Endometrióza. Po jak dlouhé době jste otěhotněly?

theresa
26. bře 2007

Zdravím všechny holky, které trápí stejně jako mě endometrioza. Chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době jste otěhotněli, když jste měli po laparoskopii a nebrali jste žádné hormony ?

veria
6. dub 2009

Miluse, na léčbu jsou různé názory, někdy se léčí tzv. umělým přechodem, kdy ti napíchají injekce, které tě uvedou do přechodu na 3-6 měsíců. Od této léčby se ale v poslední době docela ustupuje, páč prý není moc účinná, a nasazuje se jen v těžkých případech. Jinak se neléčí, a většinou doporučí hned IVF (pokud už je nějaká doba marného snažení).

miluse
6. dub 2009

Veria, aha, tak to jo... no to mi jdeme rovnou na IVF, tedy i kvůli výsledkům spermiogramu, nám IUI nedoporučili. A díky za odpověď. Do přechodu se mi tedy nechce 😅 si myslím, že mám na něj ještě tak min. 15 let čas. 😝

veria
6. dub 2009

IUI prý stejně nemá při endometrioze cenu, ani při dobrém spermiu. Endometriozu nijak neobchází totiž. Tak hodně štěstí při IVF přeju.

zuzana.79
6. dub 2009

Ahojky holčinky,
mohla bych se k Vám přidat?? Já už mám problém s endoškou vyřešený,ale chtěla bych Vám třeba dodat naději a zkušenosti v tom, co Vás čeká.. Nemám moc času na diskuze, ale jsem většinu dne sama doma s mimčama a občas bych si chtěla psát o něčem, co má smysl, s někým, kdo má stejné nebo podobné zkušenosti 😉 ..
Částečně jsem Vás dočetla a všem Vám přeju, aby Vám jarní sluníčko dodalo energii a sílu a Vám vyšly Vaše cesty k miminkům!!
Já jsem začala stimulovat na IVF loni 13.4. a přes občasné problémy ten výsledek opravdu stojí za to!! Mám je v albu broučky 🙂
Zatím přeju krásné odpoledne!

dusice
7. dub 2009

Ahojky!
Mysko, promiň za tak opožděnou odpověď- měla jsem teď hrozný frmol. Já jsem to měla s tím utrogestanem pokaždé jinak- poprvé jsem začala krvácet ještě dřív než jsem měla dostat ms a po druhé jsem ho musela vysadit a až potom jsem ms dostala. Většinou se ale uvádí, že ms pozastavuje. O Pentoxifillinu jsem ještě neslyšela a zatím ani nevím o někom, kdo by ho užíval. Já výsledky z imunologie ještě nevím. Dozvím se je až ve čtvrtek. Jsem kvůli tomu hrozně nervózní.
Mirisko, domluv se se svojí lékařkou na té laparoskopii. Podle toho co píšeš, to celkem sedí na enom. a ta by se neměla moc podceňovat.
Zuzi,vítej mezi námi. Mockrát gratuluji k dvojčátkům- jsou kouzelný 😅 . Doufám, že se taky dočkám.Prosím tě, chci se tě zeptat, brala jsi nějaké léky na snížení imunity(např. prednison)?

myskaaaa
7. dub 2009

Dusice díky,
přeju ať ti to dobre dopadne ve ctcrtek, dej pak urcite prosim vedet jak ti to dopadlo...
Zuzi, vítám tě, gratuluju ke klukum....zajima me to same - Prednison kdy a jaky davky? Mela jsi spatnou imunologii?
mejte se všichni!!!!

zuzana.79
8. dub 2009

Dobré ráno děvčátka,
děkuji za přivítání!!
Dusi a Mysko, Vůbec žádné léky na imuno nebyly.. Domluvili jsme se s gyndrem, že půjdem rovnou do umělého.. Vlastně mi to napsal rovnou do zprávy operatér, že doporučuje pacientku zařadit do programu asistované reprodukce.. Ptala jsem se doktora na umělý přechod a další metody a on mi řekl, že existují cca 3 teorie jak endoška vzniká a asi 7 teorií jak ji léčit, ale nic z toho není jisté a že nejlepší je těhotenství..A že než investovat čas, peníze a nervy do přechodu, tak radši umělé.. A bylo.. A fak je ten, že prý i u endošky dělá hodně psychika.. Prostě řeknou, že s ní otěhotnět nejde a ženská duše se toho chytí..V IRM (Institut reprodukční medicíny) ke mě přistupovali tak, že je přece jasné, že otěhotním a já jsem jim začala věřit.. Zkusili jsme jeden cyklus s podpořenou ovulací, další cyklus IUI a pak už jsem nechtěla další a šli jsme rovnou do IVF (ICSI+AH+PK) a povedlo se to..
Takže myslím, že hrozně záleží na lidech (doktorech) okolo, jak oni k problému přistupují a jak ho chtějí řešit.. Jinak endošku jsem měla v rozsahu 2-3 stupně..
Zatím pa pa Z.

miriska
8. dub 2009

dusi:
Já bych se s tou doktorkou ráda nějak poradila, ale nějak jsem ji přestala věřit, když mi za celý rok co si stěžuji na bolesti a na nic se mi nepřišlo nebyla schopná říct, že něco takovýho existuje a teď kdybych si na internetu nevyčetla co to je za potvoru ta endi. tak vubec nic nevim...Ona asi vyloženě čeká až přijdu s tím, že nemužu rok otěhotnět ☹
Nevím jestli mám změnit doktorku nebo zkoušet otěhotnět a pak se nechat poslat na tu laparoskopii až když to nepujde... Někdo tu psal, že po laparoskopii posilaji rovnou na nějake to uměle oplodnění, nevím přesně jak se tomu říká, ale chtěla bych to nejdřív zkusit sama, ale zase mám strach, aby se to za tu dobu ještě nezhoršilo, chceme začít se snažením až po svatbě (červenec). Všechno se vlastně dovídám až tu, doktorka mi o tom nic neřekla a těžko si dokažu sama poradit, když o tom nic nevím ☹

miluse
8. dub 2009

Miris, po laparoskopii máš něco jako hájený období, většinou když do 3 měsíců neotěhotníš, tak je na místě navštívit nějaké centrum asistované reprodukce (CAR). Být na tvém místě, tak bych asi změnila doktora 😉 Pokud k ní nemáš důvěru, tak je to pak o ničem v takovéto situaci, já to taky takhle loni řešila, neb jsem právě ke svému předchozímu gynekologovi ztratila důvěru, sice jsem chodila k jeho zástupu, ale ten tam byl je jednou týdně, tudíž se nemohl těm pacientkám tolik věnovat ☹ Tak jsem to řešila změnou doktora.

zuzana.79
8. dub 2009

Mirisko, i já jsem změnila gyndra.. Ten původní mi pořád řikal, že jsem mladá a že až když to nepůjde 2 roky atd.. A miluska má pravdu po těch 3 měsících už je většinou endoška zpět.. Dřív se to řešilo tak, že ženě udělali klasický výškrab dělohy a ona měla cca půl roku na otěhotnění.. Mamky kolegyně má takhle oba syny.. Mirisko a nebylo by lepší, kdybyste se začali o miminko pokoušet už teď?? Možná se nervuješ zbytečně a půjdeto.. Takhle se možná budeš trápit 4 měsíce navíc zbytečně.. A pokud to opravdu nepůjde, tak budeš mít alespoň argument pro doktory!!

miriska
8. dub 2009

miluse: Děkuji za radu 🙂 Doktora zmením jakmile doberu antibiotika, které mi tato doktorka opět nesmyslně napsala ( když neví co mi je a stěžuju si na bolesti tak mi napíše antibiotika a střílí do tmy jestli se trefí a pomůže to nebo ne, ale na endo. to určitě nijak nezabere ) a až je vyberu tak za ni pujdu a řeknu ji, že chci jít jinam, že mi to nepřijde jako vhodná léčba. V Brně je plno dobrých gyn. ale taky plno špatných a já mám zatím neštěstí na ty špatný. Minulá doktorka mě poslala na konizaci čípku a já si zařídila předtím kontrolu v COP na ObilŇáku a doktor mi řekl, že to není nutné a dostala jsem se z toho sama. Přešla jsem k jiné doktorce a teď tohle ☹

miriska
8. dub 2009

zuzana: To se takhle rychle vrátí? už po třech měsících? myslela jsem, že po laparoskopii mi právě nějaký čas nedovolí otěhotnět jako u většiny zákroků... Já bych to zkusila už ted,ale máme před svatbou a původně jsme to plánovali až na září, ale čím dál víc to přibližujem. Přemýšlím, zda se nechat poslat na laparo. a pak to zkusit a když nic tak do CAR což je pro mě ta nejhorší představa nebo to zkusit teď a když pul roku nic tak to začít řešit nebo vydržet do července a pak to zkusit, ale to už bude možná pozdě...chjo to je situace ☹

miluse
8. dub 2009

Mirisko, po laparaskopii, která je šetrnější než klasická operace se vlastně můžeš snažit už v následujícím cyklu. My měli nařízený půst cca 14 dní 😉 pro mě CAR byla taky děsná představa a když jsme tam poprvé přijely tak jsem si říkala, že by mě nenapadlo, že tam jednou skončíme, ale holt člověk míní a příroda mění, hlavně, že doktoři tomu dokážou pomoci 🙂

dusice
8. dub 2009

Mirisko, bereš ještě antikoncepci?

miriska
8. dub 2009

mili děkuji za rady, když na věc přijde tak se s tím stejně musím smířit a možná aji nakonec mile ráda když mi tam pomůžou

Dusi: No ted mam pauzicku na ms a váhám nad tím jestli ještě s antikoncepci pokračovat nebo vysadit, ale kvuli svatbe jsem chtěla jsště brát, aby byla možnost posunovat ms.

zuzana.79
9. dub 2009

Miris, věřím, doktorka je na prd, ale zkus myslet trošičku pozitivně!!! Třeba otěhotníš hned první měsíc snažení!! Protože ám obavu, že na tu laparku Tě ani nový doktor nepošle hned 😒 .. A pokud to opravdu endometrioza bude, tak čím dřív budeš bez HA, tím víc si přiblížíš termín, kdy Tě na laparo a hystero pošlou..
A kdyby došlo na "nejhorší" jak píšeš, tak se toho neboj!! Nám tam pomohli ke dvěma krásným kloučkům 🙂 ..
Můžu se zeptat, kolik Ti je let??
Milu, a kdy Ty se chystáš začít se stimulkou na IVF??

miluse
9. dub 2009

ahojky Zuz, zatím podstupujeme různá vyšetření, takže stimulka bude nejdřív tak v květnu/červnu

zuzana.79
9. dub 2009

Mili,to neva, venku bude pěkně teploučko a ty se budeš líp cítit, než kdyb ses musela pořád navlíkat!! Je dobře, že Vám doporučili rovnou IVF.. Já jsem jednu IUI podstoupila a bylo to jen další zklamání navíc.. A kde máš ložiska endošky??

miluse
9. dub 2009

Zuzy, to kdybych si pamatovala, mám to napsaný někde doma v té propouštěcí zprávě 😅

zuzana.79
9. dub 2009

Mě tu propouštěcí zprávu právě parádně vysvětlila až doktorka v CARu.. V tom špitále to stálo za ho...

miriska
9. dub 2009

Zuzka: Já se snažím myslet pozitivně, ale chci toho co nejvíc vědět co by mě mohlo čaket, když v ti doktoři nic neřeknou a pak tě to zaskočí víc, než když už máš o tom něco vyčtený. A znát zkušenosti holek co tím prošly je dobrý. Myslíš, že mám teda antikoncepci vysadit? Asi není způsob jak posunovat ms bez HA, že? Mě je 21...

zuzana.79
9. dub 2009

Miri, to je nádhernej věk 🙂 🙂 🙂 🙂 ... Budeš krásná mladá maminka!!! Je dobře, že si zjišťuješ informace!! O tom žádná!! Nemyslela jsem to tak, abys to nedělala! No, co se týče vysazení HA se musíš hlavně domluvit s přítulou, potažmo tatínkem budoucího miminka, miminek 😉 .. Ale myslím, že když to mimčo plánujete, tak už je to fuk.. Nějaký prášky na posunutí určitě existují, protože vím, že mamina něco brala kvůli dovolený a ona antikoncepci nikdy neměla.. Na to se zeptej gyndry, tohle snad zvládne 😉 ..
Mirisko a i kdyby to nešlo, tak vůbec nezoufej!!! Máš opravdu spoustu času na vyřešení problému! A čím je žena mladší, tím je to pro otěhotnění pozitivnější!!! 🙂 .. My jsme se začali snažit, když mi bylo 26 a otěhotněla jsem ve 29ti po IVF.. Takže u Tebe si myslím, že to může trvat rok, maximálně 2 😉 ..Těš se teď na svatbu a nedělej si hlavu s endoškou!! Přece si od ní nenecháš zkazit tak krásný období!!!! Jaký budeš mít šatičky??

miriska
9. dub 2009

Zuzi, já vím že se nemusím hrozit věku. Mladá maminka být chci tak to snad stihnu 🙂 No ono vlastě to braní antikoncepce má jedinej duvod, abych si mohla posunout ms kvuli svatbě a svatební cestě jinak ji mužu přestat brat a kdyžtak si chvilu davat pozor. Ono stejně myslim není moc dobrý otěhotnět hned po vysazení...dala bych tomu tak jeden měsíc ať se tělo stihne pročistit, kdyby to náhodou chtělo přijít hned. Já chtěla taky otěhotnět nejdřív až v září, protože přítel má příští rok v červnu státnice, tak aby se nám to narodilo až potom. Ale zase jestli nám to má dlouho trvat tak proč nezačít už teď. Kdyby si to tak člověk mohl tak hezky naplánovat, ale ono to bohužel nejde, to už bych chtěla asi moc ☹
Já mám strašný bolesti i mimo ms a teď ms mám a je to strašný, strašně mě píchá v podbřišku, teda spíš až uplně dole ve vnitř, chvilama si nemužu ani sednout ☹ Nevím co by takovou bolest mohlo zpusobovat, když už to takhle mam rok a na nic se nepřišlo, zádnej zánět ani jiná nemoc, která jde zjistit ultrazvukem, stěrama nebo z krve. Jediné co mě uklidňuje tak, že to může být od zad, ale to si možná jen namlouvám, to by mi nezpusobovalo tak ostrou bolest ☹ nevím si rady ☹

dusice
9. dub 2009

Mirisko, já bej tebou, tak tu antikoncepci beru dál. Má teď pro tebe dost výhod- můžeš si řídit ms kvůli svatbě a taky kvůli svatební cestě a hlavně by se ti mohlo stát, že se ti po vysazení antikoncepce endom. (teda jestli ji máš) ještě zhorší- antikon. ji totiž tlumí. Znám to z vlastních zkušeností a i od jiných holek. Raději to zvaž ať si nepokazíš svatbu. Jak to píše Zuza, hoď vše za hlavu a užij si svatbu!
Jinak já jsem byla dneska na tý imunologii. Byla jsem celkem v šoku z mých výsledků. Co se týče endom. vyšlo všechno (i lékař se tomu divil)v pořádku- pouze budu mít zvýšenou dávku prednisonu. Jenže mi přišli na to, že mám v těle herpes viru. A to dost ve velké míře, navázaný v krvi na DNA, takže ho teď budu muset přeléčit. Dost mě to překvapilo, protože opary vůbec nemám. Na druhou stranu jsem ráda, že na to přišli- jinak bych totiž nejspíše na sto procent potom kvůli tomu potratila. Jsem dobrý vrah svých dětí- embrya mi likviduje endom. a kdyby náhodou se nějaké uchytilo, tak ho zlikviduju já ☹

markusko
12. dub 2009

Ahoj holky, tak jsem zase tady 😉

Dusice, chanel: děkuji za IP, za povzbuzení a jen dodávám, že zatím vše ok 😉

miriska: já jsem byla ještě nedávno v podobné situaci jako ty, před sebou státnice a naplánovanou svatbu, zjistili mi endometriózu a teď - co dál, všechny plány byly fuč... nakonec se to vyřešilo samo, protože jsem otěhotněla nečekaně hned na poprvé nesnažení 😀 (jen dodávám, že mám četná ložiska endometriózy, zakloněnou dělohu, a v době, kdy jsem otěhotněla, jsem měla i cystu na vaječníku). Ii když státnice už jsou za mnou, svatba mě teprv čeká ... Ono asi je někdy fakt lepší neplánovat 😀

Jinak taky jsi psala, že máš velké bolesti, já jsem to taky tak měla, nepřetržité bolesti, v noci jsem nemohla spát, v práci jsem chodila na záchod si pobrečet, byla to hrůza, a musím říct, že mi to trvalo asi až do 10. týdne těhotenství a teď už to naštěstí přestalo 😵 Od minulého září konečně nemám bolesti... a doufám, že to tak vydrží, i když je to 50 na 50... ☹ Jinak já jsem si taky myslela, že to mám od zad, chodila jsem na rehabku, rentgeny, ortopedii, pak že zánět močových cest - cévkovali mě, nebo zánět dělohy - dali mi antibiotika, ultrazvukovali mi celé břicho - nikde nic, až na té laparce to zjistili 😔

dusice, ten herpes vir, ono někdo ho v těle má normálně, i když se neprojevuje, a někdo ho nemá, je to tak? A jde to úplně přeléčit (myslím jako dostat z těla)? Tak ještě, že se na to přišlo teď, přeléčí se a bude to OK 😉

miriska
13. dub 2009

Dusice: Taky jsem slyšela, že na to HA docela pomáhá. Budu jí teď brát bez přestávky až do svatby a pak konec a budu čekat na miminko a doufám, že si pospíší než by se to mohlo nějak zhoršit. Mluvila jsem o tom s mamkou a ona mi říkala, že to je asi možná taky od nervů, že to mívala taky takový bolesti a na nic se jí nepřišlo a až se sklidnila tak to samo odeznělo ty bolesti. Svatbu si určitě pokazit nechci...

Markusko: Tak to jsi měla veliké štěstí. Asi tomu člověk musí nechat volný průběh. Plánování akorát zajistí to, že bude všecko jinak než člověk chce.
Tak hlavně ať se ti svatba vydaří a máte zdravé miminko 😉 Kdy máte svatbu?
Zkusím po svatbě otěhotnět a když to nepujde tak to začnu řešit, ale dřív do sebe rejpat nenechám dokud se to dá vydržet ty bolesti. Já mám problémy se zády a tak jsem si říkala, že by ty bolesti mohly být od toho, ale když mám menstruaci tak mám problém aji používat tampony. Kolikrát si nemužu ani sednout, je to jak kdybych tam měla zapíchnutých několik nožů a to mi jako bolesti od zad fakt nepřipadá.

dusice
14. dub 2009

Ahojky,
ten herpes se dá přeléčit. Beru na něj léky a v pondělí jdu znovu na kontrolní odběr krve. Nejhorší na tom teď je, že mám začít v květnu se stimulací na IVF, jenže na konzultaci výsledků mě objednali až na 18.6.(lékař má plno)- což je celkem pozdě. Doufám, že se v pondělí domluvím s doktorkou, že ty výsledky zajistí ona nebo, že mě zkusí objednat dřív(na ní budou na recepci určitě milejší než na mě, protože je to opravdu otázka pěti minut- buď zahájím stimulaci nebo budu brát léky dál). To čekání a posouvání termínů je fakt hrozný- nemůžu si vůbec nic plánovat.
Markusko, teď to asi opravdu nech být a pokus se najít nového lékaře. Ale kdyby jsi do půl roku neotěhotněla nebo se ti po vysazení antikoncepce zhoršily bolesti, tak by byla asi ta laparoskopie nevyhnutelná. Tak a teď něco veselejšího: Jaképak budeš mít svatební šaty, kam bude svatební cesta....................?

alca26
27. dub 2009

Ahojky, přidávám se k Vám , moje diagnoza endometrioza ☹

olive
29. dub 2009

Ahoj holky,
minuly tyden jsem podstoupila laparoskopii, kde mi odstranili end. cystu, pak jsem tam mela nejaka loziska endometroizi ktera mne vypalii. Pry jsem ted cista, dr. mi chce dat na 6.mesicu antikoncepci, kterou mam brat vkuse. Snazila jsem se ho presvedcit ze ty leky nechci, ale on si stoji za svym, pry je lepsi aby jsme to prelecili. Mela jste to taky nektera tak? O mimco se snazime uz delsi dobu, nejsem nejmladsi. Jednou se mi podarilo otehotnet, ale bohuzel to nedopadlo. Nevim, jestli za to mohla endometrioza, ale od te doby nic.

chanel
29. dub 2009

Ahoj holky, dlouho jsem tady nebyla...Markusko, velká gratulace!!!!! 🙂 Dusi: jak se vede? Čekáš na vyšetření a jdeš na stimulku, já jsem dobrala antikoncepci, čekám ms a jdu na stimulaci,krátký protokol, strachu mám na rozdávání!!!!Olive: Já jsem na tom jako Ty,a ta léčba je důležitá, ten půlrok je třeba nemenstruovat aby se to všechno vyhojilo, akorát nechápu proč tak blbě, proč ne analogy,Zoladex. Ten mi aplikovali měsíc co měsíc do břicha při antikoncepci na tak dlouhou dobu bez pauzy budeš špinit, poptej se na to víc!