Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

jusinka
3. led 2009

Ahoj holky 😉 ,

hlásím se k vám, protože já mám diagnostickou laparoskopii 14.1.. (teda pokud dostanu ms, nebo neonemocním, protože mě škrábe v krku). Je mi z té představy docela zle, protože stejně jak píše např. fifinka, i já mám pocit, že to snad ani nemůžu přežít 😖 !!! Nikdy žádná nemocnice, žádná kapačka, klystýr, narkóza, operace, drén... Nic z toho a já jsem cíťa (a kdo není) 😝 , takže si říkám, že pokud tohle všechno zvládnu já, tak už snad všichni 😅 . No prostě klasika, asi si tohle říká hodně z Vás.Taky mám pocit, že je to o to horší, že člověk neví, do čeho jde, co ho čeká, jak to tam chodí... Viď fifinko 😉 .

Já jdu do Hradeckého Sanusu, mám za sebou 3x IUI, spermio na dvě věci 😠 , genetiku a imunologigi stihneme ještě tento týden 🙂 a pak uvidíme co řekne laparka. Myslím, že mi tam něco najdou, protože jsme měli chlamýdie a ty způsobují srůsty.. ☹ . No ale aspoň budeme konečně vědět, co dál...

Já mám z té operace smíšené pocity. Nechce se mi tam, to ne, ale těším se, že to budu mít za sebou (snad to přežiju 😅 ) a budeme moudřejší.

Kdypak jdeš ty, fifinko? A kde ti to budou dělat?

elana
3. led 2009

Fifinko, no vidíš a tohle taky nic nebude🙂, tak když Ti to pomáhá, tak se boj🙂 Mně zas teprve čeká to IUI (asi příští cyklus, tento už je po ovu), tak mi můžeš říct nějakou pozoruhodnou zkušenost, co by mě mohlo třeba překvapit🙂

Jusi, ne nutně se musí něco najít, já byla nastoprocent přesvědčená, že mám srůsty, resp. pravý vejcovod, že MUSÍ být neprůchodný, protože mi v r. 2002 vyndavali laparkou slepák a doteď mě to břicho táhlo a pobolívalo semtam a i na uzv doktoři srůsty viděli i pohmatem se o nich vědělo..........no a vidíš, oba vejcovody průchodný jak dálniční tunel, srůsty je prostě minuly. A ureoplazmy jsme před x lety přeléčovali taky 😉 , sice to nejsou takový mrchy jako chlamči, ale blbý taky dost.

Holky obě, fakt se nemáte čeho bát. Za dva dny půjdete domů, za týden pojedete třeba na adventní trhy do Pasova jako já😀 (no, to asi né 😝 ), ale budete prostě vědět víc, jak na tom jste. A za ten strach to fakt nestojí, já necítila bolest ani minutu. Spíš takovou slabost, malátnost a pocit, že jsem v jiném světě-ale to je vše následek narkozy. Jo a mmch. když jsme u ní.......tak je málo příjemnějších chviliček, než upadnutí do ní, nedá se to moc popsat, ale pokud budete mít štěstí na příjemný anesteziologický personál (moc Vám to přeju), tak s Vámi zabředne řeč a najednou "huu" a spíte a "huu" a jste vzhůru a máte to za sebou a odteď už Vám bude jen a jen líp!

jusinka
3. led 2009

Elano, díky, jsi taková povzbudivá 🙂 . Teď už jen ten uzlík aby k Vám našel cestu... Jsem koukala, že jsi zde už docela dlouho zaregistrovaná...
K té IUI, mě překvapilo, že to může být bolestivé. Každý mě říkal, že to nic není, že přes ten čípek se dostanou jemně... Ale až má lékařka mi řekla, že je asi 5% žen, které mají čípek hodně sevřenný a třeba ještě na stranu (jako já 😕) a ty to pak nepříjemně cítí. Takže já jsem ta "šťastná", kterou zavádění katetru bol a ještě pák vždy i špinímí. Ale dá se to, v pohodě. Jen u druhé IUI jsem byla docela spocená, to nějak nešlo...
Ale počítej radši i stím, že to nemusí být příjemné. Ale u tebe určitě bude 😉. Snad jsem tě moc nevyděsila... 😨 , tgo bych nerada...

Já sem pak napíšu, jak jsem dopadla. Snad budu "po bitvě generál" 😀

lienocka235
4. led 2009

jusinka.. neboj zvladnes... ja som bola na laparke a aj na hysteroskopii spolu.. poobede mi to robili na druhy den som rano sla domov.. narkoza bola 45 minut.. to bolo v utorok.. o tyzden mi vzbrali stehy.. a na druhy den som isla.. do Prahy na Disney on Ice s dcerkou.. a s muzom /isli sme pendolinom z BA/ a na vianocne trhy.. 😀
uvidis.. bude to ok..

petra2505
4. led 2009

Baby prosim vas v akom cas robia laparku?Po menzese alebo pred?

lienocka235
4. led 2009

mne robili na 22 DC.. niekde robia po menzes.. ako kde..

jusinka
4. led 2009

Petra, u nás se dělá v první polovině cyklu, prý je to tam líp přehledněnjší, když nění narostrlá sliznice 😕

lineocka, díííkýýýý i Tobě 😉 . Každý, kdo sem píšete, ani nevíte jak moc mě vždycky uklidníte 🙂 !

elana
5. led 2009

Jusi, děkuuu za info k IUI, už je to jisté, teď jsem se vrátila z CARu, takže pokud do toho nevletí víkend apod. tak příští cyklus jdu na to-dr. viděl i připravené folikuly na ten další cyklus, takže je předpoklad ovulace a tak nebudem stimulovat a vše bude v nativu. Na bolest se tedy připravuju, sice např. odběr chlamydií (kdy se taky musí do hrdla) mě nějak zvlášť nebolel, ale i po blbém stěru na cytologii vždy trochu špiním, tak dost možná, že se mi to taky líbit nebude🙂 Nojo, my se snažíme od července 2007, hrozně to utíká.

Petro, já byla taky už spíš na konci cyklu (tuším 21.DC?) ale neplánovaně, bylo to vypočteno tak, že krátce po MS, ale tu jsem dostala dřív a tak jsem šla na laparku takhle pozdě. Ono to v zásadě nevadí, doktoři se jen jednak chrání, aby neoperovali těhotnou (my to řešili tak, že jsme se prostě ten cyklus chránili, náhoda je blbec) a druhak, pokud budou dělat zároveň hysteroskopii, tak aby byla sliznice v děloze ještě nízká. JIný důvod to celkem nemá.

larri
6. led 2009

Petro,ja mela laparku po menzes.V sobotu jsem ji dostala a druhy tyden v patek me operovali.Byla jsem tam do pondeli a 3tydny doma.Ono asi zalezi co ti tam najdou.Nekdo jde v ten den domu,ja lezele 24 hodin na jipce.Neboj se,jenom musis myslet,ze se dozvis po tomhle na cem jsi.Tohle jsou jedina pozitiva. 🙂

elana
6. led 2009

Hlavně (samozřejmě krom nálezu) záleží na zvyklostech té které nemocnice, tady se operuje jeden den, odvezou na JIP a do druhého dne se leží tam a během dopoledne převezou na standartní pokoj a druhý-třetí den se potom jde domů. Když jsem šla na operaci ale já, tak měli na JIP zrovna málo lůžek a dr. mě upozornil, že tam spát nebudu, a vrátí mě hned večer na pokoj. Nakonec ale asi lůžko našli a tak jsem přespala🙂, je to ale fuk, ono upřímně: když mě a spoluoperantku lifrovali na pokoj, tak jsme se shodly, že bysme klidně ještě ten jeden den na JIP byly-je tam teplo a ticho! Fakt, přímo rajský klid, proti obyč. odd. 😉

fifinka31
8. led 2009

Justinka,taj to mame asi stejne pocity z toho.Koukam ty uz to mas za pár,tak mi tady prosim te potom prijd poreferovat co a jak 😉 .Drzim palecky,aby to dopadlo dobre-a neboj,obe to prezijem 😉 .Ja ani nemam pocit ze bych to neprezila to nee,spis takovy divny pocit,ze to budu zrovna JA komu tento zakrok budou taky delat.Stejne pocity mam aji z tehotenstvi,takovy pocit,jako ze se to tyka vsech okolo,vsecky to zvladaji-a ja si to u sebe ani neumim predstavit.
Elano,to IUI sem si taky neumela predstavit 🙂 ,a byla jsem v soku kdyz uz to bylo za mnou,protoze ja necitila vubec nic,porad sem cekala na bolest a uz to bylo,to ster z cipku(na ktery jdu ted tyden po IUI)me bolel vic-no bolel,spis sem to citela.
Ale hodne jsem cetla ze treba 1IUI nic nebyla a 2IUI-byla neprijemna.Ja myslim ze ono i zalezi,v jakou dobu pred ovu se to dela-ja mela IUI dopol. a ovu byla na vecer,takze cipek byl urcite dost otevreny.Kdezto kdybych sla treba o den drive,tak by cipek byl este zavrenejsi a myslim ze by to tim padem bylo citlivejsi.
Takze i kdyz uz vim co IUI obnasi,stejne jsem z toho dalsiho opet nervozni ale uz nee tolik 😉 Ja jdu na to asi pristi patek.

fifinka31
8. led 2009

Jinak ja myslim ze mne budou delat laparo+hystero dokupy-protoze docela špiním pred MS,tak by bylo fajn mrknout mi aji do delohy jestli je OK-kdyz uz tak uz ne 😉
Akorat jsem zvedava jak dlouhe jsou obj.lhuty do nemocnice,a jak se mam obj.treba 2 mes do predu na zacatek cyklu kdyz netusim jak mi prijde MS.Proste jak to odhadnout aby to nebylo brzy nebo pozde.To mi hrozi to ze bych se pak treba musela obj.znova-a zase cekat 2 mes!!Kamoska mi rikala ze se neceka,ze mne obj.do tydne,tady ctu neco jineho.Tak uvidim no.

elana
9. led 2009

Já se s dr. co mě operoval den před operací taky radila, zda hystero ano nebo ne...a nakonec jsem dala na jeho radu, že si myslí, že v mém případě negativa (tj. násilné rozevření čípku) převáží pozitiva (uvidí, že je to asi o.k. protože jiné problémy nemám) a doslova mi řekl, že ať se rozhodnu, ale kdybych byla jeho sestra, tak by mi to nedoporučil...tak jsem si to udělat nenechala. Ale pokud máš problémy, tak je to samozřejmě jasný.

elana
9. led 2009

Fifinko, záleží na nemocnici, tady je pravda, že k diagnostickým laparkám to trvá ty dva-tři měsíce (mně primář v listopadu řekl, že už objednávají na březen!), ale v jiných (menších, my jsme krajská) nemocnicích určitě ty čekačky tak dlouhý nejsou, v naší diskuzi holčinu objednali asi tři týdny dopředu.

zubajda
9. led 2009

fifinko.... já jsem byla na lpsk u Apolináře...a objednali mě asi za 3 týdny .....hned, co mi měla skončit ms... bylo to dost rychle...

larri
10. led 2009

Fifinko,ja cekala mesic,ale protoze jsem chtela,aby me operovala moje gynekolozka,ktera ma v GYNCENTRU HLOUBETINE par dni operativnich.Taky mi delala laparku a hystero. mi odduvodnila tim,ze se chce podivat na delohu,kdybych otehotnela,tak at vi,jestli nebudu mit problem udrzet.Myslim si,ze kdyz uz tam lezim ak at zkontroluji vsechno najednou.

jusinka
11. led 2009

Ahoj holky, fifinko 😉 ,
tak mě už se čas krátí, v úterý nastupuju. Docela mě překvapuje, jak jsem se zklidnila, já bych řekla, že mě přijde naprosto šílený to čekání... Já se objednávala v prosinci a termín jsem dostala podle měsíčků, měla jsem být čerstvě po. Takže jsem si to +- spočítala a vyšlo mi 14.1. 🙂 . V tuto chvíli se už neskutečně těším, že to budu mít za sebou a konečně ze mě spadnou ty obavy, které mě od objednání provází.
Už se asi do operace neozvu, tak všichno co nakoukne, mi prosím držte palečky 😅 a já se ozvu hned jak mě pustí, co by snad mělo být ve čtvrtek 15.1. 😨 .

och
12. led 2009

Ahojte damy

ja sa tiez chystam na laparoskopiu teraz vo stvrtok, mam syndom PCO 😖
co by ma ale zaujimalo je ci sa vam podarilo ostat tehu po laparke hned ten mesiac alebo vobec vam nepomohla
alebo ako to vlastne bolo

dakujem krasne a drzim vsetkym palce nech sa z toho rychlo vyspinkame

matelko1
12. led 2009

ahojte baby.tak hysteroskopiu som absolvovala,vysledky mam dobre,co ma tesi.bala som sa,ale da sa to vydrzat.
mesiac ziaden sex 😀 ,nesmiem sa prechladnut,teplo sa musim obliekat.

och mne sa po laparke nepodarilo otehotniet a absolvovala som ju v oktobri 2007.

petra2505
12. led 2009

aj ja sa chystam na laparku, po roku odkladania....tento stvrtok si idem dohodnut termin a ukoncit predoperacne vysetrenia....velmi sa bojim lebo vraj je to neprijemna bolest, ale dufam, ze ten zakrok pomoze a ja uz konecne tento rok najdem skutocne //

larri
12. led 2009

Peto,neboj se,mne to teda vubec nebolelo.Mozna je to tim,ze jsem lezela na jipce a nevim kdy a jak mi davaly sestry injekce od bolesti.Ale protoze jsem hodne zvracela,tak jsem dostavala injekci asi na zaludek.Kdyz jsem rekla,ze nepotrebuji,tak mi sestricka rekla,at se netrapim.Akorat se nelekni toho,jak budes mit nafoukle bricho a urcite nebudes skakat jako opice.Ale jak pises,mne hlavne zajimalo,co mi zjisti a to bylo nejdulezitejsi.Ted cekam a vyrizuji ivf.DRZIM PESTI,AT JE VSECHNO V PORADKU.

petra2505
12. led 2009

larri diky, si zlata, uvidime ako to dopadne, uz by som to chcela mat za sebou a vediet na com som, ale som rada, ze som sa k tomu uz odhodlala a verim, ze sa tento rok pohneme dalej....pokial nenajdem // zacnem vybavovat ivf aj ja.drzim palce aj ja aby ste co najskor mali //

nelia
12. led 2009

Ahojte kočky.. Tiež ma v blízkej budúcnosti čaká laparoskopia. Už 5 rokov sa bez úspechu snažíme o mimi, absolvovali sme kopec vyšetrení, no žiadna príčina sa u nás zatiaľ nenašla. Tak by sme chceli podstúpiť IVF, ale bez laparoskopie to poisťovňa neschváli. Tie, čo ste ju už absolvovali, viete mi napísať, ako to celé prebiehalo, koľko ste boli v nemocnici a podobne? Hlavne by ma zaujímalo, či ste boli po zákroku PN a ako dlho. Mám totiž také obdobie, že nemôžem moc vynechať z roboty, ale nechcem už ani laparku zbytočne odkladať..

larri
13. led 2009

Ahoj Nelia,ono to ma asi kazdy jinak s laparkou.Ja jsem mela nastup do nemocnice ve ctvrtek,tam mi sestra udelala v ten den akorat klystyr.V patek mne v osm rano operovali,podle papiru jsem tam byla asi 55min.a pak jsem lezela na jipce,z ktere mne na druhy den v 11.00 presunula sestra na pokoj.Budes mit nafoukle bricho,ja mela porad zizen,ale protoze jsem zvracela vodu i caj,tak jsem se bala i napit.Mam akorat malou jizvicku v pupiku a jednu na leve strane,ale neni to moc videt. pondeli rano jsem sla domu.Nastup do nemocnice jsem mela 4.12. a pak jsem byla do konce mesice doma.Doktorka mi rekla,at pocitam 14dni PN.Ja ale mela naplanovane volno na vanoce,takze se mi nemocenska prodlouzila.Nakonec jsem byla rada,protoze jsem po operaci zadne problemy nemela,stejne jsem ten tlak v tom brise porad citila a prijde mi,ze jsem byla slaba.Ale mi ta laparka nedopadla dobre,tak to bylo mozna psychikou.Jinak jsem cetla,ze nekoho pustili v ten den domu a za tri dny sel do prace.Tohle nechapu,protoze ja sla po tydnu vytahnout stehy prijela jsem z cesty hrozne unavena.V lednu jsem nastoupila a v pohode,akorat mne ted nekdy jakoby zaboli ta jizvicka a od te doby mam casteji bolesti v krizi.Jinak,kdyby jste chtely neco vedet,tak se ptejte,co vim,tak napisu. 🙂

pajaa26
13. led 2009

ahoj holky, taky mám za sebou laparo. V pondělí jsem byla hospitalizována kvůli krvácení, pozitivnímu těhu testu a prázdné děloze......v úterý udělána revize a zahájeno sledování HCG. To do čtvrtka kleslo málo, v děloze byla stále tekutina, tak mě ve čtvrtek po obědě brali na laparo. Odebrán vejcovod kvůli mimoděložnímu. Bylo to zvláštní, v pondělí večer přiběhl nějaký mladý doktůrek, dal mi podepsat papíry že souhlasím v podstatě se vším co mi budou dělat, řekl že jsem časovaná bomba a letěl zpět na sál. Po revizi jsem doufala, že HCG klesne na nulu a pustí mě domů, jenže prd. Pořád jsem čekala na utz a hcg, celkem nápor na nervy. V neděli jsem zjistila že jsem těhotná, v úterý revize a čtvrteek laparo.
Ve čtvrtek po obědě mi sestřičky donesly stahovací nadkolenky a jelo se. Na sále frmol, položili mě na stůl, na ruky navlekli nějaké návleky, píchli mi něco do žíly, dali ty přísavky na hrudník, zarážky za ramena (abych nesjela až mě zvedou) a potom už mě uspali. Povídali si se mnou o dovolené a tak, takže jsem to včechno kolem nějak nevnímala. Po operaci (45 min) mě probudili, klepala sem se mnou zima jako blázen a z té trubice na dýchání, co mi zavedli jsem měla podrážděný krk, jako při angíně......převezli mě na pokoj, hodili na mě 3 deky, protože jsem byla promrzlá a spinkala jsem. Jinak stran toho nafukování břicha, kdyby mi to neřekli, tak ani nevím, že mě nafoukli, ani jsem v ramenou tlak necítila, prostě nic. V pátek večer mi vytáhli dren a v sobotu jsem šla domů. Ten dren mi v břiše celý pátek vadil, bolelo to, tělo už ho asi nechtělo.... Doma jsem byla celé šestinedělí + týden, paní doktorka mi to zaokrouhlila do konce měsíce 😉

Takže Vám holky držím palce 😉 Opravdu to taková hrůza není, za 3 dny jste doma. Potom stačí počkat to šestinedělí, až se děloha vzpamatuje a začne fungovat tak jak má, a můžete se snažit o mimi.......

nelia
13. led 2009

Larri, díky za vysvetlenie 🙂 ... a už ste sa začali znova snažiť? Koľko treba po laparke počkať?
Pajaa, je mi ľúto, čo sa Ti stalo.. takže to Tvoje laparo bolo vlastne neplánované, však?
Ja teda tajne dúfam, že na PN-ke nebudem musieť byť.. mne by tam vlastne ani nič nemali robiť.. vajíčkovody by som mala mať priechodné, tie mi kontrolovali rentgenom cca. pred 2 rokmi. No potrebujem laparku, lebo inak mi poisťovňa neschváli IVF. No ako vás tu čítam, začínam sa toho trocha obávať.. ☹

matelko1
13. led 2009

ahojte baby.
nelia nemas sa coho bat.ja som laparku absolvovala v oktobri 2007 a celkom dobre som to znasala.nic ma nebolelo,v ten den som sa aj na nohy postavila,sla na zachod,na druhy den som sla domov a o tyzden som sla stehy vyberat.
ja som sa akurat klystiru obavala,je to dost neprijemne,ale da sa to vydrzat.

larri
13. led 2009

Nelia,my se muzeme snazit jak chceme,ale stejne nic.Ja si myslela,ze jsem v poradku,jenom proste,ze se nedari,tak jsme s doktorkou zacaly uvazovat o car.Poslala mne pro jistotu na laparku a jak jsem tady uz psala,probrecela jsem tyden=srusty,cysta a oba vejcovody nepruchozi.14 dni jsem nemela mit sex,pak jsem sla na KO,bylo vse ok,tak jsme mohli sexovat.Jinak se rika,ze do trech mesicu po laparce je nejvetsi pravdepodobnost otehotnet.Tak mi to rekl doktor na jipce,ze tam mam ted uklizino,vse spatne odstraneno,ale bohuzel to pujde jenom ivf.V pondeli mne pustili z nemocnice a kdyz jsem volala do car,tak mne chteli objednat na zacatek brezna nebo zitra.Takze jsem bezela hned na druhy den.Ale protoze to vsechno trva,tak mame za sebou akorat odbery,spg a za chvili pobezim na ultrazvuk a dozvim se vice. Pajaa,je mi to lito,ze jsi takhle trpele.Myslim na tebe a doufam,ze ted te budou cekat jenom hezke veci. 🙂

pajaa26
13. led 2009

nelia, vubec se neboj! 8 hodin po laparoskopii te postavi na nohy, projdou se s tebou (sice je to nepohodlne, protoze mas tu bandasku s vyvodem, ale sestricky urcite pomuzou. A za chvili budes s kabelkou normalne fungovat 🙂 me ta prvni prochazka udelala blbe, protoze me vzbudili v 11 vecer, ze musim zkusit chodit, takze jsem z toho byla uplne pitoma, zamotala se mi hlava, zalehlo v usich a byla jsem jasna......

larri, taky jsem slysela, ze se po laparoskopii da dobre otehotnet. Mi vsichni rikali, ze kdyz jsem i po revizi, takze otehotnim hned, ale nejak jsme se s manzou netrefili, no.
larri, takze cekate na ivf? Kdy vas to ceka?

petra2505
13. led 2009

Baby kazdu vas po laparke cievkovali /hadicku s "kabelkou"/?Alebo len pri tazsich stavoch?