Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

sedmitecka
18. srp 2010

@kapibara kapi, to já taky 🙂 a hlavně, co mi tam objeví, doufám, že nic špaztného ☹ ..laždopádně musí být IVF nejpozději v listopadu, máme žádost schválenou na 3 měsíce 😕

kapibara
18. srp 2010

@sedmitecka myslím,že nic nenajdou 😉 ale jistota je jistota a je fajn,že nedělají hystero třeba až po 1.pokusu...do listopadu to stihnete 😉

sedmitecka
18. srp 2010

@kapibara jj, to jsem taky ráda, že mi to nabídli hned, a stihnout to musíme, aby to nepropadlo a nemuselo se žádat znovu...já pořád tajně doufám, že to stihnem už v říjnu 🙂

kapibara
18. srp 2010

@sedmitecka a to máš recht,v říjnu mám narozeniny a je to super měsíc 😀 😀 😀

sedmitecka
18. srp 2010

@kapibara kapi, no já právě taky 😀 😀

kapibara
18. srp 2010

@sedmitecka tak vidíš,to musí klapnout 😎

hencidlo
20. srp 2010

ahojte zienky,
prepacte ze vam sem lezem, ale chcela by som sa vas popytat, ci mi bude niektora vediet poradit.
vola som s mudr, ze ani to 2 iui sa nam nepodarilo a on mi na to, ze mam prist na konzultaciu co dalej, predbezne mi povedal, ze by bolo dobre ist na laparoskopiu. viete mi niektora informovat co ma caka a nemine a ci si nemam poziadat aj o nieco ine ak mi uz budu robit tu laparku? asi pisem dost zmatene, ale som sa to teraz dozvedela a som z toho akosi v soku, ze mam ist na nejaku operaciu, uz teraz ma chyta panika ...... 😝
prosim vie mi niekto poradit?????, dakujem 😉

maticap.
20. srp 2010

@hencidlo Tvoje pocity su OK, mala som presne take iste... 😉 Cele to zacina objednanim sa v nemocnici na laparku. Najviac 14 dni pred laparkou budes potrebovat absolvovat interne predoperacne vysetrenie (Tvoj obvodny lekar by Ta mal odoslat k internistovi, ku kt. patris podla obvodu). Internista Ti urobi EKG, zmeria tlak, pulz, popocuva dychanie a dohodnes sa na odberoch krvi. Vysledky z krvicky takisto nemaju byt starsie ako 14 dni. Okrem toho pocas tych 14 dni musis absolvovat vysetrenie u anesteziologa, ktory rozhodne, ci mozes ist do celkovej anestezy alebo iba do regionalnej- cize epiduralka a pod. A mala by si predlozit rontgenovu snimku pluc, cize ak nemas, tak sup sup odporucanie od obvodneho lekara na RTG. No a ked toho budes mat plne zuby a skompletizovane vysledky, tak prides s kompletnou zdravotnou dokumentaciou (nezabudni si ju vypytat od obvodneho - cize celu zdravot. kartu) na hospitalizaciu. Obvykle sa hospitalizuje na 4 dni - podla pooperacneho stavu, hojenia atd. Prvy den sa iba "ubytujes", este Ta povysetruju a druhy den sa ide nato 😀 .
Pri laparoskopii Ta ludovo povedane popozeraju vo vnutri malej panvy. Okrem toho sa vstrekuje kontrastna latka a sleduje sa prechod vajcovodmi (tzv. chromopertubacia). Ak by boli nieco nepriechodne, alebo sa najdu endometriozne loziska, tak sa to zacina riesit hned na sale. Po zakroku Ta prevezu na pooperacnu miestnost, kde si Ta sestricky postrazia, po prebrati ides na svoju izbu, nasleduje kontrola operaterom, zreferovanie priebehu zakroku a vysledkov operacie, kontrola izbovym lekarom a uz sa len spamatavas a tesis sa domov.
Uf, som sa rozpisala. Staci? 😵 Keby nieco, napis mi trebars IP, odpisem Ti. Neboj, da sa to prezit, hoci aj ja som si myslela, ze to urcite neprezijem.... a to som zdravotnik. 😎

dasty79
30. srp 2010

Ahoj holky.Mysíte, že bych měla jít na laparo???Když jsem asi před rokem otěhu - ale skončilo to zamlklým potratem a od té doby se opět nedaří ☹ Na laparo se mě nechce..... 😒

inza
31. srp 2010

ahojky, chci se zeptat zda nemate nekdo zkusenosti s laparkou v nemocnici na Homolce v PRG?
diky

olusenka
31. srp 2010

Ahoj Inzo, nemám, ale velice pravděpodobně mě tam čeká teď na podzim.

inza
1. zář 2010

@olusenka: no me prave taky 😉

sussy
1. zář 2010

Ahoj dievcence.25/08 som absolvovala diagnost.laparo.Mam jeden vajcovod skrateny a nepriechodny po mimomaternicovom.Pri laparo mi zistili ze druhy vajcovod je prechodny len ciasstocne-ventilovite.Da sa i s takym vajcovodom normalne otehotniet? Dakujem

elana
1. zář 2010

Sussy, nechci být za škarohlída...ale naděje bych si moc nedělala 😒 vejcovod není pasivní dutá trubka, má v procesu transportu spermií a následně oplozeného vajíčka patrně zásadnější význam, než se myslelo...takže pokud je takhle mizerný, tak spíš ne. Jako neříkám, že zázraky se nedějou...ale dala bych si rozumný termín a pak asi zamířila pro pomoc k doktorům 😒

kveta
1. zář 2010

@sussy Môj očakávaný drobec patrí k tým zázrakom počatia... Pri laparoskopii diagnostikovaná nepriechodnosť oboch vajcovodov... napriek tomu som tehotná prirodzenou cestou... U mňa sa ale asi pod ten zázrak podpísalo viacero faktorov:
1/ Po operácii som absolvovala hormonálnu liečbu endometriózy, takže ak boli vajcovody upchaté endometrióznymi ložiskami, mohla ich tá liečba zmenšiť/zlikvidovať.
2/ Pred počatím som radikálne schudla: z 54 na 48 kg.
3/ V mesiac počatia som deň čo deň aktívne cvičila na eliptickom trenažéri a bola som aj plávať..

Inak vôbec by som sa nespoliehala na zázrak... a začala by som to riešiť s lekármi a cez umelé oplodnenia...

sussy
1. zář 2010

Dakujem dievcata .Asi fakt nema zmysel cakat na zazrak.

tortelinka
1. zář 2010

kveta, dakujem za prispevok, pomohol mi sa rozhodnut, caka ma laparo a lekari ma presveidcaju ze nema zmysel nechat si nepriechodne vajcovody, definitivne som sa rozhodla nechat si ich, nech su aj neprichodne

aja37
2. zář 2010

Tortelinka, daj ale pozor na to, aby to neboli vajcovody s tekutinou (sactocalpinx). V takom pripade totizto vajcovody obsahuju tekutinu, ktora negativne vplyva na nidaciu embrya a je uplne jedno, ci otehotnies prirodzene alebo umelo, embryo sa v maternici proste nezachyti.

Ja som mala rovnaky nazor ako ty ... nechavala som si vajcovody, nechcela som na laparoskopiu, aj napriek tomu, ze 2 od seba nezavislym doktorom sa to nepozdavalo. mala som vlozenych 7embryi a nezachytilo sa ani jedno. Mam za sebou 6IVF a pre laparoskopiu som sa rozhodla len pred 2 mesiacmi. Sla som na nu, dokonca som prisla o oba vajcovody (oba boli zvacsene a plne tej tekutiny), ale hovorim si, ze teraz uz je tam vsetko pripravene tak, ze sa to jednoducho uz musi podarit. Samozrejme, zalezi aj na tom, kolko mas rokov.

Btw, pri laparoskopii ti ich vedie nie len odstranit, ale aj spriechodnit. Skus sa o tom porozpravat s lekarom. Spriechodnenie neradi robia, pretoze sa to vraj vracia a potom by si musela ist na salu este raz. Ale je to tvoje telo, ty sa musim rozhodnut s cim im das suhlas a s cim nie.

sonka.77
2. zář 2010

@kveta Květo a jak rozsáhlou endometriózu ti při laparoskopii našli? A co ti řekli po operaci o tvých vejcovodech? Konkrétně? Díky.

sonka.77
2. zář 2010

Ahoj holky, chtěla bych sem popsat svůj zážitek s diagnostickou hysteroskopií, tj. bez uspání. Dělali mi jí v Pronatalu v Praze a není to nic hrozného. Hodinu před akcí jsem si na radu lékařky dala dva Algifeny, celý zákrok trval max. 15 min. a z toho samotné vsunutí hysteroskopu jen do dvou minut. Bolest byla asi jako při MS, tedy nic hrozného, ale příjemné to samozřejmě není. Žádná se toho nemusíte bát, je to fakt rychlé. 🙂

kveta
2. zář 2010

@sonka.77 Mala som endometriózu tretieho stupňa. Po laparke bola preliečená tri mesiace Lucrinom. O vajcovodoch som sa dozvedela len to, že sú kontrastnou látkou nepriechodné a že IUI je tým pádom bezpredmetné. Žiadne chirurgické pokusy o ich spriechodnenie neboli robené. Keďže môj vtedajší partner bol úplne neplodný, viac som nepotrebovala vedieť, lebo pre mňa to znamenalo len použitie darcovskej spermie pri IVF namiesto IUI. Celú moju históriu nájdeš tuším na 18. alebo 19. strane v téme Zázraky se dějí.

11112
3. zář 2010

ahoj já jsem na laparoskopii byla a můžu tě uklidnit není to žádná hrůza..po operaci mě ani nebolelo bříško jen první vstávání bylo poněkud těžší.Jen jsem tomu přikládala větší význam a ,yslela jsem si že otěhotním bez umělého oplodnění,ale je to už rok a nic.A ještě mám pocit,že se mě to vrátilo.

sonka.77
3. zář 2010

@kveta Květi, díky za odpověď, přečetla jsem tvůj hrozný příběh s krásným koncem a moc gratuluji k miminku! Ať už jsi v životě jenom šťastná. 🙂

dasty79
3. zář 2010

Ahoj holky.Jak dlouho jste byly v nemocnici po laparce?a pak doma na neschopence???
POslední asi 2 - 3 měsíce mě bolí dost bříško před ms - to mě vždy bolelo tak jeden den
a teď mě bolí celou dobu ms a docela dost - v okolí pupíka ☹ Zná někdo tuhle bolest????
A co vám pomohlo?Laparka?Bojím se,abych neměla endometriozu a nebo nějaký
srůsty.Před rokem a půl jsem měla zamlklý potrat - tak jestli to nemůže mít souvislost.
Prosím poraďte.....díky

elana
3. zář 2010

Dasty k těm potížím nemám co napsat...ale po laparce jsem byla v nemocnici 2 noci, tu první na JIP, druhou už na normálním pokoji, ráno 3. den jsem šla domů-pokaždé (byla jsem 2x). Neschopenka záleží na zaměstnání, na tom, jestli Ti budou něco dělat, nebo se jen podívají a zavřou, i na individuálním vnímání bolesti...mám-li mluvit za sebe, tak víc než 3 dny dovolené plus víkend neni potřeba 😉

kveta
3. zář 2010

@dasty79 Môže a nemusí to byť endometrióza. Sú rôzne spôsoby na utlmenie endometriózy /vyliečenie nie je nikdy isté/, ale rozumné je naplánovať si liečbu tak, aby si hneď po liečbe sa mohla naplno snažiť o otehotnenie, keďže často je čas "prechodného vyliečenia" limitovaný... Endometrióza sa dá diagnostikovať s istotou len laparkou.. Ak ju absolvuješ, rovno sa dohodni pred ňou aj o liečbe, aby sa Ti nestalo, že Ťa zavrú a o mesiac otvoria s tým, že pri prvej laparke nemali Tvoj súhlas s liečbou..

sedmitecka
5. zář 2010

@sonka.77 já jsem srábek, takže nakonec jdu na hystero s narkózou 😝 😝 ....ve čtvrtek mě to v pronatalu čeká, bojim bojim ☹ ☹
krásně jsi mě uklidnila, že je to krátké, tak snad budu hned vzhůru a fit 😉

krepelkova
5. zář 2010

Zdravím všechny holčiny, jsem tu nová, chtěla jsem se zeptat, zdali náhodou někdo nemá zkušenosti s hysterografií, mám jít na toto vyšetření do Zlína, snažíme se o prcka už asi dva roky a zatím nic ☹, mám za sebou ještě dvě operace tenkostřevního ilea. Manžel už byl na vyšetření a je v pořádku, tak se bojím toho, co mi sdělí po tom vyšetření. Děkujíí za jakoukoliv odpověď 🙂 Zuzka

sonka.77
6. zář 2010

@sedmitecka Sedmi, tak ať to proběhne hladce a s výsledkem "vše v pořádku". 🙂 Srábek nejsi, však jsou důvody, proč radši tu narkózu. Držím palce! 🙂

sedmitecka
6. zář 2010

@sonka.77 moc ti děkuju, už aby byl čtvtek odpoledne 🙂 snad to bude ok, i když teď o víkendu, kdy jsem si myslela, že snad vykrvácím, jsem si říkala, ať už vím, jestli je vše ok, protože poslední menses mi teda dala...snad fakt nemám polyp nebo tak něco 😕 😕