Kde mě vyšetří na trombofilie?

teddylu
16. pro 2011

Ahoj všem.
Prosila bych jednu radu. Před pár měsíci jsem měla samovolný potrat v 7tt. V rodině máme úmrtí na plicní embolii,mozkovou příhodu a také trombozy žil. Já sama mám od ca 20 let křečové žíly a už dvě operace zasebou. Mám pocit že by se mě také mohla podle rodinné anamnézy týkat mutace genu na srážlivost krve,proto se ptám kde a kdy Vám dělali tyto testy a jestli to jde už před dalším těhotenstvím,nebo až na genetice? Chtěla bych mít další těhotenství od začátku pod kontrolou 🙂 ! Předem moc děkuji za odpovědi

mandre
16. pro 2011

Krev ti vezmou na běžné hematologii a pošlou někam na genetiku, žádanku Ti napíše tvůj gynekolog anebo se to řeší v CARu. Mně dělali takto. Neměl by to být problém s tvou anamnézou. 😉

hhranolka
16. pro 2011

Me delali vyšetření po prodělání plicni embolie. V tvém případe bych si řekla obvodnímu lékaři či gynekologovi, buď ti můžou sami odebrat krev a poslat otestovat, nebo té pošlou na hematologii, což by bylo asi lepší řešení 🙂

Přeju, at je uz vse ok 🙂

melis7
17. pro 2011

asi by jsi měla zajít na hematologii,ta je v každé větší nemocnici,takže záleží odkud jsi.Doporučení ev. i odběr krve ti uděla buť praktický lékař nebo gynekolog.Myslím,že na tu hematologii by jsi měla zajít brzy,ještě před těhotenstvím.V rodině jim nezjistili žádnou poruch srážlivosti,když máte takovou anamnézu?jde o to,jestli to vubec zjišťovali,že jo.Já bych došla hned.

bobecek79
17. pro 2011

Hele,tak se úplně divím,že Tě už na vyšetření neposlali (jak píšeš samovolný potrat). Já mám problémy s otěhotněním,mám po 1 IVF,kdy TT byl negativní a hned mě i manželovi udělali genetické vyšetření a u mě zjistili trombofilii,leidenskou mutaci. Určitě si někam zajdi,protože při trombofolii je právě zvýšené riziko potratů. Ale aby se případnému potratu předešlo,píchá se v celém průběhu těhotenství tuším až do šestinedělí injekce Clexane. Určitě si zajdi k lékaři a vyšetření vyžaduj a zvlášť,když máte takovou rodinnou anamnézu.

veruska007
18. pro 2011

Na hematologii, já musela mít žádanku - bez žádánky jsem se na základě anamnézy dostala do rizikové poradny ve fakultce. A tam mi dali žádanku na tu hematologii. První nález nic nezjistil, ale genetické vyšetření na hematologii (trvá ale 3 měs. 😒 ) už jo.

evabelk
21. pro 2011

Tak co já mám zkušenosti, tak na genetické vyšetření ohledně trombofilie posílá gynekolog. Jde třeba i o zvážení užívání hormonální antikonepce, pokud je taková rodinná zátěž + navíc ty křečové žíly. Každý potrat nemusí být způsobený trombem...co já vím, tak se genetika dělá až po opakovaných spontánních potratech. Jinak si sama teď již druhé těhotenství píchám léky na ředění krve, Fraxiparine. Tak pokud to někoho čeká, tak jen ať se do toho nebojí jít, dá se to vydžet 🙂 píchání končí porodem a přejde se na Warfarin, což jsou tablety. Asi 3 měsíce po porodu se užívají. Ale vše je velice individuální, záleží taky na pracovišti...pokud se to jinde dělá jinak,nemusí to být špatně

madormi
21. pro 2011

mě vzal můj gynekolog krev a poslal to do gennetu do Prahy, evabelk, u mě tedy píchání injekcí porodem neskončili, ještě 6 týdnů po porodu 🙂 ale i tak se to dá vydržet 😉

kammka
21. pro 2011

podle rodinné anamnézy by tě tam měl dávno poslat praktik, nejprve do genetické poradny, tam jim nadiktuješ rodokmen s chorobami, oni tě pošlou na odběry.. po potratu by tě měl poslat gynekolog, jako mně..

tehulka12
28. pro 2011

pokud nejsi těhotná,tak by tě měl nejspíš poslat obvoďák.pokud nebude chtít,tak gynekolog taky může.Ale divím se,že už dávno něco neudělali jeden nebo druhý.Tvoje rodinná anamnéza se přímo nabizí.
jo,.bez doporučení to vyšetření asi nepůjde.Když ti ho nebudou chtít dát,tak buď klidně i drsná.
Držím ti palce,ať to klapne co nejdříve.