Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

marti82
20. lis 2010

@sem no presne 😝

tortelinka
20. lis 2010

aj ja si robim nadeje..dufam, ze nie zbytocne

dasty79
20. lis 2010

@marti82 - tak to je dobře, že ti tu endometriozu vypálili.A tak se hned můžete snažit???a nebo musíš podstoupit nějakou hormonální léčbu?Já si teda v pá jedu domluvit taky tu laparku - mám takovej divnej pocit, že se mě v břiše taky něco děje ☹ Buď nějkaý srůsty a nebo taky ta endometrioza - taky jsem měla MA.
@marti82 - tak to ti moc moc moc přeju,ať se brzo zadaří 🙂 Teď seš pěkně pročištěná a určitě to půjde jako po másle 🙂 Doufám, že mě dáš vědět - až budeš těhulka 😉 Věřím, že to bude po té laparce brzo.
Docela jsi mě navnadila -tak jsem zvědavá, co na to dr.A jak dlouho jsi čekala na tu laparku?

marti82
21. lis 2010

@dasty79 no nastastie bolo tej endo len par fliacikov, tak vraj nic netreba dalej riesit, tak uvidim. povedali mi ze tri mesiace sa teraz musime snazit a ak nic, tak potom budeme kontaktovat ivf a spusti sa cely kolotoc.

ja zijem v norsku a tu mi to obcas pripada uplne priserne co sa tyka aj cakania aj celkovo bordelu v systeme. tazko povedat, kolko som cakala, lebo moje papiere z augusta ked ma moj gynekolog poslal na tu laparku sa "stratili". tak potom som cez jednu kamosku vybavila protekciu. cisteho casu teda asi 2,5 mesiaca.

teraz som ale optimista, uvidime, ci nam na vianoce pride pekny darecek, alebo to bude zase raz sklamanie. aj ked musim povedat, ze po vyse roka sklamani uz zacinam tak nejak to brat normalne - aspon v ramci moznosti 😝

drzim ti palce, chod na tu laparku a keep us up to date 😉 kedze sme na tom tak nejak podobne, bude to zaujimave. ja uz som totiz zvazovala aj si zaletiet do prahy (mam tam polovicu pribuznych) a poriesit to sukromne tam.

sem
21. lis 2010

Každopádně holky stojí to za to! Už ta jistota, že člověk ví na čem je je k nezaplacení a opravdu po tom zákoroku mám výborný pocit a cítím se pročištěná tak uvidíme 😵 držím všem palečky, neboť každý kdo čeká takhle dlouho na miminko chápe jak hrozné to je, takže mnoho štěstí!!!!!!!!!

marti82
21. lis 2010

@sem It's so true 😎

dasty79
21. lis 2010

@sem a @marti82 - máte pravdu -jdu do toho, ať vím na čem jsem.dr. o tom stejně mluvila, že mě laparka stejně asi nemine....tak na co čekat,řeknu ať mě objedná co nejdřív to půjde.My už se snažíme 3,5 roku a nic...tak snad nám laparka pomůže.
Díky všem za odpovědi a všem vám přeju velká bříška 🙂 ať se brzo zadaří 🙂 🙂 🙂

sem
24. lis 2010

dasty79 to je mi líto, to je hrozné, nechápu jak to zvládáš!!!! Jsi statečná a to naděje, která přichází s tou laparkou je k nezaplacení!!! Držím moc palečky a kdy půjdeš?

tygrisek09
24. lis 2010

ahoj, podstoupila jsem laparoskopii a hysteroskopii teď v pondělí, dnes už jsem doma, taky jsem měla velký strach z narkozy, nastoupila jsem den předem, v pondělí odpoledne byl zákrok, večer už jsem se procházela po chodbě, v úterý jsem celý den přijímala návštěvy a ve středu ráno mě propustili. Jak se vstřebává plyn ze zákroku, tak vás mohou bolet ramena, špinila jsem minimálně. Teď doma se člověk hůř pohybuje, ještě je to bříško obolavělé, mám 4 dírky 🙂

dasty79
27. lis 2010

Ahoj holky 🙂
Děkuju vám za podporu 😎

@tygrisek09 - a něco ti zjistili při laparce?Takže jsi to zvládala v pohodě?To máš nějak hodně dírek,ne?
Já většinou čtu od holek, že někdo má jednu a většina tři dírky....

@sem - no jo co mě zbývá 😒 Ještě, že mám super manžela, kterej bojuje se mnou.
Dřív jsem každou ms obulela,ale teď už to zas tak neřeším a ani moc o miminku doma nemluvíme...
Třeba po tom potratu jsem byla úplně vyřízená - pořád jsem bulela a když jsem viděla miminko třeba v telce, tak
jsem začala bulet...Teď doufáme v zázrak - že po změně CARu nám paní dr. pomůže a budu brzo těhulka.
Včera jsem se s ní o tom bavila a předběžně půjdu v lednu 🙂 V prosinci po ms mám přijít a spočítáme termín dle ms.Tak doufám,že se to někam pohne.I když se bojím strašně 😒
A proč někomu dělaj jen laparo a někomu i hysteroskopii?????
A co u vás holky nového????Nějaká nová těhulka po laparce????

jana444
27. lis 2010

Ahojte dievčatá, som tu nová a o dva týždne ma čaká hysteroskopia, veľmi sa bojím ako to dopadne. Chcem sa Vás opýtať, či tu je niekto komu to robili v Iscare BA a či to vyžaduje aj PN a kto ju vypisuje? Dík za info. Všetkým snažilkám prajem aby skoro našli // čiaročky.

kuratenko80
1. pro 2010

Ahoj jani444, mne robili 29.11. hysteroskopiu v Iscare v Ba.Ja som si zobrala iba jeden deň voľno a to v deň zákroku. Na druhý deň som išla do práce, žiadne komplikácie nemám. Po zákroku ma chvíľu bolelo podbruško ako keď dostanem menzes, ale pokiaľ ma prepustili tak to odznelo.Ja si myslím, že pokiaľ nie sú komplikácie tak to nevyžaduje PN.Ale ak by si chcela ostať ešte na druhý deň doma, skús sa na to opýtať sestričiek alebo doktora. A neboj, zákrok netrvá dlho, keby tam niečo bolo vedia to hneď odstrániť a všetko pripravia tak, aby to sa tam babätku páčilo 🙂 Držím Ti palčeky.

silvi34
2. pro 2010

Ahojte, ja som po hysteroskopii 6 týždňov a stále nemám menstruaci ☹ nemáte s tým niektorá skúsenosť? Kedy prišla Vám? ďakujem za odpoveď začínam biť s toho nervózna, moja mudr.má 14 dní dovolenku...

kuratenko80
3. pro 2010

@silvi34 Ja som po hysteroskpii (robená 29.11.) trošku špinila, potom to ako keby prešlo a v stredu večer som opäť začala špiniť a vo štvrtok sa mi už všetko spustilo. Cyklus som mala skoro pravidelný. tak 2-3 dni skôr. Neviem či je to normálne, že 6 týždňov ubehlo a ešte nič. Nezastupuje niekto iný koho by si sa mohlo opýtať, alebo poprípade zavolať tam, kde ti robili zákrok.

zvalentova
4. pro 2010

@silvi34 ahoj, byla jsem na LSK a HSK 18.11 a MS už má za sebou přesně podle plánu. Jen mě víc bolelo břicho, ale Brufen to srovnal. 😉

piskotlea
4. pro 2010

Ahojky, příští týden mě čeká hysteroskopie a laparoskopie s chromopertubací. S přítelem se třetím rokem pokoušíme o prďolu, ale zatím nic ☹ Spermiogram ok, vyšetření taky. Stačí jako předoperační vyšetření odběr krve a EKG? A co vše se mám vzít sebou do nemocnice? Nikdy jsem ještě v nemocnici nebyla. Potřebuji třeba nějakou vložku po operaci? Můžu mít svoji košili? Mám strach, ale to bude tím, že nevím, co mě čeká, i když jsem si o tom četla trochu na netu. Poraďte prosím.

katka_21
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
elana
4. pro 2010

@piskotlea jojo, takhle předoperační stačí, někde ani to ekg nechtějí

do nemocnice si vezmi košili, přezůvky, osobní hygienu, ručník, knížku 🙂 , radši toaleťák-pro jistotu, vložky klidně taky, i když na těch gynekologiích obvykle bývají, jsou to ale taková prkna a po laparce se spíš špiní než krvácí, tak uvidíš...

a neboj, zvládneš to dobře, narkoza je příjemná 😉 , po ní Ti možná bude nevolno, ale to je normální, taky je trošku problematické první čurání, člověk je jako v křeči a musíš to "přetlačit", bolestivost je obvykle minimální, v nejhorším Ti něco píchnou, pořád nutí injekce, i když to jsou fakt maličký ranky. Tak ať Ti to dobře dopadne.

jajuuus
4. pro 2010

ahojte snažilky! 😉
8.12. ma čaká laparoskopia a chromopertubácia... mám cystu na ľavom vaječníku (priem. 35 mm - ževraj naplnenú krvou), pravdepodobne endometriózu niekde za maternicou (ževraj tam mám nejaký "hrbček")...
mám strach ☹ , nikdy som ešte na nijakom zákroku nebola, neviem, čo ma čaká... ale ako čítam, všetky ste to zvládli, tak ten strach trošku ustúpil 😉
od januára 2010 sa snažíme o bejbíka, ale zatiaľ sa nepodarilo... cystu mi dr. zistil náhodne v septembri 2010 pri preventívnej prehliadke...
držte mi palce 🙂

piskotlea
6. pro 2010

Holky, díky moc 🙂 Povzbudily jste mě. Fakt díky 🙂 No já blbec se dívala na video laparoskopie, ale po prvních minutách jsem to zavřela. Prostě jsem to nedala a neměla jsem ani na to čučet. Doktorka by teda ze mě nikdy nebyla :D Myslíte, že mě pustí za dva dny, jak říkal doktor? A pak můžu normálně do práce?
For jajuuus: mě to čeká o den později, budu na tebe myslet a držet ti palečky 🙂

elana
6. pro 2010

@piskotlea myslím že když budeš bez potíží, pustí Tě. Akorát se Ti musí obnovit střevní pasáž, to zkontrolujou stetoskopem 🙂 a optají se na stolici. Já byla na lap. v pátek ráno, noc na JIP (to zní děsivě, ale je tam úžasný klid 😉 ), druhou noc na norm. pokoji a v neděli hajdy domů. Do práce záleží co děláš, jestli sedíš, tak při normálním průběhu rekonvalescence určitě víc jak týden nutný není, někdo jde do práce třeba už 5. den po.

jajuuus
6. pro 2010

@piskotlea ďakujem Ti, taktiež budem na Teba myslieť... 😉

tortelinka
6. pro 2010

ja som bola este v ten den a na druhy v praci...no problem

piskotlea
6. pro 2010

@jajuuus doufám, že pak napíšeš, jak budeš moci...já samozřejmě taky 🙂 Čeká mě to ve čtvrtek, v pátek mě asi nepustí a v sobotu...nevím, jestli se propouští domů, asi jak kde.
For tortelinka: už druhý den? ty brďo...nicméně já bych taky chtěla co nejříve (v neděli), v práci sedím i chodím...a pak jsou stejně vánoce 🙂
For Eli: ranky sešívají stehy, nebo jsou tak malinké, že není potřeba? a co pak dál...když to bude ok a nezadaří se, tak ivf? asi moc předbíhám, ještě nevím, jestli bude vše ok, ale určo bude

tygrisek09
6. pro 2010

@piskotlea ahoj, já jsem nastupovala v neděli, v pondělí byl zákrok a ve středu mě pustili domů

dasty79
7. pro 2010

Ahoj holky.
Mám dotázek - jakej je rozdíl mezi laparoskopií?a hysteroskopií?
Proč někomu dělaj jen to a někomu třeba oboje???

elana
7. pro 2010

@piskotlea ranky jsou sešité, ale jsou krátké, jedna v pupíku, tudy nafouknou vzduch a jedna nebo dvě v podbřišku, tím to prohlédnou. Já mám v tom podbřišku jen jeden vpich, využili dirku po laparce slepáku před lety a prohlédli malou pánev tudy, ale někomu udělají ještě jednu vlevo. Když zkontrolujou vnitřek, zavedou skrz čípek modrozelenou barvičku a sledujou, jestli vyteče volným ústím vejcovodů do břicha, to je ta chromopertubace, pokud ano, vše je ok, když se jí nedočkají, snačí to ucpávku a bude-li vejcovod poškozený vážně, tak ho odeberou. Před operací budeš podepisovat, jestli je chceš v tom případě dát pryč nebo ne...doporučuju to podepsat, neprůchodný vejcovod nejenže je stejně k ničemu, ale navíc vysoce zvyšuje šance na mimoděložní těhotenství 😒 Když bude vše ok, tak se můžete pár měsíců snažit i doma, bylo tu pár holek, co otěhotněly těsně po laparce, jak se vejcovody protáhly 😉 , jinak asi zamíříte do CARu a podle dalších výsledků (hlavně spermiogram) Vám navrhnou buď zkusit inseminaci nebo rovnou IVF.

@dasty79 laparoskopii jsem popsala teď Piskotlee, hysteroskopie není vlastně ani operace, někomu ji dokonce nedělají ani v narkóze...v gynekologické poloze se skrz čípek a hrdlo zavede do děložní dutiny tenká optika, tzv. hysteroskop a zkoumá se, zda tam nejsou přepážky, vady sliznice a stěny, zjizvené ústí vejcovodů atd., možno je i vzít vzorek sliznice k prozkoumání. U těch gynekologických indikací pro laparku ji většinou rovnou udělají taky, ale mě ji doktor třeba nedoporučil, že se málokdy něco najde a přece jen je třeba maličko rozšířit hrdlo a pokud žena nerodila, tak je lepší ho šetřit...ale úplná většina holek tu absolvovala LSK+HS naráz, je to běžnější 😉

dasty79
7. pro 2010

@elana - díky za podrobný popis.Zní to teda hrozivě ☹ Bojím se strašně moc moc moc.
A zaživa nikomu nic nedovolím dělat - jedině pod narkozou 😀
@elana - prosímtě a to vytahování toho drenu - dá se to vydržet?

elana
7. pro 2010

@dasty79 neboj 😅 já bych si teda HS zaživa dělat taky nenechala 🙂 , ale vím že to jde, kamarádka to zvládla v Pronatalu fakt jen s Algifenem.

drén já neměla ani při jedné ze svých dvou laparek, záleží na postupech nemocnice (a na tom, jestli Ti nebudou nic dělat), ale běžná diagnostická se obejde v 90% bez drénu...jinak neušla jsem mu po klasické velké operaci, kdy mi prasklo mimoděložní a co Ti mám říct...jako vydržet to vyndavání jde, jsem tu, živá 😅 , ale je to fakt hrozný, takovou bolest jsem snad nezažila, hlavně je to takový druh bolesti na který člověk není připravený 😝 ale zas tak-záleží na tom,kdo to vyndavá, zkoušela to sestra, nešloo jí to, byla naštvaná na doktora, že se jí zdálo, že to chce vyndat moc brzo...tak s tim sekla, o pár hodin později přišla mlaďounká doktorka a drén vyndala ani jsem nevěděla jak 😅 , je to asi o šikovnosti a technice taky.

dasty79
7. pro 2010

@elana - díky za vyčerpávajíci odpovědi 🙂
Drén je prej hrůza děs - co kde slyším.A u nás v centru ho měly snad všechny holky -tak už se klepu předem.
Koukám,že ty už toho máš taky za sebou ☹ Tak ať se brzo zadaří mimísek 🙂