Laparoskopie, hysteroskopie. Absolvoval to někdo?

nikusa
5. zář 2006

Ahoj holky. Absolvoval to někdo z Vás?
Já byla dneska u paní doktorky, protože jsme se spolu domlouvaly, že když se nám nepovede otěhotnět přes léto, tak vymyslíme, co dál.
A když na mě dnes paní doktorka vyrukovala s těmito dvěma pojmy, celkovou narkózou a 3 týdenní neschopenkou a 3 jizvičkami, tak se mi z toho udělalo špatně. Až přijde dnes domů moje druhé polovička, povím mu, že nejprve půjde na vyšetření on a až se prokáže, že je ok, půjdu do toho já... Uff, je mi zle, jen si na to vzpomenu...

stavba
13. dub 2009

Ahoj holky, potřebuji se na něco zeptat. V květnu mě čeká laparoskopie+hysteroskopie. Lékař mi říkal, že je nejlepší ji provést 10 dní po menstruaci, ale pak mi naplánoval operaci na datum, kdy budu cca 26 DC, vadí to něčemu nebo to na nic nemá vliv? Předem díky za radu a názory. 😉

elana
13. dub 2009

Stavba, určitě nevadí...já byla 22.DC, 8 dní poté jsem dostala normální menstruaci a v pohodě. Naopak, když se dělá hysteroskopie, tak dost lékařů preferuje dělat to až po ovulaci (tj. krátce před menstruací), protože odebírají kousek sliznice na vyšetření, jestli prošla sekreční fází a je kvalitativně schopna přijmout embryo. To na té proliferační (tj. předovulační) sliznici nezjistí.

stavba
13. dub 2009

elana:aha, tak díky za info. Můžeš mi ještě napsat, jak přesně to probíhá? Bylo mi řečeno, že pokud bude vše bez komplikací, tak zákrok trvá cca 15 minut, takže prý dávají jen malou narkózu. Já mám odjakživa z narkóz strach, ale dvě už mám za sebou.

elana
13. dub 2009

Stavba, je tu toho o průběhu spousta...ve zkratce: přijmou Tě den předem, dostaneš oběd, večeři už ne, dle zvyklostí nemocnice proběhne taky klystýr (nebo čípek nebo taky nic🙂) a holení, pít smíš do půlnoci, potom už ne, před operací (cca. hodinu) dostaneš injekci, tzv. náladovku, která Tě uvede do takového příjemně "opicového" stavu🙂 a už nesmíš vstávat, potom přijede zřízenec, přelezeš s jeho pomocí na vozík, na op. sále přelezeš zas s pomocí na kozu (nebo na op. stůl, záleží zas na nemocnici), přikurtujou Tě, abyses jim nesvezla, napíchnou žílu, dají na obličej masku a dostaneš dýchat čistý kyslík (moooc fajn 😉 ) no a pak se s Tebou zatočí svět a už nic nevíš a vzbudíš se buďto ještě na sále nebo na JIPce (to zas podle nemocnice), opravdu to celé trvá cca. 15-20 min.

Budeš mít direčku v pupíku a vpravo v podbřišku (někdy i vlevo), pupíkem zavedou jehlu, kterou bříško naplní plynem a jde tam taky kamera, která prohlíží celou oblast malé pánve, vaječníky, dělohu...potom přes čípek vstříknou zelenou barvičku a sledujou, jestli vyleze u vaječníků z vejcovodů ven-pokud ano, jsou průchodné, jinak se na ně zaměří a buďto to pročistí a srůsty odstraní (když jsou malé) nebo (to ale musíte být dohodnuti předem), vejcovody odeberou, jakožto naprosto nefunkční. No a při hysteroskopii rozevřou čípek a kamerou se podívají dovnitř dělohy, zda tam nejsou myomy, polypy, na ústí vejcovodů a odeberou kousíček sliznice na vyšetření.

No a hotovo🙂

wodanka
13. dub 2009

no urcite to budeme skusat aj tak.. 😉 a som celkom rada, ze sa uz aspon hned zacne s liecbou 🙂

stavba
13. dub 2009

Uf, no snad to zvládnu. Já tam jdu ne s nějakým konkrétním problémem, ale proto, že manža má špatné spermio, takže toto má být vyšetření před IVF, zda jsem uvnitř v pořádku. Ještě jednou díky za informace. 🙂

elana
13. dub 2009

Wodanka, přesně tak🙂 aspoň budeš na operaci silná a půjde to všechno líp.

wodanka
13. dub 2009

dam vediet ako to pokracuje... ocakavam uz len same pozitiva 🙂

luciamk
15. dub 2009

Ahoj babulky, už Vám niektorej robili len rontgen maternice? Majú mi to robiť budúcu stredu, a potom mám zostať na noc v nemocnici. Mám z toho trochu strach, lebo každému to robili spolu s laparoskopiou kým bol v narkóze. Ale ževraj teraz sa musí ísť najprv na rontgen a ak sa tam niečo objaví, tak až potom sa bude robiť laparoskopia. Dajte vedieť ak máte niekto takúto skúsenosť. Ďakujem

bury
15. dub 2009

Luciamk - no co já vím, tak už se od tohoto způsobu dost ustupuje, protože to není přesný a hlavně jak píšeš, když tam něco vidí, stejně ti musí udělat laparku. Další věc je, že touto metodou se zjišťuje pouze průchodnost vejcovodů, ale nedá se zjistit, jestli nemáš jiný problém - třeba endometriozu. Víc bohužel nevím, já se rozhodovala, že bych to taky zkusila a nakonec jsem se nechala přesvědčit rovnou na laparku... Hlavně mě přesvědčila Elana. 🙂 Ta se tu určitě ukáže, takže ti písne víc....

luciamk
15. dub 2009

Ďakujem Bury .... už som z toho dosť nervózna.. pokúšali sme sa o mimi 6 mes. ale nič od septembra som na Clostyla a Dufastone.. ale nič, teda už je všetko aky má byť aj teplota je ideálna aj folikulky sa sami tvoria a my stále nie sme tehotný. Minulý mesiac padlo rozhodnutie že pôjdem na laparku, ale už nebol pre mňa volný termín, tak sme to odložili na tento mesiac, ale bolo povedané, že na laparku nemôžem ísť kým nemám rontgen. Už tomu vôbec nerozuniem :o((

elana
15. dub 2009

Luciamk, Bury Ti to napsala přesně...od rentgenu (v tomto případě se mluví o hsg metodě-hysterosalfingografie) se ustupuje (tak mi to řekla i dr. v nemocnici, když jsem s ní konzultovala zda lap. nebo hsg).

PLUS: ambulantní výkon (ačkoli píšeš, že přes noc v nemocnici, tak to jsem fakt neslyšela, většinou se ráno přijde a za chvíli se jde domů)
neinvazivní ve smyslu toho, že to prostě není operace

MÍNUS: když se něco najde, stejně se laparkuje
pokud jsou tam srůsty, udávají pacientky opravdu hodně velkou bolestivost (někdo ji udává i bez srůstů)
jde o rentgen v malé pánvi-to není zanedbatelný, blízko je zásoba vajíček, která je třeba chránit co to jde

luciamk
15. dub 2009

Elena, ďakujem za odpoveď, aj ja som si to tak pozisťovala na nete , všetko čo si mi napísala...
A už vôbec nechápem, že keď sa hysteroskopia robí ambulantne prečo musím zostať v nemocnici cez noc? Pravda je že sa bolím, že to bude bolestivé, ale čo človek nevydrží pre mimi... Len som bola zvedavá či má aj niekto iný takúto skúsenosť...

lenuliatko
15. dub 2009

Luciamk, ja som tiež bola pred rokom na HSG a tiež som musela ostať v nemocnici, ale nie deň po, ale deň pred zákrokom 😠 A nie je to kôli náročnosti zákroku, ale kôli poisťovni. Tiež som si čítala mnohé skúsenosti a takmer vždy to bol ambulantný zákrok, takže ma to poriadne naštvalo. Pravda je, že to naozaj bolí, ale akonáhle je po tom, je to pohoda, určite nie na hospitalizáciu. A podľa mňa je totálna blbosť, aby si pred laparkou musela mať HSG. Skús si to vybaviť inou cestou, priamo cez nejakého gynekológa-operatéra. Moja gyn o laparke (ktorú som mala pred pár dňami) ani nevedela, až dodatočne a doktor v nemocnici sa ma ujal ochotne. Tiež už by som na HSG nešla, radšej rovno laparka. Tak sa dajú pozrieť aj vaječníky, aj okolie, či tam nie sú zrasty a hneď sa dajú odstraňovať. V každom prípade držím palce, pol roka nie je dlhá doba, aj keď tebe to tak už určite pripadá 🙂

elana
15. dub 2009

Luci, hysteroskopie je něco jiného, to se dělá v narkoze...pochvou se prostrčí šlaufek s kamerou, rozevře se čípek a prohlídne se vnitřek dělohy, plus se někdy odebere vzorek sliznice...a to by fakt bolelo, dělá se to většinou současně s laparkou. Ale je tam rozdíl proti hsg-neprohlíží se to rentgenem, ale "in situ" opravdu co vidí kamera, vidí i doktor.

Hsg probíhá tak, že napustí (skrz čípek) dělohu kontrastní barvou a sledujou její prostup skrz vejcovody, když vyleze na druhé straně, tak jsou průchodné, když někde zůstane stát, je tam srůst-ale potom stejně následuje lap. (samozřejmě když si ji pacientka přeje).

Ono během lap. vlastně toto probíhá taky, ale nevíš o tom, jsi uspaná a barva se nesleduje rentgenem, ale zase kamerou přímo v břiše.

Pokud se chceš vyhnout hsg, je možná alternativa, tzv. kymoinsuflace, kde je barva nahrazena plynem a pokud jsou vejcovody průchodné, tak plyn vyleze ven a pacientka to cítí (tlak v břiše, v ramenou)...no, ale všechno jsou to jen takový obezličky, jak se vyhnout laparce 😖

luciamk
15. dub 2009

Ahojte babulky
Lenuliatko , Elana ďakujem za vysvetlenie.
Mám super lekára, ale dochádzam za nim 2 - 3 krát mesačne. Ostatné konzultujeme po telefóne a to sa niekedy nedá všetko vysvetliť... mám strach, ale skôr sa bolím toho, že neviem čo ma čaká. Má to byť budúcu stredu, tak sa Vám potom ozvem čo to vlastne robili a ako to dopadlo.
Pekný zvyšok večera babulky

fifinka31
16. dub 2009

Ahoj holky,prisla sem vam pozvednout naladu,ja byla na laparce+hysterce 10.3,nic mi nenasly,ale je mozne ze jak mi tam davali tu tekutinu tak nejake srusty zrusili.ted hned nasledujici cyklus sem mela IUI+domaci snazeni,a vypada to ze jsem tehu!!!vcera sem nasla sve prvni // v zivote-po 2 letech!Sice je ta jedna zatim slaba ale je tam!!tak ted se modlim aby bylo vse v poradku!!!
Vubec jsem nedoufala ze bych mohla byt jedna z tech ktere najdou hned po laparce // 😕
Tak hodne stesticka vam preji.

lenuliatko
16. dub 2009

Fifinka, gratulujem 😵 Ani nevieš, ako rada by som si z teba vzala príklad 🙂 Držím palce, ešte je to dlhá cesta do konca... 😉

ka131
16. dub 2009

ahoj holky, 27.4. má čaká laparoskopia v žilinskej nemocnici - prefuky. máte s tým skúsenosti. 😉 bojím sa ale som rada že už konečne budeme vedieť či som v poriadku a či je chyba iba u manžela. ide ma operovať Mráz. koľko budem v nemocnici neviete? dik

elana
16. dub 2009

Fifinko, to je paráda!!! 😵 😵

Tak hodně štěstí, ať se Tě drží a nepustí, celých 8,5 měsíce...no, vlastně ještě mnohem dál 😝

fifinka31
16. dub 2009

ahoj holky,tak nic z toho asi nebude pred hodkou sem zacala z niceho nic slabe krvacet,tak to vidim blede ☹ vice popisuji v debate-IUI.asi biochemicke,stava se to bohuzel pry dost casto.Tak priste to snad uz vyjde!!!
Ale uspech je u mne ze aspon se jajco oplodnilo a snazilo se uhnizdit-jen bylo proste neco spatne.Sem z toho smutna,pozitri jedem do Prahy na muzikal a pojedu tam s mizernou naladou 😒

fifinka31
19. dub 2009

Ahoj holky,no co je?vzdycky tady bylo zivo,copak se nikdo nechysta na laparku??
Tak jsem tak plasila a nakonec to bylo jen narazove,uz je to zase dobre,a carka sílí,este sice není jako ta kontrolní ale snad to bude dobre-presto bojim bojim 😕 a stale tomu nejak nemuzu uverit-uverim az uvidim bouchající srdicko.tak se mejte papa.

ka131
19. dub 2009

držim ti palce aby vám to višlo len nech sa tam pekne uhniezdi 😉

olive
19. dub 2009

Ahoj holky, ja si vam procitam uz delsi dobu. V utery mam nastup do nemocnice a ve stredu me ceka laparka. Pred dvema roky jsem mela jit na laparku, ale nez me stihli zavolat tak jem otehotnela, bohuzel to nedopadlo. Od te te doby jsem podstoupila IVF, KET, bohuzel neuspesne. Jsem hrozne zvedava, jak to dopadne. Fifinko moc drzim palce at vse dobre dopadne, a ty na UTZ uvidis srdicko. Vsem ostatnim preji at brzy na testech objevi dve carky. pa

fifinka31
19. dub 2009

oliv,laparka je dobry krok v pred,urcite ti udelaji i hysteroskopii-kouknou do delohy.
a co se stalo poprve,ze to nevyslo??A tos otehotnela prirozene??
Ja prirozene a kdyby to nedopadlo tak si vubec nepripoustim ze bych sla na IVF kdyz vim ze muzu otehotnet normalne.
Tak hodne stesti at ti to dobre dopadne. 😉

gisel22
19. dub 2009

Ahoj fifinka, aj ja ti drzim palce, a vniesla si mi taky optimizmus pred mojou laparkou, ktora ma caka o 2tyzdne. Bojim sa, lebo ja nemocnice a ihli moc nemusim, ale samozrejme uz chcem vediet ako to dopadne a ist dalej. Ako dlho si bola po laparke, ked ste to skusali? Lekar ti odporucil nejaku dobu po lap pauzu, alebo ako sa zena na to citi, tak to skusi?
😉

fifinka31
20. dub 2009

Ja mela i hysterku a po té se ma dodrzet 6 nedelí,ale ja 10dno po laparce uz dostala MS a pak 13dc sla uz na IUI-Dr-to nijak neresil.takze ja byla 10.3. na laparce a 15.4 sem nasla // 😉
My jsme teda i sexovali po te MS ale dostala sem pak po ovu zanet kvasinky a do tedka se ho nemuzu zbavit 😠

stavba
20. dub 2009

Ahoj holky, můžu se ještě zeptat? Za jak dlouho po laparo+hysteroskopii se můžu koupat? Na zákrok jdu 21.5. a v zhruba v půlce července bysme chtěli jet k moři, je to reálné nebo mi to zakážou? Už jsme nikde nebyly asi 4 roky, takže to s manžou potřebujeme jako sůl, dobít baterky a tak, vždyť to znáte. 😉

sonka.77
20. dub 2009

Ahoj holky, za jak dlouho vám po laparce vyndali stehy?

Stavbo, myslím, že dva měsíce je fakt dlouhá doba. Myslím, že koupat se můžeš daleko dřív. Já jsem teď čerstvě po laparce a počítám, že se budu poprvé koupat tak za 14-21 dní.

olive
20. dub 2009

Ahoj vsem, Fifinko, me tehotenstvi nevyslo protoze na utz nebylo srdicko a tak jsem musela jit na kyretaz. ano, otehotnela jsem prirozene a od te doby ani tuk. Hysteroskopii nevim jestli mi budou delat, o tom nikdo nemluvil, a dle doktora mam delohu ok. Ja se chci po laparce nejakou dobu snazit prirozene,popripade si necham udelat imunologicke vysetreni. to ale moc predbiham, uvidim jak to dopadne. holky ja se normalne tesim, protoze vim, ze se timto da zjistit hodne. pak vas budu informovat. stavbo, zitra na tebe budu myslet a drzet ti palce. fifinko kdu mas utz?