Je tu někdo, kdo otěhotněl s vysokým FSH?

bera28
9. říj 2007

Ahoj holky,
z hormonálního profilu mi zjistili vyšší FSH (10,4). Zároveň mi nedorůstá děložní sliznice a mám kratší cyklus (cca 22-24 dní) a před menstruací ještě několik dní špinění. jeden doktor mi řekl, že FSH není až tak hrozný, druhý zase že s takovou hodnotou nemám s otěhotněním moc počítat. Je mi 32 let. Tak teď nevím, jestli nemám jít rovnou do IVF, než zbytečně zkoušet IUI. Je tu něterá, která otěhotněla i vyšší hodnotou FSH? A hlavně jak? Díky moc za každý příspěvěk.

gabikri
19. bře 2011

@ppepina : mám kamarádku a ta je mladší než já a taky má vysoké FSH a taky má krátký cyklus ( 25) takže je to jasné 😒

ppepina
19. bře 2011

@gabikri Já ho mám takhle krátký tak tři roky, strašně jsem před tím zhubla a neměla jsem ms asi 4 měs vůbec, pak nastoupil tenhle, no jo asi je to tím.. 5 let zpět jsem ještě byla na interupci 😒

vodni
19. bře 2011

@gabikri Ahoj, nikdy jsme si nepsaly, ale tak nějak jsem na tebe občas narazila a moc ti držím co můžu! Jen jsem chtěla do tohoto tématu přidat svoji "zkušenost" pro srovnání. Diagnóza také předčasné selhání vaječníků. Poslední 3 roky jsem menstruovala jen symbolicky, mrcha nebo spíš drobné špinění (neznám nic než slipovky 😝) sice pravidelné, ale jen 2 dny. Cykly jsem měla vždycky po 33 dnech, takže těmi krátkými cykly to být nemusí. Moje FSH šlo postupně stále nahoru, poslední měřené kolem 15, před posledním pokusem mi ho ani neměřili, čekali, že bude opět vyšší a důrazně doporučovali dárce... K tomu má manžel velmi zlý spermiogram - morfologie kolem 1%, u posledního pokusu se nám podařilo vytáhnout "až" na 5%). AMH mi taky nikdy neměřili.
Zkrátka, od prvního vyšetření nám nedávali příliš šance, ale my chtěli všechny pokusy vyčerpat se svým materiálem... I když to bylo dost náročné, protože všechny pokusy jsem měla velké dávky - min. bylo 300, max 375 IU, takže i finančně to bylo nákladnější (překračovala jsem limity jednotek na pojišťovnu), a reakce vždycky chabá:
1.ICSI - puregon+menopur, 4 folikuly, špatně rostly, takže protažená stimulace, 2 vajíčka, 1 použitelné, 1 embryo -> neg.
2.ICSI - gonal+menopur, 6 folikulů, 4 vajíčka, 3 použitelné, 2 embrya -> biochemické těhotenství
3.ICSI - puregon+menopur, 4 folikuly, špatně rostly, takže protažená stimulace, 3 vajíčka, 2 použitelná, 2 embrya -> 😵

Vždycky je naděje... Moc vám všem přeju, abyste se všechny dočkaly jako já - ať už se svými nebo s darovanými...

gabikri
19. bře 2011

@vodni : ahojky, díky za příspěvek a gratuluji k těhotenství 😵 Já měla dva pokusy se svám materiálem > 1IVF dávky 375 IU , výsledek dva folikuly, dvě vajíčka, jedno oplodněné, negativ. 2IVF stejné dávky hormonů, tři folikuly, všechny prázndé, bez transferu, poslali mě domů 😖 Takže tohle mě zlomilo, další pokus jsem nemínila riskovat. Nejenom že to stojí strašně peněz a je malá naděje, ale ty hormony tak ničí organismus, že raději budu sázet na větší jistotu.
Jinak mít FSH 15, tak jdu slavit 😉

vodni
19. bře 2011

@gabikri Já vím 😔 psala jsem poslední měřené jsem měla 15... Další jsem si nechala měřit u svého doktora (ne v caru) a výsledek už mi raději neřekl, jen zakroutil hlavou, že ne... Pak (až po ptvrzení těhu) mi říkal, že jsem se dostala nad 20, ale přesné číslo jsem raději vědět nechtěla. Promiň, asi to vypadalo nemístně, ale jen jsem chtěla říct, že to selhání není jen o délce cyklu, jsou tam i další faktory, bohužel 😔 Já se rozhodla riskovat jen "díky" tomu, že druhý pokus byl biochemické těhu, takže jsme to chtěli ještě jednou zkusit pokud ve folikulech něco bude..
Nechci nic srovnávat - je jasné, že pokud jsi měla prázdné folikuly (to jsem nevěděla), tak to je věc jiná. Ale prošla jsem i konzultacemi ohledně nativu, mně ho nedoporučili, ale nevím - konzultovala jsem jen u jednoho doktora, který se tím moc nezabývá. Známá z MK ale měla stejné hodnoty, a stejnou anabázi s extrémními dávkami, a na nativ paradoxně zareagovala větším počtem vajíček...

gabikri
19. bře 2011

@vodni : ten Nativ mi leží v hlavě, nechám si teď udělat hormonální profil znovu, hlaně AMH a zeptám se doktora, zda by to nešlo. Každopádně pokud máš FSH vyšší než 20, tak je to veliký úspěch 😉

vodni
19. bře 2011

@gabikri Určitě si myslím, že zkusit se má vše 😉 Protože reakce u posledního pokusu byla špatná - jen jeden folikul měl "normální" velikost, a to až po prodloužení stimulky, a chtěli jsme to dokonce stopnout, tak jsem si říkala, že před dalším bych i přesto, že mi to dr moc nedoporučoval, přece jen ten nativ zkusila. Říkal, že když mám tak špatnou reakci na velké dávky, tak co čekám od nativu, ale několik koček odtud mě namotivovalo, že to může zafungovat... Minimálně jsem byla nachystaná navštívit víc míst a pak si to srovnat. A dělali ti imunologii?

gabikri
19. bře 2011

@vodni : ne, nedělali. Můj dr. z caru i moje gyndařka byli za jedno v tom, že to je ztráta času.

vodni
19. bře 2011

@gabikri No to je možná taky pravda, v našem caru dávají všem prednison, tak mi taky vlastně říkali, že i kdyby se něco zjistilo, tak řešením je prednison, takže asi to tak bude...

gabikri
19. bře 2011

@vodni : teď to s holkama rozebíráme tady, dvě tam tvrdí, že návštěva imunologile jim pomohla k otěhotnění. Ale nic než Prednison a Anopyrin jim nedali. No zkusím se tam taky objednat, za to nic nedám. Mě můj doktor z caru napsal tohle :příčin potratů je
celkem 5 skupin: infekční, genetické, hematologické, imunologické a jiné...z
toho vyplývá, že pravděpodobně nezjistíme příčinu potratu a to ani kdybychom
velmi pečlivě vyšetřovali. A nejhorší na tom všem je, že i když náhodou
příčinu zjistíme - zejména imunologickou, kromě Prednisonu není žádný jiný
lék, který by dokázal úspěšně potratu zabránit (Prednison samotný je také
dosti nejistý). Takž jediné co má nějaký větší smysl je vyšetřit infekce -
toxopazmy, zarděnky, cytomegalovirus event. borelie a listerie

vodni
19. bře 2011

@gabikri známá po asi 4 "nevysvětlitelných" potratech vyměnila doktora, a ten jí zjistil, že má nějaký chronický zánět nebo co ve vejcovodu. Takže jí ho odstranili a další ivf už měla //. Je to hrozný, kolik těch příčin může být ☹

gabikri
19. bře 2011

@vodni : to jo teda 😕 No nic, nechám se zkoumat abych měla zase o čem přemýšlet 😝

buburka
19. bře 2011

Ahojte. Natrafila som na tuto skupinu a kedze patrim medzi vyssie FSH tak vam prispejem, mozno aj povzbudim, kedze cakame babo. Nam sa s mm nedarilo skoro 3 roky pocat...a tak som isla riesit k DR. po odberoch vyslo FSH 12,6...cyklus som mala len 24dnovy..no ale ked som isla o mesiac po tieto vysledky, tak mi menzes meskal...a ja som bola tehotna....bohuzial som potratila...ale okamzite po kyrete sme sa zacali snazit znova a uz sme v 35tt 😀 a vsetko vyzera ok.
Takze da sa otehotnetiet 🙂 Drzim vsetkym snazilkam palce a prajem ruzove kolajnicky cim skor.
PS: pricina mojho prveho potratu nebolo Fsh ani nic s nim spojene 😉

ppepina
19. bře 2011

Ty vado, chvilku tady nejsem a takových příspěvků 😉 , holky všem těhotným gratuluji, no je pravda, že tec infektů a všeho muže být opravdu moc, Gabi, dojdi si někam na celkové bakteriologické vyšetření, aby další pokusy nebyly marné a byla bys jen psycho z toho, existují přístroje, co Ti udělají vše najednou, koukni na net, stojí to zhruba kolem tisícovky, ale to se určitě vyplatí. Vidíš, že holky s vysokým FSHčkem i vyšším než Ty, četla jsem, že i nad 190 otěhotněly a spontánně, vím, že je to náhoda, ale jde to..Já mám to amh blbý O,55 norma je 1-5 , takže do uplného vymizení MS mám tak 5-6 let, nic moc a s kvalitou vajec to lepší nebude, to je stoprocentní..

kikina9
20. bře 2011

@vodni Ahojky, taky u mě bylo diagnostikované předčasné selhání vaječníků, teď absolvuji své druhé IVF, při prvním nedošlo bohužel ani k ET, protože při OPU získali pouze 1 vajíčko, a to ještě nekvalitní ☹
Teď jsem byla stimulována o něco vyššími dávkami, Gonal + Merional, výsledkem bylo 6 folikulů, 4 vajíčka, z toho 3 použitelná, oplodnit se podařilo 2 a teď čekám na ET. Tebe bych se chtěla zeptat, který den po OPU ti embrijka zaváděli, a jak velká byla embrijka? Mě budou dělat ET až 4. den a já mám šílený strach, aby vůbec zůstalo něco k zavedení, není lepší udělat ET dříve?
Jinak ti moc gratuluji k těhotenství, je to obrovské povzbuzení pro nás ostatní, které se s vysokým FSH potýkáme 🙂

jitkabokule
20. bře 2011

@ppepina mě právě amh taky nikdo neměřil.u gyndra ho nedělají a nikde jinde jsme zatím nebyli.taky by mě to zajímalo 😉

ppepina
20. bře 2011

@jitkabokule Ahoj, říkala mi Mudr. z caru, že je to novinka, ještě tě nedělají automaticky, ale prá už není potřeba dělat pak FSH, které může být kolísavé a tudíž ne přesné, AMH jsem se ptala i mé Gyndr a říkala, že ho tedy uděláme, já v sobě nemužu zlomit ty umělé hormonalní injekce, dvě známé měly hyperstimulační syndrom z toho a byl to děs. Já jsem extra vždy se svýma reakcema na léky a je mi jasný, že by mě to potkalo.. Tobě gratuluju moc a FSH jsi měla kolikrát měřené a kolik pokaždé? Promiň, možná se ptám a už jsi to psala.

ppepina
20. bře 2011

@vodni Ahojky, ještě k těm krátkým MS cyklům. Četla jsem, že perimenopauza začíná tím, že jsou cykly kratší a kratší a muže to trvat až 8 let, pak nastávají poruchy Ms a pak následně uplné vymizení, ale když se kouknete na stránky ženy v perimenopauze, tak stále doporučují antikoncepci, že je možné otěhotnění a znám spoustu případů, takže všude píší něco jiného..Jasný, že naše šance na těho přirozené je malá, to ano, ale není vyloučená 😝

gabikri
20. bře 2011

@ppepina : ano, to jsem četla také, že nástup menopauzy se projevuje zkracujícím se cyklem. Ale já ho mám pořád stejně krátký už od 14 let.

vodni
20. bře 2011

@kikina9 Ahoj a díky 😉 Já jsem měla vždy ET třetí den (tedy jeden den OPU, pak dva dny kultivace, třetí den ET). U prvního bylo taky jen jedno použitelné vajíčko, sice také nebylo nejkvalitnější (byla tam nějaká inkluze v perivitelinním prostoru a ještě cosi), ale pomocí icsi se oplodnilo a vydrželo. V den ET mělo 8 buněk. U druhého byla 2 embrya, v den transferu 7 buněk (biochem. těhu). A u posledního byla vajíčka zase ne příliš standardní, ale k transferu jedno vydrželo a mělo 8 buněk (je je nejspíš teď stále u mě), a ještě jedno, které ale mělo buněk jen 5. Něchtěla jsem ho ale "vyhodit", tak jsem je chtěla obě, šanci asi tohle embryo moc nemělo...
Obecně jsem si platila PK, ale nic z ní nikdy nebylo, protože počet byl vždy tak malý, tak mi doporučovali transferovat dřív. Jsou na to dvě teorie, buď vydržet do ideálně pátého dne, a transferovat jen to, co opravdu zbude, nebo tranferovat co nejdřív, protože třeba v přirozeném prostředí mohou mít šanci i ti, kteří by v misce nevydrželi... Osobně nevím, můj dr se přikláněl k druhé variantě, a já jsem poslušný pacient 😉
@ppepina JJ, ono se to taky projevuje různě v závislosti na dalších faktorech, obecně jsem prý ve fázi postupného vymizení... Ale kdo ví 😅 Já měla cykly dříve delší, kolem 40 dní, pak se mi to postupně snížilo na 33, ale to už začalo být strašně slabé (to jsou asi ty "poruchy" jak píšeš), a asi poslední jeden rok před IVF jsem měla jinak celkem standardních 27 dní. takže se mi cykly de facto taky zkracovaly. Jinak teď je mi 36 a mrchu jsem dostala poprvé už v 10 letech...
Antikoncepci jsem měla vždy měsíc před stimulací (v našem caru se dává vždy), a údajně i ta může FSH třeba trochu snížit, ale nikdy mi neměřili před/po, takže taky nevím.
U nás každopádně problém oboustranný, takže přirozená šance = 0 (při morfologii kolem 1% a žádném rychlém pohybu..., o počtu ani nemluvě), holt takový neplodný pár 😝

ppepina
20. bře 2011

@gabikri a byla jsi někdy těhotná, třeba na potratu, nebo tak něco? Známé je 30 a už chudák nemá ani MS, já jí o svém problému neříkala, není to kámoška, nechci to moc šířit, lidi co to neznají si klepou na čelo, já sama nevěděla, že něco takového se může stávat, notabene jsem jednou potratila ještě před narozením děcka a pak dvě nechtěná těho řešila interrupcí, ale antikoncepci jsem brát nemohla, ze všech hormonů mi bylo zle, klepačka a tak.. a teď tohle 😒

ppepina
20. bře 2011

@vodni u každého je to asi různé, i ta příčina je odlišná, nejhorší, že člověk ani neví čím se to stalo..no s manželem jsi na tom huř než já, můj je v dost dobrém stavu 😉 a o to víc mě to psychicky bolí, že za to "mužu" já, nebo jen já.. ale u toho chlapa je to řešitelné pokud není uplně odrovnaný třeba po chemo, nebo tak asi lépe než-li u nás 😢

gabikri
20. bře 2011

@ppepina : ano, ve dvaceti jsem byla na MiniUPT 😒 Kdyby to byl tenkrát človék věděl, že tohle bude 😒

vodni
20. bře 2011

@ppepina To je fakt, my nejdřív měli takové období, kdy jsme asi každý přemýšleli, kdo za to může víc (pěkná blbost, ale každého to určitě napadne), a chápu jak to myslíš - je to divné říct, ale asi jsem "ráda", že jsme v tom oba. Asi to musí být hodně velká zkouška partnerů jako páru, pokud je to jinak než u nás... U manžela je jeho poškození bohužel nevratné, takže to, že se u posledního pokusu podařilo spg "mírně" zlepšit (morfologie z 0,5 na 5%) byl o to větší zázrak...

vodni
20. bře 2011

A ještě dodávám, nikdy se mi nepovedlo přirozeně otěhotnět, snaha trvala celkem 8 let ☹ (s přestávkami)

ppepina
20. bře 2011

@vodni tak super, že se to povedlo, brzo budete mít radůstku z mimi, my zkoušeli dva až tři roky..zkoušíme, ale nedoufám už po této skvělé diagnoze aspoň.. Jinak předtím jsem vždy brečela, že jsem to dostala, ale také mi ovulační testy ukazovaly ovulaci, tak mi to bylo divné a už to aspoň vím..

silvie_77
21. bře 2011

@jitkabokule jééé co to tu vidím 🙂))) tak to je super,moooooc gratuluju,další zázrak s vysokým FSH

Tak holky nezoufejte jde to i s tak vysokým fsh,já sice až po IUI, ale hned na poprvé a to s FSH 19 a pak 15 všem tady držím palečky,tento rok je prý plodný 🙂 tak není možné aby se už smůla neprolomila 🙂

jitkabokule
24. bře 2011

@ppepina mě to fsh měřili jen 2x.Jednou v žáří-říjnu a to bylo 15.Gyndr byl ale celkem v klidu že prý to není až tak hrozný,že říkají že to s tím ještě jde.Jenže já si pak na netu přečetla něco úúúúplně jinýho a dlouho to pak rozdýchaval.Pak jsem gyndra změnila a ten mi ted,tento cyklus naměřil 19.Už mě chtěl objednávat do caru,kam by manžílek stejně nešel.Maximálně na to IUI.A ted mám na testu //.Pořád tomu nějak nevěřím,nemůžu to pochopit že by se zrovna u nás s touhle diagnozou stal zázrak?!Pořád žiju v tom že čárka zmizí..že se něco stane..No uvidí se příští týden u gyndra.

gabikri
24. bře 2011

Ahoj vespolek.

Ono hodně záleží, zda je to FSH kolísavé a a nebo má tendenci se zvyšovat. Obecně mám vypozorované, že k zázrakům dochází u mladších žen. Pokud někomu táhne na 40 jako mě, má FSH dlouhodobě vysoké, tak ta šance není skoro žádná..
Napsala jsem jednomu známému doktorovi do poradny a toto mi odpověděl :

Vysoké FSH vypovídá o malé zásobě vajíček ve vaječníku. Sebesilnější stimulace nevzbudí více folikulů, než kolik jich je připraveno ve vaječníku zareagovat.
Bohužel ještě horší, než ten snížený počet, je s ním spojená nízká životaschopnost vajíček . Proto s věkem matky přibývá vrozených vad, potratů a proto se snižuje nadeje na otěhotnění.
Při FSH nad 20 je otěhotnění skoro zázrak.