Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

zulik
20. čer 2007

jo a ten tlak z plynu po laparce, tlačí to až v oblasti klíčních kostí,je to ale individuální

kacus
20. čer 2007

Ahoj holky, na laparaskopii jsem byla v listopadu a ten plyn mi teda dával zabrat. Pod kličníma kostma mě bolelo, že jsem málem řvala, ale dusila jsem to v sobě, aby mě nikdo neviděl. No opravdu brutus... ale nechci nikoho strašit, skutečně to může být individuální ☹

marlenka56
20. čer 2007

Kacuska, nestras ma .... viem, ze to mozem ocakavat, ale .... bojiiim, uz sa mi to krati ..uz len tyzden .. ☹ 😢

kacus
20. čer 2007

nestraším, jen píšu mojí zkušenost, ale strašně moc držím palečky, bude to v poho uvidíš 😉

marlenka56
20. čer 2007

Kacuska, uz sa tesim, ako budeme vsetky tehu ... 😉 uz coskoro .. 😵

tofik
20. čer 2007

marlenka, tak to sme dve. Aj ja idem o týždeň. Neboj to zvládneme. Hlavne sa zbytočne nestresuj. 😉
Pred rokom aj pol mi brali myom. Laparoskopia. Poobede po operácii som už šuchtala po chodbe. Sestričky nechceli veriť , že som tak v poho. A ja som nechápala prečo nemám byť v poho, veď všetky čo boli v ten po laparke už tiež chodili.
Pochopila som na druhý deň na vizite. Ja teliatko som bola operovaná normálne, len som to nevedela. 😀 😀 😀
Poučenie : po každej operácii si skontrolujte ručičky,nožičky a všetky rezné rany.
Smola bola, že keď som zistila , že som mám cez bruško dialnicu, tak som dostala hrozné bolesti a nevládala som odrazu dvíhať nohy a teda ani chodiť.
Tak odvtedy verím, že stresovanie všetko iba zhoršuje aj to cítenie bolesti.

matlova
21. čer 2007

Ahoj holky,
Marlenko, taky jsem dneska řešila problém MS, já jsem ji už 39 dní nedostala, ale z důvodu laparoskopie/hysteroskopie, kterou jsem podstoupila před 22 dny. Dneska ráno jsem byla u Dr. kde mi původně měli píchnot injekci na vyvolání MS, ale vzhledem k termínu, který máme obě stejný a to přesně za týden tak z toho sešlo - z té injekce. Že prý to zásadně nevadí, že před tímto zákrokem neproběhne MS. Tak se teď modlím, aby nepřišla přirozeně, nechce se mi dál čekat. Tobě přeju ať MS dorazí co nejdříve, ať to máš také co nejdřív za sebou 😉 Mě říkali, že MS zpravidla dorazí 5-10 po injekci. 🙂

marlenka56
21. čer 2007

Ajojteeee bambulocky ,
tak spravicky odo mna mrchyzna stale nikde 😠 😀 , a nabuduci tyzden v stredu 27.6 nastup do nemocnice, vo stvrtok 28.6 - laparoskopia, piatok domkov 😵

reninka81
21. čer 2007

Ahojky holky,jsem už měsíc po laparoskopii a MS jsem dostala po laparce docela dloho.Od začátku ciklu jsem do dostala po 40 dnech.Ten zákrok to asi maličko rozhází.

kacus
21. čer 2007

Ahoj holky, po laparce jsem dostala mrchu za 33 dní, což byl celkem průměr.
Marlenko, děsí mě druhý den po laparo domů..? Já nastoupila čtvrtek, v pátek jsem šla spát na sál a domů ve středu po vyndání stehů a to jsem neměla žádné komplikace (bylo mi tehdy 28 let) A druhý den po operaci, bych asi nesešla ze schodů až tak ten další a to jsem byla unavená jako prase. Jinak držím palečky a ať tě dlouho netrápí! Mě řekli, že budu na sále 20 minut a nakonec to bylo 50! Ale ta úleva, když jsem se vzbudila a zjistila jsem že žiju. Tak paáááááá 😎

reninka81
21. čer 2007

Marlenko ničeho se neboj!Laparka je proti porodu brnkačka 😉

marlenka56
22. čer 2007

Ajojte bambulocky , prajem vam krasny slnecny dnik a krasny vikend 😵

Reninka ved pockaj raz ked budem rodit si na teba spomeniem ... 😀

Kacus, budem odpocivat domka ... 😉

zanetik
25. čer 2007

Děvčata měříte někdo po laparce teplotu?

meesha
25. čer 2007

Ahoj,koukám, že je tu spousta zkušených 🙂 Můj doktor tvrdil, že když se laparka udělá 16.7., tak odjet 1.8. na 14 dní pod stan do Alp není problém. Z vašich příspěvků mám pocit, že je to nesmysl, co myslíte? 😨

zanetik
25. čer 2007

Jo já myslím, že můžeš odjet jen pochybuju, že budeš někde šplhat 😉
Po 14dnech se to dá,ale bez velké zátěže, já po 3týdnech začala jezdit na kole a teprve po měsíci si lehnu na bříško, ale ne na dlouho!

matlova
25. čer 2007

Meeshko, asi je to hodně individuelní, záleží na citlivosti každé z nás. Já jsem šla do práce 8 den po laparce/hysteroskopii, jelikož jsem se doma šíleně nudila a bylo mi dobře. Dokonce jsme se s manželem 8 den i tulili 🙂, takže já být tebou tak bych jela 😉

meesha
25. čer 2007

Tak to jste mě zase nahlodaly 🙂)) dík za tak rychlou odpověď, tak já to asi fakt risknu před dovolenou. V nejhorším neodjedu, nebo se nebudu sápat po horách a chodit jen na zdravotní procházky 🙂 ... Fakt je, že z mám trochu obavy, aby to nebylo se mnou na dýl, protože nemůžu nic proti bolesti a většinou mi trvá taky dýl než se oklepu. (Mám trošku zkušenosti z jiných operací)Tak ještě jednou. dííík moc

kacus
25. čer 2007

Ahoj holky, jaký byl vídend? Vím, že mi napíšete, že zase straším, ale neberte to tak, chci jen sdělit vlastní zkušenosti. 10 dní po laparo jsem se ještě bála sexit i když mi to dr už dovolila, nic mě nebolelo, ale táhlo mě to do předu a chodila jsem jako znásilněnej kačer. Když jsem věšela prádlo ještě 14 dní po operaci jsem se cítila taková malátná. Pověsila jsem dvoje ponožky a musela jsem si odpočinout, tak jsem věšela v sedě celé dopoledne. A o schodech a otřesech v MHD ani nemluvím a to nejsem žádná padavka upozornuju. Ale paní co ´byla o den přede mnou lítala už den po operaci jako čamrda a ta zase bolest vnímá hodně. No držím ti palce uvidíš sama nejlíp, jak se budeš cítit. Každá jsme jiná. Když to nepůjde, tak dovolenou raději odlož, nebo budeš spíš naštvaná.
Je tu někdo, kdo mohl běhat hned, nebo jste na tom podobně jako já?

dionova
25. čer 2007

Ahojte kočky, mám na Vás vštky prosbu....som 2 týždne po LSK a zatiaľ žiadne príznaky menštruácie. Ako to bolo u Vás? Meškali Vám dlhšie? Alebo neprišli vôbec až v ďalšom cykle? Operáciu som mala v 21 deň cyklu.
Ďakujem Vam 🙂

matlova
26. čer 2007

Meeshko, velké bolesti, která by trvala několik dní se opravdu obávat nemusíš. Mě bolelo bříško cca 2 dny, ale to způsobil ten plyn, který ve mě zůstal a cestoval pravou půlkou těla, ale jak píšu za 2 dny jsem byla v poho. 😉

Dionova, je normální, že MS po LPR mešká. Být tebou tak bych ještě nějaký den počkala a když MS nepříjde dojdi si k Dr. na vyvolávací injekci - je to běžné. 😉

meesha
26. čer 2007

Dííík moc 🙂

dionova
26. čer 2007

Matlova, vďaka za odpoveď 🙂

adulik16
27. čer 2007

Ahojte, prosim Vas, je tu strasne vela prispevkov, na ktore bohuzial momentalne nemam cas, chcela by som sa len spytat, idem o tyzden na laparoskopiu. Preco vlastne zena musi byt dole vyholena, vsak laparoskopia sa robi cez brucho, nie?

pavlinka3
27. čer 2007

adulik - je to tak, že nemusíš být vyholená úplně, ale podbřišek musíš mít úplně holý - si vem, že při řezu do kůže poteče krev a může stéci do podbřišku ... kdybys tam měla chloupky, tak by se ta krev do nich dostala a šlo by to špatně utřít a vydezinfikovat .... si teda myslím, že to je proto

matlova
28. čer 2007

Aduliku 😉

PROVEDENÍ LAPAROSKOPIE

1. Pacientka je uvedena do celkové anestézie (narkózy).
2. Operační pole (zevní rodidla, pochva a stěna břišní) jsou dezinfikovány.
3. Do dutiny děložní je zaveden tenký manipulátor, kanyla, která je vhodná k manipulaci, pohybování s dělohou v průběhu výkonu a tím lepším pozorovacím možnostem v pánvi, případně je možné do této kanyly v průběhu operace instilovat barevnou látku a zjišťovat zda tato barevná látka prochází dutinou děložní a vejcovody do dutiny břišní (vhodné zvl. při vyšetřování ženské neplodnosti).
4. V oblasti pupku je proveden cca 1,5 cm dlouhý řez.
5. Tímto řezem je do dutiny břišní zavedena tenká jela, kterou je do dutiny břišní aplikováno cca 1,5 litru oxidu uhličitého (kysličníku uhličitého, CO2) Důvodem je zvětšení objemu dutiny břišní, „nafouknutí“ dutiny břišní. Tak je umožněna přehlednost a možnost operačních výkonů v dutině břišní.
6. Jehla je vyjmuta a ve stejném místě, tj. v místě 1,5 cm dlouhého řezu je zavedena trubice (pochva pro zavedení laparoskopu), kterou je pak zaveden laparoskop.
7. Pro lepší přehlednost a možnost operování jsou zaváděny další vpichy (1-3 trubice průměrů 5 mm) v podbřišku délky cca 5-7 mm.
8. Po přehlednutí pánve a dutiny břišní a případném provedení potřebných operačních výkonů je evakuován („vyfouknut“) CO2 z dutiny břišní, jsou odstraněny výše popsané trubice a krátké incize (řezy na kůži) zašity stehy a odstraněna kanyla z dělohy.

Oproti „otevřené operativě“ prováděné prostřednictvím řezu na stěně břišní je laparoskopická diagnostika a operativa spojena s krátkou dobou pobytu v nemocnici a krátkou dobou rekonvalescence.

V minimálním počtu případů (cca 1:100) je kvůli nálezu v dutině břišní nutno přistoupit k provedení operačního výkonu prostřednictvím „otevřené operace“ provedené prostřednictvím řezu na stěně břišní.

tofik
30. čer 2007

Tak hlásim sa po LP. Marlenka ako?
Ja som v štvrtok bola operovaná a v piatok ma pustili domov. Tak ešte za čerstva. Zákrok vcelku v poho - veď som ho prespala. Akurát, že bod 2 /dezifenkciu/ robili keď som nespala a vôbec som to nečakala. Chcela som protestovať, ale to som mala už nasadenú masku. Prebudenie v pohode - bolesť necítite ste nadopované, ale problém môže robiť stav po narkóze.
Ja som za posledný rok a pol bola tretí krát v narkóze a táto bola asi najhoršia. Stále mi klesal tlak a tak som nemohla poriadne vstať. Do večera som síce zvládla prejsť na WC ale dvaktát ma zbierali zo zeme a asi tri krát som sa nedostala ani z izby.
Asi dostávam na narkózu alergiu 😀
Tak som bola prekvapená, keď ma včera pustili domov.
Čo sa týka bolesti lieky to pomôžu zvládnuť , iba ma bolelo pod pravým rebrom a ramená, asi od toho plynu. Dnes už je to v pohode.
Dokonca včera som už večer zvládla urobiť polievku a kura.
A ešte jedno upozornenie pre slabšie povahy. Nepíšte prosím v stave poloprebratia manželovi esemesky. /Hambím sa tak uvediem ,že som tam spomenula TESA,MESA/ 😠

marlenka56
1. črc 2007

Tofik ahoj ja som uztiez domka, ale som stale taka ospala, ze ledva pridem na MK, ale inak v pohodicke co je TESA/MESA??? 😕

1. Pacientka je uvedena do celkové anestézie (narkózy). - dalo sa to som este na sale srandovala s doktormi a anesteziologom

2. Operační pole (zevní rodidla, pochva a stěna břišní) jsou dezinfikovány.-mna asi uy dezinfikovali ked som uz buvala

3. Do dutiny děložní je zaveden tenký manipulátor, kanyla, která je vhodná k manipulaci, pohybování s dělohou v průběhu výkonu a tím lepším pozorovacím možnostem v pánvi, případně je možné do této kanyly v průběhu operace instilovat barevnou látku a zjišťovat zda tato barevná látka prochází dutinou děložní a vejcovody do dutiny břišní (vhodné zvl. při vyšetřování ženské neplodnosti).- mala som jej dost, 4 dni v kuse so mna isla, teraz uz nie chvalabohu

4. V oblasti pupku je proveden cca 1,5 cm dlouhý řez. - ked vidim stehy mam dost,jazvicky malicke

5. Tímto řezem je do dutiny břišní zavedena tenká jela, kterou je do dutiny břišní aplikováno cca 1,5 litru oxidu uhličitého (kysličníku uhličitého, CO2) Důvodem je zvětšení objemu dutiny břišní, „nafouknutí“ dutiny břišní. Tak je umožněna přehlednost a možnost operačních výkonů v dutině břišní.- som doteraz nafuknuta ako balon

6. Jehla je vyjmuta a ve stejném místě, tj. v místě 1,5 cm dlouhého řezu je zavedena trubice (pochva pro zavedení laparoskopu), kterou je pak zaveden laparoskop. uff, si to neviem ani predstaavit

7. Pro lepší přehlednost a možnost operování jsou zaváděny další vpichy (1-3 trubice průměrů 5 mm) v podbřišku délky cca 5-7 mm. .-netrebalo

8. Po přehlednutí pánve a dutiny břišní a případném provedení potřebných operačních výkonů je evakuován („vyfouknut“) CO2 z dutiny břišní, jsou odstraněny výše popsané trubice a krátké incize (řezy na kůži) zašity stehy a odstraněna kanyla z dělohy.

Oproti „otevřené operativě“ prováděné prostřednictvím řezu na stěně břišní je laparoskopická diagnostika a operativa spojena s krátkou dobou pobytu v nemocnici a krátkou dobou rekonvalescence. bola somlen do piatku, v piatok som sla domov a to ma vo stvrtok operovali

Po LSK na WC so sestrickou este sa so mna smiala, ze vecer budem behat po chodbach, poobede prisiel manzelik tak s nim, a do večera som sama zvládla prejsť na WC .
narkoya v pohode hned po prebrati boli grcky grcky a potom stalr lrn lepsie, jedine co ma boli je brusko y naguknutia,a hlava, a teraz kusok stehy kedze ich mam uz odlepene,a boli ma hrdlo, co sommala intubacnu trubicku v nom, asom nejaka nachaldena asi som troku prechladla v nemocke..
Dnes už je to v pohode.
Dokonca včera som už večer zvládla ist ocinkovi mojmu na oslavy vsetci boli prekvapeni, ako to super zvladam, sice pri kazdom pohybe vsetko este doteraz boli ale inak OK, manzelik by hned aj snazulkoval,
Ozaj neviete ako je to s ovulaciou ked som jupred tym nemala ako to teray bude?
9.7 - idem vyberat stehy, a pichne mi vyvolavacku agolutin, a dohodneme sa na dalsom postpe
zaklad je ,ze mam konecne spriechodnene vajickovody, pretoye mi robili aj Drilling,

juj ale som sa rozpisala 😀

prepacte za pripadne chyby
😉

tofik
1. črc 2007

Marlenka, som rada,že aj ty to zvládaš. Tak teraz už nech máme čo najskôr //. 😉
Má to byť TESE a MESA. MESA : je odsatie semena z nadsemeníkov / myslím, že ihlou/ a TESE : spermie sa získavajú biopsiou kúska tkaniva nadsemeníkov.
A keď ma ten môj naštve stačí jedno z toho spomenúť a manželík sa chytá tam dole. 😎 Má totiž zlé spermijky. Ale podľa mňa mu to zatiaľ nehrozí.

marlenka56
1. črc 2007

Tofik akutat som to ciatala mojmu manzelikovi tak az preglgol, ze lutuje ostatnych manzelikov, ktory to musia podstupit .. . ale je mu to vobec nehrozi nastastie mame ukazkovo krasny spermio. len ja som potrebovala opraviť 😀

marlenka56
1. črc 2007

Tak ja sa pre dnesok lucim babulky, idem dalej oddychovat papaa , pekny vecer a krasny zajtrajsi uspeny start do noveho tyzdna a pekny slnieckovy dnik