Jak se léčí cysty? Vždycky jde o operaci?

utajena
22. lis 2006

Ahoj všechny snažilky, těhulky i maminy. Byla mi zjištěna cysta na jednom vaječníku. Jak se cysty léčí? Musí se jít vždy na operaci? A dá se s tím vůbec přijít do jiného stavu? Máte s tímto některá zkušenosti? Napište. Určitě se s tím netrápím jen já. ☹

bera
22. lis 2006

ahoj, můžu ti říct, že se s cystou dá přijít do jiného stavu, nemusíš se bát... 😉

lebedka
22. lis 2006

Ahojky utajena.Byla mi v květnu tohoto roku zjištěna cysta u pravého vaječníku o velikosti 7 cm a zasáhla i vaječník. Šla jsem na laparoskopii a jsem bez cysty a bez jednoho vaječníku. Pan doktor mě informoval o tom, že i s jedním vaječníkem se dá normálně otěhotnět. S tím ale zatím zkušenosti nemám, zatím jsem neotěhotněla. Některé cysty se ale léčí jen léky a lékař se je pokouší tak "rozbít".

utajena
autor
22. lis 2006

bero, jééé ty jsi těhulka? A to jsi otěhotněla zrovna s cystou? Nemůžeš mi napsat víc? Nikdy jsem neměla žádné problémy a teď tohle. 😒

utajena
autor
22. lis 2006

labedko, no právě té laparoskopie se trochu bojím. Jak dlouho jsi byla v nemocnici? A kolik máš jizev? A vůbec co a jak s tou operací? 😕

bera
22. lis 2006

jé tak to ti nedokážu říct zda jsem otěhotněla s cystou nebo ne, ale cystu jsem měla a vyléčila prášky od dr. to jsem ale ještě těhu nebyla 😉 jinak lebedka to napsala přesně... 😉 já myslím pokud je ta cysta malá tak ti dr. dá jen prášky a pak by měla zmizet 😉 takže neměj strach 😉

utajena
autor
22. lis 2006

bero, no je velká 2x2. No snad to půjde dobře, jen léky.
Holky díky.

lebedka
22. lis 2006

Není se čeho bát. Do nemocnice jsem nastoupila v pondělí, hned ten den jsem šla na sál a domů jsem šla asi ve čtvrtek nebo v pátek. Teď se s tím moc nepářou 😀 Mám jednu malou jizvičku na levo- ta je po vývodu, pak dvě trošičku větší- asi tak 1cm3 a pak jednu v pupíku. Upozorňuji, že jizvy mají jen jeden, maximálně dva stehy. Operují Tě na trošku jiném gynekologickém křesle. Bříško Ti nafouknou plynem, aby se všechno oddělilo, po operaci mě tudíž trápila plynatost, ale za chvíli se ztratila 😅 V pondělí po operaci jsem se necítila zrovna nejlépe, protože když jsem se probudila z narkózy, tak jsem přemluvila sestřičku, aby mi dala napít a pak když jsem se musela zvednout na záchod, tak jsem trošku udělala ble 😝. Následující dny byly mnohem lepší, za týden kromě jizev necítíš, že jsi byla na operaci. Operaci jsem podstoupila 15.5.2006 a do práce jsem mohla jít až 1.6.2006.

lebedka
22. lis 2006

Tak to je jen cystička 😉 Měla jsem i 4cm.. To půjde léky. Na to jsem dostávala děložní čípky a ona se sama rozpustila. Neměj strach.

bera
22. lis 2006

jé tak to já vůbec netuším zda ti to bude léčit dr. léky nebo ne, fakt je že mě ty léky zabraly a jestli ju mám zas to teď nevím, každopádně v těhu nevadí... aspoň to mě řekla dr. tak snad to je pravda...

bera
22. lis 2006

holky stejně by mne zajímalo čím se ty cysty dělají???

utajena
autor
22. lis 2006

labedko, no díky za vyčerpávající popis. Už to máš za sebou, tak se to zdá pohoda, ale já se tedy trochu bojím. No snad to na operaci nebude. Ikdyž, zvládly to jiné zvládnu to taky 😅

lebedka
22. lis 2006

Taky jsem nad tím přemýšlela 😕 Myslím si, že by to mohl být nějaký jako tukový váček nebo bulka naplněná vodou nebo něčím takovým...

utajena
autor
22. lis 2006

No něco jsem si zjišťovala na netu a ty cysty se dělí ještě podle obsahu. Ale proč se dělají a jak jim zabránit jsem nikde nenašla. Nějak si člověk vůbec nepřipouští, že by nebylo něco v pořádku a pak hup a per se s tím jak umíš. Snažím se myslet pozitivně, ikdyž včera mi ukápla slzička. Bylo toho moc.

lebedka
22. lis 2006

Utajená- neměj z toho strach, příjde mi, že ta cysta je opravdu moc malá na to, aby jsi si z toho dělala tak těžkou hlavu. Mluví ze mě zkušenosti, těch cyst jsem měla nespočítaně. Předposlední měla asi 4 cm a po léčbě zmizela a až pak se objevila tahle velká, ale byla zárodečná a plná vlasů, tak nebyla na ultrazvuku nikdy vidět. Zárodečná cysta- je to něco jako druhé já ve mně, když mě naši plodili, tak jsme možná měli být 2, ale ta druhá skončila nakonec ve mě. Tomu se říká zárodečná cysta- dělají se v ní nehty, vlasy, zuby.

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
bera
22. lis 2006

lebedka teda 😲
no jsou to takový malý potvůrky, ještě že se to dá léčit a pak zmiznou,
ale můžou se zas kdykoliv objevit... 😠
utajena no mě z toho taky bylo do breku když mi to dr. řekla, ale pak jsem byla ráda, že prášky zabraly no a hned na to jsem otěhotněla 😉

utajena
autor
22. lis 2006

labedko, no četla jsem o těch zárodečných. Tak ti přeji, ať se žádná už neobjeví a brzy jsi těhulka 😉 🙂
simčo, díky, člověk vidí, že v tom není sám. Tak taky brzské dvě čárky na testu 🙂
bero, no to se dobře čte. Snad nám to taky půjde tak rychle. 🙂 Jo a ještě. Jaké ti dala prášky? na polykání nebo zaváděcí? A co mazlení, musela být abstinence?

bera
22. lis 2006

dala mi prášky (na polykání) co se dávají na oddálení ms, určitě znáš a abstinence být nemusela a ani nebyla 😉 takže přeju hodně zdaru!!

utajena
autor
22. lis 2006

bero, díky 🙂

blanula
22. lis 2006

Ahojky holky, tak já mám také zkušenosti s cystou, před 4 roky mě praskla a musela jsem jít na laparo, ale byla to výhoda,protože mě udělali čistku a profuky vejcovodů a do 3 měsíců jsem otěhotněla. A když jsem byla v 5 týdnu těhotenství tak mě zjistili 2 cysty jak pomeranče, tak jsem musela ležet aby nepraskly a já nepotratila. Ono záleží jaká ta cysta je jestli vodová nebo krvavá a nebo hnisavá. Já jsem měla krvavou a proto ta laparo. A teď mám cystu skoro každý měsíc. Ale naštěstí sama zmizí. Doktorka mi říkala, že antikoncepce tomu pomáhá aby se cysty nedělaly.

xctij01
22. lis 2006

Ahoj Utajená, mě teĎ dr našla cystu 3 cm (šla jsem na vyšetření, protože mě pořád bolelo břicho). Vůbec to neřešila, řekla, že to s MS zmizí a když MS nepřijde, že mám přijít na vyvolávačku. Zpoždění jsem měla přes týden a zrovna když jsem se na vyvolávačku objednala, tak MS přišla. Ted už mě břicho nebolí, tak snad je to v pohodě...

marie_m
22. lis 2006

utajena, ahojky, s cystama sem mela dost problemy, byla sem na dvou laparoskopiich, nejdriv se cysty snazi rozehnat injekcema, pak bohuzel operace, cysty samy o sobe asi nejsou nebezpecny, vetsinou mizi mezi cykly, ale pokud zustavaji a zvetsuji se, mely by se hlidat, blby je, kdyz sou naplneny krvi nebo hnïsem, takhle mi praskla cysta, ktera byla bohuzel krvava, gynekolozka nic nepozanala, byla jsem na chirurgii, kde me radeji otevreli, mysleli si, ze je to slepak, jak se pak divili, kdyz sem byla plna krve ☹
v tehu se mi cysty delaly taky, ale dle dr to bylo v poho...
..naopak, rikal mi, ze po tehu by se to cely melo upravit, takze preju brzky stastny tehu 🙂

utajena
autor
22. lis 2006

xctij01, no já mám cystu 2 cm. Horší je, že ale nechce přijít MS. Jsem dneska 51DC a nic. No pořád si říkám, třeba mrška zmizí.

bera
22. lis 2006

utajena a co ti na to řekl dr? 51 je hodně... 😲

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
kristynaw
22. lis 2006

ahojky utajena, je mi 21 let a cysty se mi delaji od 15 let. mela jsem jednu operaci a jinak vsechny praskly samy,bez problemu,nebo mi pichli injekci a prasklo to a vse bylo v pohode. mela jsem i 5,5 cm, a kdosi tu mel i 7cm. tvoje cysticka je fakt mala, tak se niceho neboj. taky mi davali tablety Provera ,aby se me nedelali vic a vic, a docela to pomohlo,pak jsem je ale prestala brat. zalezi jaky druh cycty to je, ale myslim,ze ty se nemas ceho bat. taky se ted snazime o mimi,a prave asi zase dalsi cystu mam, tak uvidime

utajena
autor
23. lis 2006

Tak holky, s cystou se nic dělat nebude. 🙂 Dostala jsem včeličku a do 14 dnů by to mělo přijít 🙂 A po novém roce mi bude dělat nějaké testy-stěry (5x za jeden cyklus)nevím přesně o co jde. Asi se tím měří hodnota hormonů, či já nevím čeho. Prostě hádám. 😅 Dělá se to přesně v určené dny cyklu. Nějak jsem byla mimo, tak jsem se nezeptala co se tím konkrétně zjistí. Ale je dobře, že se něco děje a že se o mě paní doktorka stará.

casia
24. dub 2007

Ahojda holky, preju pekne odpoledne. Tak jsem se dnes objednala na patek na gyndu a jsem vazne zvedava, jak to dopadne, mam 10 den od vynechani MS a za sebou cca 5 ruznych testu, vse nega, jen na jednom byla po delsi dobe velmi slaba carka, jinak mam vysazeno anti cca 6 mesicu, MS pravidelna jako hodinky, fakt uz si pripadam jak cvok, nevim co to bude, miminko bych chtela, je mi dobre, zadne bolesti, ani nechutenstvi, zadne bolesti ani jine zmeny, citim se dobre, mam z te navstevy strach, protoze me navic odesla gyn. do duchodu, tak jdu k novemu, je to chlap, rika se, ze jsou lepsi, ale nevim, taky mam strach co to krome tehu muze byt, cysta ci co....Diky predem za nazor..Casia

zirafik
4. pro 2007

ahoj holky, chtěla bych obnovit tuto diskuzi... Minulý týden jsem byla na UZ a zjistili mi počátek těhu (4.týden) a zároveň asi 2 cm cystu ☹ . Mám docela strach... prý se to občas stává po dlouhodobém braní HA 😒 . Ach jo...snad se vstřebá....a nestane se nic horšího... 😒

kajjinka
1. zář 2008

ahoj holky, máte některá zkušenost s cystou v těhu, která mění svůj tvar??? nejprve jsem měla jednokomorovou cca 6cm a teď už dr. viděl na UTZ menší tříkomorovou...