Genetické vyšetření - jdete na něj?

shyanne
19. črc 2013

ahoj holky, zakládám tuto diskuzi, prože jsem zoufalá. S manželem máme za sebou dva potraty a tak jdeme na imunobiologické a genetické vyšetření do Podolí. Na to než nás vezmou je čakací doba 3 měsíce a navýsledky se čeká další tře měsíce, to je strašně dlouho. Čeká Vás taky něco podobného? Mohli bychom se navzájem povzbudit...

bibianca
19. črc 2013

@shyanne Ahojky, to je mi líto. My máme zasebou 1 zamlklý potrat a teď začneme od srpna pracovat na mimi znovu. Věříme v to, že se to povede hned... Vy se můžete mezitím snažit nebo musíte čekat na výsledky?

shyanne
autor
19. črc 2013

@bibianca ahoj tak to je mi líto. No právě, že mezitím bychom se snažit neměli (to není rada od doktorů) myslím to, tak že pokud je nějaký problém tak je dobrý ho odhalit a pak začít se snažit, ale pokud žádný není tak ztratíme spousty času. Nevím co dělat jsem z toho hrozně mimo!

bibianca
19. črc 2013

@shyanne A tvůj gynekolog ti neporadí? Já bych to možná neřešila, nechala tomu volnej průběh. Sice já jsem z toho ted po tom potratu taky na prášky.. a nemá se to řešit... ale nejde to... Před 1. jsem užívala nosifol a ted jsem přešla na femibion. Ty něco užíváš?

shyanne
autor
19. črc 2013

@bibianca No nevím v čem by mi teď dokázal poradit, napsal mi různá doporučení, abychom měli klid na duši a věděli zda to byly náhody nebo je tam nějaký problém, který se musí řešit, ale to jsem nevěděla, že to trvá půl roku. Já vím, že se to nemá řešit, a věř, mi že bych tomu taky nejraděj nechala volný průběh jenže nevím co je správné, co když je tam problém a já zase potratím (zbytečně) a nebo co když to byly náhody a my ztrácíme čas, nevím co dělat, fakt jsem zoufalá. Já brala před prvním kyselinu listovou ale jen asi dva týdny a před druhým femibion. Teď jím zatím listovku dvakrát denně a pak chci přejít na femibion.

martinakl
19. črc 2013

@shyanne A nechcete jít jinam? My byli na genetice v Krči a čekali jsme na objednání max měsíc a na výsledky 2 týdny, pokud si dobře pamatuju. Takže po 3 měsících od druhého potratu jsme se už snažili znova..

shyanne
autor
19. črc 2013

@martinakl vážně? a máš kontakt prosím? Klidně půjdu jinam, když to bude dřív. Předpokládám, že ty testy provádějí stejně ne? A už se podařilo? A můžu se zeptat na co Vám přišli?

Díky

elana
19. črc 2013

@shyanne tak s tou imunologií se opravdu moc nenadělá a tam se ta čekačka asi neobejde, těch pracovišť u nás je poměrně málo (co vím, tak to Podolí, pak v Plzni dr. Ulčová-Gallová a nově něco v Brně, byť orientačně Vám něco udělají třeba i v soukromým Imumedu v Praze), pokud se tam najde problém, tak stejně na 99% dostanete léčbu Prednison + sex s kondomem na čtvrt roku 😒 a následujou kontrolní odběry , ale co se genetiky týče, tak i když se tam něco najde špatnýho v karyotypu, tak se to nikdy a nijak léčit nedá, jedině to zkoušet až to jednou vyjde nebo si tvrdě připlatit, jít na IVF s PGD a obejít to tímto způsobem. Pokud se najde nějaká trombofilní mutace, tak zřejmě budete další těhotenství od začátku kompenzovat heparinem, ale nejdřív k němu musí dojít. Takže se rozhodni podle sebe, zda chceš čekat, ale do podolí na genetiku určitě nemusíte, to dělá prakticky každé IVF centrum a každé prenatální centrum, kdybys zavolala (jestli jsi z Prahy) třeba do Gennetu, tak rozhodně tak dlouho čekat nebudeš.

martinakl
19. črc 2013

@shyanne Kontakt přímo na doktora nemám, už je to dýl.. Tady je odkaz na to oddělení
http://www.ftn.cz/pacientum-a-verejnosti/oddele...
Nevím jak s tou imunologií, na té my nebyli. Ale imunologickou laboratoř tam mají taky, tak by to neměl být problém.
Na nic nepřišli, takže u nás to byly náhody. Zadařilo se pak hned napoprvé a před pár dny bylo Kubovi 10 měsíců 🙂

shyanne
autor
19. črc 2013

@elana ahoj díky moc za povzbuzení a pomoc. Jsem ráda, že vím na čem jsem a že nám to sice dá nějaké výsledky, ale stejně s tím nic nejde dopředu dělat, takže uvidíme. Do Genettu jsem volala a vzali by nás taky až v září a jak dlouho se tam čeká na výsledky to nevím. Právě jsem volala do Krče a je to teda síla hned příští čtvrtek máme přijít na genetické vyšetření a výsldky budou během měsíce nebo měsíce a půl. Víš co nechápu jak je to možné, že to netrvá tak dlouho, doufám, že to je stejně kvalitní jako v Podolí. Jsem ráda, že vím že pokud by nám hrozilo to co píšeš, že se to dá nějak obejít. děkuji moc za povzbuzení a uklidnění na duši🙂 Na to imuno jdem do Podolí a holt počkáme to se nedá nic dělat.

shyanne
autor
19. črc 2013

@martinakl jé děkuji za kontakt, ale byla jsem nedočkavá tak jsem se tam nechala přepojit a podrž se jdeme příští čtvrtek a na výsledky tak měsíc nebo měsíc a půl, jsem nadšená jen doufám, že je to kvalitní🙂 To jsem moc ráda, že už máte doma takového šmudlu, strašně moc si přeji aby i nás se to takhle povedlo🙂 Děkuji moc,

elana
19. črc 2013

@shyanne ono to je hrozně vzácný, že se něco najde u rodičů v karyotypu jako takovém...a pak se to skutečně pomocí té PGD dá řešit, vyšetří se embrya ještě před transferem a zavedou se jen ta zdravá. Jinak to vyšetření trvá (nemluvím o čekačce, to je prostě interní záležitost každého pracoviště, proč a jak tak objednávají), protože práce je hodně, kvalifikovaných lidí málo ("vyučit" dobrého cytogenetika trvá minimálně 2 roky, až po této době může pracovat sám) a prostě se to kupí, kor přes prázdniny, navíc tahle centra nedělají většinou pouze krve neplodných a potrácivých párů, ale hlavně vyšetřujou plodové vody a choriové klky, kde se na to samozřejmě opravdu spěchá, takže ty krve jedou až trošku "bokem". Takže to jen vysvětlení, proč to vyšetření tak trvá...

martinakl
19. črc 2013

@shyanne Tak s těma výsledkama jsem to asi pomotala 🙂 Ale pořád je to podstatně kratší doba než v Podolí, co 🙂
Já myslim, že jsou dobrý. Můj gynekolog si tu genetiku tam chválí...Tak snad jo.
Určitě to u vás dopadne jako u nás 😉 Moc držim pěsti!!

shyanne
autor
19. črc 2013

@elana No taky moc doufám, že u nás to je v pořádku a že se jednalo pouze o náhody, ale chci to mít potrvrzené. Je super, že taková nějaká metoda existuje, a člověk si ji rád zaplatí, když mu to pomůže. Jo to chápu, že to takhle trvá a přesně jak píšeš, sestřička mi řekla, že přednostně jdou již těhotné páry a tak a pak teprve lidi jako my, takže to rozmezí je od jednoho do tří měsíců. každopádně mám radost, že v té Krči nás vzali a Podolí si nechám v záloze🙂 je dobré znát dva názory. Díky moc🙂

shyanne
autor
19. črc 2013

@martinakl ne nepomotala to je v pohodě, ona říkala, že to bude dle toho kolik bude práce. No to je super, mít výsldky koncem srpna je opravdu podstatně kratší v Podolí budou ve velmi lepším případě v polovině listopadu a nebo taky koncem prosince, takže jsem ráda. Stejně tedy musíme počkat na tu imunobiologii, ale to budeme vědět výsledky cca v půlce října a to už se dá🙂 Jsem ráda, že si to chválí dobré vědět. Jé, moc děkuju, a moc v to věřím a doufám. Děkujeme, držení pěstí budme moc potřebovat🙂

shyanne
autor
19. črc 2013

Holky tak to je neuvěřitelné, právě mi volali z Podolí, že se uvolnil termín a místo září máme přijít hned v pondělí. Takže to je super, tak půjdeme do Podolí i do Krče, a budeme to mít dvojnásob potvrzené🙂

martinakl
19. črc 2013

@shyanne Jo, to už se dá, to uteče jako voda.. 🙂

elana
19. črc 2013

@shyanne no tak to bych nedělala...pojišťovna karyotypizaci proplácí pouze jednou za život!! (naprostá výjimka jsou odůvodněné případy, kdy třeba pár je diagnostikován jako zdravý, pak se jim narodí dítě s chromozomální vadou a pro jistotu se rodiče "přezkoumají"), ale jinak důrazně doporučuji návštěvu Krče zrušit 😉

shyanne
autor
19. črc 2013

@elana aha, tak to jsem ráda, že to vím, mě nenapadlo, že se to může jen na jednom pracovišti. Když je to takhle tak to Krč zruším. Děkuji za informaci, to bychom pak byli nemyle překvapeni...

shyanne
autor
19. črc 2013

@elana jen tak pro zajímavost, jak to všechno víš? Je to tvůj obor?

elana
19. črc 2013

@shyanne tak tak, nejsem úplně laik řekněme 😅 Ale konkrétnější být nechci.

shyanne
autor
22. črc 2013

@elana tak to mám štěstí, že jsem na Tebe natrefila🙂

ladus88
1. srp 2013

@shyanne Muzu se spise pridat s tim ze mi taky budeme cekat cca 3mesice...Od nas z Litomysle to posilaji na GhC kliniku...Nejsem v tom moc zbehla ale zajmalo by me co se vlastne urcuje?A jak to je potom dal?

shyanne
autor
2. srp 2013

@ladus88 no to já taky nejsem, to na co Vás testují Vám říkali, když jste byli na tom pohovoru s lékařem, nám to tedy říkali, i když ne samozřejmě do podrobna. Dál? no záleží na výsledcích pokud něco najdou, tak se asi zahájí nějaká příslušná léčba...

juicio
11. zář 2013

Holky, tak přítel byl na genetice kvůli své (ne příliš obvyklé) genetické nemoci, aby se zjistilo, zda by to nemělo i případné budoucí mimčo a na předběžné výsledky jsme čekali přes rok 😒

pisisvori
11. zář 2013

@shyanne ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, ale my jdeme za 14 dnů do Genetu po dvou potratech (jeden v 9tt a druhý v 6tt - biochemické) objednávala jsme se před týdnem takže 3 týdnya kdy budou výsledky to netuším, ale myslím, že je to celkem jedno, protože mezitím se můžeme snažit🙂 Volala jsem i do Pronatalu než jsme věděla , že mi dá dr. doporučení , protože tam berou i bez něj a tam mě objednali tak za 3 týdny.

shyanne
autor
12. zář 2013

@pisisvori tak to je super, že nečekáte tak dlouho. Tak to je jasný, že se mezitím můžete snažit, ale jde spíš o to, že pokud tam je nějaký ten problém tak se čeká na výsledky. Aha, no tak vidíš, já jsem ani o Pronatalu neslyšela. Můj dr. mě chtěl poslat do Genetu, ale my se rozhodli pro Podolí, takže teď ještě tak cca 14 dní a máme kompletní výsledky a hurá na snažení, už se nemůžu dočkat 😀 a jak se jinak cítíš? Výsledky bývají, když to jde dobře tak kolem jednoho měsíce, ale může to trvat až tři.

pisisvori
12. zář 2013

@shyanne no já jak jsme to teď četla tak by nám asi taky prospěla imunologie. Já jsme myslela, že to udělají všechno v tom Gennetu, koukám, že to asi bude složité. Manžel má totiž autmunitní onemocnění, které mu zjistili ppár měsců po tom co se narodila dcera a mě se rozjela alergie po porodu, kterou jsme nikdy neměla žádnou a teď prach, bříza, kočka, koňská srst, pes...oříšky...Jinak jsem pořád hrozně utahaná tak nevím, jestli jen stres a přepracování z práce, kde jsme minulý rok makala i 12 hodin za den a před tím jsme byla zničená z dcery, která byla neustále plačící a nespící miminko (a vše bylo jen na mě)...nebo mě napadli i chlamýdie, borelióza...ale nevím, jestli to někdo takhle bude řešit nebo si všechno musím vyprosit

shyanne
autor
12. zář 2013

@pisisvori já jsem si o tom hodně četla tudíž jsem nás hned objednala na imunobiologii, jinak standardně tě pošlou jen na genetiku a teprve když se nic nenajde ti navrhnou, že můžeš absolvovat i tu imuno, ale nechtěla jsem tak dlouho čekat, tak jsem si to objednala hned na ráz, dr. mi napsal doporučení na vše co jsem chtěla. Nevím, zda se tím co píšeš někdo zabývá, ale rozhodně bych se na té genetice ptala na vše co tě napadne a s čím chceš poradit. Sepiš si to, je to nejlepší, protože pak je to hodně informací a ty bys zapomněla. Unavená já jsem taky pořád, ale myslím, že je to tím počasím, protože je to hrozné. S tou alergií je mi to líto, ale o to víc bych se na tu imunobiologii objednala a doporučuji MUDr. Madar-Podolí-je to kapacita. A kdy tedy jdete na ty testy?

pisisvori
12. zář 2013

@shyanne jdeme 25/09

shyanne
autor
12. zář 2013

@pisisvori budu na Vás myslet, my jsme měli jít původně 13.9. tedy zítra, ale nakonec se nám to posunulo a šli jsme už 22.7. a stejně tak se nám posunula imuno o skoro půl měsíce dopředu, takže místo toho, abychom oboje absolvovali tento týden, už máme výsl. genetiky dávno doma a na imuno čekáme. Držím palce, aby výsledky byly dobré, myslím, že u Vás bude hrát velkou roli ta imuno, když máš takové alergie.