Jaké problémy můžou potkat snažilku s celiakií?

idoch
6. srp 2008

Ahoj, máte někdo zkušenosti, nebo víte o nějakých problémech, které můžou potkat snažilku s celiakií ? Dodržuji bezlepkovou dietu a žádné jiné zdravotní problémy nemám. Děkuji předem za Vaše příspěvky.

svoba
10. únor 2012

@blondys23 s celiakií nemusíš být ani na rizikovym. takže nemocenská je pak mimo. hlavní je léčit se. a zjisti si, jakou specializaci má ta lékařka. protože to slyšim prvně, že by šlo bezpečně otěhotnět ihned. (tedy pokud ti není 40 a nehoří ti případně i IVF) ... 🙂

blondys23
11. únor 2012

@svoba Vypadám na 40?? 😀 To jsem ráda, tedy spíš doufám, že už na podzim budu moct začít, že se mě to spraví... Držím to opravdu poctivě!! A budu muset vymyslet jak zustat co nejdřív doma... Mám práci v pohodě ale ne pro podmínky abych tam chodila s bríškem bo spíš nechci 🙂

blondys23
11. únor 2012

@svoba A už máte vybrané jméno?? Koukám, že čekéte potomka

blondys23
11. únor 2012

Lidičky já už chcu chovat... Moc se na to teším 🙂 Všem těhulkám blahopřeji..... Už abych patřila mezi Vás... Nejvíc mě na celiakii štve, že nemůžu Pívo ☹ to já nejraději, jinak jsem se stím už nějak z žila... Sladké moc nemusím, takže mě nevadí, že to nemůžu... Moc všem přeji štěstíčko at nás už nic nepotká 🙂

svoba
11. únor 2012

@blondys23 hlavní je mít v pořádku výsledky z krve. jestli máš dobrou gynekoložku/gyneokolga, napíše ti rizikový. jen musíš pak kvůli sociálce ležet doma. ted řešim výběr porodnic, na jméno je ještě čas, ale představu máme 🙂

svoba
11. únor 2012

@blondys23 pivo můžeš - velkou plzeň, velký birel, pak celii co hrdlo ráčí ... chuťově super! v Praze se dá sehnat i točený 😉

blondys23
12. únor 2012

@svoba Jak to že můžu pívo?? Vždyt se vyrábí z ječmene... No pukud bych ho mohla byloby to super... Celii mám doma ale nějak se bojím ho ochutnat 🙂

svoba
12. únor 2012

@blondys23 můžeš některá piva a určitý množství. záleží na způsobu výroby. takže ještě jednou. můžeš vlekou plzeň, velký birell. celia je dobrá. pak tu jsou k sehnání i německá bzl piva.

blondys23
13. únor 2012

@svoba Jůů děkuji, ani nevíš jakou radost si mi udělala... A nezlob se prosím, držím ji nteprve 3neděle takže se v tom ještě moc neorijentuji

svoba
13. únor 2012

@blondys23 v pohodě. ráda poradim. já furt chodim na nějaký přednášky, čtu nějaký knihy, hodně mi pomohlo být v klubu celiaků, kde ti poradí. rádo se stalo! 🙂
jo, a v Praze se dá sehnat točená Celie. a točená studená je skvostná. nepoznáš rozdíl od lepkovýho piva a Celie člověk může vypít litry 😀

blondys23
14. únor 2012

@svoba A nemohla by jsi mi poslat nejaké odkazy a nebo doporučit nějakou knížku?? Zrovna tedka scháním knížku na vaření - viděla jsem tři a zatím žádná sláva 🙂

svoba
14. únor 2012

@blondys23 jasná páka. 😉 knížky na vaření moc nedoporučuju. já je nakoupila a nevyužila. pošli mi do IP svůj email, já ti koncem týdne pošlu osvědčený recepty od letitých celiaků z klubu a nějaký materiály 🙂

alkapinka
15. únor 2012

@blondys23 jj je to tak, knizky si nekupuj, taky jich mam nakoupeno hodne, ale snad jsem je ani neotevřela... vařim pořád stejně, akorát tam dávám "svoje" ingredience.. a ted uz jsem takovej expert, ze ani známý uz nepoznaji rozdíl jestli to jidlo je lepkový a nebo bezlepkový 😉

jemi
30. kvě 2013

@svoba a spol... Držím dietu přes 2 roky, po 3měsících diety jsem otěhotněla a mále čiperku Elu, teď se půl roku snažíme o další přírustek a dnes jsem byla na gastru a dostala jsem studenou sprchu. Vysledky pozitivní i přes držení diety (krev), napadá vás kde můžu dělat chybu? O jedné vím, občas kupuji v řeznictví šunku, kde není napsané složení, takže může lepek obsahovat. Ale žádné jiné si nejsem vědoma a jelikož chci otěhotnět budu si to hlídat, ale nenapadá mě co jiného a zde může blbá šunka zvednout protilátky. Bohužel testy prokázali nově i intoleranci laktozy 🙂

svoba
30. kvě 2013

@jemi pokud se snažíš otěhotnět, musíš mít v pořádku výsledky gliadinu. jdi ještě na testy štítky. s tou bývaj taky problémy. asi spíš myslíš intoleranci bkm (bílkovinu kravského mléka). hm! to budeš mít náročnou dietu.

jemi
30. kvě 2013

@svoba štítku mi zjistili před 2 roky(jak jsem to řešila prvně- beru eutyrox a pravidelně chodím na testy), já nemám kromě toho, že nemůžu přibrat žádné problémy. Proto jsem myslela, že je vše ok, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohli vyjít protilátky na lepek pozitivně, když dietu držím. Testy pozitivně mi vyšli právě i na bílkovinu kravského mléka. Ale doktorka říkala, že to nejsou vysoké hodnoty, že stačí když vynechám kravské mléko, smetanu, šlehačku (že prý zakysané věci a jogurty můžu), ale přide mi to divné, asi ji budu muset zavolat protože nevím jestli můžu sýr...

svoba
30. kvě 2013

@jemi to je divný. sežeň si skrz tu alergii na bkm dobrýho odborníka. hele, to může být tak, že si hodně citlivá na množství lepku. počítáš si denní příjem? v tý šunce může být, dál v křehčeném kuřecím masu, aj.

jemi
30. kvě 2013

@svoba nepočítám, ani mi nějak nikdo neřekl, že bych měla

svoba
30. kvě 2013

@jemi to musíš. právě podle toho a testování zjistíš, jaká je tvá hranice. znám celiaky, kteří mají velmi nízkou hranici. takže nemůžou moc pečeného a musí jen přirozeně bezlepkové. to bude asi i tvůj případ.
běžná norma je 20mg gliadinu na kg na den

zlutalentilka
29. říj 2013

Prosíím o vyplnění dotazníku, kvůli mé seminární práci. Budu moc moc vděčná 🙂 Děkuji
http://www.survio.com/survey/d/U4H9V2G3L3S4N0H6V

loafeer
29. říj 2013

@idoch v tom případě bys neměla mít žádn potíže. Taky jsem jedna z ,,vyvolených,, :o/

loafeer
29. říj 2013

Děkuji vám za tuhle diskuzi. Já mám od pěti let diagnostikovanou dermatitis herpetiformis duhring. Projevy nemoci jsou jiné jako u celiakie ( kožní), ale jinak nemoc funguje na stejném principu a jedinou léčbou je dodržování 100% BLP diety. Tu jsem dodržovala do 20ti let poctivě, pak jsem to začla flákat. Nemám ZATÍM žádné projevy ani potíže a dost na to hřeším ( v tom je nemoc zrádná ) a už kolikrát jsem si říkala, že musím najet do starého režimu a neexistuje užírat pečivo, na kterém si nejvíc ujíždím! Ted když vás čtu, jak dodržujete, tak mě to donutilo se nad sebou zamyslet a odedneška žádné žraní věcí, které NESMÍM!!!!!
Jinak i při tom všem mám dvouletého kluka, těhu bylo v pořádku, teď se pokoušíme o druhé, tak i kvůli tomu!

lolok
15. únor 2015

@elliz Ale ve špaldě je také lepek, je to stará odrůda pšenice, ne?

verunkaaa
17. únor 2015

@lolok ano, špalda lepek obsahuje 🙂

simous12
20. led 2016

Ahoj holky,i já se přidávám k této skupině. Na tuto nemoc mi přišli náhodně tento týden-málo železa,tak hledali kam mizí...no a teď mě čeká vyšetření střeva a žaludku...Krev byla pozitivní...s manželem se snažíme od září a stále nic...no a teď nevím zda se máme snažit nebo ne...co jsem četla na netu mě šíleně děsí :(

jednaholkaa
28. bře 2018

@simous12 Ahoj, muzu se zeptat co si zjistila? Jak to je se snazenim? Ja na testy teprve pujdu..ale bojim se ze to mam, nebo neco podobnyho 🙂 podle priznaku.. Snazime se rok a mam za sebou jedno biochem. Je mi ale 37 tak uz jaksi fakt neni casu nazbyt ..

simous12
29. bře 2018

@jednaholkaa ahoj,no jelikož to byl příspěvek z roku 2016 :D tak to povím tak. 🙂 v lednu 2016 jsem začala držet přísnou dietu,všichni mi říkali gyndař i gastroentrolog,že se nám podaří otěhotnět tak cca 6m po držní diety,ale já jsem otěhotněla 10.4.2016 což bylo 3měsíce po držení diety,ale opravdu přísné diety.jinak jsem celiatik,těhotenství bylo bez problému,ale musíš přísně dodržovat dietu i v těhu.Jakub se nám narodil 5.1.2017 s 51cm a 3220g.jinak já jsem bývala hodně unavená,málo železa,nepravidelná menstruace,kazivost zubů,nadýmání,zácpa,afty,špatná plet atd.a jakmile jsem ji začala držet,tak příznaky se ztratily a ba dokonce jsem v těhotenství vůbec netrpěla na zácpu.jak to tak někdy je. 🙂 budu držet pěsti at to máš v cajku a brzo k vám přijde mimi 🙂 jinak se nech otestovat i na alergii na laktózu to může být taky důsledek neotěhotnění.nebo šítná žláza jelikož to je vše příbuzný k celiakii,já teda štítnou žlázu mám v porádku i ZATÍM mléko a výrobky z něj můžu 🙂

simous12
29. bře 2018

@jednaholkaa a taky jeden důležitý příznak bylo,že jsem nemohla otěhotnět,to jsem tam zapomněla napsat. 🙂 a plánujeme druhý,tak snad se zadaří 🙂

jednaholkaa
29. bře 2018

@simous12 Diky moc za odpoved! To je teda sila 🙂 A dava to uplne smysl.. Pristi tyden jdu na test na vsechny potraviny. Myslim ze tohle by fakt mohl byt muj problem, uvidime. Jinak jsme fakt uplne v poradku a nikdy jsem zadny gyn. problemy nemela. Sestrenice ma tezkou celiakii objevenou prave asi v 35ti a ja par obtizi co by na to mohly signalizovat mam. Boleni kloubu, vyraska, prujem, kazivost zubu atd. Nicmene unavena nejsem a menstruaci mam providelnou, hormonalni profil take. Tak uvidime, necham se prekvapit. Ale po roce sanzeni se nam povedlo jenom jedno biochem tehotenstvi, coz je me trochu divne. Myslim ze mam problem spis s tim travenim nez s ovulaci apod.. Tak dekuju a drzim palce pri druhem! To jste otehotneli fakt rychle, evidentne to vazlo jenom na tom 🙂

jednaholkaa
29. bře 2018

@simous12 Jo a teda mazec ze tohle nikdo absolutne neresi, gyndar ani CAR. Volala jsem tam a hrozne se divili proc by jako meli delat testy na celiakii jako soucast vstupniho vysetreni (Car)