Jaké problémy můžou potkat snažilku s celiakií?

idoch
6. srp 2008

Ahoj, máte někdo zkušenosti, nebo víte o nějakých problémech, které můžou potkat snažilku s celiakií ? Dodržuji bezlepkovou dietu a žádné jiné zdravotní problémy nemám. Děkuji předem za Vaše příspěvky.

ria80
31. říj 2008

Ahoj,tak mě to zjistili až po dvacátém roce.Měla jsem tu krizi,že šlo všechno ven a hrozně jsem zhubla a ani jsem se neudržela na nohách.Bylo to fakt drsný,pak na to přišli.Od té doby je mě dobře.Dietu držím,a nehřeším.Je třeba fakt,že si dám něco,kde je napsaný,že se to zpracovává v závodě,kde se zpracovává i lepek,což mi přijde uplně bez problémů (třeba mě vyvedet z omylu).Ale jinak nic takového nikdy nejím,asi 5 let.Bylo to fajn,když mi poprvé vživotě začlo být opravdu dobře.
Předtím jsem těhotenství nřešila,ale pak jsme se ani nesnažili,stačil k tomu jeden pokus a Michalka byla na cestě. 😀 Celý těhu bylo v pořádku,všechno jak má být,i váha dítěte.Já jsem přibrala velice málo,nevím,jestli to bylo tou dietou.A to jsem ještě vegetarián a byla jsem i vtěhu,takže jsem si dokázala sama na sobě,že dítě prospívá vždy,když matka není uplně podvyživená,a není třeba se bát,že se dítěti bude dařit špatně.

Holky,co hřešíte,přestante s tím,ono to nemusí být znát hed,ale ale když občas hřešíte,udržujete si nepřetržitý zánět tenkého střeva.Pořád tam probíhá trochu zánět a střevo je neustále drážděný.Dlouhodobým drážděním jakéhokoliv místa a jakékoliv části může vzniknout rakovina.

ria80
31. říj 2008

Holky,co máte dietu,potřebovala bych vědět,jak je to s penězma.Prý se zvýší životní minimum.Jak toho mám dosáhnout a kde žádat?Díky.

yanny
1. lis 2008

Tak to by mě také zajímalo?????
EEffaaa na mléko jsem také alergická, z něj mám na rukou pupeny a bolí mě žíly. Na alergologii, aby mi ty alergie upřesnili, jsem objednaná až teď v prosinci, předtím jsem byla na gastroentrologii, endokrinologii a imunologii a to mám vše OK.
Protože vím, že na jednu alergii se nabalují i ostatní, tak si myslím, že mimo jíné můžu mít alergii i na jod, či na nikl.
Ale po vynechání lepku a mléka je můj život růžovější 🙂 🙂 🙂
A původně mi přišli v krvi na alergii na transglutamináru, kterou mi dělali v rámci neplodnosti.

eeefffaaa
8. lis 2008

No holky kde jste se vsechny zasekly??Neni u vas nic noveho??Nove tehulky??Nejake nove informace ohledne celiakie atd.??

yanny:no pokud jsi alergicka taky na mleko,tak v cokolade urcite mleko je a lepek asi ne.Takze bys nemela jist ani cokoladu.Nevim o tom.lepek si myslim,ze je jen v tech nejhorsich cokoladach,ale v tech,ktere obsahuji velky pocet kakaa,tak ne.Ale ty bys cokoladu vubec nemela,protoze,nevim o tom,ze by cokolada neobsahovala mleko.Mozna se pletu,ale zatim o tom nevim.A ta sladka paprika a japonksa smes netusim.Ale ja chodim na stranky ceoliac.cz a tak se dozvis v podstate vsechno.Takze pokud mas nejake otazky a nemuzes na ne najit odpoved,urcite zajdi tam.Ja tam chodim taky skoro bezne.

eeefffaaa
8. lis 2008

ria: o tomhle vubec nic netusim...takze ti neporadim.. ☹ bohuzel

eeefffaaa
8. lis 2008

ria: ted me ale napadlo,ze informace dostanes budto na Okresnich spravach socilaniho zabezpeceni nebo na mestskym urade na odboru Socialnich davek.To je tak jediny co ti muzu poradit a dopufam,ze radim dobre 😅

idoch
autor
10. lis 2008

Ahoj holky, uz jsem tu dlouuho nebyla. Dari se nam dobre, nevolnostmi netrpim a 27/11 jdu na triple testy a taky uz mozna pujde zjistit pohlavi. Mimi jsem si moc prala, dietu drzim od zari 07, kdy mi celiakie byla zjistena. Od te doby se mi upravila hladina zeleza v krvi a celkove se citim lip. Se snazenim jsme zacali v cervenci08 a v srpnu08 se nam zadarilo, 31/8 jsem objevila vysnenene //. Mela jsem strach, ze se diky celiakii nebude darit, ale ono se to uz na podruhe povedlo 🙂 🙂 🙂
Yanny, ohledne te sladke papriky, radeji si kupuj koreni schvalene, bezlepkove, mrkni na tyto stranky : http://www.vupp.cz/czvupp/04bezlepkove/index.htm Tuto databazi VUPP temer denne obnovuje. Dobre je peclive prostudovat slozeni na sacku. Nedavno jsem narazila na drceny kmin, ve kterem byla ve slozeni uvedena psenice a suseny celer, to bych vubec necekala vyrobce byl Kotanyi. Asi tu psenici do koreni pridavaji, aby ho bylo vic. Japonskou smes mam taky rada, ale od te doby, co dodrzuji dietu jsem ji nemela. Tipuji, ze v ni lepek je. Japonci do vseho davaji sojovou omacku a v ni je psenice taky. Vsem snazilkam drzim pesti a tehulkam at brisko pekne roste 🙂 🙂 : )

eeefffaaa
10. lis 2008

idoch: tak to drzim pesti at jste porad tak krasne zdravi!!! Ja mam taky strach,ze to hned jen tak nevyjde. Mam z toho strasny obavy. Dietu ted taky drzim poctive a je mi taky lip.Ja mam celiakii od malicka,tak prave proto se obavam ze to jen tak nepujde.Rekla jsem si,ze do vanoc to nechame nahode a pak zacnu zjistovat kdy mam ovu,pokud ji vubec mam,ale asi jo.Priznaky bych k tomu mela 🙂 Pritel mi rika,ze se na to az moc upinam,ale kdyz clovek neco tak strasne moc chce,nejde na to nemyslet.

jajava
17. lis 2008

pro eeefffaaa teď se to nikde neříká, ale když jsem začala držet dietu, tak lékař automaticky předepiova B- komplex, ten jsem baštila asi 10 let 3x denně, ten malý. Dneka je FORTE, ale ještě lepší je koupit si Milgannu N, to je B-komplex, který obsahuje i B12. Vitamíny skupiny B léčí záněty a myslím si, že bychom je neměly vynechávat. Jinak jsem žádné speciality neužívala.
pro yanny v některých kořeních je lepek,hlavně ve směsích, je lepší kupovat čisté jednodruhové koření, a pozor na čokolády a bonbony, někde je uvedeno lepek, pšenice, gluten, ale také mlýnské ořechy to jsou naklíčená pšeničná zrna opražená a nahrazují oříšky.
Musím běžet pálí se mi bezlepkové perníčky.
Zdravím všechny.

eeefffaaa
18. lis 2008

Ahoj holky!!

jajava: diky moc za tip....dneska jsem si hned koupila b-komplex forte tak budu zobat....nemuzu se porad zbavit pocitu,ze kdyz jsem celiaticka tak ze mi otehotneni a vubec donoseni miminka pujde tezko...mam z toho strasny strach...ty mas deti??

jajava
19. lis 2008

pro eeefffaaa: strach je nejlepší antikoncepce, neboj se a snaž se dát hlavně psychicky do latě,
mám kamarádku, která nemohla přijít do jinýho stavu 10 let, pak si řekli, že budou hodná teta se strejdou a zaplatili si zájezd k moři, v den kdy měli odlétat jela do porodnice, dnes je "jejich zájezdu" k moři 15 let.
Já mám 4 děti, na 7 těhotentví, o první jem přišla vlastní blbostí (dovlekla jsem asi 4 metrové štafle přes nádvoří a pak z nich spadla), pak jsem měla syna 3550g/53 cm, pak dceru 3500g/50cm, pak jem ze zdravotních důvodů musela na přerušení, pak jsem si vysnila holčičku, která přišla až o rok dýl, to je tak když člověk po něčem touží a myslí si, že musí jít všechno podle něj. Nejdřív se vyvíjely obaly bez dítěte. Pak přišla ta holčička 3750g/54 cm. No a na závěr ještě náš "vejškrabeček" 3300g/50cm. Vždycky jsem otěhotněla tak nějak "mimo plán". Musím se přiznat, že jsem 30 let nezhřešila, ani molekulu lepku.

evak99
19. kvě 2009

holky, snažím se oživit tuto diskuzi...víte někdo zda má celiakie/příp. alergie na lepek vliv na otěhotnění?
Já slyšela, že ano, ale nemám konkrétní info....

karol84
19. kvě 2009

eva, já slyšela jen to, že nedodržení bezlepkové diety může vést k potratu...

evak99
20. kvě 2009

aha karol, tak to jo...já ji držím a cítím se dobře...

karol84
20. kvě 2009

Ja se taky snazim drzet poctive,ale jeden nikdy nevi,co se muze stat.nekdo nekde udela chybu a uz mas lepek v sobe,aniz to vis...
O vlivu celiakie na otehotneni nic nevim.jen jsem se ted nedavno dozvedela,ze celiakie ma souvislost s poruchou stitne zlazy

karol84
20. kvě 2009

A stitna zlaza muze otehotneni a tehotenstvi pekne zkomplikovat.brzy se snad dozvim vic,tak pak kdyztak napisu

evak99
22. kvě 2009

tak jo karol, to by mě zajímalo...já nikdy neměla pocit, že bych měla se štítnou žlázou problém, ale možný to je...dej vědět, budu ráda. díky

barabinka
25. říj 2009

Všechny vás tu zdravím, hladáním o bezlepkové dietě a vlivu na otěhotnění jsem se dostala k vašim přízpěvkům, stránka se mi líbí.....Víte já jsem všude jen četla, že celiakům se rodí s velkou pravděpodobností děti s DS a podobně postižené a že jsou to nervy z potratů a nekonečné čekání na ty dvě červené čárečky na testu. Celiakii jsem zjistila před dvěma lety, lékařka ji u mě vyloučila a udělala ze mě anorektičku, která nechce jíst...přitom já jsem měla takovou touhu jíst a konečně přibrat. Dietu držím 100%, okamžitě se mi ulevilo, vymizely mi nevolnosti, gynekol. mykózy, problémy s pletí se stále snižují, ale co mám strach, jak je to s otěhotněním. S přítelem bychom rádi miminko, zatím jsme ve fázi, kdy se teprve chstáme, ale protože jsem slyšela o jistých problémech a rizicích, chtěla jsem se dozvědět více. Tady píšete názor, že pokud žena drží 100% dietu, je v podstatě jakoby zdravá a střeva by měla mít svoji správnou funkci. Zatím si ani nemyslím, že bych měla sníženou imunitu nebo trpěla chudokrevností, přestože do 14 let jsem měla 3 angíny ročně..... Tak snad doufám, že i když mít dítě je na delší trať i pro zdravou ženu, nějak to půjde a i já se dočkám. Jinak všem těhotným vám gratuluji a přeji vám bezproblémové těhotenství a zdravé děťátka!!

barabinka
25. říj 2009

Já jsem na vyšetření štítné žlázy byla, ale nepotvrdil se problém, tak nevím, zda to má spojitost s celiakií.....ale vím, že štítná žláza sama o sobě, pokud nepracuje jak má, má velký vliv na spoustu věci....hubnutí, tloustnutí. Mě než zjistili v Brně (to jsem jela až ze Zlína) celiakii skrze sono, pořád jsem hubla a nemohla přibrat, mizela jsem před očima....tak moje doktorka měla podezření na š.žlázu, výsledky vyšly negativně, problém byl až alergie na lepek.

blanka.k
25. říj 2009

Ahoj holky,
zajímalo by mě (teď teda spíš otázka pro ty co se těhu podařilo a mají děti... ale jiné vhodné téma mi vyhledávač nenašel 😅 ), jestli třeba automaticky dělají i vašim dětem nějaká vyšetření na celiakii. U mě se objevila alergie na lepek (což není celiakie!) v roce asi 1993, od roku cca 95 do 2000 jsem držela dietu (ve stejnou dobu jsem se léčila s chron. colitidou a alergií na mléko), poté jsem naprosto ok, všechna vyštření byla ok, jak se alergie projevila, tak zmizela, lepek mi od té doby nedělá problémy. Před 2 lety jsem kvůli náhlému hubnutí (zas to vypadalo na střeva, ale nakonec to byl problém s hormonama a štítnou žlázou) byla i na imulogii a tam mi zjistili špatný ten gen (prý 90% lidí s tímto genem onemocní , 10% lidí je naprosto ok), který problémy s lepkem způsobuje (a´t už alergii nebo úplnou nesnášenlivost), takže musím každé 2-3 roky na kamerku do střev + odběry. Můj otec má stejné problémy, dokonce je od svých asi 35 let v ID. Tak mám docela velký strach, že problém s lepkem předám dál a ráda bych co nejdřívě věděla, že až swe mimčo narodí, že je ok 😅
Všem snažilkám přeji, ať se brzy zadaří. 😉

barabinka
26. říj 2009

O testování nenarozených dětí nevím, ale moje sestřenice má vážné zdravotní problémy, které postupně vycházejí z alergie na lepek. Navštěvuje odborníky a sama si dohledává informace v zahraničí. Názory jsou takové, že jak má jednou člověk problém s lepkem, byť to po určité době vypadá, že se všechno spravilo, je to jen zdání a dieta by se měla držet doživotně. Člověk se potom může vyvarovat rakovině nebo Cronově nemoci. Můžu se jí ale zeptat na těhotenství...určitě o tom bude něco vědět.

blanka.k
26. říj 2009

Bara - díky moc. Nemyslelal jsem testování v těhu, ale pak po porodu, třeba v roce nebo tak, až už přijímá "normální" stravu 😉 Já jsem stále ok (zatím), ale právě musím chodit pravidelně na ty odběry z tenkého střeva, při potížích samozřejmě ihned. A můžu říct, že mi teda těhu dává střevům zabrat. I když jsem 9 let bez zánětu, tak teď cítím každý srůst a nedovedu si představit těhu s "rozjetým" Crohem nebo colitidou. Oni to teda mudr. zakazují. 😅

tatarina
24. bře 2010

Ahoj holky, já jsem taky celiak. Zjistili mi to po narození malého. Už když jsem ho měla v bříšku, tak jsem měla problémy, nechutnalo mi vůbec jíst, ke konci průjmy a křeče v břichu, až jsem skončila na riziku v nemocnici, kde se na mě koukali jak na debila a cpali do mě černý uhlí a uculovali se, že mě ten průjem přešel rychle, když už jsem v nemocnici. No jakpak by ne, když mi nedávali moc jíst a cpali 3x denně černým uhlím...

Bezlepkovou a fakt přísnou dietu držím asi přes rok a docela v pohodě. Teď při druhém těhu tedy občas nevím, co si při neustálých nevolnostech mám dát k jídlu, normálně bych asi sáhla po suchém rohlíku... Jsem převážně na kukuřičných křehčených chlebíčcích, chleba si peču jednou asi za měsíc, záleží, jestli třeba někam na víkend jedeme... Já bych vědomě bezlepkovku neporušila, protože jsem si vědoma těch neblahých následků (poškození sliznice ve střevě může vést až k rakovině střeva!!!) a neporušila bych ji nikdy vědomě teď, když jsem těhotná, protože nechci ohrozit svoje děťátko. Sice to leze docela do peněz a navýší to rodinný rozpočet o pár tisíc Kč měsíčně, ale co se dá dělat. My se prostě jinak léčit nemůžeme a navíc my tady v Česku ani nemáme tu možnost na předpis dostat v lékárně alespoň část bezlepkových výrobků uznaných jako léčivo... To, pokud vím funguje už na Slovensku. V tom vidím stále nevýhodu, že se jídlo pořád nebere jako lék a tudíž je nám naprd celý zdravotnictví, když se léčíme na vlastní náklady a sami.

Celiakie je dědičně přenosná, stejně třeba jako cukrovka, to ovšem neznamená, že ji třeba Vaše děti musí mít. Záleží člověk od člověka... Jo a u holčiček je pravděpodobnost celiakie 2 x vyšší!

Já jdu na kontrolu (na krev) asi za 14 dní, tak uvidíme... Na přelomu roku byla moje první kontrolní endoskopie ukázková a střeva jako u zdravého člověka... Protilátky pro lepku a tak taky v pořádku... Já jsem žádné potravní doplňky od gastroenterologa nedostala a ani nevím, že by se kvůli celiakii plošně předepisovali (znám pár celiaků). Já si jen v lékárně koupila lactobacilíky, aby se mi po nasazení bezlepkovky střeva rychle zhojila a celkově se organismus lépe a rychleji nastartoval...

Jinak jukněte do diskuze: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/tehotens...

forisek
18. srp 2010

Ahoj všichni,
dneska jsem tu poprvé.S manželem jsme se dlouho pokoušeli o miminko, ale neúspěšně. Po vysazení antikoncepce jsem byla bez menstruace a ta se obnovila až díky pravidelnému užívání Utrogestanu, jenže ani pak se nám nedařilo. Byli jsme na všech možných vyšetřeních, genetika a spermiogram a bla bla,asi to znáte. Vše dopadlo dobře až na můj ultrazvuk a hormonální profil, kde se ukázalo, že mám syndrom polycystických ovárií ( nedochází pravidelně k ovulaci ), no a včera na konzultaci výsledků z kompletního imunologického vyšetření nás obou, jsem si odnesla doporučení na biopsii střevní sliznice, jelikož je u mne výrazné podezřenína celiakii. Nikdo v rodině nic podobného nemá a moje starší sestra byť je alergička a atopička má za sebou 4 přirozená a bezproblémová těhotenstí. Samosebou jsem to obrečela a taky jsem si pořád říkala proč zrovna já. Dnes v noci se mi zdálo o tom jak jsem na návštěvě u příbuzných a kamarádů a všude musím odmítat pohoštění, protože to nesmím je v tom přece LEPEK 🙂, no připadám si jak blázen. Po té buopsii teprve začnu s dietou, protože pro dobrou diagnozu zatím lepek jíst musím, aby seto na střevní sliznici prokázalo. Tak si děvčata držme palce, ať nám chutná a všem se nám naropdí zdravá miminka. 🙂 Díky, že jste mě " vyslechly" 🙂

tatarina
18. srp 2010

@forisek Ahoj, tak to je mi moc líto, čím vším už jste zatím kvůli snaze o děťátko prošli... Já bohužel podobné zkušenosti s otěhotněním nemám... Naštěstí se vždycky zadařilo hned. Manžel tedy říká, že to není o štěstí, že je jen prostě takovej samec.... 😀 😅

Určitě si nech kromě té biopsie ze střevní stěny udělat ještě krevní rozbory na protilátky proti gliadinu (lepku), celiakie je na 100% potvrzená jen na základě obou vyšetření - tj. podle krve a podle endoskopie. U někoho jde nemoc rozpoznat hned na první pohled, jakmile lékařka prostě zajede hadičkou do střev, může vidět střeva dost postižená a klky dost "vyhoblované". To byl můj případ a podle krve a biopsie (která se dělá vždycky) mi to jen potvrdili.

Já v rodině taky nemám nikoho podobně nemocného, prostě se to jednou někde objeví a už se to může rodem vést... Pokud ještě nevíš, tak celiakie může být dědičně přenosná, ale to je úplně stejný třeba jako u cukrovky. Prostě ji můžeš mít a nemusíš. A můžu ti říct z vlastní zkušenosti, že to není až tak těžký, bezlepkovou dietu dodržovat, když pak zjistíš, že ti to fakt dělá dobře po fyzické i psychické stránce... 😉 😎 Já jsem zjištění, že jsem celiak vzala jako fakt a snažila se načíst co nejvíce článků a receptů. Určitě ve svém okolí najdeš někoho, kdo je na tom podobně jako ty. Existují sdružení celiaků, kde si předáváme zkušenosti, sdělujeme novinky a bojujeme u pojišťoven za příspěvky na náš lék - bezlepkové jídlo, protože se léčíme na vlastní náklady. 😒

Kdyby jsi chtěla nějak pomoct, klidně písni, ráda poradím nebo pomůžu... 😉 A mooooc držím palečky, ať se v tobě brzy uhnízdí nový život 😵 My máme 3 týdny do porodu! 😵

forisek
19. srp 2010

Moc děkuju za povzbuzení,
já už za sebou krevní testy mám a tam právě zjistili, že všechn parametry, ketré ukazují na podezření na celiakii mám zvýšené, tak proto už jen pro dodiagnostikování jdu na tu biopsii. Moc ti mimochodem gratuluji k novému přírůstku, už se s tím taky smiřuji. Moje máma to nese snad hůř než já, je jí líto, že její první dcera se potýká s atopickým ekzémem a já teď mám tohle. ☹
My jsme právě s manžele po skoro dvouletém snažení začali obíhat všechna možná vyšetření, nejprve genetiku a pak imunologii, nejprve se v centru reprodikční medicíny přišlo na to, že mám syndrom polycystických vaječníků, že u mne nedochází pravidelně k ovulaci, což pro mne nebylo nijak objevné zjištění, jelikož jsem po vysazení antikoncepce pravidelně nemenstruovala. tak mi nasadili utrogestan a dohodli jsme se, že pokud bude imunologie v pořádku tak zkusíme inseminaci. Jenže zde se zjistilo, že mám pravděpodobně celiakii, takže pokud se to potvrdí a začnu jíst bezlepkovou starvu, tak sand bych mohla otěhotnět i přirozeně, což by bylo asi mnohem příjemnější 😉 . No teď si v září pojedu na dovču k moři, abych se z toho vzpamatovala pak hurá na biopsii 😅 . No určitě se s novýma zprávama ozvu a ještě jednou moc děkuju, je vlastně celkem fajn vědět, že nejsem sama a že je někdo kdo už má rodinku 🙂 .

tatarina
21. srp 2010

@forisek Jasně, vidím, že jsi smířená s případnou diagnózou a budu vám moc držet palečky, ať nejpozději pod stromečkem máte ten nejkrásnější dáreček, jaký si už dlouho přejete - pozitivní těhotenský test 😉 🙂 😀 Užij si moc dovolenou a pak dej určitě vědět. 😉

petule.ka
23. srp 2010

Ahoj holky,
to že mám celiakii vím cca 14dní a zatím se v tom celkem plácám 😒 Přijde mi že čím víc o tom čtu tím méně vím 🙂 ale nějak se s tím už poperu. Potřebovala bych jen vědět jednu věc, kterou vůbec nechápu. Pořídila sem si v lékárně dva katalogy které by mi měli usnadnit výběr potravin bez lepku. Uvádějí tam že výrobky které jsou v tomto katalogu jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Celá šťastná sem vyrazila na nákup ale smích mě hned přešel. Na většině výrobků, které sem si v katalogu vyhlídla, měli na obalu napsáno že výrobek obsahuje např.: 0,05mg lepku na 100g výrobku, nebo obsahuje stopové množství lepku a pod. Všude ale čtu že bych měla používat svoji houbičku na nádobí, svoje hrnce a pod. aby se mi to nekontaminovalo lepkem. Takže teď vůbec nevím jestli je nějaká norma, třeba těch 0,05mg lepku, kterou můžu sníst nebo jestli nesmím ani výrobky kde je uvedeno vyrobeno v závodě který zpracovává lepek....poradíte někdo?
Předem děkuji 🙂

tatarina
24. srp 2010

@petule.ka Ahoj, to se časem podá, uvidíš. 😉 Dnes už s úsměvem vzpomínám na své zažátky před asi 2 roky z bezlepkovou dietou. Strávila jsem v obchodě snad hodiny se seznamem bezlepkových výrobků v kuse a snažila jsem se najít něco, co potřebuji prostě domů koupit a zároveň, aby to bylo kvůli mojí celiakii bezlepkové. Dobrý typ je, že si všechny potraviny, co koupíš, označíš(třeba srdíčko nebo iniciály), že jsou pro tebe (bezlepkové), aspoň nad tím nebudeš přemýšlet 2x a zároveň tak i tvoje rodina ví, že třeba nějaký konkrétní jogurty jsou prostě jen tvoje (protože ty jiné nemůžeš) a nesní ti je... 🙂

Co se týče bezlepkovosti a normy... Ano, je stanovená norma, která je 10mg gliadinu (lepku) ve 100g výrobku, ovšem tato naše česká norma by v západní Evropě neuspěla. Údajně je 10x vyšší než je standartem jinde a proto ani tato hranice nemusí vyhovovat některým extrémně citlivým pacientům s celiakií, ale být tebou tak hohle zatím neřeším...

Obecně se teď v začátcích vyhýbej hlavně potravinám, které mají na obalu napsáno: "výrobek může obsahovat stopy lepku" nebo "vyrobeno v závodě, který zpracovává lepek", protože některé šarže (např. čokolády Milka) můžou mít v sobě lepek, i když se to na obale ve složení neuvádí. Je to způsobeno tím, že tyto společnosti nemají oddělenou výrobu, jak nevyrábí přímo bezlepkové jídlo a stroje mohou být kontaminovány třeba předchozím zpracováním jiného typu výrobku (třeba čokoláda s křupinkama s lepkem apod.)

Taky si dej pozor na některá éčka, která podle nejnovějších výzkumů můžou obsahovat lepek, seznam mám ze Sdružení celiaků České Republiky: 965, 1400, 1401, 1402, 1403, 1404, 1405, 1410, 1412, 1413, 1414, 1420, 1421, 1422, 1440, 1442, 1450. Více na www.celiac.cz nebo přímý link http://www.celiac.cz/default.aspx?article=44

Seznam bezlepkových výrobků, které kontroluje Státní výzkumný ústav potravinářský Praha... http://www.vupp.cz/czvupp/04bezlepkove/index.htm S tímhle seznamem v tištěné podobě jsem chodila nakupovat 😉

Kdybys měla ještě nějaké otázky, tak klidně písni. Určitě by ses ale měla přidat d sdružení celiaků, pomůže nám to získat lepší přehled (i pro pojišťovny), kolik lidí je stejně nemocných a lépe se nám pak daří bojovat za stejnou věc, jako např. příspěvky od pojišťoven na naši léčbu (jídlo) a pod. My v jižních Čechách máme sdružení jihočeských celiaků a z vlastní zkušenosti jsem moc ráda, že jsem členem. Při schůzkách 2x do roka se dozvím novinky, setkám se s lidmi se stejným "problémem", ochutnám nějaké bzl dobroty a ještě si třeba výhodněji nakoupím polotovary pro bzl dietu... 😎

petule.ka
24. srp 2010

Ahojky @tatarina ,
moc děkuji za rady. Hlavně s těmi éčky sem si taky nevěděla rady. Seznam bezlepkových výrobků taky určitě využiji 😉 Ještě jednou moc děkuji a když si nebudu s něčím vědět rady tak se zase ozvu 🙂