Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

lienka2
29. pro 2008

ked teba budu pomaly pustat domov, tak ja nastupujem 🙂

bocianka
29. pro 2008

ahojte matelko, nellie_ a lienka2, zaujimalo by ma, preco vam lekar odporucil laparo? asi ako dlho trvalo, kym ste dostali termin? mne to totiz moj doki predpovedal, lenze najskor hormonalny profil, spermiogram a az potom laparoskopia, tak snad to bude skor ako v lete 😀

matelko1
29. pro 2008

ahoj bocianka.aj ja som musela najprv absolv.hor.profil .....a az tak laparka a teraz ma caka hysteroskopia.
laparku som min.roku v oktobri absolvovala.ja viem vsetko sa tak vlecie.mna az po roku lekarka dala na laparku.

bocianka
29. pro 2008

matelko, to znamena, ze laparoskopia nezabrala, ze? 😖 vkladam do nej vela nadeje. co ti povedali po tej operacii vtedy?

matelko1
29. pro 2008

ze vsetko je ok.vajcovody prechodne.mne nezabrala,ale inym babam zabrala.
teraz mi pre zmenu nasiel nejaky uzlik na maternici/vtedy som ho nemala/ktory musi ist von.ja mam uz aj ziadost na umele schvalenu,len sa vyskytli problemy/ten uzlik/

bocianka
29. pro 2008

no teda, tiez si prejdes vselicim. tak ti drzim palce, nech vsetko dobre dopadne 🙂

matelko1
30. pro 2008

baby dnes som bola na OAIM a tam mi anesteziolog povedal,ze 5.1.mam prijem,6.1.je sviatok,to operovat nebudu ,az najskor 7.1.09.no naco mam potom prijem 5.1.09co tam budem robit.uz teraz som z toho hotova.nechapem.

bocianka
30. pro 2008

asi preto, ze prijem je vzdy den predtym a toho siesteho by ta nemal kto prijat 🙂 zvlastne, ze dali takyto termin. dali ti den navyse na psychicku pripravu 🙂

matelko1
30. pro 2008

bocianka dakujem pekne za taku psychycku pripravu 😵 tak nech ma urobia este toho 5.1.ved to nieje nejaky tazky zakrok.lahko by som si to predstavovala co?

lienocka235
30. pro 2008

bocianka ja som bola na laparke a HSK preto lebo chceme ist na IUI a to nema zmysel ak zena nema priechodne vajickovody a maternicu ok...
odporucili nam to v CAR...
ja som si priplacala .. a bola som v centre poobede mi to urobili na druhy den rano ma prepustili.. a termin mi dali o tyzden ako som tam volala.. na objednanie..

bocianka
30. pro 2008

matelko tiez nechapem, preco to komplikuju. uf ale to je uz za chvilu, uz nech to mas za sebou 🙂
lienocka dik za odpoved, super rychle vybavenie ozaj. som zvedava ako to bude u mna. a aky bol vysledok? vsetko priechodne dufam.

lienocka235
30. pro 2008

ano vsetko uplne ok.. aj maternica aj vajecniky aj vajickovody.. dokonca videli ze v tenmesiac prebehla ovulka.. menzes som dostala na den presne po laparke.. na nej som bola 22 DC a dostal asom na 28 DC menzes.. a dalsi mesiac som mala normalne ovulku.. robila som ovu testy..
u nas je problem v slabsom SPG u manzela

lienocka235
30. pro 2008

pritom malu sme urobili na prvy sup.. a druhe sa nedari..

bocianka
31. pro 2008

lienocka tak to gratulujem, ze je vsetko ok u teba 🙂 urcite sa vam to coskoro podari, verim tomu.
ja som nestastna, vycitam si, ze som tolke roky brala HAK, inak by som nemala teraz tie problemy co mam..

matelko1
31. pro 2008

lienocka taky rychly zakrok by som brala,ale tolke dni v nemocnici.zbesniem. ☹
uvidim a necham sa prekvapit.dufam,ze vsetko bude dobre.bojim sa.

lienocka235
31. pro 2008

matelko drz sa kolko musis byt v nemocke.. mne to celkom vyhovovalo ze som tam bola tak kratko.. j anemam rada nemocnice..

matelko1
31. pro 2008

lienocka a kto ma rad nemocnice.ja neviem kolko tam budem.ved to je maly zakrok hysteroskopia+kyret,tak nechapem.
baby prajem vam pekny silvester a do Noveho roka vsetko len to naj,aby sa splnili vsetky sny a tuzby 😵

bocianka
31. pro 2008

a hlavne nech je pre nas rok 2009 plodny 🙂

matelko1
2. led 2009

baby v prvom rade vsetko dobre v Novom roku,vela stastia,zdravia a lasky a rok 2009 nech je pre nas vsetky plodny 🙂 🙂 🙂
drzte palce.5.1. idem na hysteroskopiu.dam potom vediet ako som dopadla.

nellie_
2. led 2009

bocianka mna na laparku odporucila preto, ze sa nam rok nedari otehotniet...vyskusala som aj liecbu clostylom a aj tak nic .... manzel bol na spg-je uplne v poriadku, tak mi povedala ze naco sa zbytocne trapit a natahovat cas, ze laparka vela zenam pomohla... 🙂 teraz som mesiac po laparke a cakam na mrchu kym sa dostavi....Vzdy mi haprovala a ja som myselala, ze po laparke sa to upravi ale ako vidim zatial nic....

Matelko budem na teba mysliet, neboj - naozaj to nic nie je.. 😉

alex
2. led 2009

nellie ahoj, ja čakám druhú mrchu po laparke, prvá prišla na 42DC a táto druhá si dáva tiež načas. Už som 41DC a mrcha nikde 😠

matelko1
2. led 2009

nelie a ty si absolvovala tiez hysteroskopiu?
alex mne nabehla mrcha po laparke normalne po 28 DC.len vydrz bude tu kazdu chvilu. 😉

poletucha
2. led 2009

alex ja takhle cekala na prvni MS po laparce...a uz neprisla 😉

alex
2. led 2009

poletucha, tak to je super. Tehu nie som, testy sú negatívne, takže čakám a čakám...

fifinka31
2. led 2009

Ahoj holky,taky mne ceka laparka,asi tak v breznu dubnu.Chtela bych vedet kdy se musim zacit domlouvat s Dr.CHodim do Gyncentra,chce mi udelat este 2 IUI a pak laparka.on mi vypise doporuceni?pak musim osobne do nemocnice si doml.termin??Vubec nevim jak to probiha vse pred operaci.
A taky jsem uvazovala ze si koupim Wobenzym,pry je dobre ho brat pri operacich,urychluje hojeni ran.Ja navic trpim aji na zanety mocaku+pochvy,a mam strach ze po laparce by mne mohlo toto trapit,a takovy zanet mocaku neni nic pekneho!!!Brala nebo berete ho nektera???dekuji za pripadne odpovedi.papa

elana
2. led 2009

Fifinko, to je asi indivindi podle nemocnice...v ČB to chodí tak, že se dostavíš na ambulanci do nemocnice, vyšetří Tě mladší lékař a domluvíte termín s primářem a na stanovený den příjmu potom přijdeš ráno i s oběhaným předoperačním vyšetřením (to Ti komplet zajistí praktický doktor, pokud není internista, tak Tě možná pošle akorát někam na EKG). Doporučení je určitě důležité, ale to Ti vydá gynekolog nebo dr. v CARu. Ale vše je na domluvě: já měla doporučení, že jdu s cystou, ta tam na tom prvním vyšetření byla, ale když jsem přišla na příjem (za tři neděle), tak už byla pryč a přesto jsme se domluvili, že vzhledem k primární sterilitě a když už tam jsem, tak mi laparku udělají🙂, takže jsem doporučení sice měla, ale na něco jiného. Na to, kvůli čemu mi to nakonec dělali, jsem ho neměla....

A s Wobenzymem...jak chceš, určitě neuškodí, ale laparoskopie je tak minimálně invazivní operace, že bych se toho určitě nebála, ještě ten samý den vstáváš do sprchy a na WC a někdo jde i druhý den domů, takže podle mně jsou to v tomhle případě vyhozené peníze.

Co se týče zánětů, tak já na to netrpím, ale nicméně, jelikož se laparka provádí břichem a ne pochvou, tak to snad nehrozí...akorát vlastně, oni kontrolujou průchodnost vejcovodů vstříknutím barvičky přes čípek do dělohy, tak leda bys měla nějakou reakci na tu látku.

fifinka31
2. led 2009

Elana diky za info.
Ja si pomalu procitam tuhle diskusi celou od zacatku.Uz vim toho docela dost o samotnem zakroku,no par veci mne desi,a to ten dren kterym vytekaji zbytky z bricha,to nechapu,to budu treba 2 dny existovat s nejakou trubickou(buhvi jak tlustou)zastrcenou pres dirku do bricha?To musi dost bolet asi.Da se s tim vysprchovat?A jak ji pak vytahnou tak mi ranu budou este došívat??
A po operaci se chodi na zachod nebo se vzdy dava nejdrive mísa-neumim si to predstavit,nejsem zadna stara babka abych curala do misy-auuu.Prijdou mi proste nektere veci takove ponizujici,navic curat nekde na pokoji kde s vami lezi cizi lidi.
A prosim vas ten klistyr-budiž,nejak to preziju,ale ten davaji kde?taky na pokoji pred ostatnimi???a pak bezite nekam na vc??to doufam ze nee,ze to provadi rovnou na wc.
nejradci bych byla sama na pokoji,pokud by byl nadstandard tak si to radci zaplatim.
Ja jeste nikdy nebyla v nemocnici,tak mam s toho vetsi hruzu nez z narkozy a samotneho zakroku,jeste se bojim reakce po narkoze-ale to je proste u kazdeho jine.
A potom este ta predstava ze mne uspi,a pak koukaj vsichni tam na me nahe telo-spodek,a cevkujou mne,pumpuji zaludek atd-no esteze to clovek prospi 🙂 Mely jste taky takovehle pocity pred tim?Nebo jsem jen ja divna??Ale jinak mne tady dost holek uklidnilo,docela uz to beru sportovne,jen resim ty kraviny okolo 🙂

saralinda
3. led 2009

fifinka - četla jsem jen tvůj poslední příspěvek.
Když jsem byla na laparce, tak jsem vývod z břicha ani cévku (na odvod moči neměla). Když jsem se probrala a potřebovala na záchod, tak se mnou šla napoprvé sestra (motala se mi hlava) a pak už vpohodě.

Pak jsem měla normální operaci velkým řezem:
dren z břicha - nebolí to, chvílemi drochu tlačí. ale není to vůbec problém. Sprchovat se s tím dá - hadička je dost dlouhá, tak si tu nádobku položíš na zem. Vytáhne ti ji sestra (mě to dělala studentka a dost to bolelo, ale jen tak 5 sekund, takže vydržet se to dá). Pak už nic nedošívají, zacelí se to samo. Je to malá dírka, ale jizvička mi po ní zůstala.
Co se týká chození na záchod - tak já měla při velké operaci cévku (na odvod moči). Po narkóze byly střeva otupělá a taky jsem nejedla, takže na velkou jsem nepotřebovala.

Klistýru se neboj, Nic to není. dělá se to ve zvláštní místnosti. Není to vůbec nepříjemné (snad jen lehce psychycky).
Když jsem byla na operaci poprvé, překvapilo mě, že musím být dole úplně vyholená (přestože je laparka přes břicho). Pak jsem se taky styděla -dohodla jsem se s doktorkou, že budu přikrytá prostěradlem a odkryjí mě až mě uspí.
Neboj se, nic to není.

elana
3. led 2009

Fifinko, Sara už Ti toho hodně napsala, opravdu se nemusíš ničeho bát, nic z toho, z čeho máš strach největší, tak Ti nehrozí!🙂

a) klystýr: dává se ve zvláštní místnosti k tomu určené, bývá tam i toaleta, ale ono je lepší to v sobě podržet tak 10min (což je teda problém😀) a tak, pokud je potřeba k operaci připravit víc paní na druhý den, tak Tě většinou pošlou zpět na Tvůj pokoj na záchod (nevím kde budeš Ty, tady v ČB jsou standartní pokoje po třech lůžkách a u každého WC a sprcha). Náhodou, já tam byla s dvěma paníma, obě už měly pár dní po operaci (nepoměrně větší, brali jim dělohu), tak jsme se i nasmály, já přišla na pokoj a říkám, že za chvíli obsadím záchod a ony "jasně, my jsme to taky zažily, ale my jsme byly tady na tom pokoji dvě, to bylo teprve peklo se vystřídat"😀

b) WC: po laparce Ti bude blbě jen prvních pár hodin a není to od břicha, spíš od narkozy (neříkám nutně zvracet-i když i na to se připrav, já po své první blila jak Alík a tentokrát jsem to nahlásila anesteziologovi před výkonem a on mi něco připíchl a bylo mi už dobře), no jsi prostě taková "připitomnělá"...večer ale už přijdou sanitářky a pomohou Ti vstát a dojít si na záchod, žádnou cévku ani mísu mít nebudeš. Akorát teda a na to bacha: to první čurání po narkoze je dost obtížný, je to tam stažený a moc to nejde a oni trvají na tom, aby ses vyprázdnila, tak to prostě budeš muset nějak překonat, nakonec to jde a postupně se to uvolní, s každým dalším pokusem je to lepší.

c) drén: zas tak...pokud Ti budou dělat jen průchodnost a diagnostickou LPSK, tak ho mít nebudeš, pokud má tělo pocit, že musí něco vyčistit, odejde to pochvou (já maličko špinila a krvácela, ale fakt tak jedna kapka za 12h a taky trošičku té zelené barvičky). Kdyby Ti brali cystu, tak bys ho možná i měla, ale je to nutné, tak prostě se s tím člověk taky smíří, je to na pár dnů. Ale ne nutně zas-se mnou tam ležela paní, které brali cystu z dělohy a drén neměla.

d) pocit, že na Tebe koukají: no, tak to Ti řeknu, že Ti to bude v tu chvíli naprosto fuk🙂 před operací (asi tak hodinu-půl hodiny) dostaneš premedikaci, injekci atropin-dolsin a ta Tě dostane do takového transu podobného opici,kdy Ti bude vše šumák 😉 budeš vnímat i myslet, ale nestresovat se (já si třeba pamatuju, že mě sanitář nechal stát takhle oblblou před op. sálem než vzbudí předchozí operantku a řekl mi "tady počkejte" a mně to přišlo děsně k smíchu, kam bych jako se měla sebrat a odejít😀

No a to je vše🙂 fakt se vůbec neboj, uvidíš, že za pár měsíců sem přijdeš jako hrdina 😉

fifinka31
3. led 2009

Jee,holky moc vam dekuji za tak podrobne popisky 🙂
Elana bod D.mne dokonce rozesmal 😉 ja vim ze to nakonec nejak preziju,ale ja proste vzdycky stresuji predem,predstavuji si katastroficke scenare-a nakonec to probehne v pohode.
To sem ted tak byla podelana z IUI,no a pri zakroku jsem to vubec necitila,chtelo se mi tomu pak az smat 🙂 pro mne je lepsi se predem asi vystresovat,bát se a pak jsem sama prekvapena ze to nic nebylo
Pro mne bylo zatim nejhorsi,kdyz mi 2krat(pred 10lety a loni)vyrezavali basaliom(rak.kuze)pri lokalnim umrtveni(i tak jsem to trochu citela.)-no,a prezila sem to,kdyz se na to divam zpetne nebyla to takova hruza 😉
Tak jeste jednou diky holky.