/2 litru džusu (ředím si ho), koupila jsem si Pink Grapefruit (byl mi sympatičtější ) "
http://www.lekarna.cz/images/products/v/67884.jpg

Tak tolik mé pojetí rady od paní doktorky... asi to zabralo, protože sliznice se hnula a nádherně narostla

olusenka
23. zář 2009

Pavelka: ahoj, po laparce je prý nejlepší šance na otěhotnění, tak mi přijde škoda to zabít tou hormon.antikoncepcí a vyvolat uměle přechod na 1/2 roku, nehledě na má játra, tak kdoví jak to bude. Já si prostě vždycky dělám starosti dřív, než to nastane, už předem. 🙂 To jsem prostě já. Po 6 měsících se tam může udát všecko možné, slepit vejcovody atd. A posílat hned pak na IVF mě přijde jako ztráta šancí. Mě vždycky doktor říkal, že jsem zdravá, tak proč IVF? Doufám, že to nebude můj případ. Ale to si asi říkala každá, kterou to potkalo. Uvidíme. Ještě jsem neměla šanci zkusit to přirozenou cestou...
Se sliznicí myslím problémy nemám, myslím, nikdo nic neříkal. Ale díky.

misanda
24. zář 2009

ahoj holky, diagnostikovali mi endometriozu II.stupně...a chystáme se na IVF a věřte nebo ne, jsem za to hrozně ráda. díky dlouhýmu snažení o mimino už jsem lehce psycho, když se mám snažit ve dnech, ve kterých bych měla...a to zaručeně poznám - ovulku mám fakt výraznou. navíc stejně tvořím ještě protilátky, takže jsem IVF přivítala a u stromečku už snad letos budeme ve třech nebo ve čtyřech...

misanda
24. zář 2009

jinak já mám problém se sliznicí, mám jí moc vysokou ☹

olive
24. zář 2009

Ahoj Misando, ani se ti nedivim, ze se tesis ta sance pri IVF je prece jen vetsi nez u prirozeneho. Hlavne vis, ze se neco deje a to je motor ktery te zene vpred. Preji ti hodne stesti at se zadari.

ANTI- holka jak to s tebou vypada. Doufam, ze se citis dobre a vse jde tak jak ma. Drzim ti palce.

misanda
25. zář 2009

bré ránko,

a tady nikdo s endoškou na IVF nejde?? jsem jediná??? všechny zkoušíte ještě přirozeně??? já mám tu smůlu, že se mi ta endo rozjede po vysazení HA rychle...takže bych musela otěhotnět brzo a to už se jednou nestalo...navíc nám našli ještě i další imuno problém...

pavelka
25. zář 2009

Ahojky všem,
Misando já jsem na IVF byla už 4x a nikdy se nezadařilo. A proto si teď chci dát pokoj od pomoci dr a zkusit to přirozeně. Na každý ET i KET jsem chodila plna optimismu a naděje, ale ten poslední nezdar mě zlomil a řekla jsem si dost.
Je pravda, že jsem byla nadšená, když mě gyndr poslala do Pronatalu a začlo se něco dít. Jenže jsem se k tomu upnula asi až moc. Doufala jsem a věřila a žila jen pro to. O to víc bolestný byl návrat do reality. Protosi teď dopřávám odpočinku, zase žiju pro něco jiného a v skrytu duše doufám, že se jednou usměje to štěstí i na mě 😉