Infekce HPV a jeho původ. Poraďte!

adelka89
11. srp 2008

Ahojky holky, zakladam nove tema, protoze dneska me doktorka touto dg totalne sokovala.
Mam staleho pritele, kdyz jsme spolu zacali pohlavne zit byla jsem panna a on panic, jeho vernosti jsem si 100% jista.
Kde jsem k hpv prisla????
Cytologicke vys. vyslo negat. cipek OK, jen ty vyssi hodnoty HPV...
Holky mate s tim nektera zkusenost?
Bojim se, ze by to mohlo dojit az tak daleko, ze budu muset jit na konizaci del.cipku kvuli rakovine. Taky jsem slysela, ze zeny s HPV by mely co nejdrive otehotnet, kvuli moznemu odebrani delohy...
jsem z toho cela nesva.
prosim o rady

elana
11. srp 2008

Adélko, to je fajn že sis 100% jistá jeho věrností...ale HPV je prostě pohlavně přenosný virus, pokud nedošlo v laborce k mýlce, tak asi jeden z Vás selhal, promiň. Nikdy jsem nečetla ani neslyšela, že by se to dalo chytit ve sprchách, na WC apod....resp. lze je získat pouze úzkým kontaktem (takže je možný i vertikální přenos matka-dítě).

Na konizaci je jistě čas, je třeba to hlídat, 2x ročně chodit na kontroly, rakovina se nevyvine ze dne na den, je to proces trvající i desetiletí, takže se neobávej, i kdyby k tomu mělo dojít, tak maminkou se stát stihneš🙂 No a naopak-pokud bys měla podstoupit konizaci, tak to nebrání těhotenství, je třeba chviličku počkat, ale normálně se s tím otěhu dá, jen dr. bude čípek víc kontrolovat, aby se neotvíral.

lucule
11. srp 2008

Já jsem zase na netu našla tohle:

Do organismu vstupují papillomaviry mikrotraumaty kůže a sliznic. U genitálních typů je nejběžnějším způsobem přenosu sexuální styk, nepohlavní přenos však také není vyloučen. Infekce HPV může být způsobena non lege artis provedeným gynekologickým vyšetřením, lze ji získat ve sprše i v plaveckých bazénech, orálně a výjimečně také kontaminovaným prádlem či oblečením. Možný je i vertikální přenos z matky na dítě.

lucule
11. srp 2008

Takže není způsobena jenom pohl. přenosem. Já jsem také měla jenom jednoho sex. partnera, stejne tak jako můj partner a stejně mám HPV.

elana
11. srp 2008

Já jsem teď taky chvilku hledala...našla jsem víceméně totéž. Akorát potom tam zas mluvil nějaký jiný doktor a ten říkal, že víceméně jsou možné ty dva přenosy-pohl. stykem a vertikální a ty ostatní, že se zmiňujou, ale neni moc jasný mechanizmus a spíš je to takový to "nalakování na růžovo" stylem "neboj, nemusel Ti bejt nevěrnej, třeba to máš ze záchodu". Viry nejsou zvířátka, nelezou aktivně, takže sednout si na prkýnko a čekat, až přileze, to sotva. Jsou to organizmy hodně citlivý na vnější podmínky a dost brzo hynou, takže by se člověk musel po tom prkýnku šmatlat hned po tom, co se po něm šmatlal někdo jinej...nevím no. Ale hádat se nebudu, nejsem infektolog.

adelka89
autor
11. srp 2008

elana: vim, ze se to nemusi prenaset jen pohl.stykem ale ten proces mi taky do hlavy nejde. TO ze je mi pritel verny vim, leta zkusenosti...

elana
11. srp 2008

Adélko, nebudu o tom s Tebou polemizovat🙂 je fajn, že mu věříš.

Jen prostě já zas nevěřím tomu, že viry přežijou vyschnutí na prkýnku, natož chlorovanou vodu v bazénu, to je vše. Vzhledem k tomu, že existujou na čípku a v děloze, tak se tam musí někudy dostat a jak snáz, než tím, že se tam prostě zavlečou mechanicky. Ještě tak to non lege artis vyšetření u dr. to je podobný mechanizmus-ale zase, jak by se dostaly na zrcadla? Přece sterilizaci nepřežijou a že by dr. po vyšetření jedné pacientky vrazil nástroje do druhé...to snad žádnej takovej Mengele neexistuje🙂

w_h
17. srp 2008

adelka:
kde ti nasli vyssi hodnoty hpv? ja myslim, ze se to ani bezne nevysetruje
cytologie je v poradku, tak se neboj, staci kontroly jednou rocne
temer kazdy (asi 80%) se za zivot setka s infekci hpv, ale jen u nekoho se projevi
a nemusi to byt hned rakovina, viru je spousta typu, nektery delaji treba kondylomata
takze neboj a ver svymu priteli a nenech se poblaznit

emjee
5. kvě 2009
ywushka
5. kvě 2009

Ja jsem HPV dostala v dobe,kdyz jsem vymenila partnery,je to pry od muze,teda alespon me to tak bylo receno...!!!Nevim jaka je jinak moznost prenosu....Vim,ze se to nijak neleci,jen se pouziva asi pul roku pri sexu kondom....to jedine viiim

lentilka11
5. kvě 2009

HPV infekce patří mezi sexuálně přenosné choroby, dokonce nedávno na novinkách vyšel tento článek:

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/165891-...

je možná trochu tendenční vzhledem k očkování, ale taková nákaza samozřejmě možná je.......
podobně jako u prekanceróz čípku i tady bude hrát roli přirozená schopnost organismu se této nákazy zbavit, jinými slovy dobrá imunita...

jaspina
7. kvě 2009

Tak já s tím zkušenost mám. Asi před 4 lety jsem měla hodně špatný výsledek - hned jsem musela na operaci. Jak tady někdo psal, že se to neléčí, tak to by člověk chytl rakovinu kdyby s tím nic nedělal - ty čísla udávají předrakovinné stavy. Takže léčba jako taková není - dělá se odřezání špatné tkáně a pak se častěj chodí na prohlídky. Mě to pak vycházelo znova blbě a hrozila další operace. Doktorka mi nabídla očkování jako podporu a je to lepší. Pokud vím, přenáší se pohl. stykem..

lorry
2. čer 2011

Ahojte bol mi zisteny HPV vysoko rizikove kmene pozitivne len neviem ci vsetky typy alebo ako to je mam tam napisane 13 typov co to znamena ? dneska som si dala pichnut Silgard je to uz zbytocne ?

delina81
18. čer 2011

Ahoj, taky mi doktorka potvrdila vyšší hodnoty HPV. Taky jsem na tom jako adelka89. V podstatě jsme s manželem spali taky jen spolu. Taky jsem si jista. Takze nejak jinak se to proste chytit da.

ivulik211
20. čer 2011

ahojte, vždy je dôležité, ktorý kmeň, označovaný číslom máte. najnebezpečnejšie, a teda tie, ktoré môžu, ale nemusia spôsobiť rakovinu sú typy č. 16 a 18. označujú sa tiež ako ontogénne. ostatné typy spôsobujú najčastejšie genitálne bradavice, ktoré sa dajú liečiť krémami (napr. Vartec), môj lekár mi tiež navrhol ich zoškrabanie, a teda úplne odstránenie v narkóze. HPV vírus má v sebe až 80% populácie avšak pokiaľ sa neprejaví na cytológii alebo práve bradavicami - nevieme o tom. telo sa s tým samo vyrovná, je dôležité naštartovať imunitu. U mňa sa HPV prejavilo bradavicami, dlhodobo som mala bradavice aj na rukách ale neprikladala som tomu žiaden význam - keď som zaznamenala pokles imunity (počas roka som bola cca 9 x chorá - prechodená chrípka a pod., uvedomila som si, že jem málo čerstvej zeleniny a pod.) Zbavila som sa toho ale vírus v sebe mám, možno som to dostala od partnera alebo od prechádzajúceho partnera - ale to neznamená, že mi bol neverný, pretože ten vírus mohol mať jeden z nich dlhodobo v sebe, akurát sa neprejavil. Takže netreba nikoho odsudzovať. Prípady nákazou HPV stúpajú a dnes sa už nevylučuje ani prenos iný ako Pohlavným stykom. Pri onkogénnych typoch je dobre dlhodobé sledovanie, zaznamenávanie zmien... lekári už vedia čo robiť. Očkovanie po zistení HPV je účinné tak na 90% takže záleží od každej jednej ako sa rozhodne. Rozpísala som sa ale chcem iba pomôcť, ja som si pred pol rokom študovala všetko a za každú info som bola vďačná lebo som na tom bola psychicky dosť zle.... Bradavice zmizli a kto vie, čo bude ďalej. našťastie mám iba dva typy a nie rizikové... ale človek nikdy nevie. držím vám palce holky, ktoré sa týmto trápite. nech ste skoro zdravé.

delina81
21. čer 2011

Super - tyhle info jsem na netu nedohledala a lékařka tak sdílná nebyla! takže díky moc, že jsi se rozepsala 🙂 . Já teda nevím, jaký typ HPV mám. Taky nemám žádné další projevy. Ze začátku mě to dost šokovalo, ale doktorka mi řekla, že si z toho nemám dělat hlavu, že uděláme za půl roku vyšetření a že tam třeba nález už nebude. Takže jsem ve fázi, kdy si říkám, že to bude v pohodě. Pak dám vědět.

lucka_220809
22. čer 2011

@delina81
@ivulik211
@jaspina
Dievcata - len tak som sem zavitala, lebo mi ta tema je znama...nie z vlastnej skusenosti, ale preto, ze v ramci mojej prace sa s tym stretavam denne - pracujem s onkol.pacientmi a onkologmi, i onko-gynekologom.. Chcela by som vas len uistit o niekolkych faktoch - HPV sa prenasa pohlavnym stykom vo vysokom percente, ze je mozne v niektorych pripadoch, aby sa prenieslo i inak, sa pripusta, len to nie je jasne zname doteraz. Prenasaci su vacsinou muzi, t.j. mohli ste ho dostat od nejakeho Vasho byvaleho partnera, pripadne Vas manzel od nejakej byvalej partnerky... v tomto momente to ale nie je dolezite. Je to velmi bezny virus, ktory skutocne ma asi 80% zien, a vacsina sa ho aj prirodzene zbavi - t.j. obranyschopnost organizmu si s nim absolutnu vacsinou poradi. Je pravda, ze HPV virus liecit nevieme,vieme sa dat proti nemu zaockovat - to je novinka... Ockovat sa je mozne a vhodne aj po tom, ako zena mala HPV. V niektorych pripadoch niektore druhy HPV sposobuju rakovinu krcka maternice. Kym to ale dojde do tohto stavu, trva to niekolko rokov (niekedy aj 8-10rokov) a prejde to najskor cez niekolko pred-rakovinovych stavov. Preto pokial zena chodi na preventivne prehliadky, sanca dostat rakovinu krcka maternica je minimalna, prakticky by nemala existovat. Konizacie krcka maternice - t.j. odstranovanie choreho tkaniva sa robi vtedy, ked uz je na krcku vidiet nejake zmeny sposobene HPV. Po odstraneni choreho tkaniva by zena mala byt opat zdrava.
Tak to len k tomu, aby ste sa nestresovali, ak Vam nasli HPV, je velmi pravdepodobne, ze o niekolko mesiacov ho telo uz zneskodni a vysledky budu dobre 🙂
Ak by ste chceli vediet viac, odporucam: http://lpr.sk/subory/publikacie/rakovina-krcka-...

🙂 paaa

miruska15
22. čer 2011

@lucka_220809 super si to vysvetlila tak ako ty aj ja mam skusenost s rakovinou krčka.Mamina mi na to zomrela.Bola to zbytočna smrt koli tomu že bola k sebe lahostajna a nechodila na preventivky.A preto som u Dr. každeho pol roka aj preto že som tiež HPV.Trošku sa bojim lebo viem čo to je za svinačinu ale tiež viem že prevenciou sa da všetko napravit.

lucka_220809
22. čer 2011

@miruska15 tak som rada, ze ti to pomohlo 🙂 Myslim,ze sa nemusis vobec stresovat, ak to maju podchytene a sleduju ta, k zlym stavom krcka sa nemas ani ako dopracovat, tak hlavne v klude byt a netrapit sa... 😉

lenkadu
20. zář 2011

@lucka_220809 dakujeme velmi pekne, este by mi pomohla rada ako je to so sexualnym zivotom a HAK

lucka_220809
22. zář 2011

@lenkadu ahoj... sexualny zivot tym rozhodne vobec nie je ovplyvneny a vseobecna rada je, neries, ci mas HPV alebo nemas... Ak ho nemas, jedinou prevenciou pred HPV je neviest promiskuitny sexualny zivot.. no niekedy aj ked ma zena malo partnerov, alebo i jedneho, ktory mal pred nou co len jednu partnerku ,ktora virus mala a nakazila ho, mozes ho tak "ziskat".... ale samozrejme plati,ze cim viac partnerov zena strieda, s ktorymi ma nechraneny sex, tym vacsia sanca HPV prenosu. Ale ako som vyssie uz pisala, vacsina zien z nakazdy HPV nic nema, jednoducho sa jej v priebehu niekolkych tyzdnov/mesiacov prirodzene zbavi . Preventivne gynekologicke prehliadky s cytologickym sterom zabezpecia, ze nedojde v ziadnom pripade k rakovine krcka maternice.

S antikoncepciou by nemal existovat ziadna suvislost, t.j. brat HAK by nemalo nic zhorsit ani zlepsit. Skus sa pripadne opytat svojho lekara, ale som si takmer ista, ze ziadna kontraindikacia tam nie je.
Dufam,ze som pomohla.
Pekny den!

lenkadu
23. zář 2011

@lucka_220809 dakujem a ano uz som si citala viac clankov ohladom HPV, momentalne cakam na vysledky, kt. budu o dva tyzdne, ale tie predtym neboli dobre, kedze som mala HPV - 3, tak uvidime co sa zmenilo, ale lekar ma trosku vystrasil ked som tam bola .. ale stale si myslim ze to bude dobre

evulinkab
19. říj 2012

Ahoj holky, bylo mi zjišteno, že jsem HPV pozitivní..Docela jsem se vylekala, nicméne p.doktorka me uklidnila, že prý jsem mladá a s velkou pravdepodobností si s tim mé telo poradi a že mám prijit za pul roku na kontrolu..že mi to zkrátka bude sledovat.No ale co jsem se vás chtela zeptat- mužu mit normálne pohlavní styk se svým přitelem??Nevíte jak to je?Já trošku nechápu, jak si s tim moje telo muže poradit, když muj přítel(jsme spolu 3/4roku a nejspis me nakazil on)má ten vir v sobe a neustále mi ho bude předávat pri pohl. styku..??Nevíte???

evulinkab
21. říj 2012

nikdo neví jak to je?

irennn
21. říj 2012

@evulinkab Ahojky, myslím,že v tom trošku znalosti mám,ptž. jsme tyhle věci dělaly hodně 5 let na vysoké. Já HPV mám taky, dokonce mám už i nádorové změny 1.stupně na čípku, nicméně paní dr. mě uklidnila, že je to každá třetí žena. Takže:

1.nejdůležitější je přeléčit oba partnery vitamínovým preparátem,léky na to nejsou..jmenuje se to INDONAL PARTNER (přímo na HPV - celkem drahá záležitost krabička stojí 700Kč, je tam asi 90 tablet,teď nevím přesně...my si koupili teda rovnou dvě a bereme to 2x denně.) Je důležité vybrat minimálně jednoměsíční kůru, nejlepší je 3měsíční jednou do roka.

2. K tomu vysoké dávky Kyseliny listové - každý den jednu tabletu oba partněři a také B Komlex, klidně i B komplex forte jednu tabletu denně.

My to tak s manželem udělali na doporučení skvělého pana primáře a když jsem ted byla na histolce...tak to bylo opět O.K.! Zmizelo to, tělo si s tím samo poradilo, ale musela jsem mu pomoct!

evulinkab
21. říj 2012

@irennn Dobre a do te doby..mužu s nim normálne spát?..Další vec teda..me vyšla cytologie 2, to je jeste v pohode, že?🙂

irennn
21. říj 2012

@evulinkab ježiš proč bys s ním nemohla spát...to je ok. jen se mají INDONALEM vždy přeléčit oba partneři...HPV se už nikdy nezbavíš, jen ho potlačíš, to bys nemohla mít sex nikdy 😉 nebo pouze s kondomem. Jak říkám máme ho téměř všichni, jen u některých se projeví..např. ti co mají sníženou imunitu ,ve stresu apod.

evulinkab
21. říj 2012

@irennn já tomu totiž moc nerozumim a jelikož moji kamaradce také zjistili HPV tak jsme se tak o tom bavily a rikaly jsme si, jestli mužeme s tema našema chlapama spát vubec...Protože jsem o tom cetla, že v 80% se tělo HPV zbaví samo a navic moje doktorka mi rekla že je možné, že za pul roku to budu mit v poradku.Tak jsem si rikala, jak se teda to moje telo toho bude moct zbavit, když při sexu mi to přítel zase předá.A doktorka mi práve nic o prelečení neřikala...tak jsem byla dost mimo🙂KAždopádne díky za odpovedi🙂

enya00
21. říj 2012

@adelka89 mne odoberali z krcka pred 6 rokmi kvoli tomuto....umna to bolo asi dedicne....a dnes mam zdraveho chlapceka aj ked som rodila trocha predcasne lebo ten krcok je kratsi

enya00
21. říj 2012

@elana ale jeden z nich to mohol mat v sebe dlhe roky nemusel ju podviest...
@adelka89 ....