Může cystická fibróza ovlyvnit těhotenství?

zarziska
31. led 2008

Ahoj. Můžete mi někdo prosím poradit? Můj přítel mám mutaci genu F508 pro cystickou fibrosu. Hledala jsem na internetu spoustu informací, ale všude se píše něco jiného. Někde píšou, že přirozenou cestou něotěhotním. Jinde zase, že otěhotnět můžu, pokud bude mít přítel dobrý spermiogram. Pak jsem někde četla, že dva lidé s touto mutací spolu nemůžou mít děti, ale na jiné stránce jsem zase četla, že spolu děti mít můžou, ale že je tam dost velké riziko, že dítě bude postižené taky. Takže jsem v koncíh. Plánujeme miminko co nejdříve, ale potřebuji poradit, jak to tedy skutečně je. Nevíte někdo??? Posíííííííím.....

lienockaa
31. led 2008

zarziska- pravda je, že ak Ty tú mutáciu nemáš, otehotnieť môžeš a dieťatko bude zdravé..takže v Tvojom prípade by som uvedený fakt o priateľovej mutácii povedala gynekológovi, s tým, že chceš mať deti, mali by vyšetriť geneticky aj Teba, či tú mutáciu nemáš a skúsila by som pracovať na bábätku..priateľ má len mutáciu génu, nie CF, čiže mal by mať spermiogram ešte dobrý..až pokiaľ by to otehotnenie nejaký čas nešlo, išla by som na vyšetrenie spermiogramu..

a pravda je, že dvaja ľudia s CF /nie s mutáciou, ale s CF ako chorobou/ sú veľmi pravdepodobne neplodní a deti mať nebudú..
ale dvaja ľudia s mutáciou génu pre CF dieťa mať môžu /nemajú chorobu, len vlohu pre ňu/, ale je tam veľká pravdepodobnosť, že dieťatko bude mať CF už nie iba ako mutáciu, ale ako normálne vyjadrenú chorobu..

nevešaj hlavu, nie je ešte všetko stratené.. 😉

aajina
1. únor 2008

Ahojky já mám to samé co tvůj přítel a těhu jsem, sice s problémama ale to s CF nesouvisí.Měla by ses nechat vyšetřit na genetice také ty jestli tuto mutaci také nemáš.Otěhotnět klidně můžeš ale miminko může být po přítelovi také jen nosičem tohoto genu, nemocné CF NE!!!Kdyby se tato mutace prokázala i u tebe tam už by možnost onemocnění CF byla tuším 25%.Každopádně přítelovo nosičství této mutace nebrání otěhotnění!!!Přeju hodně štěstí a brzy zdravé miminko 🙂