Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

nadis.h
16. pro 2009

Bubu já jsem to měla spíše naopak. Do laparky jsem měla ani ne tak silnou mrchu jakože bolestivou. Občas jsem jen ležela v posteli a div nebulela jaké jsem měla bolesti a po laparce se mi to krásně ukklidnilo.

majkal
16. pro 2009

bubu, ja som tiez mala silnu ... ale len prve dva dni ... potom uz sa to ustalilo ...

kaciatko81
16. pro 2009

ahojte, ja mam pco, som 10dni po laparke... chcem sa spytat, je tu niekto, kto mava ms len po liekoch a po laparke ju dostal prirodzene? dakujem

terkaps
21. pro 2009

Ahoj všem,
mohla bych se vás zkušenějších zeptat? Již víc jak rok se s přítelem snažíme otěhotnět, bohužel se nedaří (je mi 35 let). Nedávno jsem byla u doktora, a ten mi bez jakéhokoliv předchozího vyšetření navrhl laparoskopii. Neudělal mi ani žádný hormonální profil, ani ultrazvuk, prostě rovnou řekl, že nejlepší bude laparka. Samozřejmě chlap jde na spermiogram, ale přiznám se, že mě překvapil jeho postup. Myslela jsem, že nejdřív se začíná od jednodušších vyšetření. Myslíte, že je tohle standardní postup a že by nebylo lepší nejdřív třeba zjistit, jestli u mě vůbec probíhá ovulace atd?
Předem moc děkuju za odpovědi.

olusenka
21. pro 2009

Terkaps: ahoj, mě to tedy přijde divné. Nepíšeš, jestli máš pravidelnou menstruaci nebo ne, ale určitě bych nejdřív udělala hormonální profil a zjišťovala, jestli probíhá ovulace. Měříš si bazální teplotu? Já začala, měřím 2.cyklus a musím přiznat, že je to zajímavé. Zase se dozvíš něco nového o svém těle.
Laparoskopii můžeš odmítnout, zažádat si o další vyšetření, přijde na to, jak je tvůj doktor přístupný nějajké diskuzi nebo ne. Může se třeba bohužel stát, že není a budeš muset hledat jiného.
Mě konkrétně dělali horm.profil, aby se zjistilo, proč mám nepravidelnou MS (naštěstí ho udělali asi po 4 měsících od vysazení antikon. a nečekali rok našeho snažení) a výsledek HP to pak skutečně prokázal, že je tam něco špatně a laparoskopii jsem podstoupila kvůli cystě, ne jen tak. Tak to zvaž, příp. i zkus, a uvidíš. Držím palce.

terkaps
21. pro 2009

Olusenko, moc děkuju za odpověď a za podporu ...
No, menstruaci mám pravidelnou plus mínus 10 dní, od 26 dnů do 36 dnů, kratší cykly jsem měla ze začátku po vysazení HA, teď se prodlužují. Bazální teplotu jsem si měřila asi půl roku, vycházelo mi to docela hezky, celkem jsem se naučila pozorovat svoje tělo. Pak jsem ale přestala, říkala jsem si, že když ovulace probíhá, nebudu se zbytečně stresovat měřením.
Jinak jsem psychicky celkem v pohodě, ale ten doktor mě tak rozhodil, že jsem z toho docela vedle. Myslela jsem, že začne s tím, co píšeš, ale rovnou mi navrhl tohle, bez toho aby mě jakkoliv vyšetřil. Už delší dobu přemýšlím, že doktora změním, a myslím, že je asi na čase. Uvidím, co spermiogram a asi se poradím jinde.

terinda
21. pro 2009

terko, já bych do té laparky šla, není to nijak velký zásah a hodně se po ní těhotní. Jdu na ni v únoru 😉
Já mám taky pravidelnou ms a ovu, manžel spermio ok.
Horm. profil dělají spíš v Carech, normální gyndr ne.
Jsem po 3 IUI, další mi už dělat v Caru nechtěli, prý je to "naslepo" - bez laparky 😉

terinda
21. pro 2009

Ale určitě až po spermiu, často je problém tam 😉

zlababa07
21. pro 2009

Ahoj holky, chctěla jsem se vás zeptat, jestli máte někdo za sebou hysteroskopii - dá se to přežít bez narkózy? Čeká mě to v lednu a dr mi říkala, že to nebolí, jen je to nepříjemné. Narkózy mám za sebou letos už dvě, takže bych radši, kdyby to šlo bez, ale mám trochu strach, tak budu vděčná za každou zkušenost... děkuji

terinda
21. pro 2009

zlabab, hysteroskopii bez narkozy neznám - mně ji dělali při myomektomii (odstranění myomu) a zase udělají při laparce 😉

olusenka
21. pro 2009

26-36dní je myslím docela dobré, já měla nejčastěji asi 35 ale klidně pak přišlo i 55 a přes 65 a museli mi to vyvolávat injekcí. Držím palce, Vánoce si užij a snaž se na to nemyslet. Když budeš chtít, napiš mi pak třeba do IP, co je nového, jak to dopadlo.

zlababa07
21. pro 2009

terindo, dekuju i tak. Treba se tu nekdo najde 🙂

majkal
21. pro 2009

terkaps: moja skúsenosť je podobná. Snažili sme sa s manželom rok a pol o druhé dieťatko, keď neprichádzalo, tak mi doktor povedal, že ma pošle rovno do centra pre liečbu neplodnosti - takisto bez akýchkoľvek vyšetrení ... keď som sa opýtala, či mi nemôže urobiť ešte nejaké vyšetrenia, tak povedal, že liečba neplodnosti nie je jeho "parketa" 😒 Urobil mi ale ešte stery na chlamýdie,urea a mykoplazmy. Mala som pozitívne urea a myko, takže to sme preliečili, no ale bábo naďalej neprichádzalo. Na moje naliehanie, že okrem toho, že sa nám nedarí, ma aj pobolieva často v podbrušku, bez ohľadu na fázu MC, mi vypísal rovno lístok do CAR-u. Znova ma to zarazilo, či nás nemôže poslať na spermiogram, vyšetrenie vajíčkovodov, skrátka nie rovno do CAR-u. Cyklus som mala vždy pravidelný, ovulku tiež, lebo som si merala BT .... Nakoniec som ho ešte donútila aby mi dal lístok na laparoskopiu, aby mi vylúčili endometriózu a nepriechodnosť vajcovodov. Ale, ak mám byť úprimná, mohol to urobiť už dávnejšie ... nemuseli sme toľko čakať ... no ale sám od seba by ma tam neposlal ☹ No, spg manžela dopadol fajn, on je OK, a moja laparka preukázala endometriózu .... takže tak .... ja by som na tvojom mieste na LSK išla ... ale ešte by som ti odporúčila tie stery na chlamýdie a ureu.
Ja sa teraz musím polroka liečiť a potom sa snáď bábenka dočkáme 🙂
Tak držím palce!

bubulka722
21. pro 2009

Terkaps, mne príde postup tvojho gynekológa v poriadku. Určite prihliada na tvoj vek a nie je na čo čakať. Už po polročnom meraním BT usúdil, že anovulačné cykly nemáš. Pokiaľ bude mať mm SPG o.k., tak je tá laparka naozaj na mieste. Nič to nie je, absolvovala som ju na vlastnú žiadosť teraz začiatkom decembra. Práve LSK dokáže najspolahlivejšie poukázať na možnú prekážku v otehotnení.

majkal
21. pro 2009

bubulka: tak to sme na tom dosť podobne 🙂 ... mne tiež robili LSK teraz v decembri na vlastnú žiadosť 🙂 .... a ako Ti dopadla?

majkal
21. pro 2009

bubulka: ... už som si to prečítala 😉 ... som nejako mimo, neviem si zapamätať, kto, kedy, kde, ako ....😀

nadis.h
21. pro 2009

Ahojky holky, 🙂

Terko já bych se přikláněla k názoru Tvého doktora. Ono můžeš třeba doktora vyměnit aby Ti jiný doktor udělal určitá vyšetření, která mohou být ještě před laparkou,ale zas si vezmi,že pokud Ti některá ta vyšetření dělat budou,tak zahodíte třeba zbytečně zase nějaký čas a stejně pak k laparce dojde. Samozřejmě neříkám,že by se na něco třeba nepřišlo bez laparky, to vůbec ne, ale přece jen tou laparoskopií Ti okouknou zda máš vše jak má být,nemáš endomrchu,nemáš neprůchodné vejcovody apod... 😉 Mě je 26 a laparku jsem si "vydupala" sama hned na začátku jakýchkoli vyšetření. Pro mě by to bylo naprosto zbytečné a ztráta času,aby mi okukoval ovulku apod. Měla jsem neprůchodné vejcovody a cítila že to tak bude jak to dopadlo.

Takže bych se "laparky" nebála a šla do ní! 🙂

nadis.h
21. pro 2009

Zlabab hysterka je prý nepříjemná.Já osobně jí měla dělanou společně s laparkou v narkoze,ale co ostatní holky psaly tak je to různé. Někdo říkal,že naprosto v pohodě,někoho to bolelo,někoho to jen tlačilo...Těžko říct.

Majko do CAR bych šla. Přece jen mají zkušenosti přímo s tímhle problémem a udělají Vám všechna možná vyšetření k tomu potřebná a navrhnou postup co dál. Na začátku to může být jen třeba sledovaný cyklus třeba s clostilbegytem bo jak se to píše. 😀 To bys chodila na utz jak dozrávají vajíčka,často se píchá Pregnyl na dozrání vajíček a řeknou Vám v jaký den se snažit.
Pak je možnost IUI a ve finále IVF. Ale to že byste šli do CAR tak to neznamená,že byste hned museli přistoupit k IVF. 😉

bubulka722
21. pro 2009

Majkal, dopadlo to všetko úplne super. Som veľmi rada, že som tam išla, aspoň viem, že ja som na 100% v poriadku. Konečne som si po 3 rokoch lietania po doktoroch vydupala kultiváciu ejakulátu manžela nakoniec u obvodnej doktorky a to sme boli dokopy u 7 urológov. Aj napriek môjmu naliehaniu, že mal silný zápal a veľmi veľa leukocytov v ejakuláte pri bežnom SPG mu to nikto nedal urobiť. Vraj načo! Tak a výsledok je stafylokokus aureus, ktorý v chronickej forme neliečení spôsobuje atrofiu semeníkov a vedie k úplnej infertilite. Leukocyty v SPG mu zistili ešte v apríli 2007. Tak sa spoliehajte na doktorov... Teraz môžem len dúfať, že sa na príčinu neprišlo neskoro a bude sa s tým dať niečo robiť.

majkal
21. pro 2009

bubulka: tak držím palce, nech nie je neskoro a dá sa všetko do poriadku 🙂

nadis.h: ja viem, že v CAR-e robia aj iné vyšetrenie a IVF je fakt jedna z posledných možností ... mňa len skrátka zarazilo, že sa nedalo urobiť ešte niečo navyše u normálneho gyne, najmä keď som mala už skoro chronické bolesti podbruška .... no a nakoniec dalo .... ja som už aj bola odhodlaná do Car-u ísť ... no ale po diagnóze z laparky to teraz nemá význam. Musíme čakať.
Rozmýšľam, že aj v tom Car-e by ma časom na laparku poslali .... nerobili by ju oni ... tak už to aspoň mám za sebou 😉

bubulka722
21. pro 2009

Pochybujem ,že by z CARu posielali na laparku. Oni ju v podstate potrebujú len pri IUI. Ja by som mala ísť na IVF a od laparky ma dokonca odhovárali. Vraj načo, keď mm nie je o.k. Od CAR by som žiadne vyšetrenia nečakala, viac-menej im ide len o vykonávanie IVF.

nadis.h
21. pro 2009

Majko ono je to těžké no. Ne každý gynekolog má opravdu s tímhle zkušenost.Některý zkusí ten sledovaný cyklus,někde snad dělají i IUI,ale většina ví o tom prd a proto posílají do CARu. Já teda za CAR byla šťastná,protože jen díky jejich péči a trpělivosti jsem těhu. 🙂

nadis.h
21. pro 2009

Bubu jojo i CAR posílá na laparku a nkěteré CAR dělají laparku přímo u nich. Ale záleží na centru. Některý Tě hned odkážou na IVF a je to.

bubulka722
21. pro 2009

No ja píšem len na základe vlastnej skúsenosti. Ja osobne nemám o CAR dobrú mienku. Mnohým urobia IVF bez akýchkolvek vyšetrení, dokonca som počula výraz, že laparku mám podstúpiť až po 3. neúspešnom IVF. To mi prišlo teda pekne choré. Nadish je super, že tebe pomohli. Prajem krásne tehulkovanie!!!

nadis.h
21. pro 2009

Bubu to jo o některých CARech co čtu to je síla. 😕 🙄 Je to fakt vyjímka si myslím narazit na poctivý CAR který se o člověka pečlivě stará a nebere ho jen jako zdroj peněz.

sedmitecka
21. pro 2009

ahoj vespolek, holky, které máte už zkušenosti - udělají mi v CAR IUI bez zlaparky nebo ji pro tento zákrok striktně vyžadují ? máme zatím výsledky jen spermio a hormonálního profilu, oboje je ok, v lednu nás čeká 1. návštěva CAR.....děkuji 😉

nadis.h
21. pro 2009

Sedmitecko většinou laparku nevyžadují takhle v začátku.Možná jen zjištění na průchodnost vejcovodů zda jsou ok pro IUI.

terinda
21. pro 2009

sedmi, IUI udělají i bez laparky - aspoň u nás.
Ale po třech mě na ni poslali 😉

terkaps
21. pro 2009

Dobrý večer holky,
tak jsem si konečně dočetla všechny vaše názory a moc za ně děkuju. Ráno, když jsem se vrátila od doktora, byla jsem opravdu rozhozená. Asi i proto, že jsem si nikdy žádné problémy nepřipouštěla a pořád jsem si říkala, že je všechno v pohodě a že přece určitě otěhotním sama bez pomoci. Takže když to na mě doktor vybalil, tak mě to dostalo a doma jsem si i pobrečela.
Vaše názory mi moc pomohly, popovídali jsme si o tom i doma a už to tak černě nevidím. Takže až budeme mít výsledky spermiogramu, tak do toho půjdu. Odkládat to asi fakt nemá smysl, zvlášť v mým věku.
Děkuju ještě jednou a všem krásný večer...

nadis.h
21. pro 2009

Teri hodně štěstí Ti přeji. V hodně případech laparka pomohla. 🙂