Jak se léčí cysty? Vždycky jde o operaci?

utajena
22. lis 2006

Ahoj všechny snažilky, těhulky i maminy. Byla mi zjištěna cysta na jednom vaječníku. Jak se cysty léčí? Musí se jít vždy na operaci? A dá se s tím vůbec přijít do jiného stavu? Máte s tímto některá zkušenosti? Napište. Určitě se s tím netrápím jen já. ☹

foogy
1. zář 2008

Ahoj holky, pojďte rozpohybovat tuhle diskuzi, myslím, že tyhle problémy má hodně holek.

kaji - bohužel ti v tom neporadím...

mně se dělají cysty po vysazení HA a doktorka k tomu byla dost laksní, neudělala mi UTZ, nedala mi prášky, že prej to praskne.. A že prej by bylo dobrý zase HA nasadit, že prý se mi dělat nebudou. Ale když je vysadím, tak mi nikdo nezaručí, že se nebudou zase dělat.

kajjinka
1. zář 2008

nejak se nam to foggy rozpohybovat nedari... 😒

rivulet
2. říj 2008

Ahoj holky, tak bych sem něco pod dlouhé době přidala.
Dnes jsem byla na gyndě, také s cystou. Vynechaly mi menzes asi o 14 dní, jinak žádné příznaky jako bolesti či přibývání na váze, jak se v literatuře uvádí. Ta cysta je prý 5 cm velká, nalitá krví. Doktorka mi píchla injekci s nějakými hormony, že prý tak za 5-10-dní prijde silné krvácení a cysta buď praskne, nebo se sama vstřebá. Také mi říkala, že prý cysty vznikají jako následek hormonální antikoncepce. Měla jednu z nejdražších a nejšetrnějších, ale to asi příliš vliv nemá. HA jsem brala jen rok a vysadila jsem ji na konci ledna 2008.
Přeju všem co nejvíce optimismu 😉

zuzuza
3. říj 2008

rivulet, ahojky, já mám taky cystu na vaječníku, mám ji asi tak rok a půl, první doktor mě hna na laparku, tak jsem zašla ještě ke své známé a už u ní zůstala, ta cysta je velká 2,5 cm a pořád nemizne,ale není prý nebezpečná, jen tam někdy cítím tlak a píchání, jinak jsem ok, teda ale ne ve smyslu plodnosti, to jsem KO:(

rivulet
5. říj 2008

zuzuzo, třeba se miminko podaří i přes tu cystičku, držím palce !

martina26
9. říj 2008

AHoj holky,
narazila jsem na toto téma náhodou a přidám také svoji zkušenost s cystama. Takže první cysta se mi objevila v říjnu 2007. Bohužel moje doktroka když jem u ní byla na preventivní prohlídce nic nezjistila. Mne pořád pobolíval podbřišek a jednoho krásného dne cysta praskla. Byla 10 cm. Nechápu dodnes, jak to doktorka nemohla vidět. Takže jsem s křečema v břiše jela do nemocnice, kde si mne nechali. Jednu noc mne pozorovali. Ráno jsem už nemohla ani natáhnout nohy, otočit se na bok no děs tak jsem mazala na sál na laparaskopii. Operace prý trvala 2 hodiny. Z té prasklé cysty, se mi udělal zánět v celém břiše. Museli mi odebrat levý vejcovod s vaječníkem. byl zánětem úplně zdeformován. Na kapačkách jsem pak v nemocnici ležela 14 dní. V prosinci jsem jela na měsíc do lázní no a v květnu jsem na testu objevila //. Když jsem otěhotněla tak mimo jiné zjistili v nemocnici další cystu velikosti 12 cm. Strašně jsem se bála, protože mne bolela a v té době už jsem byla těhotná. Tak jsem ležela 17 dní v nemocnici. Dávali mi utrogestan a cysta se začala pomalinku zmenšovat. Když mne propouštěli tak měla už 7 cm no a teď po posledním ultrazvuku má 2,2 cm. Takže se sama od sebe začala ztrácet. Jsem za to ráda. Lékaři říkali, že když by dělala neplechu tak by mne museli operovat i v těhotenství tak po 14 tt. Tomu jsem se ale díkybohu vyhnula. Takže já jsem jasný důkaz toho, že otěhotnět se dá i s cystou velkou 12 cm. Držím palce.

triixxii
4. lis 2008

Ahoj holky.máte nškterá zkušenost s cystou v těhotenství.Jsem ve 4 týdnu těhotenství a p.Doktorka mi našla cystu žlutého tělíska říkala 7mm prý je velká.V lednu už to bude druhý rok co jsem byla na operaci laparoskopem s cystou ta byla 5cm.A ted ji mám znovu,bojím se že bude růst půjdu na operaci a přijdu o miminko.... tak jestli jste ji některá taky měla napíšte mi.Díky

pikusa
4. lis 2008

Ahoj holky,
tak ká mám cystičky pořád,mám polycystický vaječníky.
Přirozeně otěhotnět se nám nepovedlo,protože neovuluji a tím se folíky co nepraskaly změnily na cysty.
Taky mi kvuli nim dlouho odsouvali stimulaci na IVF-ICSI.No nakonec jsem stimulovala i s cystou a ted v těhu je tam pořád.A nijak mi nevadí,jen jí hlídáme,aby se nezvětšovala.A miminku taky nějak nevadí.Tak to snad bude dobré.

kristynka74
19. lis 2008

Ahoj vsem! Jsem ve 13. tydnu a v pondeli mi nasli na vajecniku cystu o rozmerech 12*7 cm.... Docela me to vydesilo- je obrovska!!! Vubec nevim, jak moc je to nebezpecne a zda to muze ublizit mimcu. Mel nekdo neco takovych rozmeru? Diky predem za odpovedi... Krista

andara
19. lis 2008

Kristo,ja mam od zacatku tehu cystu 5*3cm, nezvetsuje se nastesti. Doktorka rikala,ze na zacatku tehu kdyby praskla mohla by vzit mimco sebou,tak mi napsala Utrogestan kdyby nahodou.Ale ted uz mame hotovou placentu,ktera mimco vyzivuje a tak uz to neni nebezpecne,pokud nejak rapidne neroste 😉 Kdyztak se da laparoskopicky odstranit aniz by tehu ohrozila 😉

azhra
15. pro 2008

Ahojte holky, bohuzel se k vam taky musim pridat.
Nikdy jsem na cysty netrpela. Po dlouhem snazeni se nam podarilo otehotnet a ja minuly tyden sla na 1.tehotenske vysetreni... a odchazela s neschopenkou v ruce a cystou 4,5cm. 🙄
Zrovna pred mesicem a neco jsem byla u dr.na pravidelne kontrole a na UZV bylo videt pouze skvostne tvorici se vajicko, ktere se podarilo oplodnit ,ale zaroven se z nej vytvorila cysta .
Ja mam navic naklonenou delohu,takze jak se zvetsuje tak tlaci na tu cystu.. ☹
Jak pokracuji vase cysty? Je to lepsi?

kralka
2. led 2009

Ahoj,
nikdo z vás tady nepíše jestli vás cysty bolí?! My se o miminko snžíme už 14 měsíců a pořád nic. Po vysazení HA se mi začali na jednom vaječníku tvořit cysty. Hrozně to bolí a to vždy tak 7 dní. Ze začátku jsem chodila k dr., ale vždy mi řekla, že cysta praskla, a že tekutina se sama vztřeba mám být prý v klidu. To bylo vše. Takže už tam nechodím. A teď se tady dočtu, že by měla být cysta sledována a že při prasknutí může odplavit oplodněné vajíčko. Jsem z toho docela zmatená.

whoknows
28. led 2009

Ahoj holky, už jsem svůj problém psala do jiné diskuse, ale ráda bych slyšela více názorů. Mešká mi MS, dělala jsem si cca 8 těhu testů a všechny jsou pozitivní. Tak jsem šla k dr. s tím, že jsem nejspíše těhotná, načež mi na ultrazvuku zjistil 4 cm cystu a v děloze nic neviděl. Řekl, že to může být buď mimoděložní těhotenství, nebo normální těhotenství ale zatím není nic vidět + cysta, nebo ty pozitivní testy způsobuje ta cysta. Nevím co z toho je pravděpodobnější. Jsem z toho dost vystreslá, objednal mě na kontrolní ultrazvuk až na příští týden. Máte někdo nějakou radu k mému problému? Děkuji a zdravím všechny...

renula1
31. led 2009

Ahoj holky,
taky se musím přidat. Byla jsem u své gynekoložky a sdělila mi, že mám dvě cysty jednu menší a druhou osm cm. Nedala mi nic, jen řekla za tři měsíce ne ultrazvuk a kdyžtak v říjnu operace, ale snažily by se zachovat co nejvíce vaječníku, protože nemám ještě ani jedno dítě. Nedala mi žádné prášky nic mi o cystě neřekla, do té doby neměla jsem žádné problémy, takže pro mě rána z čistého nebe. Tak hledám informace na inetu co se dá. Řekla mi že je možné i s cystou otěhotnět,ale pravděpodobnost je malá.

natalii8
16. únor 2009

ahoj všem dnes sem byla na prohlidce s tim že mi vynechala ms a aby mi to doktorka potvrdila jenže mě okamžitě vypsala listek stim že zitra jdu do nemocnice s cisto 8cm mam strach nevim co mi budou dělat jelikož mi z krve zjistila že k tomu všemu sem opravdu těhotna poradi mi někdo?to těhotenstvi asi stratim že?a jak dlouho budu v nemocnici?
☹ ☹ ☹ ☹

dorra
17. únor 2009

Ahojte kočky,
já byla těhotná jednou (5x jsem byla na IVF s darovaným vajíčkem, bo opakované cysty mi vzaly vaječníky). Bohužel jen dva měsíce, ale to je na jinou diskusi. Chci jen říct, že se mi v tom těhotenství taky udělaly cysty a moc (slyším slovo cysta a omdlívám), ale dr. mi perfektně vysvětlil, že je to přirozené, normální a neohrožuje to vývoj těhu. A když, tak je odsajou. Takže se zbytečně nestresujte, už je jiná doba a cysta není smrtelná, jako byla v pravěku, když nás museli jenom řezat od pupíku dolů. Užse dá opravdu vyhnat jen čípkem.

whoknows
17. únor 2009

natalii, není jisté, že bys o těhotenství přišla. Mám také cystu a jsem v 8 tt. Lékař říkal, že bude velikost cysty sledovat a pokud se bude zvětšovat, pošle mě na laparoskopické odstranění cysty. Říkal, že je to v těhotenství riskantní, nicméně je to možné. Tak uvidíš. Nic není ztraceno, neboj 🙂

flair
17. únor 2009

Whoknows, mám to stejně jako Ty. Týden po vynechání MS a mnoha sílícími pozitivními tt jsem šla k Dr. Ten mi řekl, že v děloze těhotenství nevidí, pouze cystu. Že mimčo může být ještě na cestě, nebo může být mimoděložní a že ty pozitivní testy může způsobovat cysta. Poslal mě na krev a hcg bylo 967 (dle mých propočtů asi 20 dní po oplodnění). Dr. si mě pozval za týden na kontrolu a to bude tento pátek 20.2. Zpočátku jsem byla totálně vyplašená, že je to mimoděložní, když nebylo nic vidět. Ale nic mě nebolí, nešpiním ani nic podobného. Moc doufám, že vše bude ok a mimčo tam už teď bude vidět. Ta cysta k tomu mě ale straší taky ☹ Ötěhotněla jsem hned po vysazení HA a hned se mi cysta vytvořila, přitom jsem ji nikdy neměla, nebo o tom vůbec teda nevím..

mirandolina
18. čer 2009

Ahojky! tak mě včera zjistili cystu 4 cm, odebrali krev na testy( nevím přesně na co). Moc si z toho ale nedělám a to co jsem si tu přečetla , mě také uklidnilo...
Myslím, že byste si ale všechny měli přečíst toto a zamyslet se zhluboka nad sebou... velice doporučuji:
Miroslav Hrabica- Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí:
Cysty a myomy
Ženy, kolik z Vás vysílá myšlenky plné nespokojenosti, zášti, ukřivdění a přání těžkého soudu na toho, s kým žije či žila.Ublížení a pocit ponížení se zhmotňuje v lidském organismu. Opět vyčítáte a převážně v druhých hledáte příčinu všech svých těžkostí. .... vy také nemusíte naplňovat očekávání vašeho partnera... lpíte příliš na dětech...
Ženy, i ve vztahu k mužům se učíte.
Naplňujte svůj život uspokojením, smířením se s těžkostmi a s láskou k těm, kteří Vám možná ublížili.

beruska1989
24. srp 2009

ahojky holčiny 🙂 , dneska jsem se tu zaregistrovala. a s cystou mám taky zkušenost, bohužel ☹ , v únoru jsem přijela do nemocnice s podezřením na slepák, příšerná bolest, hned mě vzali na sál, vzali mi slepák a teprve pak zjistili že to vůbec nebyl slepák, ale cysta ☹ ,po laparoskopii říkali že problém s otěhotněním mít nebudu, ...HA jsem vysadila hned po operaci, v květnu lázně kde říkali že do půlroku mám největší šanci na otěhotnění, jenže mimi nepřichází. Jsem z toho strašně ve stresu. Je mi 20, ale mimi s přítelem chceme. Máte s tím někdo zkušenost?

rivulet
8. zář 2009

No, možná bych tu měla napsat, jak to se mnou dopadlo. Třeba to někoho povzbudí. Před rokem jsem měla cystu (pasala jsem v dřívějším příspěvku) 5 cm velkou. Projevila se tak, že nepřišly menzes. Dostala jsem hormonální injekci, cysta praskla a dostavily se měsíčky. Za uplynulý rok poslední - pár týdnů na to jsem otěhotněla a teď mám krásnou holčičku, takže chci všechny povzbudit, ať se nebojí, ale věří, a držím palce, ať přijdou vytoužená miminka. 😉

aduska1
14. pro 2009

Ahojda holky. Jsem moc ráda, že jsem toto téma tady našla. Tento víkend jsem objevila // čárky na testu. Dnes - tj. pondělí jsem ihned naklusala ke svému gynek. a měla jsem hrozně smíšené pocity. Když se na mě ultrazvukem podíval, tak tam našel cystu o velikosti 7 cm. ☹ Nikdy jsem na to netrpěla, ale minulý měsíc jsem užívala Clostillbegyt, tak nwvím, zda to nemůže mít spojitost, i když mi cysty hlídal. Nicméně mi odebral krec, jelikož nic moc neviděl. No výsledky na Hcg jsou pozitivní. Mám asi 1160. Takže mě už jen šíleně děsí ta pitomá cysta. Ve středu jdu na kontolu a dostanu neschopenku. Doufám, že to vše dobře dopadne. Budu doufat. Z Vašich článků to z toho vyplývá. Takže Vám všem přeji hodně štěstí. Pokud máte někdo radu napište, fakt mám strach.

alzbeta.hod
24. pro 2009

ahojky mám velký problém... včera mi byla nalezena cysta o velikosti 4cm. Můj dr mi řekl že se nemám čeho bát ale stejně mám strach. Mám strach že se cysta neztratí po ms jak řekl. Měla by odejít s měsíčky. Byla jsem na folikulometrii a místo radostné zprávy o vajíčkách mi řekl toto. Pěkný dárek k vánocům. 😢

mmmk
24. pro 2009

Alzbeta, nestresuj, cysta neni nic strasneho a fakt se neboj, tak 90% jich praskne (a muze to pekelne bolet). Spousta holek je ma a ani to mnohdy nezjisti. Je to casto jen folikul, ktery nepraskne. Spis at te doktor hlida, jestli se ti nedelaji pravidelne. To by pak chtelo nejakou lecbu asi. Ale nedelej si z toho hlavu, obcas ma cystu kdektera holka, neni to zadny konec sveta. Spravny folik bude priste 😵

alzbeta.hod
24. pro 2009

mmmk: děkuji za uklidnění, nikdy jsem to nevěděla. Taky jsem nikdy nebyla na gyndě před ovu. Byla jsem tam na vyšetření folíků. No na čas mi vysadil clostil aby se to srovnalo a pak mám zas přijít na utz jestli už je to pryč.

mmmk
24. pro 2009

Jestli jsi brala clostil, tak to je bezny vedlejsi ucinek. To se s doktorem domluv, aby ti pri dostatecne velkem folikulu pichnul pregnyl (tehotensky hormon), jehoz dusledkem folikul praskne. A neber zadne iburprofeny atd. od bolesti, protoze ty dokazi ovulaci naprosto pokazit a prerusit 😅 Mne to docela trvalo, nez jsem na to dosla.

alzbeta.hod
26. pro 2009

aha, moc děkuju... to jsem nevěděla.Clostil jsem právě brala poprve a pak nalezl tu cystu. Jen mám strach že neodejde s ms. Jinak by mě zajímalo jestli se i tak dá otěhotnět. Ve středu mi naměřil v druhém vaječníku folikul 1cm a dnes už mám druhý den strašně moc bílkového hlenu. Tak nevím či má cenu něco pokoušet.

mmmk
31. pro 2009

Alzbeta, myslim, ze tim snazenim "pro jistotu" celkem nic nezkazite 😉 Ptala jsem se znameho gyndare a rikal, ze cysta po clostilu normalne praskne pred nebo pri ms a ze to muze dost bolet. Fakt neboj 😉 A otehotnet se da, kdyz roste a praskne i jiny folik.

ivahodonin
21. črc 2010

Ahoj holky,já měla cystu 9 na 5cm před dvěma lety.Operace (lapar.) se dá přežít,jen jsem měla horší následky.Do měsíce se mě zanítilo celé břicho a to bylo daleko horší ☹ Je to banální zákrok,ale taky záleží kde a Hodonín NEDOPORUČUJI!!! Teď se s manželem snažíme o mimi a opět mi zjistili další dvě cysty 😒 A teď vůbec nevím jestli se máme snažit dál,nebo to raději přerušit.Poradíte mi prosím?

mrcoa
7. říj 2010

ahoj holky mam za sebou 4 porody vsechny probehly v poradku i s cystami cili to jde .s cystami totiz muzete otehotnet kdykoli protoze rostou bud pomalu nebo vubec.cysty byly o prueru asi kolem 2-4 cm.ale ted jsem po laparotomii jednoho vajecniku prave proto ze mi zjistili cystu o velikosti tenisoveho micku cili cela prava strana i s vejcovodem sla pryc bylo to nevyhnutelne a zivot ohrozujici z toho duvodu ze tu cystu napadl zanet.ale co ja vim tak cystu ma kazda druha zena takze to bych opravdu zacala resit az se zacne zvetsovat a to vam zjisti p.doktor