Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

kaciatko81
5. zář 2006

nikusa, mne nerobili laparoskopiu, ale artroskopiu, ten isty princip len v klboch. ja to mam na kolene a myslim, ze sa netreba bat 😉

leniik1
5. zář 2006

Nikusa neboj se, je to běžný postup v podstatě jde o důkladnou prohlídku dělohy a vejcovodů a vaječníků, kdy se bere vzorek na zkoumání a prohlíží se průchodnost vejcovodů po vstřiknutí kontrastní látky.Netřeba se bát.Prohlíží se i vaječníky jestli tam nejsou cysty zda nejsou poškozené atd.

leniik1
5. zář 2006

Hysteroskopie – jak se provádí
Hysteroskopie se provádí přístrojem nazývaným hysteroskop. Ten se skládá z videokamery, obrazovky, zviditelňujícího média a miniaturních nástrojů.

Do děložní dutiny se zavede, přes pochvu a děložní čípek, kamera a miniaturní nástroje. Aby bylo možné sledovat na obrazovce vyšetřovanou část dutiny děložní, musí se prostor zviditelnit. K tomuto účelu se používá speciální vodní roztok.


Hysteroskopie se provádí v celkové anestezii, takže nebudete cítit nic nepříjemného.

leniik1
5. zář 2006

Laparoskopie - umožňuje prohlédnout gynekologické orgány z dutiny břišní. Podobný přístroj (laparoskop) se zavádí malým řezem v oblasti pupku do dutiny břišní. Pokud máte dlouhotrvající nebo opakující se bolesti v pánvi, v podbřišku a jiným vyšetřením není zjištěna příčina, jistě Vám lékař laparoskopii doporučí. Může pomoci i v případě, že nemůžete otěhotnět. Pomocí kontrastní látky lze zjistit průchodnost vejcovodů

lia
5. zář 2006

nikusa,tak o tie male jazvicky ide asi najmenej,mne tie dve ani nie je vidno,iba tu v pupku,ale je peknunka,vobec mi nevadi,ja som bola mesiac pn,nevedela som sa dostat do normalneho stavu,bola som taka ubolena.
mozno pojdem aj ja este raz,je to sice zasah do tela,ale da sa to zvladnut.

mixka
5. zář 2006

a ktory sposob je teda lepsi???

lia
5. zář 2006

ja som bola na laparoskopii,takze neviem ktory je lepsi

mixka
5. zář 2006

ja by som asi volila ten sposob, kde sa nerobia dierky, pride mi to setrnejsie, ale mozno sa mylim

lia
5. zář 2006

a kde sa nerobia dierky,mixka??
mne dve fakt nie je vobec vidno a ta tretia mi fakt vobec nevadi a to je uz co povedat,lebo mne na mne vadi asi vsetko 😀

nikusa
autor
5. zář 2006

Paní doktorka říkala, že dělají obojí naráz. Taky bych radši to bez jizev... Mluvila jsem o tom s tím mým a prý to zatím ještě necháme tak, a když tak půjde na vyšetření on. Bojím bojím...

mixka
5. zář 2006

som myslela, ze to co opisala leniik1 o 19:26, ze je bez dierok /ziadne nespominala/

veronika13
5. zář 2006

A tu kameru Ti tam zavedú ako??? Musia spraviť dierky... Ja som bola na laparoskopii a nie je to nič strašné. I keď ani príjemné... Ale myslím, že tento spôsob je určite lepší, ako 15cm jazva cez brucho. Mne z tých troch jaziev vidno len jednu, ale to je najmenej. Určite nie je na mieste odmietať takýto zásah, len preto, že nechceš mať jazvy a ide predsa o Tvoje zdravie a tiež o vaše budúce detičky, tak tie malé chybičky krásy isto za to stoja.

mixka
5. zář 2006

veronika, ja nie kvoli estetike a jazvam, ale kvoli skorsiemu sa uzdraveniu. po operacii cyst som bola na marodke 3 mesiace, co som sa nevedela dat dokopy, dost zle znasam zakroky

leniik1
5. zář 2006

holky dělá se to obojí pod jednou narkózou, budou maličké jizvičky po vpichu zahojí se to ale nebojte.Nebude to viditelné.Totiž přes dělohu se vstřikuje modrá kontrastní látka a naopak v břiše pak pozorují jak se jí plní vejcovod když je celý modrý je to v pořádku, případně když se to zasekne je to špatně jsou tam srůsty.

leniik1
5. zář 2006

břicho se každopádně otvírat bude pro vnější pohled a zároveň prohlížet děloha.Všechno dohromady pak se to završí právě zjištěním průchodnosti vejcovodů a na závěr i odběr děložní dutiny popř. co potřebují veškeré další vzorky.Většinou to bývá právě ten odběr ze stěny děložní.Prohlédnou si to krásně zevnitř, tam uvidí veškeré odchylky i změny na vaječníkách, odhalí to srůsty cysty, je to potřebné.
Jestli někdo znáte vyjmutí apendixu laparoskopicky je to hodně podobné žádné velké jizvy rozhodně nehrozí, opravdu maličké.Je nutné pak odpočívat může být poté bolení břicha, nesmí se přetěžovat pacientka, může chvíli krvácet.Ale slouží to dobré věci.

leniik1
5. zář 2006

A ještě něco aby se to nepletlo hysteroskopie se provádí přes vnitřek přes pochvu laparo přes břicho a opravdu obojí současně. 🙂

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
lebedka
6. zář 2006

Nikusa- v květnu 2006 jsem byla nucena podstoupit laparoskopii,byla mi nalezena 7cm cysta v oblasti pravého vaječníku. Po operaci mi bylo zděleno, že cysta byla v pořádku odstraněna, ale vaječník byl zasažen, takže byl odejmut. Po operaci jsem se druhý den cítila celkem dobře. Byla jsem 4 dny po operaci propuštěna domů a pak ještě skoro 3 týdny jsem strávila doma. Nyní se cítím velice dobře. Jizvičky jsou zatím vidět, ale časem určitě zmizí. Není se čeho bát, není to tak hrozná operace.. 😉

1kaculka
6. zář 2006

Ahoj holky, já jsem byla před 4 rokama na operaci a dělali mi laparoskopií žlučník. Mám čtyři jizvičky, v pupíku, jednu mezi pupíkem a prsama a dvě z boku kde byl žlučník. V prostřední jizvičce jsem měla hadičku na vývod krve, kterou mi vyndali po 3 dnech.
Není se čeho obávat, jizvičky se zahojí. Mě se teda nezatáhli, mám to po mamce, mám je malinko vystouplí, ale jinak ok. 🙂

nikusa
autor
6. zář 2006

Díky holky. Trochu jste mě uklidnili. Pokud se rozhodnu, že do toho půjdu, tak si to nechám tak na prosinec před Vánocemi. Přece nebudu ležet ve špitále teď, když je ještě docela slušné počásko, a když se chystáme na svatební cestu.
Jo, a prý zároveň vyndávají taky slepák, pokud by se jim na něm jen malinko něco nezdálo. Takže to prý dále prodlužuje rekonvalescenci.

Stejně bojim, bojim 😕

1kaculka
6. zář 2006

Nikusa neboj 🙂 , dneska už je na tom medicina hodně dobře.
Taky jsem zkoušela, že když se ve mě jednou hrabou, jestli by mi nevzali i rovnou slepák (se kterým problém nemám). Ale neklaplo to 😅 a to mě operoval můj strejda, že když na něm nic není, tak mi ho nevyndají.
Po žlučníku jsem byla měsíc doma a měla jsem jet do lázní. Jenže já blbec pospíchala do práce a do teďka si vyčítám, že jsem nevzala ty lázně.

slune_
6. zář 2006

Laparoskopie se vůbec neboj, nic to není, prodělala jsem jí před čtyřmi lety. Jizvičky už nejsou vůbec vidět a hlavně mě přešli veškeré bolesti, které jsem dříve mívala. 😉
Doporučuji jít co nejdříve.

bludicka
7. zář 2006

Ahoj holky! Tak já mám podobný problém jako nikusa...
Cca před 3 měsíci jsem vysadila antikoncepci a poslední měsíc a půl mě bolelo v pravém podbřišku. Nejdřív jsem tomu vůbec nepřikládala žádnou váhu, manžel mě ale dohnal k lékaři... Nejdřív jsem byla na chirurgii a pak na gyndě. Jenže nikdo do mě nevidí, nevědí, co přesně mě bolí a tak mě budou asi taky operovat. Gynekoložka navrhuje LPA (laparoskopii) a současně APPE (appendectomii - nevím, jestli to píšu správně - jedná se o chir. odstranění slepého střeva). Možná, že mě to slepé střevo chtějí vyndat, protože neví, jestli nezpůsobuje ty bolesti. Jako že to není v rámci plánovaného rodičovství. Každopádně se taky bojím, ale pokud mi řeknou, že bych to měla podstoupit, tak jdu hned, ať jsem co nejdřív vpořádku...

marguerite
7. zář 2006

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, popisujete tady tu laparskopii a hysteroskopii... taky se o tom má gynekoložka zmínila na jaře, s tím že když se nám do podzimu s manželem nepodaří miminko, tak at přijdu a provedeme to. Už se snažíme 8měsíc a nic. Je to ale opravdu nutné? Nejsou nějaká jiná vyšetření ještě před tou laparoskopii? se mi zdá, že jít hned na zákrok...opravdu to nejde jinak? nevíte? samozřejmě manžel na spermogram..to je jasné..ale já? - bojim bojim díky Lucka

leniik1
7. zář 2006

margeurite je to nutné, jen tak se nejlíp prohlídnou orgány k otěhotnění potřebné a pomůžou pochopit kde je problém pokud se na něho takto přijde a bude se to řešit a dovedou tě ke zdárnému konci.Neboj laparoskopie je šetrná, dříve se to provádělo klasickým rozřezáním kdy zůstala jizva - ještě že medicína pokročila.Však při tom budeš pod narkˇozou nic neucítíš až se vzbudíš budeš to mít za sebou.Doporučuji vám holky si vyhledat nějaké video mám pocit, že to bylo kdysi i na čt 1 v diagnóze, zkuste to vyhledat v archívu a podívat se jak se zákrok provádí, skutečně o nic nejde.Jen to tak vypadá.

dolinka
7. zář 2006

. ahojky nikusa..
ako dlho sa snazite?? viac ako 2 roky?.. ak ano , predsa len pockaj este jeden a uvolni sa.. uzivaj si inych radosi zivota, nesustred sa len a len na To.. a snad to potom pride samo.. laparoskopia nie je velky zasah do organizmu , ale predsa len je a tiez ta narkoza je velka zataz..

mam znamu co sa snazili 7 rokov a asi boli len sexualne nekompatibilni, lebo obaja podstupili vysetrenie.. ona aj laparoskopiu, vraj su ok a nic.. zmenila partnera, po 2 rokoch snazenia isla na prefuknutie vajickovodov a o 2 mesiace bola tehu...

helen78
7. zář 2006

Nikuso, neboj, bude to v pohodě, ale nejdřív bych poslala manžela na spermiogram. Já byla na laparoskopii 2x, v prosinci 2004, kromě toho, že se nám nedařilo otěhotnět jsem měla dlouhodobé bolesti v podbřišku a po komplikacích po operaci zauzlení střev se u mě předpokládaly srůsty. Srůstů jsem měla opravdu hodně a navíc neprůchodný pravý vejcovod, byl naplněný tekutinou, tzv. sactosalping. Pak jsem byla ještě v dubnu 2005, kde jsem si ten neprůchodný vejcovod nechala odstranit. Měli jsme totiž s manželem podstoupit IVF-ICSI (těch problémů jsme totiž měli víc a oba)a primář mi řekl, že po odstranění vejcovodu budu mít při IVF větší šanci. Zkrátím to, druhý cyklus po operaci jsem byla těhotná. Při jednom vejcovodu to považuji za hodně úspěšné 😀 . Při pravní laparo jsem měla 3 jizvičky, při druhé 4. Na pokoji se mnou byla holčina, která tam byla z důvodu, že nemohla otěhotnět, jinak problémy žádné a měla jizvičky 2. Jsou ale opravdu pidi, takže toho bych se nebála. Z nemocnice /byla jsem v Praze Na Homolce/ jsem šla 5. den a pak jsem byla ještě týden na PN. Neboj se toho a jak koukám, jsi z Prahy, tak Homolku můžu opravdu doporučit, jsou tam všichni strašně hodní a milí, byla jsem jak v Jiříkově vidění, měla jsem totiž s nemocnicema nic moc zkušenosti.Rozhodně bych nečekala další rok. Když vám nic nezjistí a nepodaří se ti otěhotnět, tak ti stejně nabídou IUI /vstříknou ti manželovo spermie/, ale na to musíš mít prokázané např. právě tou laparoskopií, že máš průchodné vejcovody. Hodně štěstí.

happykaty
7. zář 2006

Mě tahle vyšetření čekají v nejbližší době taky a nebojím se toho. Naopak, konečně aspoň budu vědět, jestli děti mít normálně můžu a nebo budu muset podstoupit IVF. Samozřejmě trošičku strach tam je, ale spíš z toho, jak budu snášet narkózu a tak, protože jsem nikdy žádnou operaci nepodstoupila, ale budu ráda vědět, na čem jsem! 😉

cmuco
5. led 2007

ahojky.
mam problem. prave som sa vratila od doktorky z vysledkami. Uz na dvoch testoch mi bolo potvrdene ze som tehotna ale po ultrazvuku mi v delohe nic nenasli. Podla nejakej hodnoty cisel je nespochybnitelne ze som tehotna ale urcite nie tam kde mam. Snazia sa vypatrat kde ale pravdepodobne to bude mimodelozne tehotenstvo. v pondelok mam ist este na jedno vysetrenie krvi a pri vysledku urcia ci ma hospitalizuju alebo budu nejako preliecovat.Mam uz 10 dni slabe spinenie. Telo sa asi snazi vysporiadnat samo z mimideloznym otehotnenim. Bolesti nemam ziadne ale teraz ked ma nieco zaboli tak si uz asi sama vsugerovuj bolesti.Doktorka povedala ze pri pozitivnom vysledku ma hned prime na oddelenie a urobia laparoskopiu popripade odoberu vajecnik !!!!!
mate stym nejake skusenosti. Som dost zufala. S mamzelom sa snezime o babo uz 3 mesiace a teraz toto.

ivusenka
5. led 2007

Cmuco, přesně tenhle případ se stal naší kolegyni, měla pozitivní těho.testy a doktor na žádném ultrazvuku nemohl mimčo najít, pakjí zjistili při pobytu v nemocnici, že se jí vajíčko usadilo ve vejcovodu a museli jí levý vejcovod vzít. Cmuco přeju hodně štěstí a síly.