Jak je možné, že v dnešní době je čím dal těžší otěhotnět?

terka_
6. lis 2017

Ahoj maminky, budoucí maminky a JÁ.
Dlouho jsem premyslela jestli mám někam něco psát, ale musím říct, ze už jsem nervózní ze všeho co se kolem mě děje. Snažím se o miminko s druhým partnerem první to bylo přes dva roky a nakonec nám to skrachovalo a teď je to přes rok. Začala jsem litat po doktorech, protože mě přes dobre dva roky bolí v podbrisku při čemkoli. Nedávno jsem byla už o hospitalizována v nemocnici, kde mi tři doktoři řekli tři věci a nakonec to byl zánět mocaku, teď jsem tam skončila zase, ale jen na pohotovost večer, kde mě řekli ze nic z tech věci nepřipadá v úvahu jako ze mě třeba můj gynekolog řekl, ze mám nepruchozy vejcovody. Zjistila jsem, ze říct mi něco takového ani nemohl, když mě neměl na sále, a tak teď prechazim k doktorce, která mi do začátku zakázala sladký (žádný cukr) změnu kalhotek na balvlnene (žádné tanga holky)! No a ve finále na kontrole u ni mi chce brát krev má nemocné a záněty. Setkala jste se některá maminka nebo nemaminka s takovém to handrkovanim po doktorech také ? Potřebovala jsem se vyzpovídat... tak aspoň děkuji každému kdo si to přejel očima ❤️ Krásný den maminky 😊

terka_
autor
6. lis 2017

Ještě mi teda řekli, ze mě dávají 2-3 měsíce a vezmou si mě na laparoskopii aby se zjistilo co se děje, jen já bych asi byla radši vědět to už dneska. Je to dost flustrujici, když vám každý říká něco jiného...

uzsezasenudim
6. lis 2017

Ahoj, je mi lito, ze je to pro Tebe takova strastiplna cesta ☹ ja mam kolem sebe taky dost holek, co s tim mely problem. A pak znam par, co to mely hned z prvni. Jsou mezi temi skupinami devcat jiste rozdily, ale byl by to ciste z me strany pouhy dohad a radeji se toho zdrzim. 🙂 asi ten nejzasadnejsi pribeh z meho blizkeho okoli byl o tom, ze kamosce to proste brzdila (zni to divne ja vim) vlastne ta urputna snahaa jeji hlava. Asi 5 let nedelala nic jineho, nez ze se snazila otehotnet. Nakonec byla na umelem, nekolikrat....a nic. Po tom 5. roku nam vsem rekla, ze uz se ji nemame ptat, ze bude proste bezdetna a poridi si smecku stenatek, ze uz ji ten stres kolem nebavi. Za dva mesice byla v tom. Bez jehel a doktoru. A velkou sanci dle jich nemela. Ja Ti nevim, proc je tech pripadu ted tolik. Odvazuji si rict, ze stejne jak nase zeme, je i lidstvo nemocne. Myslenkami, stravou, leky. Myslim, ze je to odraz. Mozna, pokud Ti lekari nerikaji, ze je problem na tele, zkus najit nekoho, s kym bys tohle mohla probrat. Zapatrat, kde v Tobe muze neco byt ukryte. 🙂 a nebo taky doporucuji spermiogram (nebo jak se to jmenuje) tam by taky mohl byt problem. At uz se rozhodnes jakkoli, preji, at se zadari 😉

uzsezasenudim
6. lis 2017

Imho ta tanga, to je desny nesvar. At se na me nikdo nezlobi, neni to vcera, co se zaclo mluvit o tom, jak nehygienicke to je. 😀 jako verim, ze zadna z nas si neutre zadek a pipku jednim papirem...ale tanga nosi fakt hodne holek..a pritom je to dost podobne. 😀

beruda
6. lis 2017

My jsme se snažili o první dceru dva a čtvrt roku (to se pak stal nějaký zázrak a otěhotněla jsem přirozeně měsíc před IVF) a o druhé miminko rok a půl (otěhotněla jsem s dopomocí IVF). Důvodem byl o hraniční množství spermií, prostě se s vajíčkem nějak nemohly potkat. Ale obecné důvody, proč je teď tolik neplodnosti? No, viděla bych to tak, že jsme ve většině případů starý matky. Snažíme se o dítě víc jak o deset let později, než naše maminky. Sedavý způsob života, prudce klesá kvalita spermií u mužů. Co bylo dřív už považováno za neplodnost, to je dnes bráno jako snížené množství spermií....Spousta chemie v prostředí i v jídle, v oblečení...toliko obecné důvody. Dalším mocným důvodem je bohužel hlava ženy.
Tvoje doktorka postupuje správně, i skrytý zánět může být příčinou. Doporučuji podstoupit vyšetření průchodnosti vejcovodů, jestli tam nejsou srůst nebo endometrióza. Partner ať si zajde na spermiogram. Také není od věci test (teď nevím jak se jmenuje) jestli na sebe nemáte nějakou alergickou reakci) Zní to všechno děsivě, ale až ta vyšetření podstoupíš, budou lékaři vědět, co se děje a co s tebou, potažmo s vámi mají dělat. Nevím kolik ti je, ale možná by stálo za zvážení nechat se rovnou doporučit do kliniky asistované reprodukce. Testy a vyšetření, o kterých jsem psala, pak platí pojišťovna. Držím palce, ať to všechno opadne.

vanea
6. lis 2017

Antikoncepce a všechny její dopady (i na přírodu), způsob života - stres, prostředí, elektronika, věk rodiček, pošahaná móda u chlapů, co nosí uplé gatě:D vyhřívané sedačky v autě...no je toho spousta co se řítí do pekel a podle mně každá z těch věcí může mít nějaký neblahý dopad..lidstvo degeneruje různýma způsobama ...každopádně ti držím palce, ať se brzy zadaří! 🍀
@uzsezasenudim
ty tanga jsou peklo, to jsem věděla už v pubertě 😂 nedá se to nosit a je to nehygienické:X aspoň za mně:D

vanea
6. lis 2017

jinak teďka jsem kupodivu poslouchala nějakého doktoro vědátora v rádiu, kde se mluvilo o tom, že v dnešní době přežije porod spousta žen, které by normálně v přírodě neměly šanci...jenže spolu s nimi přežívají gynekologické potíže, různé nešvary (úzké pánve , potíže s vaječníky, nějaké chyby a odchylky v tom, co je v pořádku), které se mohou dědit...dřív to příroda filtrovala tím, že žena prostě zemřela, nebo porodila brzy a dítě to nezvládlo..(a ona kolikrát taky ne) a degenerativní linie té rodiny skončila...jenže v dnešní době se děti zachraňují, matky jdou na císaře a ničemu z toho se tedy nedá zabránit...léčba "neplodnosti" je také na velice pokročilé úrovni, což by dříve nebylo...a je údajně procento žen, které stejné problémy přenášejí na dcery a tak..no bylo to fakt zajímavé poslouchat, bohužel nevím, kdo to mluvil :( a vlastně ani nevím, jestli s tím souhlasím nebo ne, já osobně jsem za mnoderní medicínu neskutečně ráda, spousta lidí okolo by bez toho děti neměla...ale pokud se hledá příčina, tak třeba i v tomto něco je...a je taky možné, že pán plácal nesmysly:D to se asi nedozvíme...nicméně k zamyšlení to je🙂

andreasustrova
6. lis 2017

Dnešní uspěchaná doba, nezdravý způsob života, hlavně stres... asi proto lidé nemohou mít děti a asi i antikoncepce. Je to škoda...
První moje dítko nebylo plánované, takže jsem otěhotněla hned a to si snad pamatuji i hodinu :D. A druhé jsme plánovali. Prostě koncem února jsem řekla, že chci druhé a hned jsme se začali snažit. Koncem března jsem dostala poslední menzes. Koncem dubna jsem byla v 5 tt a teď jsem 34 tt. :D A další už nechci!

uzsezasenudim
6. lis 2017

Holky ja si "dovolim" s tim vekem nesouhlasit. V tech nejnedotcenejsich kmenech na zemi jsou zeny plodne i v 60. Opet si myslim, ze je to zivotnim stylem. Jako myslim si, ze zena z naseho kraje, kdyz bude zit zdrave jak nevim, co, jako stejne nedosahne toho, ze by byla v sedesati zas mamkou, ale jen chci poukazat, ze to telo by to umelo, kdyby nebylo jiz po generace devastovane spatnymi navyky a zvyky. 🙂 moje segra dela do divnejch veci, nechci to rozvadet, ale nedavno jedna jeji klientka, po nasazeni bachovek, po jiz zapocatem klimakteriu opet zacla menstruovat 😀 coz uplne nebyl zamer, ale jen chci ukazat, ze telo by umelo plodit vyrazne dele, kdybychom jej neotravovali a mysl jakbysmet. 🙂

beruda
6. lis 2017

@vanea to rozhodně, já zase někde četla, že proběhl průzkum který zjistil, že kvůli velkému množství prováděných císařských řezů už se holčičky rodí s užší pánví a je možné, že za pár generací člověk nebude schopen normálně porodit svoje potomstvo, prostě se tělo přizpůsobuje nově nastalé situaci...je to teda děsivý, já jsem zrovna ten případ, který rodil císařem a možná bysme umřely s dcerou obě, a to jsem neměla žádné gynekologické potíže...

lusili1
6. lis 2017

já zase vím, že ze zkušenosti v okolí, byly takové problémy už v dřívější době, jen se o tom tak nemluvilo a nebyly takové možnosti pomoci jako nyní....já sama se snažím už rok a půl a za 3 týdny mě čeká laparoskop. operace...bohužel je to tak..a lčověk to musí brát, tak jak to je...držím všem pěsti!

uzsezasenudim
6. lis 2017

@vanea ano toto je velmi kontroverzni tema. Kdyz budu joooo chladna, reknu, ze si za spousty vad a nemoci a disfunkci muzeme sami. Pokud je zena neplodna, asi nema mit dite. ALE!!! Moc dobre vim, ze bych do toho umelyho oplodneni sla a taky bych bojovala VSEMI dostupnymi prostredky, abych pocala. Muj oblibeny fylozof Peter Singer ma velmi radikalni nazory. Kdyz to ctu, rikam si "ma recht, takhle to ma byt", ale take vim, ze to nelze takhle mit. Protoze clovek, protoze laska a city, protoze svet uz davno neformuje jen zakon prirody, ale i zakony lidi. Touhy, prani, mame ty moznost, tak co by ne. Neodvazuji si kazat vodu, neb sama vim, ze bych toho vina pila tez.

beruda
6. lis 2017

@uzsezasenudim To nejsi chladná, to je prostě realita. Moje bývalá kolegyně třeba měla velmi radikální postoj ke všem postiženým a tvrdívala, že v té staré Spartě moc dobře věděli, proč je házeli ze skály....taky to zní příšerně, ale když se nad tím člověk zamyslí...

blahova_andrea
6. lis 2017

já se s tím setkala, ale ne co se týká gynekologie. mnoho lékařů jen dává razítka a vlastně už o své práci ani moc neví. bohužel.
a proč mají tanga vadit? já je nosila celé mládí a těhotná jsem jen, co kolem chlapa projdu 😅 myslím, že u žen je prádlo o něčem jiném než u muže, že mají nosit volnější trenky. my to máme vše v břiše, na rozdíl od nich.
podle mě je dnes problém s plodností díky stylu života, přehřívání rozkroku u mužů (mobily v kapsách, notebooky na klínech...), civilizační choroby, nedostatek sportu, nevyvážená strava a co je podle mě zásadní je to, že se zakládání rodiny prostě čím dál víc posouvá. kdybychom si pořizovali děti jako dříve mezi 18-25 rokem, tak by jistě tolik párů s plodností problémy nemělo. ale doba je jiná. nejdřív se chceme zabezpečit, být nezávislí na rodičích, cestovat, studovat...čas utíká a biologické stárnutí nezastavíme, ač se cítíme stále mladí

beruda
6. lis 2017

@blahova_andrea protože si tou mezipůlkovou šňůrou zanášíte střevní bakterie do pochyv, ty tam můžou způsobit ošklivé a i chronické záněty a později to může mimo jiné způsobit i neplodnost.

vanea
6. lis 2017

@beruda to jsem taky slyšela, že snad bude za pár generací normální rodit pouze císařem kvůli pánvi, a že od přirozených porodů a otěhotnění snad taky úplně odpadne...no jako je to zajímavé🙂 ono ty genetické obtíže, jak jsem psala, se můžou projevit třeba ob generaci, nebo i dvě, takže třeba dcera to přímo schytat nemusí..ale její potomstvo už by mohlo...a furt se to nese tou linií rodiny dál a dál, kdežto dřív už by tady tito lidé nebyli..

@uzsezasenudim přesně🙂 názor sdílím, neznám moc žen, které by se chladně obětovaly, aby se jejich "vadná" linie nerozšířila dál 🙂 samozřejmě bych podstoupila všechno, jen abych to dítě mohla mít..ale něco na tom je...každopádně je dobře, že si člověk našel cestu, jak přírodu trošku oblafnout (nebo ne?) třeba je doba taková, že by to bylo nevyhnutelné tak jako tak (dáno těmi nepříznivými vlivy...) ale ve výsledku je fakt, že si za to vlastně můžeme sami, jako lidstvo..kdybysme lezli po stromě a honili brouky, tak bychom třeba tohle vůbec řešit nemuseli (a asi bychom ani neměli kde, že🙂 ) no, téma opravdu k zamyšlení..

blahova_andrea
6. lis 2017

@beruda tak to mám asi štěstí, že jsem založila rodinu a přestala je nosit dřív než to zanechalo následky 😅

uzsezasenudim
6. lis 2017

@blahova_andrea jak rika @beruda. Pohybem tela a tedy i textilu kalhotek se zene dostavaji do pochvy fekalni bakterie. Mnamka, ze 🙂 jj tak to neznamen, ze co zena s tangama, to chronicke zanety nebo dalsi komplikace. Ale kdyz uz zena jednou stoji pred podobnym problemem nebo je na to nachylna, stoji za zvazeni, jestli mi ta "parada" stoji za to. Uprimne? Na denni noseni to nechapu uz vubec, (nejak nerozumim tomu, ze jako nekomu nevadi ten pocit, jako kdyz Vam mezi pulkama uvizne trocha hajzlpapiru 😀 pokud to nekdo chce mit na sexy hratky, proc ne. T a nga na vecer vzit a navnadit se (tim pocitem toaletaku mazi pulkama asi) a pak tim potesit oko (a nejen oko) muzovo, nicemu neublizi. Ale jako kdyz jednou vite, ze tim roznasite bobek k vagine....pro me dost vymluvne, tak nevim (pokud to neni uchylka), proc tak cinit. 😀 ale co je mi do toho, ze. Ja se staram o svuj podvozek jen. Teda ted i u male. A jsem z toho patricne nesva. Protoze ta ten bobek ma nekdy uplne vsude!!!!

blahova_andrea
6. lis 2017

@uzsezasenudim no já třeba jako mladá na záněty náchylná byla. ještě, že už je to za mnou 😀

terka_
autor
6. lis 2017

@uzsezasenudim To je zajímavá myšlenka, já si zase rikam, ze ženské které nemůžou mít děti trpí za ty, co to zabijí, hodi do popelnice atd..pak jsou ženské, které pláči ze nemůžou otěhotnět po 6ti potratech 🙊 což moc nechápu... ale jinak na tom něco bude. Každopádně vám děkuji za odezvy, je pravda ze ty tanga jsou jen šílený módní doplněk mladých holek 😃 a jsem snad i rada, ze jsem je mohla vyhodit.. Kazdopdne se mi docela ulevilo, ze jsem sem mohla napsat a v hlavě to je rozhodne, já na to už delší dobu nemyslím dokud nejdu zase k doktorovi s tím co mi řekne tentokrat, trochu podezrivam i přítele, ze to blokuje on, protože už i jemu jsem několikrát vypadala, ze o tom pořad mluví a ze takhle to nepůjde...

drakenn
6. lis 2017

No nekdy nemoznost zplodit potomka tvi v nekompatibilnosti partneru. Proste se k sobe partneri geneticky nehodi. Hodne zen si vybira partnera pri brani HA a ten vyber je proste ovlivnen hormony. A to bohuzel spatne. Pak prijde problem v neschopnosti pocit - telo znasilnime dalsim zasahem- umelym oplodnenim.. Cetla jsem prave nazor, ze spoustu poruch dnesnich deti prameni z tehto chybnych vzorcu.. ADHD atd.

emamaira
6. lis 2017

@uzsezasenudim zajímalo by mě, podle ceho mas vypozorovano, ktere skupiny pocnou snaz a ktere hur? Taky jsem o tom takhle premyslela a nic pravidelneho jsem nenasla. Jestli nechces odpovidat, tak nevadi nebo sz🙂

uzsezasenudim
6. lis 2017

@drakenn to je taky vono! Radkin Honzak nekde vzpominal nejaky vyzkum. Kde dali skupine zen co HA braly a druhe skupine, co HA nebraly, ocichat myslim, ze to byla trika nejakych muzu. Zeny, co braly HA si vadne zvolily muze s velmi podobnou genetikou (coz je spatne, my mame primarne hledat nekoho s co nejvzdalenejsi, rozumejte jde o tu diverzitu genu, abychom nedegenerovali) a zeny, co nebraly HA si zvolily muze s nenepodobnejsimi geny. Fascinujici. Kdyz si vemes, k cemu to vede. Kolik lidi to bere...jaka bude ta dan? Jsme opet u toho, co tu padlo. O te nemocne dobe. Osobne neberu antikoncepci vubec, brala jsem ji vsehovsudy 3 roky. A nikdy vic. Ja nebudu piluli rikat memu telu, jak ma byt neplodne natoz treba posouvat piluli menses. Prijde mi to uz za hranou neceho, kam si myslim, ze by clovek nemel zasahovat. Jako GMO, např. Nemyslim si, ze bychom si az tak meli hrat na Bohy...ale to je jinej pribeh 🙂 a ja jsem dneska ukecana az az.

jaber
6. lis 2017

Já teda nevím, ale my jsme se s manželem dohodnuli, že se pokusíme o miminko - že to může nějakou dobu trvat atd.. Ale bylo to jedno, páč jsem v té době už byla těhotná 😀 Takže nám to moc práce nedalo 🙂

kassandra1
6. lis 2017

No tak já jsem vždycky jedla tuny sladkého, jím kdykoliv na co mám chuť, sportuji tak nějak průměrně, v mládí jsem občas nosila i ty tanga, antikoncepci jsem brala v kuse určitě přes deset let, dlouhodobé stresy na manažerské pozici, elektroniku taky používám a otěhotněla jsem když jsem chtěla na první pokus a to v 37 letech...Ještě má někdo nějakou další ,,teorii,,? 😉

slimacikmia
6. lis 2017

@vanea @beruda tak to bohužiaľ je... Príroda a genetika pracujú ruka v ruke v čo najvýhodnejšom režime. Čím ďalej tým viac je počatie a pôrod neprirodzené... Ženy buď z vlastnej vôle, alebo kvôli nejakej diagnóze rodia cisárskym rezom a deti sa rodia čím ďalej, tým väčšie... Je pravdepodobné, že za nejaký čas bude prirodzený pôrod rarita. Čo je ešte horšie, ženy v Amerike a podobne sú hnané pár týždňov po pôrode do práce, s dieťaťom ostáva nejaká profesionálna chůva. Tým pádom kojenie v týchto oblastiach bude možno tiež veľmi rýchlo minulosťou... Prečo by sa malo tvoriť mlieko, keď ho ženy nevyužívajú, je to smutné a nehovorím o sociálnej výchove a vzťahu matka-dieťa v takom prípade :( je to fakt smutné. Proste ideme proti prírode 😕 medicína sa dokáže vyrovnať s počatím a pôrodom, to je veľmi dôležité, najviac ma štve to s tou Amerikou, Čínou atď :( upierať prirodzenú potrebu dieťaťa a matky byť spolu

uzsezasenudim
6. lis 2017

@kassandra1 treba ze vyjimka potvrzuje pravidlo? 😀 to rikam s notnou nadsazkou. Myslim, ze vzdy najdes nekoho, kdo se bude lisit. Vzhledem k tomu, ze verim, ze z vice jak poloviny je ve hre psychika ( pokud nejsou napr. uplne deravy vejcovody, proste pokud by to to telo melo jaksi dat), dulezite jsou tez i predispozice jedince, pak je to jak ruska roleta tipovat, jak to u pana/pani XY funguje, ze 😀 takhle z gauciku. My tu
teoretizujeme, nedefinujeme zakonitosti plodnosti 🙂

alen_ka
24. lis 2017

Já myslím, že to je odvěký problém, zrovna čtu Přemyslovskou epopej a nevím jestli si to autor vymyslel nebo jestli to tak opravdu bylo, ale problém s "obtěžkáním" v ní řeší více či méně každý třetí pár. Ale když srovnám dnešní dobu třeba s mládím našich rodičů, tak je to hlavně tím, že to příliš odkládáme díky snadno dostupné antikoncepci a úplně jiných možnostech jak strávit mládí a pak už nezbývá moc času a naopak to příliš řešíme a stresujeme se tím. Tehdy do toho prostě nechtě vlítli okolo dvacítky, pak si okolo pětadvaceti pořídili další dítě a žádný stres, leda tak rychle sehnat kvartýr.

alen_ka
24. lis 2017

Jo a ještě doplním, za normalizace neměl nikdo stres z práce (že nevydělá dost, že mu končí smlouva, že se teď otěhotnět nehodí atd...), stejně v ní nikdo nic pořádně nedělal ani pořádně nic nevydělal. Aneb jak to shrnula moje mamka... Nebylo co dělat, tak jsme si pořizovali děcka.

normalnimatka
24. lis 2017

určitě to je odvěkej problém, i napříč kulturama, ale řekla bych, že na tomhle místě v týhle době je to markantnější... a souvisí to se spoustou věcí, který tu už padly... psychika, věk, antikoncepce, protože tělo leta potlačujeme, aby rozmnožovací soustava fungovala tak, jak má, a pak chceme zázraky tady a teď, asi i sračky v jídle a jiný jedy, atd atd....
a v minulosti to taky vždycky nešlo hned. tak buď spolu lidi nespali, dokud nechtěli další dítě, nebo jim to taky nešlo, nebo jim fungovaly nespolehlivý způsoby ochrany proti početí. když se podíváte do rodokmenů svejch předků, o staletí zpátky, neroděj se tam děti zrovna po roce ;) někdy určitě jo, ale to i dneska.

autorce bych doporučila vysrat se na doktory a řešit tělo alternativně, celostně. zjevně jsou tam (i) zdravotní důvody. "normální" doktoři zpravidla nasekaj v těle větší paseku, než že by něčemu opravdu pomohli.

normalnimatka
24. lis 2017

jo a ještě...samozřejmě, že se najde spousta výjimek tam i onam, aneb, je v tom i něco víc..vesmír/bůh/příroda není blbej a ví co dělá. prostě to tak má bejt a je to v pořádku, ať se nám to sebevíc nelíbí. jojo, mně se to kecá, jako dětný, žejo...:/

jedna osoba mně blízká, nikdy nebrala HA, i muže si tedy vybrala po "čuchu" správně🙂), odmala sportovně založená, její rodiče i na svou dobu dost pokrokově řešili něco jako je zdravá výživa, nijak závažně nestresovaná, na dnešní dobu někoho, kdo se snaží o dítě dost mladá, žádný zjevný zdravotní obtíže a stejně nic. když se začali pokoušet o prcka, bylo jí 22 nebo 23, jemu jen o trochu víc, též celkem sportovně založenej, boxerky unfriendly.... po pár letech už začla bejt i celkem dost rezignovaná, žije naplno i bezdětnej život, takže na to netlačej, myslim, že přístup maj dost pokornej...jako netipla bych si, že z mýho okolí bude problém zrovna u nich, ale bohužel...