Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

grej
10. pro 2007

Díky Gucci 🙂

mirusch
10. pro 2007

Gucci, obväzmi? To je zaujímavé... Tu v DE som prišla do nemocnice ráno, večer som si sama dala klystír - dali mi 100 ml roztok, už som mala pripravenú posteľ s menom, nočnú košeľu s menom, zelenú čiapku a punčochy, také sexy, nové (nad veľkosťou sa zamýšľať netreba Grej 😀 ) a o 2 hodinky ma brali na operáciu. A keďže už som mala skúsenosť aké frustrujúce to je, keď človeka neinformujú, tak som sa pýtala na úplne všetko. Ale tu ma aj tak informovali sami od seba. Ešte som bola viac v narkóze ako pri živote a už si pamätám, že mi niekto povedal, čo mi urobili.
Grej, aj ja ti držím palčeky. Dá sa zvládnuť celkom v pohode, aj keď ja som mala 2 dni dosť bolesti, hlavne zo zvyšného plynu. Ale to možno preto, že som odmietla analgetiká, aby mi nebolo zle.

campi
10. pro 2007

Grej: tak at ti nenajdou nic neresitelneho, at Ti neni po probuzeni z narkozy spatne a NAPIS pak.

fetra
12. pro 2007

Holky,
v říjnu jsem byla na laparoskopii, v listopadu na 1 IUI a podle testíka se zadařilo!!!!!! nechci to zatím zakřiknout, v pátek jdu teprve k doktorovi, ale mám obrovskou radost,laparoskopie se nebojte a všem přeji //

campi
12. pro 2007

Fetra: to je moc mile povzbuzeni!!!! Hodne stesti.

My mame naplanovane 2 cykly po laparo prirozene snazeni, pak 1 IUI a pripadne v kvetnu IVF.

gucci
13. pro 2007

ahoj holky, tak hlásím, že jsem dostala MS po operaci přesně v termínu 😉

fetra: moooooooc gratuluji

chiwule
17. pro 2007

gucii, doufám, že to bude stejné u mě! nechtěla bych mít zpoždění 😒

grej
17. pro 2007

Ahoj holky, předem se omlouvám za dlouhý příspěvek 🙂

Takže popis mé hospitalizace:
V úterý mě přijali a už jsem nesměla nic baštit. Dali mě na pokoj k holce skoro stejně staré, takže to byla pohoda. Dokonce nás daly na nadstandard, aniž bychom si ho platily. Musím říct, že jsem fakt uvítala, že bylo sociální zařízení a televize na pokoji, protože kor bez telky bych se tam asi ukousala nudou. I tak jsem přečetla asi patnáct časopisů a vyluštila nespočet křížovek 😉 Jo a díky Campi za doporučení vzít si s sebou toaleťák. Sice tam byl, ale tak hrozně drsnej, že jsem okamžitě vybalila svůj "heboučkej", abych neměla moc odřenej zadek po tom klystýru 😉

Odpoledne mi dali klystýr, ale nebyla to žádná hrůza. Asi už jsem po těch všech vyšetřeních střev na takovýhle věci zvyklá 😀 Slíbili mi, že na operaci půjdu ve středu kolem desáté, že budu druhá na řadě.
Budíček byl v 6,15, kdy nám přinesli teploměr. Pak už tam začali bouchat se snídaní, tak už se moc spát nedalo. V půl osmý snídaně, před osmou vizita. Před osmou mi dali prášek, což měl být nějaký oblbovák. Nepůsobilo to na mě ale ani za mák. Nakonec mě odvezli až v půl jedné. Kluk který mě vezl na sál tam se mnou laškoval, nabízel mi panáka a celkově byl moc příjemnej 😀
Pak mi na jednu ruku dali tlakoměr a do druhý mi zavedli kanylu. Za ramena mi dali takový zarážky, prý abych jim nespadla. Tak mě asi zakláněli nebo co. Pak mi píchli injekci a asi tak za 2 sekundy jsem byla totálně tuhá. Pak už jsem se rovnou probudila na pokoji. Prý jsem byla na sále asi tak hodinu. Měla jsem v ruce kapačku a břicho bolelo. Ale pak jsem ještě asi na hodinky zalehla a pak už mi bylo líp. Ještě večer mi dali napít a trochu piškotů, tak jsem neměla ani takový hlad. Ráno mi pak odtrhli náplasti, tak jsem viděla, že mám celkem 4 stehy. Dva stehy v pupíku a pak po jednom na levé straně.
Cítila jsem se docela fajn, ani mi nebylo špatně. Bylo mi jen jako kdyby mě přejel parní válec. Od toho profuku mě bolely ramena a pak jako pod žebry (jako když běháte a nemůžete to udýchat a pak vás píchá v boku 😉). Celý břicho bolelo jak kdybych do něj dostala pár ran, ale dnes už je to úplně dobrý.

A co mi přesně řekl doktor?
Oba vejcovody perfektně průchodné. Jen našli cca 4 ložiska endometriozy. Někde na přední straně dělohy, jestli jsem tomu dobře rozumněla. Prý je odstranili, ale nejsou si jisti, jestli odstranili všechno. Ta endometrioza prý může vadit při uhnizďování vajíčka. Takže doporučují co nejrychleji otěhotnět (hahaha) a nebo nasadit hormonální léčbu, při které nebudu menstruovat. Buď na 3 nebo na 6 měsíců. Dle rozhodnutí lékaře. Prý by ani nedoporučovali IVF před tou hormonální léčbou.

Tak nevím. Popravdě se mi nechce do sebe cpát půl roku hormony, který vůbec nevím, co se mnou udělaj, notabene když je to zas další půl rok snažení v tahu. Někdo v klidu otěhotní i přes endometriozu, aniž by to věděl. MOžná asi bude nejlepší nechat tomu volný průběh tak 2 - 3 měsíce a pak teprve v případě neúspěchu jít do hormonů. Možná bychom mohli zkusit jedno IUI... přeci jen mi ještě nezkontrolovali ten plodný hlen, tak co když je problém ještě tam...

Takže moc radost z výsledku nemám. TeĎ se jen budu modlit, aby přišla MS v termínu (někdy po Vánocích) a naskočila zase ovu.
Taky mě napadlo, že jsem si vlastně tu laparku více méně vybojovala. Vůbec mi jí nechtěli dělat. Kdybych je neukecala, že mám ten srůst na střevě, tak by vůbec žádnou endometriozu neobjevili. Mimochodem - střeva prý mám v pohodě.

Tak se vůbec nebojte, nic to není!! A Fetro - gratuluji! Doufám, že u nás to bude taky tak úspěšné 😉

bubulina
17. pro 2007

ahojte babenky,tak nieako som to prezivala aj v oktobry. isla som na operaciu s tym, ze mam endometriozu. po operacii mi lekar povedal, ze som ju tam mala a ze ju odstranili. no to nebolo vsetko. moje vajickovody boli oba upchate. takze preto som nemohla otehotniet(snazime sa uz rok a pol). pravy sa im podaril uvolnit no lavy je este stale zablokovany. mam ist este na vysetrenie, pri ktorom by mali sledovat ci su vajcovody volne alebo nie .je mozne otehotniet s jednym volnym vajcovodom? vie niekto nieco blizie o tom. ja uz nemam silu dalej cakat. ale musim.... 🙂

campi
18. pro 2007

Ahoj Grej,

vitam Te zpet 😵

Tak to mame stejnou nebo dost podobnou diagnozu. Ja jsem ted plna nadeje, moje gyn i dr. v CAR se shodly, ze neni hormonalni lecba treba, ze byla endometrioza v miste, kde to nicemu nevadi a doporucily 2-3 cykly prirozene, pak 1xIUI a rovnou IVF. Jako diagnozu mam v CAR idiopaticka neplodnost i pres ty loziska. Vzdyt endometriozu ma asi 60 % zen a vetsine to vubec neprekazi ani na to neprijdou.
Tak pockej, co Ti rekne gyn. nebo v Gestu.
Jinak endometr. se leci bud tim umelym prechodem nebo se nasadi antikoncepce a bere se bez prestavky treba 6 mesicu. Cilem je, aby zena nemenstruovala a ta sliznice se neobnovovala. Kamaradku lecili takto antikoncepci a stejne to nezabralo.

Myslim, ze neni treba smutnit a dopredu strasit s hormony (ja teda sla ke gyn. presvedcena, ze me budou lecit a strasila celou rodinu prechodem🙂).

campi
18. pro 2007

Bublina: s jednim vejcovodem je urcite mozne otehotnet. Vajecniky ovuluji stridave, akorat mas tu sanci o polovinu mensi - tzn. ze bys mohla cekat dvojnasobne dlouhou dobu. Nejlepsi bude, kdyz si s gyn. domluvis v polovine cyklu ultrazvuk, tam se uvidi, jestli ti zraji folikuly v te zdrave casti a potom SUP na snazeni 😀

grej
21. pro 2007

AHoj holky,

Campi, tak jsem na tom asi podobně a vidim to na stejný postup u nás jako u vás. Vrátila jsem se z GESTu a zkopíruju vám sem příspěvek co jsem už psala na Idiopatické neplodnosti, protože se mi to nechce psát znovu 😅

Tak jsem byla v tom GESTu. Nevím, jestli mám mít radost nebo ne. Asi spíš jo.
Doktor byl úplně znechucen zprávou, kterou jsem mu donesla z nemocnice. Ve zkratce: není tam pořádně uvedeno k čemu došli, co našli a jak to řešili - píšou, že sice našli endometriozu, ale už tam vůbec nenapsali, že jí odstranili. Navíc mi udělali něco jinýho než měli - měli udělat hysteroskopii, ale místo toho udělali kyretáž. Chápete to??? Doktor chtěl vidět, jestli mám v pořádku dělohu a oni místo toho udělají vejškrab. Pak byl taky naštvanej, že mi řekli, že při tomhle výsledku ani nemá smysl zkoušet IVF. Prý to je naprostá blbost a právě při endometrioze je IVF uváděno jako léčba (pomoc).

Takže prý máme teď 3 možnosti. Buď to nechat jak to je, protože ten nález endometriozy nebyl tak velkej a spousta žen i při tom otěhotní. Nebo nasadit tu hormonální léčbu a pak zas zkoušet přirozeně nebo IVF (protože při IVF je taky potřeba pozastavit cyklus) a nebo jít rovnou na IVF.

Budeme mít večer s manžou poradu. Já asi navrhnu, že bychom se mohli tak 2 cykly snažit sami a když to nevyjde, tak jít na IVF. Není jistota, jestli mě ta hormonální léčba té endometriozy zbaví. Těhotenství to udělá spolehlivě. S možností umělého oplodnění jsme už oba smíření, nemáme žádné psychické bloky, takže na co čekat.

Jo Na Homolce taky tvrdili, že půl roční léčba a pak zas kontrola laparkou...

Teď se jen modlit, aby přišla MS v termínu a nerozhodilo mi to moc cyklus. Prý se to může zpozdit až o měsíc Tedy - od operace můžu očekávat MS prý až do 6 týdnů.

campi
21. pro 2007

Grej: a co ti rikali o IUI? Mne tvrdili, ze musim kvuli pojistovne alespon jedno vyzkouset, protoze me vedou jako idiopatickou neplodnost...

Tak pojdme do stejneho postupu - 2 cykly prirozene, stimulace (pro nase pripady se doporucuje dlouhy protokol, kde se pozastavi cyklus).🙂. Ja mam zazadano uz o leky na IUI a k IVF by doslo tak v kvetnu.

Kvuli m. se neboj, ja ji dostala po 24 dnech (normalne mam cyklus 26 dnu). A uz jsme se nekolikrat milovali a v pohode. Ted nas na Vanoce cekaji plodne dny, ale zkousim na to nemyslet a neupinat se k tomu.

mal
2. led 2008

Ahoj holky já jsem byla na laparoskopii 13.12.2007 všechno proběhlo v pořádku nic nenašli vaječníky průchodné to je asi tak všechno co jsem se dozvěděla, ale chci se zaptat jakje to potom, kdy jste dostali měsíčky já jsem dneska 33DC a pořád nic..

grej
2. led 2008

Campi - mě o IUI neříkali vůbec nic. Ani se o tom nezmínili. Možná to prubnem. I když Len zase přeci říkali, že pokud mají dobré spermio a nemá nic s hlenem, tak ani nemá smysl ho zkoušet...
Tenhle měsíc tomu nechám volný průběh. Příští týden jdem na kontrolní spermio a pak k do GESTu domluvit se co dál.
Dlouhý protokol? A proč? Já myslela, že na ten dlouhý protokol se chodí spíš když je blbý spermio... Ty jo - květen - to je hrozná doba...

MS mi přišla taky v termínu, dokonce vlastně jako tobě o chvilku dřív. Normálně mám cykly 27 - 28 dní, teĎ byl po laparce jen 26 dní. MS byla stejná jako před laparkou. Na vlas. Jen ze mě nešlo tolik sliznice, protože neměla čas narůst, po té kyretáži.

Je mi teď naprosto fajn, už jsme si s manžou taky po dlouhé době užili. Ovulku čekám příští týden, tak snad dorazí v pořádku. Asi začnu měřit, abych si to mohla zkontrolovat že fakt přišla.

Mal - on je na tom asi každý jinak. Já to měla úplně stejné jako vždycky, kámošce to sice přišlo včas, ale zas to měla skoro 10 dní... Prostě jsme každá jiná...

dckami
30. led 2008

ahoj holčiny,
snažíme se o mimi již 18 měs. a marně, od 11/07 jezdíme do CARu. Jsem o 1.neúspěšné IUI a pravděpodobně mě čeká laparoskopie. 😒 Jak dlouho jste po tomto výkonu v nemocnici a jak dlouho trvá následná rekonvalescence? Předpokládám, že bych měla neschopenku,a le nevím, na jak dlouho. Mnoho holek mě to nedoporučuje, tak já fakt nevím.... 😕 Prosím o vaše názory. Díky.

mirusch
30. led 2008

Dckami, asi ti to doporučili, aby ti zistili, či máš vôbec priechodné vajíčkovody a teda, či IUI má vôbec zmysel, či netreba IVF. No, ako som tu čítala, niektoré šli po laparke hneď domov, ale väčšina ostala v nemocnici zo 2-3 dni, mňa tiež pustili na 3. deň. Ale už som počula, že babenka ostala aj 7 dní. Záleží od nemocnice, tiež čo všetko ti robia a ako sa zotavuješ. Ale počítaj s tým, že 2 týždne potrebuješ minimálne na zotavenie, do práce by som skôr teda nešla, predsa to je len operácia. Kým som mohla takmer 100% fungovať, prešiel asi mesiac.
Ja si myslím, že laparoskopia je dobrá vec na zistenie, v akom stave máš vajíčkovody, vaječníky, či tam nemáš zrasty, hneď ti to poriešia. Nemusíš sa jej báť, isto to nie je nič príjemné, ale je to zvládnuteľné. Držím ti palce.

elana
30. led 2008

Souhlasím, záleží určitě na pracovišti, jak mají nastavené postupy. Já byla na laparce už před x lety (odstranili mi apendix, kontrola vaječníků a vejcovodů proběhla taky, ale spíš rutinně, když už tam byli🙂) a domů jsem šla 2. den (z protekce, pouští se standartně 3.). Odpoledne po narkóze jsem prozvracela, na noc mi píchli něco proti bolesti (ale myslím, že jsem to ani nepotřebovala, neměla jsem velké) plus injekci pro rychlejší odchod toho plynu, kterým naplní bříško, druhý den už jsem normálně jedla vývar a postupně přidávala normální jídlo. 4. den už jsem dokonce cestovala vlakem🙂, takže záleží na zotavovací schopnosti organizmu a na celkovém průběhu operace, obecně jde ale říct, že laparka není nic hrozného🙂

Začínám se smiřovat s tím, že mě další nemine, myslím, že po té apendektomii mi zůstaly v bříšku srůsty, které brání otěhotnění, třičtvrtě roku mimi nikde a dost často mě břícho pobolívá. Ale nemůžu říct, že bych z ní měla strach nějak nad rámec toho, že jde o operaci, která má vždy rizika.

campi
30. led 2008

dckami:
Ja jsem byla ten lehci pripad: druhy den po zakroku domu, potom 3 hodiny autem do Spindlu, o vikendu jsem stridala postel a restauraci v hotelu, od pondeli v normalnim pracovnim procesu (pracuji doma). Kdybych mela do prace dochazet, tak bych si vzala urcite na tyden neschopenku. Dele se mi to zda (v mem pripade) zbytecne. Delali mi pruchodnost, laparoskopii a hysteroskopii a bylo to s drobnymi zakroky - vypalovali endometriozu a odstranovali blanky kolem nejakych organu.

A jsem moc rada, ze jsem na tom byla. Odkladala jsem to fakt dlouho. Ted jsem uplne klidna, kdyz vim, ze mam uvnitr vsechno ok.

dckami
30. led 2008

holky, díky moc za vaše zkušenosti. 🙂 Já jdu za týden v úterý 5.2. na utz a uvidíme, zda uděláme jseště jednou IUI ( pokud budou folíky) nebo půjdu rovnou pod nůž. 😒 Já mám z nemocnice takový strach, nesnáším je moc dobře, omdlívám při odběrech krve a to děsné zastaralé prostředí v našem špitále, hnus. 😠 Tak uvidím, co mi dr.v úterý řekne, potom vám napíšu, co mě čeká.
Zatím díky za vaše názory.

mirusch
30. led 2008

Dckami, nebráň sa laparke, ak ti odporučili, ja som si ju nakoniec aj sama vypýtala... Inak sa čudujem, že ti robia IUI bez kontroly vajíčkovodov 😕 Ak ich máš nepriechodné, tak sú to zbytočne vyhodené peniaze. A ak ich máš nepriechodné a oni ti ich prefúknu, tak môžeš otehotnieť aj prirodzene... Ber to ako dobrodružstvo, že čo to s tebou budú robiť...tento prístup mi pomohol zvládnuť to bez stresov. Fakt.

andulla
30. led 2008

ahojte babenky. Mirusch aj ja si to myslím. Ked som chodila na bezné gyn. kontroly, tak bolo vsetko ok. Minulý rok som absolvovala laparku na doporucenie a nasli neprechodné vojcovody a zrazsty na nich. Takze ja som za laparku dajú vsetko dohromady ako má byt. 🙂

mirusch
30. led 2008

Vidíš Andulla, hocičo môže byť, čo neuvidia inak ako na laparke. Tu kopírujem, čo napísala Lauritka:

"Laparka mala v mojom prípade taký význam, že mi zistili saktosalpinx = vajcovod naplnený infekčnou tekutinou, ktorý infikuje maternicu a embryjko sa vtedy nemôže vyvýjať a odchádza. Keď som bola teraz na tej operácii v nemocnici po mimomaternicovom, vedľa mňa ležala baba, ktorá po IVF otehotnela 2 x a vždy to odišlo. Potom išla na laparku a tam jej zistili práve oba vajcovody takto postihnuté. Oba jej zobrali a povedali jej, že to bol dôvod, prečo sa vždy prestali bábatká vyvíjať."

andulla
30. led 2008

No presne. Ved to pre 3 dierky v bruchu vydrzíme, no nie?

sukubka
30. led 2008

čauky holky,ještě jsem si tady s váma nepsala.Jsem spíš na tématu ivf olomouc ale s laparoskopii mám taky skušenosti.Minulí rok jsem měla mimoděložní těhotenství a odebrali mi pravý vejcovod,měla jsem tam i zánět a srůsty.Jak jsem se vzbudila,doktoři mi řekli že i můj druhý vejcovod na tom nejspíš není moc dobře.Byl to prostě pro mě jak zlý sen,protože do té doby mi nikdy nic nebylo,neměla jsem žádné problémy.Bude mi 22let a zdraví mám v háji.Po propuštění z nemocnice jsem šla za svým gynekologem,(dělá i v olomouci ve fertimedu umělé oplodnění)podíval se na zprávu z nemocnice a řekl,že bych měla jít ještě jednou na laparoskopii,aby zjistili,zda je můj druhý vejcovod teda průchodný,nebo ne.Jestli ne,napíše ať mi jej rovnou odeberou a pak bych musela do olomouce na ivf.Zítra jdu teda za gynekologem domluvit si na laparoskopii termín,pokud mi vejcovod odeberou nevím co budu dělat(po odebrání prvního vejcovodu jsem měla v břiše dren,byla to děsná bolest když mi jej pak vtahovali.Měla jste ho taky některá z vás?)vlastně ani nevím co dělat když mi řeknou že vejcovod je v pořádku.Bojím se totiž že pokud se budu snažit normální cestou budu mít zase mimoděložní.

sukubka
30. led 2008

a grei co je to endometrioza?

mirusch
30. led 2008

Sukubka, to nemohli rovno kuknúť??? Kurník aj s lekármi. Ja si myslím, že sa kľudne snaž, možno motyka vystrelí.
Ja som mala tiež dreň, myslím, že to každá. Je pravda, že som skoro sestričku zbila, keď mi to vybrala 😀 ale to je len chvíľka, dá sa to zvládnuť.
Endometrióza je, keď sa ti kúsky maternice pri mesačnom krvácaní dostávajú do brušnej dutiny. To potom veľmi bolí a spôsobuje aj neplodnosť.
Držím ti palce!

andy26
30. led 2008

ahojte, neviete mi povedať niektorá, som po laparo., zvykla som mať 28 dnový cyklus... teraz akosi menzes po laparoskopíí neprichádza... dnes je to 31 DC a nemám pocit, že by to malo prísť... je to možne, že to príde až o mesiac?

mirusch
30. led 2008

Andy, to ti ja neviem, mne prišiel na 3. deň, tak ako mal. Je možné, že ti bude niečo meškať, predsa to bol len stres pre telo. Počkaj ešte zo týždeň, ak nič, tak si urob testík, či nie si tehu 😵 a choď prípadne na vyvolávačku.

andy26
30. led 2008

ahoj mirusch, mmm, ďakujem za tvoju reakciu... skôr si myslím, že bude treba potom asi tú vyvolávačku.... , tehotná určite nie som, nebola som pred laparoskopiou a po nej ma poučili, že až po menzes sa máme snažiť... tak už na to čakám... v stredu chceme isť s drahým do Iscaru... a bez menzesu, tak dúfam, že nebudem musieť prehodiť termín... tak by som bola rada, ak by to prišlo už... takže nezvykne to meškať... , o.k. tak budeme čakať.