MTHFR C 677 T heterozygotní a A 1298 C heterozygotní

veruunek
30. srp 2013

Ahoj, mám obě dvě tyto mutace, dle Dr stačí zvýšit dávky kyseliny listové. Jsem po dvou potratech. Je to tak správně? Opravdu se sníží riziko dalšího potratu, když zvýším tu listovku? Díky 🙂

mamkamarketa
30. srp 2013

Listovku si kup nastepenou ve femibionu 😉

1miska
30. srp 2013

ahoj ja mam tu první C677T a to homozygotni (vazano na obe alely, takze jakoby horsi) tak jsem taky automaticky pocitala ze si budu muset něco pichat, ale na hematologii mi rekli ze je to bezna mutace v populaci, ze se to nemusi resit, ze mam jist jen listovku - tak mam femibion - napred 800 a ted porad 400 - sice je to nejdrazsi kyselina listova na trhu, ale třeba na ni něco bude 🙂

lumanima
30. srp 2013

@veruunek Ahoj, já mám tu samou, jako 1miska C677T homozygotní. První těhu v poho a při druhém jsem měla problém s hematomy v děloze. Krvácela jsem a ležela jsem v od 9 do 10.týdnu v nemocnici...potom jsem brala opravdu jen tu listovku celé těhotenství a jednou týdně jsem chodila na hematologii, kde mi měřili hodnoty d-dimeru. Nic víc mi nedávali a taky mi bylo řečeno, že to není nic neobvyklého ani dramatického. Tak to snad také budeš mít v pořádku. Jinak držím palce, ať Ti to brzy vyjde a je vše v pořádku.

matesi
1. zář 2013

mam ty samé mutace. Prodělala jsem také dva potraty. Na genetice mi řekli 2 měsíce před otěhotněním užívat Calibrum baby plan plus kyselinu listovou. Brala jsem to poté celé těhotenství od druhého trimestru jsem brala calibrum mami. a kyselinu listovou také. ještě než jsem otěhotněla mi gynekolog předepsal hormony na po kterých se vajíčko lépe usadí a pak už pomáhají udržet plod kde má být. brala jsem hormony do měsíce. Držím palečky. Já tohle dodržela a už mám díky tomu 2 letou holčičku. Pokud budeme plánovat druhé budu postupovat stejně.

vrk
10. lis 2014

@1miska ahojky muzu se zeptat taky mam kombinaci tech 2 MTHFR a jsem v 10tt pred tehu jsem brala listovku obyc ted beru femibion 1tabletku denne. Mam brat 2? Nebo co znamena tech 800?

1miska
11. lis 2014

@vrk 800 znamena sila te listovky - jsou 400 a 800 a pak na recept ještě vyssi, pokud mas MTHFR brala bych 800 🙂 nebo 2x 400 🙂

mollyweasley
11. lis 2014

Já jsem si po potratu ve 20. týdnu při podobných mutacích pro jistotu píchala injekce na ředění krve. Na hematologii mě poslala samotná gynekoložka a ne hemato hned řekli, že jakmile otěhotním, mám si přijít nafasovat léky. Každý měsíc jsem chodila na kontrolu. Možná bych dítě donosila i bez léků, ale nerada bych to zase zkusila se špatným výsledkem.

vrk
11. lis 2014

@mollyweasley a jakou mas mutaci? Kazda je totiz jina a jinak zavazna...napr u leidena se picha vzdy. Ja na hematologii byla v 7tt a nic mi nedali. Ted pujdu 25.11.znovu na kontrolu. To budu 12tt, tak uvidime.

vrk
11. lis 2014

@1miska ok dekuji 800 mam a muzu jeste pridat obyc listovku k tomu? Nebude to moc?

kalipso
11. lis 2014

@vrk listovkou se předávkovat nedá, co tělo nepotřebuje, vyloučí.

mollyweasley
11. lis 2014

@vrk MTHFR a A1298C mám taky, plus PAI-1/4G, GpIa /C807T/, EPCR A2/A2. Ty navíc od tebe ale snad nejsou klasické mutace a dělali mi na ně doplňkové testy. U mě doktorka ani nepřemýšlela, jestli dát nebo ne, prostě dala a basta, nechtěla riskovat.

vrk
11. lis 2014

@mollyweasley já nevim proč se tomu ti doktoři tak brání, já mámteda heterozygota kombinaci C677T a A1298C jinak vše ok, dokonce jsem byla na hematologii v 7tt a řekla, že hodnoty mám v pořádku a ředit krev nepotřebuju, tak je mi to divný, beru jen anopyrin pro jistotu, ale jen 1/2denně. Možná ti to dala i kvůli těm ostatním špatným hodnotám? a na hematologii jsi byla? do jakého tt jsi píchala injekce?

vrk
11. lis 2014

@kalipso ty taky pícháš injekce? Beru femibion a tam je 800 a ještě mám doma jednu tu jsem brala před těhu a tam je taky 800, tak ji budu brát k femibionu ob den a uvidíme no...

mollyweasley
11. lis 2014

@vrk Hodnoty jsem měla v pořádku všechny, ale prostě potrat v tak pozdním týdnu je závažná věc a doktorka tomu chtěla předejít. Nikdo neví, proč se to stalo, tak se snažili udělat všechno proto, aby se to nestalo znovu. Píchala jsem si celé těhotenství, měla jsem i v šestinedělí, ale to už se mi nechtělo.

vrk
11. lis 2014

@mollyweasley aha, no tak to chápu, já se ptala 2 lékařů na hematologii a 3 různých gynekologů a nikdo by to nedoporučil, jsem prvně těhotná, tak by mi to myslim dali az po potratu...ccc....zkusim znovu na té hematologii zalobovat, ale nevim no, ono to na druhou stranu asi taky nic zdravého nebude, tak to zbytečně nechtějí dávat a ty jsi homozygot?

mollyweasley
11. lis 2014

@vrk Hetero. Ony ty léky nejsou nejlevnější, tak si myslím, že to je běžný postup, že se píšou až po potratu, ne preventivně. Teda u našich mutací, u Leidena je to jasné.

vrk
11. lis 2014

@mollyweasley tak snad bude vše ok.

kalipso
11. lis 2014

@vrk já mám Leidena + MTHFR a zatím nepíchám injekce, jen mě zatím sledují, jestli se to srážení neaktivovalo. Každopádně budu ředit krev od 3. trimestru až do konce šestinedělí, ale to jen kvůli tomu Leidenovi, ta MTHFR mutace je v podstatě nezajímá, protože to má opravdu kde kdo. Doktor říkal, že vzhledem k tomu, že jsem neprodělala žádné potraty a dokonce dcerku jsem donosila bez ředění krve (to jsem ještě o tom, že mám ty mutace nevěděla), tak že to není potřeba preventivně, že až od toho 3. trimestru, pokud se teda během sledování něco neobjeví.