Jak se léčí cysty? Vždycky jde o operaci?

utajena
22. lis 2006

Ahoj všechny snažilky, těhulky i maminy. Byla mi zjištěna cysta na jednom vaječníku. Jak se cysty léčí? Musí se jít vždy na operaci? A dá se s tím vůbec přijít do jiného stavu? Máte s tímto některá zkušenosti? Napište. Určitě se s tím netrápím jen já. ☹

gigi2
11. únor 2016

@marketakoh jaký tumorový markery konkrétně??,Ca 125??Tam je hodnota podle laborek i do 35 v mezích...já šla na laparku s hodnotama přes 200 a několik týdnů jsem nevěděla,na čem jsem,jestli je to "jen od těžké endometriózy a cyst,něco dalšího bylo i na UTZ a nikdo nevěděl,co to je...a nakonec to dopadlo dobře.. 🙂

marketakoh
11. únor 2016

Jj..ca 125..on mne dost vydesil muj doktor,kdyz to videl poprve..jsou tri na jednom vajecniku a utvorily takovy divny tvar..no po 2mesicich uz to vypadalo v pohode(zmensilo se to) a ted zas narust..takze laparoskopie..mam fakt strach..tim ze trpip PP je to o to horsi

gigi2
11. únor 2016

@marketakoh bude to určitě v pořádku a dobře,když ti to vyndaj..pokud jich je více a větší už,tak málokdy se vstřebají...

kacka.l
11. únor 2016

Urcite to bude v poradku. Vse nasvedcuje endometrioze. Ja mela taky dve na jednom. Problem je, ze u tech endocyst je krev srazena, takze neodtece a opouzdri se. Ja mela i plno srustu, co na donu vypadaly jako cysty. To taky dela endometrioza rada. Nebojte se. Vse bude v poradku.

kacka.l
11. únor 2016

@gigi2 takze jsi v poradku? Tehdy jsem si rikala, co ti asi je. A jak jsi dopadla. Meli jsme to tak podobne, ze? Loni duben/kveten. 😀

marketakoh
11. únor 2016

Holky moc Vam dekuju..doufam ze to bude o.k. muj mudr si mysli ze endometrioza to nejspis neni..nevim..mam celkem bolestivou menzes dost mne pri ni boli zada,strili mi ta bolest i do nohy..bolesti v podbrisku mam taktez porad(nesouvisle s cystama)..vzdy rekne ze je to od zad..nevim..Vam mudr rekla jeste pred laparkou ze by to mohla byt ta endiometroza?

gigi2
12. únor 2016

@kacka.l sebrali mi vše,co šlo,vaječník,vejcovod,ta ednoška byla komplet v celé pánvi,no nebudu to rozepisovat,není to nic pěkného na popis....za dva měsíce mám jít na onkologický UTZ,každý rok už musím chodit a co půl roku onko markery,zatím ale vše vypadá dobře🙂,tak jsem ráda...

gigi2
12. únor 2016

@marketakoh já už si po své osobní zkušenosti myslím o gynekolozích své..dlouhé roky jsem obíhala s problémama,včetně různých nemocnic,x-krát každému vnucovala,že jeden z mých problémů by mohla být endometrióza a vždy jsem slyšela jen důvody,proč ji rozhodně podle nich všech nemám...a najednou to bylo už v takovém rozsahu,že mi nejdříve museli dát na několik měsíců jen prášky a léčbu,neb to bylo zcela neoperovatelné a když se to pak ohraničilo,tak jen tu endometriózu mi doktor dával pryč 6hod...

marketakoh
12. únor 2016

Ty brdo..tak to mne je moc lito a jste fakt statecna..drzim vam pesticky at je vse uz jen v nejlepsim poradku..ja dle gyn.asi taky prijdu o cely vajecnik(nebo asi o vetsinu)..cysty jsou 3 a maji ted dohromady 6cm*5cm..coz v podstate neni moc..radovala jsem se kdyz to uz bylo 4cm*3cm a byly dve..a za mesic zas narust o tu treti..tak nevim.

kacka.l
12. únor 2016

Ty jo a na ty onko markery chodis skrz endosku? Me kdyz otevreli, tak taky byla skoro vsude. Mi tedy jeden vzali cely a druhy osekali. A ja tedy chodit na krev nemam.
@gigi2

@marketakoh
Ne me gyn rekl, ze mam nador. Fakt super , ty stresy, co jsem mela. Na prijmu mi na kontrolnim utz rekli, ze to je bud nador nebo endoska. Gyndarce uz neverim ani nos mezi ocima. Nestresuji se, pokud to neni potvrzene.

marketakoh
12. únor 2016

Kacka.I..to je teda mazec..uplne ti rozumim..ja mam takovy stresy prave ted..a ty jsi mela kolik ca 125?

simsamsim
12. únor 2016

CA 125 může a nemusí značit endometriozu.... spousta holek ji má v normálu (já dokonce nízkou hodnotu) a stejně endo mám.... :/

gigi2
12. únor 2016

@kacka.l díky tomu nálezu a tomu,co vše ze mě vyndali...i když pak histologie vyšla z toho naštěstí negativní...a hlavně jsem zdravotník a po téhle zkušenosti už jsem byla dost nekompromisní v tom,jak si představuju svoji následnou kontrolu v tomto směru...nehodlám se zase někdy dostat do podobné situace,musím si to takhle pohlídat,kdyby se zase něco dělo...

kacka.l
12. únor 2016

@marketakoh uz presne nevim, ale tesne v te hranici. Tusim kolem 25.

marketakoh
13. únor 2016

Kacka.I tak to jsi mela jeste min jak ja...☹

marketakoh
22. únor 2016

Ahoj holky..dnes v nemocnici na vysetreni potvrzeno ze se nejedna o obycejnou cystu ale pravdepodobne o nador..dle mudr nejspise benigniho charakteru ale jiste to bude az po histologii..vzali mi krev na ROMA a 3.3.jdu ke komisi kde mi povi termin operace a jak bude probihat..☹

kacka.l
22. únor 2016

Drzim pesti, ale dokud te neotevrou never nicemu, ja mela napsano tumor !!!! Ve zprave. Vysvetlili mi, ze tumorem oznacuji patologicky nalez a nakonec to byla endo. A ja si zazila stresy.

kacka.l
22. únor 2016
marketakoh
23. únor 2016

Kacko dekuju za povzbuzeni..snad ma mudr pravdu ze se jedna o nezhoubny cystycky nador....uz at je to venku a ja vim vic

petaov
25. únor 2016

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli Vám chodila MS, když jste měly cystu? Mi MS nechodí. Na vyvolávačku nechci. Zkusím nejdříve nějaké bylinky. Máte některá zkušenost s něčím, co pomáhá? Dá se vůbec otěhotnět s cystou a bez MS?

marketakoh
25. únor 2016

Tak ja menzes normalne mam i bez vyvolavacky...bylinky-kontryhel,preslicka...ale bez ovulace asi neotehotnis..ale otehotnet se da i s cystou

petaov
26. únor 2016

@marketakoh Vím, že bez ovulace to nejde, ale doufám, že může být ovulace bez MS.

marketakoh
26. únor 2016

Tak to nevim,ale podle mne bez menzes neni ovulace..i kdyz...to ze mas menzes neznamena ze probehla ovulace(ja mam anovulacni cykly)..zkus merit a uvidis

petaov
27. únor 2016

Holky, vy co jste měly zastavenou MS kvůli cystě, dorazila Vám potom sama a po jaké době? Nebo jste šly na vyvolávačku? Slyšela jsem, že to není nic příjemného, tak ji co nejvíce oddaluju, ale nevím, jak dlouho je dobré čekat. Díky za rady.

marketakoh
3. bře 2016

Ahoj kacka.I
Tak dnes na komisi potvrzen asi pravdepodobne kystom..vysledky ROMA v poradku..vezmou cely vajecnik s vejcovodem..termin operace je az 13.5. Taky jste cekaly na laparo tak dlouho??

kacka.l
3. bře 2016

Ne, sla jsem za tyden. Mela jsem fakt napsano tumor, tak to hnali. Drzim pesti, ale zkusila bych si zajit, at te vezmou drive.

kacka.l
3. bře 2016

Co to je Roma?

marketakoh
3. bře 2016

ROMA je test(ca125+HE4)..vypočítá ti to riziko karcinomu ...je to nejaky novy test ktery se dela snad teprve 2roky..pry dokaze diagnostikovat riziko karcinomu uz v prvni fazi...no ja se divila ze tak dlouho budu cekat,ale asi maji jasno..jinak bych asi sla rychleji pokud by si nebyli jisti..

jinajana
12. bře 2016

Ahoj holky, jeden odstrašující případ za všechny, mně se cysta udělala v těhotenství, do 12. týdne ji dr. sledovala, měla nějakých 7cm, a pak konstatovala, že se ztratila. Teď jsem v 37. týdnu, cysta má velikost cca 25x15cm, mám ji přes půlku břicha, takže za týden mě čeká císař a následné vyndání včetně vaječníku. Nikdy jsem na cysty netrpěla a teď mám tuto lahůdku.

petaov
12. bře 2016

@jinajana to je hrozné. Je mi to líto. To doktorka nepoznala, že se cysta zvětšiju? Taky jsem měla cystu v těhotenství, ale někdy v 6. měsíci se vstřebala. Ať Ti to dobře dopadne.