Môžem otehotnieť po rakovine?

rencik_a
23. čer 2014

Ahojte, možno nemáte alebo nepoznáte nikoho s podobnými skúsenosťami, no už roky ma to veľmi trápi a rada by som vedela aj názory okolia... Ide o to, že pred 9 rokmi mi diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín, ktorú mám teraz v remisii, ale aby mi nebolo málo, tak pred rokom mi diagnostikovali nádor na mozgu... A u mňa stále svieti v hlave otáznik, či aj napriek týmto chorobám môžem otehotnieť ☹ Ani jedno nemám v oblasti panvy, no stále je to dosť zákerné... Kedysi dávno mi mama hovorila, že vraj mám malú šancu na otehotnenie v budúcnosti (no to som bola ešte dieťa, tak som sa tým až tak nezaoberala), no keď mám už druhú rakovinu, tak mám z toho obrovský strach ☹ Je množstvo žien, ktoré prekonali rakovinu a po nej mali deti, ale to nebol tento prípad (v časopisoch a v televízii hovoria iba o rakovine pŕs)... Som mladá a s priateľom sa o bábo ešte nesnažíme, no aspoň by som rada vedela, či by v budúcnosti snaha bola zbytočná... Vedeli by ste o tom niečo napísať? Ďakujem vám za každý názor

madulinka
23. čer 2014

asi bych se o tom pobavila s lékaři, kteří tě sledují, jaké šance máš na otěhotnění (přirozeně, nebo uměle), jestli jsi schopná miminko donosit v pořádku a jaká to pro tebe představuje zdravotní rizika/omezení při těhotenství.. Přesně jak píšeš, četla jsem případy, že ženy po úspěšném boji s rakovinou třeba otěhotněly, ale záleží asi případ od případu. Záleží asi taky kolik je ti let - mladší organismus líp regeneruje...

jamia
23. čer 2014

Nic o tom nevím, ale napadá mě, že možná není ani tak rozhodující, jakou jsi měla rakovinu, ale zda způsob léčby (chemoterapie, ozařování), nepoškodil vaječníky a vajíčka. To ti asi řekne jen gynekolog.

rencik_a
autor
24. čer 2014

@jamia Pri prvej chemoterapii som podstúpila chemoterapiu aj ožiare a pri tejto druhej to bola zatiaľ len operácia a teraz sa čaká na výsledky z kontroly, ktorá bude až v listopadu... Chcela som to riešiť aj mimo lekárov, hlavne aby som vedela, či sú také, ktoré boli choré a bez problémov otehotneli... Aj moja známa mala pred 15 rokmi leukémiu a podstúpila chemo a teraz má ročnú dcérku... To ma troška ukľudnilo... Ožiare viem, že nepoškodia vaječníky, pokiaľ nie sú nasmerované na oblasť panvy... Ja som ju mala nasmerovanú na oblasť hrudníka a krku, takže ožiare by mi nič nespravili...
Ale asi máš pravdu, predsa len to musím vyriešiť iba s gynekológom

hastr
Odpověď byla odstraněná
Zobraz