Hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy. Otěhotním?

suzik161
12. črc 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jaké máte zkušenosti s touto nemocí a těhotenstvím? Zjistili mi to před 5lety a přes půl roku se snažíme o miminko, naposledy jsem byla u doktorky, že se nám to nedaří, ona se zeptala, zda se neléčím se štítnou, když jsem ji řekla, že ano. Tak jí spadl úsměv a více mi již neřekla, tak nevím co bude a jestli to půjde. Jaké s tím máte zkušenosti vy?

elana
12. črc 2013

@suzik161 tak pokud ji máš kompenzovanou léky, což doufám máš, měla bys mít hladiny hormonů v pořádku a vlastně by se nemělo "nic" dít. Pokud nemáš, tak bych to určitě nejdřív pořešila. Záleží na tom, jakou konkrétní poruchu máš, většina má pouze tzv. subklinickou hypotyreozu, kdy je zvýšené TSH, ale T4 a T3 jsou v normě. Ale i ta klinická, kdy jsou rozhozeny další hormony, se dá upravit, jen si s tím musí endokrinolog pohrát. V krajním případě lze štítku vyjmout, ale to musí podle anamnézy a prognózy rozhodnout lékař. Jinak já ji mám taky (tu subklinickou), během měsíce se to zkompenzovalo léky (Letrox 50 v dávkování 1-0-0), jsou to už asi 4 roky. Doporučuje se v těhotenství kontrolovat hladiny v každém jednotlivém trimestru a pak na konci 6N, ale jinak by se nemělo nic dít. A naopak se nedoporučuje během snahy a v těhotenství užívat multivitamíny s jódem, kterých je většina...takže raději pouze kyselinu listovou čistou, žádný Calibrum Babyplan, Centrum Materna atd.

suzik161
autor
12. črc 2013

Mám ji hlídanou, chronický zánět štítné žlázy, brala jsem euthyrox 50. Každý půl rok chodím na kontroly, naposledy jsem říkala, že se snažíme o mimčo, tak jsem dostala vyšší dávku ( Euthyrox 75 1-0-0). Tak jsem zvědavá, jen mě to děsí, všude čtu jaký to má vliv na otěhotnění a pak na dítě.

elana
12. črc 2013

@suzik161 no, ono se toho napíše...mě bylo řečeno a v podstatě jsem toho důkazem (viz. můj profil), že pokud se hormony vyladí, tak by to zásadně otěhotnění nemělo bránit.

hhanca
12. črc 2013

Taky mám sníženou funkci a když jsme se rozhodli pro mimi zadařilo se napoprvé 🙂 Pak mi hlídali hladinu hormonů, takže jsem chodila na krev každý měsíc...začínala jsem na Euthyroxu 50 (1-0-0) a na konci těhotenství jsem už byla na dávce 150 (1-0-0). Teďka se mi to zase pomalu snižuje.
Vliv na těhotenství to mít může, ale když je správná hladina hormonů, mělo by to být v pohodě. Hlavně moc nečíst a nestresovat se tím! 😉 Držím palce!

suzik161
autor
12. črc 2013

děkuji holky

rory_g
12. črc 2013

@suzik161 mám taky sníženou fci a navíc autoimunitní zánět šž, Letrox mám 5x100 a 2x150 a vidíš, i mně se zadařilo 🙂 Sice ne přirozenou cestou, ale ne kvůli štítce 😉

raci
12. črc 2013

nám se poprvé i podruhé zadařilo 8 měsíců od nasazení euthyroxu a jak píše elana, bylo mi doporučeno nebrat ty babyplany a Materny a pod., ale pouze kys. listovou a od 2. trim. jsem dostala zvlášť předepsaný jodid.. Hlavu vhůru a moc nečíst 😉 a ono to půjde 😵

pegynka
12. črc 2013

Ja mam taky hypofunkci a snazili jsme se s manzelem rok...Ale predtim se nam nedarilo,protoze jsem nebyla kompenzovana leky...Rekla jsem doktorce,ze chceme mimi a ona mi rekla,ze udelame kontrolni odbery,to mi rekla,ze je vse v poradku a muzeme se zacit snazit a za cca 3mesice jsem za ni pribehla,ze jsem tehu 🙂 Takze sice to ma nejaky vliv,ale pokud beres leky,melo by to byt jakobys mela SZ ok...

maylis
12. črc 2013

@suzik161 Já mám několik let taky hypotyrózu, beru Euthyrox 100 a mám dvouměsíční dítě 🙂 Otěhotnění sice chvíli trvalo, ale to spíš kvůli věku - je mi skoro 39 a napoprvé byl zamlklý potrat, to by ale šž být nemělo.

lenka3p
12. črc 2013

@suzik161 Já jsem otěhotněla a teprve potom mi tohle zjistili, takže buď v klidu, pokud se léčíš 🙂

anneli
13. črc 2013

@suzik161 taky se léčím s chronickým autoimunitním zánětem a hypothyreozou, beru Euthyrox, těhotná potřetí, vždycky na první pokus, tak fakt neboj 😉 štítku je potřeba hlídat hlavně po otěhotnění, aby se pravidelně navyšovala dávka léku s postupujícím těhu

suzik161
autor
14. črc 2013

Děkuji moc, pomohly jste mi 😉

efinkaa
24. lis 2015

@suzik161 ahoj vim ze to je stary prispevek ale chci se zeptat jak to u tebe dopadlo. Rok se snazime a ted mi zjistili to co tobe tak jsem ted trochu zklamana a bojim se jestli se toho mimca dockam.

suzik161
autor
24. lis 2015

@efinkaa ahoj, dopadlo to dobře, teď jsem uspala naší skoro 5ti měsíční dceru 🙂 pokud budeš léčena a sledována, tak to bude dobré, neboj!! Klidně se ptej, kdyby jsi potřebovala 🙂

jajinka007
26. zář 2018

@suzik161 Ahojky, před třemi lety mi v gennetu (když jsem chtěla darovat vajíčka) řekli, že mám autoimunitní zánět štítné žlázy, teď se mi už 2,5 roku nedaří otěhotnět, nebo teda loni v květnu mi po mimoděložním vzali vejcovod a od té doby zase nic. Tak nyní uvažuji o kontrole. V tom roce 2015 mi řekli, že mám horší výsledky TSH 0,93 a AB/ THYREOPEROXIDAZA 37,92. Nevím, na kolik je teda ovlivněná štítná žláza a snaha k otěhotnění. Tak by mě zajímalo, s jakými hodnotami jsi se léčila. Díky J.

suzik161
autor
26. zář 2018

@jajinka007 ahoj, štítná žláza ovlivňuje otěhotnění velmi. Zaráží mě, že ti diagnostickují autoimnunitni zánět a nikdo tě neléčí, já bych bez léčby již nefungovala. Dle mě, máš docela vysoké hodnoty. Sestřenice se také snažila o miminko a rok nic, pak zašla na endokrinologii a zjistili jí zánět, nasadili léčbu a za měsíc byla těhu. Vždy když jsem chtěla otěhotnět, tak jsem to nejdříve řešila přes štítnou a pak s manželem 🙂 neboj se, nech se zkontrolovat a pak to přijde, věř tomu!!! Mě řekli, že nikdy sama neotěhotním a teď mi doma spí 3,5 a skoro 2letý zázrak. Na kkaždého mimčo čeká,jen někoho víc trápí 😘

fyii
26. zář 2018

@suzik161 ahoj ja se taky lecim a kdyz jsme zkouseli prvni tak to vlastne nikdo neresil, tim padem jsem mels 2x zamlkle tehotrnstvi. Pricinu nikdo nezkoumal tak jestli stitna byla duvod nevim. Kazdopadne pri 3 tim tehotenstvi ihned po zjisteni mi endokrinolozka dala kazdy den Jodid, do te doby jsem ho nemela vubec a zvysila davkovani Letrox 50. Dokonce Jodid se bere cele kojeni, Letrox se zase upravi davkovani. Takze urcite bych se ihned objednala na endo a resila to tam. Stitna zlaza velmi ovlivnuje prubeh tehotenstvi. Neboj to pujde, chce tomu jen trochu pomoc ja uz mam stesticka dve🙂

jajinka007
27. zář 2018

@suzik161 Děkuji. V listopadu jdu na roční kontrolu a chtěla jsem tam s gyn probrat, aby mi udělal nějaké testy, zda je vše v pořádku, tak se ho zeptám, jestli na endokrinologii mi může dát žádanku on, nebo budu muset ještě na obvod. Já to nechávala na osudu, neřešila jsem to, ale 2,5 roku mi už přijde jako dlouhá doba.