Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

ivca82
11. pro 2011

@zuzulik160 tá tekutina, ktorou skúšali prechodnosť vaječníkov sa myslím ešte "vyplavuje" 😉 a MS som mala tiež dlhšiu po laparke, teda to farbenie skôr ako ms 😀

zuzulik160
11. pro 2011

@ivca82 Dakujem krasne dievcata pomohli ste mi. 🙂 🙂 🙂

okurkaa
12. pro 2011

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jestli jste nektera byla na hysteroskopii s castecnou kyretazi pri ktere vam odebirali kousek sliznice na vysetreni? A za jak dlouho vam po tom doktor povolil snazeni?

lulu10
14. pro 2011

@okurkaa ahoj ja som bola, brali mi len vzorku so sliznice na histologiu, a obmedzenie nebolo ziadne, mohli sme sa snazit hned v tom cykle, drzim palce 😉

okurkaa
14. pro 2011

@lulu10 Vazne? Ja myslela, ze se musi ta sliznice nechat odpocinout a zregenerovat... Jak dlouho jsi po tom spinila?

lulu10
14. pro 2011

@okurkaa no mne odstranoval aj cast prepazky z maternice pri tej hystero a ja som bola 25 DC a presne na 28DC som dostala aj menzes, takze klasika menzes a ked skoncil tak som uz ani nespinila,ani nic

okurkaa
14. pro 2011

@lulu10 Aha, ja byla na hystero 8DC a tak jsem prave premyslela, jestli se muzu snazit jeste tento cyklus. Ovulaci mam tak 14-17DC.

lulu10
15. pro 2011

@okurkaa ja myslim ze mozes, mne povedal lekar ze tam su ziadne obmedzenia neni, ze mozem otehu aj tom cykle, pockaj pokial prestanes spinit a sup na to 😵

kaculkadraculka
27. pro 2011

Holky, nebyla některá z vás na drilingu vaječníků? Nebo zkušenost s nemocnicí Na Homolce?

gerdusha
27. pro 2011

@okurkaa
@lulu10 ,

ja som sa na to pytala, tu je odpoved /je ale pravda, ze ma zaujimalo ivf a nie prirodzene otehu/

http://www.neplodnost.org/forum/topic792-kedy-d...

okurkaa
27. pro 2011

@gerdusha dekuju moc. Ja puvodne chtela zkusit otehotnet jeste ten samy cyklus, ale radeji jsem pockala. Ale hned po prvni MS pry muzem🙂

sedmitecka
27. pro 2011

@tina74
@lulu10
ahoj holky, mam na vas dotazek 🙂 docetla jsme se, ze jste take absolvovaly odstranovani delozniho septa. me ho odstranili v prubehu laparoskopie, take jsme mela telisko, jen dva mesice, protoze jsme ho spatne snasela...zadne hormony na podporu jsme nedostala, v lednu me ceka jeste kontrolni hystero a laparo...chci se vas zeptat, jak dlouho vam lekari doporucili cekat se snazenim (u me s IVF) po odstraneni septa? moc vam dekuji 🙂

tina74
27. pro 2011

@sedmitecka Ahoj, já jsem měla operaci na konci září a kontrolní hysteroskopii + vynětí tělíska někdy na začátku ledna. Hormony jsem brala tři cykly, takže poslední menstruaci před hysteroskopií + vynětím už ne. To se děloha začala bouřit, měla jsem pěkné křeče (asi kontrakce) a menstruaci asi 12 dní, takže bez hormonů by to u mě byl nejspíš taky průšvih.
Po kontrolní hysteroskopii (resp. už před ní) mi můj operatér řekl, že není třeba se v ničem omezovat, protože děloha je už zdravá. V propouštěcí zprávě jsem naopak měla od jiného lékaře informaci, že mám dodržovat režim šestinedělí (tzn. žádný sex, žádné koupání atd.). Proto jsem se za operatérem ještě před odchodem domů zastavila a potvrdil mi, že platí to, co mi řekl předtím. Za týden jsme jeli na dovolenou, normálně jsem se koupala v moři a začali jsme už i se snažením.
Už během domluvy na lednovou kontrolní hysteroskopii mi bylo řečeno, že by bylo záhodno, abych hned po vynětí tělíska otěhotněla, protože děloha je (i hormonálně) dobře připravená. Tehdy jsem otevřela debatu na téma, jestli pak není lepší, abych šla ihned na IVF, protože nemáme úplně optimální spermiogram a může to nějakou dobu trvat. Bylo mi řečeno, že to máme zkusit tři měsíce, a kdyby se výsledky nedostavily, tak se pak obrátit na CAR. Tak to nakonec dopadlo, protože se spermiogram bohužel zrovna výrazně zhoršil.
Takže abych to shrnula: Mně bylo doporučeno, abych nečekala vůbec a ani neřešila šestinedělí po hysteroskopii, protože to v daném případě nebylo nutné. Tzn. že jsem teoreticky mohla otěhotnět 3,5 měsíce od operace. Může to být ale případ od případu, tak to raději zkonzultuj s operujícím lékařem. Mně septum neodstraňovali laparoskopicky, ale hysteroskopicky (laparoskopie byla jen kontrolní, aby se vyloučily vnější deformity dělohy) a laparoskopii jsem tudíž měla jen jednou.

sedmitecka
27. pro 2011

@tina74 hezky vecer, moc ti dekuji za informace, mam to teda skoro stejne, postup a lecba 🙂
v polovine zari byla hysteroskopie (ja ji mela spolecne s diagnostickou laparkou) s odstranenim septa, zavedeno telisko, ktere mi museli vyndat na zacatku prosince, kontrolni operace me ceka asi v polovine ledna.
mam to komplikovanejsi tim, ze pri laparoskopii mi nasli endometriozu, takze odstranovali nejaka loziska a srusty, ale vejcovody jsou pruchodne a vajecniky ok, tak snad dobre.....pri kontrolni operaci chteji mudri prave zkontrolovat zahojenou delohu, za ty tri mesice by pry mela byt po odstraneni prepazky uz v poradku, tak doufam 🙂
mezitim mi jeste v rijnu pichli injekci diphereline, takze jsme na tri mesice uvedena do "umeleho prechodu" a pak asi hned bude nasledovat IVF, kvuli endometrioze neni na co cekat....
ja asi po laparce budu muset dodrzet sestinedeli, ale to uz vydrzim, chtela jsem vedet hlavne, jak je t os tou delohou a uklidnila jsi me, ze po tech 3-4 mesicich uz nic nebrani , ale jasne, ze poslechnu operatera 😉

sedmitecka
27. pro 2011

@tina74 jeste jeden dotazek prosim te, jake hormony ti davali na "zhojeni" delohy po operaci?

tina74
27. pro 2011

Já jsem měla nejdřív (na konci srpna) jen diagnostickou hysteroskopii kvůli podezření na srůsty, resp. septum. Potvrdilo se septum, ale pan doktor to nechtěl bez laparoskopie a kontroly dělohy zvenčí operovat, tak jsem šla na hysteroskopii znovu za měsíc, a to už to spojili s laparoskopií. U mě se naštěstí nic dalšího nenašlo. Vejcovody mám OK, ale my máme zase problém s tím spermiogramem...
Brala jsem Estrofem a Duphaston podle rozpisu.
Můžu se zeptat, kdo Tě v Gyncentru operoval? Klidně mi to napiš do IP...

tina74
27. pro 2011

@sedmitecka Dívala jsem se teď do Tvého profilu a zdá se, že si toho septa u Tebe taky nikdo pěkně dlouho nevšiml. Jak ho nakonec objevilii?
Já jsem měla dvě zamlklá těhotenství - první po IUI, druhé po spontánním otěhotnění. Absolvovala jsem nejrůznější vyšetření, ale vůbec nic se nenašlo. A když jsem se pak rozhodla jít znovu na IUI, v CARu si toho všiml pan primář, ke kterému jsem ten den šla na kontrolu úplnou náhodou. Byl pátý, kdo mě během dvou let viděl. Na ultrazvuku to bohužel asi není úplně jasně vidět...

sedmitecka
28. pro 2011

@tina74 ahojda, jj, presne tak, nikdo si toho nevsiml, já jmse taky měla zamlklinku ☹....o mimi se snazime uz tri roky, absolvovala jsem 2x IVF a 1xKET v Pronatalu, tam prave jedna jedina pecliva pani doktorka me vysetrila a nezdala se ji vysoka sliznice, tak me pred IVF poslala na hysteroskopii a ejhle - masivni delozni septum, ktere rozdelovalo delohu temer na dve samostatne, bylo az skoro k vnitrni brance ☹
a pan vedouci lekar v Pronatalu mi ho mel odstranil, ale pak me presvedcil, ze to neni na prekazku a ze by ho tam nechal, ze to v podstate nicemu nevadi a bla bla....no a udelali mi dve IVF a porad nikdo nechtel nic resit, tak jsme si pak sama musela vydupat laparku, protoze uz mi to bylo divne, vsechny vysetreni jsme meli oba ok a stale nic.....no a uz to slo rychle, v zari laparka v Gyncentru v Hloubětíně, kde se zděsili, proč mi proboha dvakrát dělali IVF, když o té přepážce věděli ☹
no a bez problému ji při laparce hysteroskopicky odstranili, bez zbytečného strašení, jak se může protrhnout děloha apod., tím mi vyhrožovali v CARU ☹

taky si říkám, jak je možné, že si toho za ty roky, co chodím pravidelně na gyndu a vystřídala jsme už několik mudrů, nikdo nikdy nevšiml.....přitom je to na UTZ hezky vidět, můj operatér mi to popisoval a ukazoval a viděla jsem to i já ....

sedmitecka
28. pro 2011

@tina74 přesně, taky mi to odstraňovali právě společně s laparkou, aby mohli dělohu kontrolovat i zvenku, to je důležité 🙂

operoval mě MUDr. Pohl, klidně to sem napíšu, nedám na něj dopustit, byl skvělý!!! odstranil mi i rozsáhlá ložiska endošky, krásně mi opravil dělohu a vůbec nic mě nebolelo po zákroku 🙂 a stehy nemám vůbec vidět, jsou nádherné 🙂

tina74
28. pro 2011

@sedmitecka Já jsem to septum měla jen částečné (asi do třetiny), ale zjevně to taky byl problém. Když jsem byla v lednu na kontrolní hysteroskopii, byla se mnou na pokoji paní, která měla stejnou diagnózu a operaci před patnácti lety. Předtím měla 12 potratů během 10 let, poté dvě zdravé děti🙂
Mně pan primář, když se mu děloha nejevila být v pořádku, řekl, že takto otěhotnět nesmím, že by to bylo k ničemu. A lékař, který mě operoval, mi taky říkal, že by s tím septem těhotenství nemělo smysl, že bych se jen zbytečně vysilovala.
Uvidíš, že Ti to taky pomůže🙂 Já jsem se na začátku samozřejmě hrozně bála, aby to zase nedopadlo nějak špatně, ale všechno už probíhá, jak má. A miminečko se má velice k světu....
Jen s tím IVF to byly trošku nervy. Poprvé v květnu jsem dost blbě reagovala na stimulaci. Urodily se jen dva folikuly☹ Na druhou stranu se ale podařila pomocí PICSI dvě kvalitní embrya, jen se bohužel nechytlo ani jedno. To už jsem přišla o poslední zbytky optimismu. O tři měsíce později, když jsem do toho šla znovu spíš z povinnosti, abych si pak něco nevyčítala, a totálně pesimisticky naladěná, to najednou vyšlo... Ani se mi nechtělo dělat těhotenský test, a když jsem si ho konečně udělala, tak jsem se nestačila divit, jak rychle ta druhá čárka naběhla🙂

sedmitecka
28. pro 2011

@tina74 to co píšeš, zní moc krásně, děkuji za dodání naděje a optimismu, ten mě už taky jaksi opustil ☹
mě pořád v CAR tvrdili, že to nemá na nic vliv, ale když nevyšlo ani druhé IVF, už jsme jim nevěřila a šla do laparky a dobře jsem udělala 🙂 já si totoiž myslím, že už jsem párkrát otěhotněla i doma, bez IVF, ale nikdy se to pořádně neuchytilo, a čím dál víc si myslím, že to bylo právě tím septem....
teda, ta paní musela být neuvěřitelně silná, 12 potratů, to by mě šlehlo, mě stačil ten jeden a byla jsem na dně ☹
teď mě nervuje, že máme před sebou poslední pokus na pojišťovnu, když si předstaVÍM,že ten dalěí už by nás stál cca 70 tisíc, je mi mdlo 😝
tak doufám, že za neúspěchy opravdu mohlo to septum a teď mají embryjka už opravený pokojíček a bude se jim snad u mě líbit 🙂
určitě chceme jít také do PICSI, přešli jsme do Gennetu a zatím jsem nadšená, tak snad nám pomůžou 🙂
jakou jsi měla stimulku? já měla dvakrát Gonal, krátký protokol, urodilo se vždy 10-11 vajec, ale zbyla nám jen dvě embrya, tak to PICSI snad bude úspěšnější 🙂 teď budu mít dlouhý protokol, tak jsem vážně zvědavá, snad budu reagovat dobře, chjooo
je fajn, že miminko se má k světu a pěkně ti o sobě dává vědět, to musí být nádhera 🙂

tina74
28. pro 2011

Brala jsem Menopur, poprvé tři ampule, pak pár dní čtyři a nakonec zase tři. Krátký protokol, ale bylo to nekonečné, na OPU jsem šla myslím až 17. den cyklu.
Podruhé mi zvedli dávkování na čtyři ampule (maximum) a po několika dnech snížili na tři. Folikulů už bylo 6 (nakonec z nich 4 vajíčka, protože jeden byl prázdný a u jednoho by odběr byl riskantní, tak zůstal ve vaječníku) a šlo to mnohem rychleji. Na OPU jsem myslím byla dvanáctý nebo třináctý den cyklu a celkově jsem spotřebovala mnohem méně dávek.
U mě se zdá, že mi jeden vaječní funguje výrazně hůř, tak je to možná tím, že poprvé byl "na řadě" on a podruhé ten čilejší. Když mi před třemi lety dělali hormonální profil, tak jsem nejdřív měla FSH ke 13, druhý měsíc "jen" 8, což by tomu odpovídalo...
Poprvé jsem embryjka dostala bez prodloužené kultivace, druhý den (obden). Měla výbornou kvalitu, ale nechytla se.
Podruhé mi udělali prodlouženou kultivaci, aby se mohla ze čtyř projevit dvě nejšikovnější, a tak jsem měla ET čtvrtý den. Jedno bylo kompaktní morula, druhé myslím šestnáctibuněčné.

kaculkadraculka
28. pro 2011

Holky a co je to septum? 😕

sedmitecka
28. pro 2011

@kaculkadraculka přepážka v děloze, je to vrozená vada ☹ buď je malá, třeba jen do jedné třetiny dělohy, nebo může být masivní a dělit dělohu skoro na dvě poloviny, variant je mnoho.....

dlabinecka
28. pro 2011

@kaculkadraculka i to vlastním 🙂 V otěhotnění by to nemělo dělat problém. Když už, tak v donošení. Ale já i s tím donosila obě děti bez problémů.

sedmitecka
29. pro 2011

@dlabinecka take ho vlastnis? dokud jsem o tom nezacala zjistovat informace, nenapadlo me, ze je to celkem rozsirena vada....ale je to indi vindi, nekomu to skutecne v otehotneni brani, shodlo se na tom uz vice mych lekaru....v CARu me od odstraneni zrazovali ,ale ja jsme rada ,ze jsem to podstoupila, ted mam pekne opravene bydlenicko pro mimi 🙂
a ano, casto se stane, ze zena s touto vadou nekolikrat potrati, a to i treba v pozdejsim stadiu tehotenstvi, a to bych tedy zazit nechtela, stacilo mi to jednou a v rannem stadiu ☹
nekdo s prepazkou otehotni raz dva a donosi i dvojcata, a nekdo s tim ma problem...ja bohuzel mela to septum masivni, takze tam evidentne vadilo 😒

dlabinecka
29. pro 2011

@sedmitecka Jansě, ono jinak, než při operaci nejde zjistit, jak je to veliké. moje segra 3x potratila, zjistili jí to, odstranili, ale bohužel to nepomohlo, nakonec zjistili, že má jiný problém. Já měla s otěhotněním problém, donosit ovšem ne. Takže souhlasim s tím, že je to individuální. Mě teda dr. říkal, že na otěhotnění to nemá vliv, ale právě na donošení, respektive na předčasný porod. Hlavně ti teda přeju, at máš brzy u sebe zdravé miminko. Nečetla jsem všechny příspěvky, takže nevím, co konkrétně řešíš, ale doktoři dnes dokážou zázraky 😉

sedmitecka
29. pro 2011

@dlabinecka děkuji 🙂

ckei
29. pro 2011

Ahoj, holky, nedočítám tuto diskuzi, ale zaujala mě, protože mě čeká v první polovině ledna laparoskopie...nevíte, jak dlouho se po ní leží v nemocnici nebo je to opravdu rychlé?

lulu10
30. pro 2011

@sedmitecka ahoj mne odporucili tak po troch mesiacoch, ja som to teliesko nemala,dohodli sme s lekarom ze mi to neda, prave kvoli tomu co si pisala, ze sa to zle znasa,su bolesti a mozu sa na tom uchytit bakterie a vznikaju infekcie, a povedal ze ak by sa mi tam aj nieco zrastlo tak pri tej kontrolnej hystero neni problem to odstranit. Kolko po laparke ste mali dovoleny sex?