Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

lachtanice86
10. dub 2018

Byla jsem 3x. Kvůli diagnóze endometrioza. Vždy jsem měla komplikace, jednou dokonce zastava srdce, jindy horečky. Vždy mi u toho brali i cysty tak jsem měla drény. A to byl další problém . Nešlo mi jít n malou. Neschopenku jsem měla vždy měsíc. Do první kontroly. Byla jsem unavená a měla bolesti. To bylo ale tím že zákroky místo pár minut trvaly kolem 3-4 hodin. Laparo mi ale nikdy nepomohlo k těhotenství

teraton
19. črc 2018

Ahojky,

píšu i mou zkušenost. V únoru 2018 mi gynekolog na pravidelné prohlídce na ultrazvuku našel cca 8 cm (podle něj nejspíš krvavou) cystu na levém vaječníku. Počkali jsme tři měsíce, ale nezlepšilo se to, tak mě poslal do nemocnice. Tam mě v květnu prohlídli, čekalo se opět měsíc. Po měsíci jsem měla nejenom velkou cystu na levém vaječníku, ale rovnou tři, a k tomu dvě na pravém. Takže to bylo k operaci. Zároveň s ní mi hodlali vytáhnout tělísko Gynefix a zkusit průchodnost vejcovodů. Domluvila jsem si termín na začátku července a jen jsem se modlila, aby mi do té doby skončili měsíčky.

Do nemocnice jsem nastupovala den přes operací, v neděli cca kolem 12, a to v poslední den měsíčků. Doktorka mě na příjmu prohlídla a zjistila, že cysta na pravém vaječníku je pryč, takže aspoň jedna dobrá zpráva. V průběhu odpoledne mi sestra zkontrolovala kompletně oholení, čistý pupík, a udělala klystýr. Kupovala jsem si v lékárně nějaký lepší, který mi doporučili v nemocnici. Nedává se tam toho litr, ale jenom jakoby jedna malá stříkačka. A efekt stejný. Od nástupu jsem pak byla už úplne bez jídla, pít jsem mohla půlnoci. Před spaním mi sestra píchla Fraxiparine a dala mi prášek na spaní, který mi ale bohužel vůbec nezabral.

Ráno nás sestřička hnala do sprchy. Potom nám tam nechala jeden prášek na uklidnění a antibiotika. Na řadu jsem šla druhá, takže jsem čekala do cca 10 hodin. Prášek na uklidnění mi vuuuubec nezabral, byla jsem šíleně nervní, i když jsem s tou operací byla úplně srovnaná. V 10 mě zřizenec odvezl nahou na operační sál. Tam jsem si přelezla na operační “kozu” a zřizenec me zase zakryl prostěradlem. V průběhu rozhovoru s anesteziologem se mi nohy na koze tak šíleně hýbaly stresem, že se anestezioložka rozhodla, že mě už radši uspí. Takže pak už si pamatuji až to, jak mě probouzeli v předsálí. Měla jsem cévku. Při operaci mi dávali do břicha gel proti srůstům (Hyalobarrier gel či jak) za cca 2.700,- Kč, který mi doporučovali jako prevenci proti srůstům, tak jsem si ho taky koupila. Operace dopadla dobře, cysty (endometrickou) mi odebrali, vaječník zůstal zachovaný, našli mi drobná ložiska endometriozy za i před dělohou, které upálili, vejcovody jsem měla průchozí. Jediný problém byl s vytáhnutím těliska. To se jim nedařilo, proto mi museli ještě dělat hysteroskopii. Jinak mám 4 jizvičky (v pupíku větší, dvě vlevo a jednu vpravo od odrénu vpravo).

Po operaci jsem se cítila vcelku dobře, nic mě nebolelo, jen jsem byla taková unavená. Asi dvě hoďky po operaci za mnou pustili návštěvy. Nicméně asi pět hodin po operaci mi sestra sdělila, že mi musí otevřít drén. To jsem slyšela poprvé v životě, protože normálně se drén otevírá už na sále v anestezii, protože to otevření je kvůli podtlaku bolestivé a nepříjemné. Jenže ve chvíli, kdy vám tam dávají ten gel proti srůstům, musí se několik hodin počkat s otevřením drénu, aby mohl gel účinkovat. Tak a to otevírání drénu bylo to nejhorší, co jsem do této doby zažila, a to jsem prožila vytahování nervů ze zubu bez anestezie. Když to sestra otevřela, byla to tak šílená bolest, že jsem myslela, že mi tím podtlakem ten drén vysává všechny vnitřnosti. Nicméně už jsem v té době měla prý v sobě všechny možné analgetika, takže jedinou možností byly opiáty, ale ty musela první schválit doktorka. Té to trvalo přes hodinu, kterou jsem se svíjela v bolestech na posteli. Opiáty sice zabraly, ale drén mi tam něco pořád dráždil, takže mě to bolelo až do samotného vytažení. V noci po operaci jsem měla zase záchvat příšerné bolesti. Zazvonila jsem na sestru, něco mi dala do kapačky a pak už se to dalo vydržet. Vzhledem k bolesti jsem ani nemohla chodit, takže jsem z postele vstala až druhý den ráno, kdy mi o vytáhli cévku. Tím chci jenom ostatním, co si taky pořídí gel proti srůstům, sdělit, co může nastat. A podle sestry v 90% taky nastává. Asi do oběda jsem se dost motala, pořád se mi točila hlava a nevydržela jsem dlouho stát, ale pořád jsem to zkoušela a bylo to lepší a lepší. Drén mi vytahovali den po operaci večer a oproti otevírání drénu to byla procházka růžovým sadem. Hluboce jsem se nadechla a při vydechování mi jej sestra vytáhla. Žádná bolest, jen to bylo nepříjemné. Jinak vstávání z postele bylo dost komické ještě asi pět dnů po operaci, všude mě to táhlo a bolelo, tak jsem se tam máchala jak lachtan. Celkově jsem na sebe byla taková opatrnější, ale po vytažení drénu už byla bolest fakt snesitelná. Pustili mě ve středu, tj. druhý den po operaci.

Jinak teď jsem byla na histologii a všechno v pořádku. Jen jsem se chtěla zeptat, máte někdo zkušenosti s následnou léčbou endometriozy za situace, kdy má člověk zjištenou trombofilní mutaci, která vylučuje jakoukoliv hormonální léčbu? Jediné mně nabídnuté řešení bylo rychlé otěhotnění, ale to si teď nemůžu ještě asi půl roku dovolit a bojím se, aby se mi endometrioza a cysty do te doby zase nevratily a já nemusela na operaci znova.

parosa
22. lis 2018

Ahoj Vsem, já laparoskopie prošla v březnu 2018, celkem bezne - příjem, klistir a druhý den operace, nic nenašli což je dobře. Po operaci mě bolela ramena a ruce jak do mě cpali ten plyn nebo co to je. Ale po prichodu domu jsem se často zadychavala, což občas trvá až do teď. Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo podobnou zkušenost. Přemýšlim zda si raději ne promluvit s dr. Zatím nevim. Díky za odpověď.

teraton
23. lis 2018

@parosa Po příchodu domů z nemocnice jsem měla úplně stejné pocity: zadýchanost, nemožnost se jakoby dodechnout, kámen na plicích. Byla jsem s tím dokonce i v nemocnici s podezřením na embolii, ale nepotvrdilo se to. Řekli mi, že je to z toho plynu z operace, roli hraje taky stres, strach a vnitřní sevření. Doporučili mi na to hořčík a být co nejvíc v klidu. Tak do 14 dnů se mi to potom úplně vytratilo.

jarmarca
23. lis 2018

@parosa ja byla loni v breznu a trvalo to pak mozna mesic, ale rozhodne ne do listopadu

anetttie
21. dub 2020

Ahoj holky, minulý týden jsem byla na zákroku skrz mimoděložní těhotenství. Při zákroku mi ještě našly srůsty na malé pánvi a doporučili další operaci abych mohla otěhotnět a aby se zabránilo dalšímu mimoděložnímu těhotenství.